MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Młodzi uczeni w Piśmie: „dziesiątka” górą!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 5 grudnia 2010, 9:25
Aktualizacja: 17:44
Autor: Barbara Ludorowska
Fot. Organizator
Po raz drugi Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Jeleniej Górze gościło w miniony piątek uczniów jeleniogórskich podstawówek, którzy sprawdzili swoją wiedzę w II Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Biblijnej, który odbył się pod patronatem Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 10.

Tematem konkursu byli Apostołowie – ludzie wybrani i powołani przez Jezusa – Wpisaliśmy się tym konkursem w sam początek Adwentu, który obchodzimy pod hasłem "Odkryjmy Boga w Słowie". Przez cztery tygodnie będziemy przygotowywali się do uroczystych obchodów świąt Bożego Narodzenia poprzez czytanie i rozważanie Pisma Świętego – na wstępie powiedziała organizatorka konkursu. Uczestników przywitał dyrektor szkoły Marek Przeorski, słowo wstępne wygłosił ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii pw. św. św. Erazma i Pankracego.

Do zawodów o medal i tytuł „Znawcy Biblii” oraz o Puchary Dyrektora Szkoły stanęło osiem drużyn z jeleniogórskich podstawówek: SP 2, SP 3, SP 6, SP 8 oraz SP 10, SP 11 ( po dwie drużyny). Konkurs składał się z czterech części. Na początku uczestnicy pisali test indywidualny, który miał wyłonić „Znawcę Biblii”. Tytuł ten wywalczył uczeń Bartosz Czyżewski (SP 6). Najwięcej problemów, w tej części, mieli uczniowie z postacią Judy Tadeusza.

Druga częścią była praca w grupie na czas. Ważne było odpowiednie zorganizowanie w zespole, podział prac i sprawność posługiwania się Pismem Świętym. Wielkie brawa należą się drużynie piątoklasistek z SP 10, które swoją pracę, jako jedyne, wykonały bezbłędnie.

Trzecią część stanowił quiz multimedialny (do wyboru było 100 pytań) Przygotowując się do konkursu, dzieci miały obowiązek zapoznać się z atrybutami Apostołów i tym wszystkim, co jest zapisane w Ewangeliach na temat życia i działalności Uczniów Jezusa. Na ekranie pojawiały się min. obrazy, na podstawie których uczniowie odgadywali poszczególnych Apostołów, opowiadali o wydarzeniach z ich życia, które ilustrowały slajdy. Tutaj znów Apostołem, który sprawił uczniom najwięcej kłopotów był Juda Tadeusz.

W ostatniej konkurencji uczniowie przygotowali krótką scenkę, z życia dowolnie wybranego Apostoła. Trzeba było wykazać się pomysłowością, oryginalnością, dbałością o poziom estetyczny i formę przekazu. Największą ilość punktów, w tej konkurencji, zdobyła drużyna przygotowana przez p. Katarzynę Kowalewską ze Szkoły Podstawowej nr 10.

Zwycięska drużyna ze SP 10 zdobyła Puchar Dyrektora Szkoły, a także otrzymała medale, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gimnazjum nr 3. Drugie miejsce zajęła SP 6. Na trzecim uplasowała się drużyna SP11.

Choć konkurs trwał cztery godziny, nikt się nie nudził. Krótkie przerwy były przeznaczone na poczęstunek, w międzyczasie uczestnicy mieli okazję do wzajemnej integracji, zwiedzenia szkoły, zdobycia informacji o funkcjonowaniu klas sportowych.

Zaskoczeniem dla organizatorki było to, że patron spraw trudnych i beznadziejnych – św. Juda Tadeusz, przysporzył uczniom tak wielu problemów (zarówno w teście indywidualnym, jak i quizie multimedialnym) . I choć być może wielu do niego wzdychało, to jednak wiedza okazała się najważniejsza, a… św. Juda może chciał odpocząć? – żartowały nauczycielki.

Wielkie podziękowania należą się katechetom, którzy przygotowali drużyny do konkursu: s. Katarzynie Kulak, Elżbiecie Jędrosz, Monice Jędrosz, Elżbiecie Wasiuk, Teresie Górze, Jolancie Mazurek, Annie Pierunek, Katarzynie Kowalewskiej a także pani Janinie Ziętek (doradca Metodyczny do spraw nauki religii) za udział w pracach komisji konkursowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~heretyk 5-12-2010 10:53
Pytania były z Biblii Gdańskiej,Warszawskiej Tysiąclecia ?
~katolik 5-12-2010 11:14
Jak podpisujesz się HERETYK, to dla ciebie powinno to być Wsio RYBA. Wszystkie są chrześcijańskie...........choć najbardziej tu pasowałaby Tysiąclecia, bo to ona jest katolickim tłumaczeniem. Głupio byłoby, aby katolicka katechetka opierała się na protestanckich tłumaczeniach Brawo dla organizatorów! Takie konkursy sa potrzebne, bo dzięki nim w społeczeństwie, gdzie dominują nieuki religijne, pojawią się wreszcie ludzie, którzy naprawdę będą znali źródło swojej wiary. Na razie w tym względzie dominują Jechowici. Wstyd dla katolików!!!!!!!!Ale w tych dzieciakach nadzieja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~obserwer 5-12-2010 11:51
Fakt jest czym sie pochwalic,wiedza Biblijna - to napewno pomoze mlodym w zyciu, mocno odbiegajacym od koscielnych idealow. Oby tak dalej, bedziemy nie- zielona wyspa Europy, tylko czarna z bialym paskiem.Pozdrawiam
~Inkwizytor 5-12-2010 11:54
Do katolika - nie chcę Cię ganić bracie, ale istnieją również inne przekłady Pisma Świętego akceptowane przez Kościół Katolicki. Mało tego, niektóre nurty (takie jak lefebryzm) opierają się na tłumaczeniach Pisma Świętego sprzed powstania Biblii Tysiąclecia i nikt tego nie kwestionuje wewnątrz naszego wyznania. Zgodzę się z tym, że takie konkursy to bardzo dobra inicjatywa - dzisiaj ważniejsza dla młodych ludzi jest doda z nergalem, więc warto zasiać ziarno zainteresowania własną religią. Jeśli zaś chodzi o świadków jehowy, to problem w tym, że oni nawet nie znają genezy swojej sekty. Twierdzą, że opierają się TYLKO na Piśmie Świętym, jednak ich pisemka to dogmatyka pochodząca od Prezesa Stowarzyszenia Strażnica, gdzie tu tkwi problem? Zarzucają katolikom tworzenie dogmatów zespalających wiernych na całym świecie, a robią dokładnie to samo tylko pod innymi nazwami (i oczywiście zawierają inne treści). Dlatego polecam zaglądać także do encyklik papieskich i pism Doktorów Kościoła :) Pom
~Inkwizytor 5-12-2010 12:16
Indoktrynacji? Nasi przodkowie Matkę Bożą ustanowili Królową Polski. Gdy naziści plądrowali nasz kraj to Polacy odmawiali różaniec. Później w walce z komunizmem także wspierał nas Kościół Katolicki... Księża ginęli w obozach koncentracyjnych. A ty śmiesz katechetów zrównywać z propagandzistami? Idź się lecz :/
~ISPCC 5-12-2010 12:41
Mam dla ciebie, Inkwizytorze, przykrą wiadomość - NFZ nie refunduje kosztów leczenia osób dotkniętych przypadłością samodzielnego myślenia. Może jakiś sponsoring? Kościół Katolicki walczył z komunizmem tylko po to, aby zająć jego miejsce - zamiast reżimu czerwonego mamy obecnie reżim czarny. A nawiasem mówiąc, księża ginęli w obozach koncentracyjnych z rąk niemieckich katolików.Piękny ten twój katolicyzm.
~katolik 5-12-2010 12:42
do ISPCC .... nie musisz sie martwić, co zrobią katecheci. Dadza sobie radę.... Przekwalifikowują się.....Niektórzy powinni to zrobić już dawno, by nie psuć opinii Kościoła. Ale ci najlepsi się ostaną. miejmy nadzieję, że tych proboszczowie nie odrzucą. I Bogu Najwyższemu chwała, bo to Ci właśnie będą - gdziekolwiek los ich postawi- w salkach za marne grosze ( bo kościół raczej bierze niz daje) , ale mając na uwadze DOBRO WIARY, głosić światu Ewangelię, jak bohaterowie konkursu, który urządziła pani Ludorawska. Szkoda, że tych konkursów jest tak mało.... dorosłym tez by się przydały... pozdrowienia dla organizatorki!
~duchowny 5-12-2010 12:55
OBSERWATORZE -Biblia pokazuje jak można dobrze, mądrze i pięknie iść przez życie. Myślę, że jej odkrycie i zachwyt nad jej treścią na pewno pomoże młodym w życiu, może odkkryja piękno wiary i wtedy wszystkim będzie lepiej, mądrzej i piękniej się żyło. Raczej nikt, kto postawił w zyciu naBoga, tego życia nie przegrał. Może w czysto ludzkim ujęciu, ale w wymiarze Bożym - zyskał wszystko i pozostał w ludzkiej pamięci( to taki ludzki wymiar). Mój poprzednik- katolik - ma rację: jeśli katecheza zostanie przez rządząca partię wyrzucona ze szkół , to na pewno w kościele pracowac będą Najlepsi katecheci, mam nadzieję że za porządne pieniądze. Na pewno ludzi wielkich duchem proboszczowie sie nie pozbędą. Kościół w gruncie rzeczy stanowią naprawdę mądrzy ludzie, tylko nie wszyscy chcą to zobaczyć.
~Inkwizytor 5-12-2010 13:37
Do ISPCC - "zamiast reżimu czerwonego mamy obecnie reżim czarny." - właśnie tak brzmi propaganda komunistów, którzy nie mogą znieść przegranej i tego, że dali się wykiwać marksistowskim kłamstwom i całowali w kuper moskwę :) Widocznie i ty idziesz tym nurtem, a historia niejednokrotnie pokazała, że "samodzielne myślenie" czerwonym sprawiało największe trudności.
~wierzący n-l 5-12-2010 13:40
A w szkołach już pozbyli się bylejakich katechetów. Miernoty się przekwalifikowały. zostali najlepsi....... Kościół postawił na jakość! większość katechetów ma najwyższy stopień awansu. potwierdzony przez władze oświatowe!!!
~Miś 5-12-2010 14:09
Bierzcie przykład i róbcie konkursy z matematyki, fizyki, historii, muzyki itd. Nie kłóćcie się. Niech każdy da z siebie co najlepsze. Kształćmy Polaków. Bądźmy mądrzy. Bez tego zginiemy. Już niepodległość utracona. Rządzi Bruksela. Kazała stocznie zlikwidować- to posłuchał głupi rząd, ryb zakazali łowić-to rząd pilnuje. Zabronili drogi przez Rospudę-rząd się potulnie zgodził. Mamy tyle węgla, ale oni wolą atom (a kończy się uran na świecie). Uczmy się więc i nie dajmy się rządzić baranom i sprzedawczykom europejskim, całującym w dupę Rosję i Niemcy. Bądźmy mądrymi POLAKAMI.
~moherówa 5-12-2010 19:30
Kościół w gruncie rzeczy stanowią naprawdę mądrzy ludzie, tylko nie wszyscy chcą to zobaczyć" popieram " duchownego" Szkoda, że głupi ludzie tego nie widzą i nie chcą pokochac Kościoła. Nie księży, ale Kościoła....
~heretyk 5-12-2010 20:56
Do duchownego wyjaśnij mi i innym jak to zrobiliście z II przykazaniem że go nie ma a X podzieliliście na pół ,
~duchowny 5-12-2010 21:24
Polecam przeczytać Wj20, 1-18. Tam jest czarno na białym.... no, może nie w tej biblii, którą ty czytasz Bracie. Z Bogiem.
~heretyk 7-12-2010 10:14
Pismo Święte -wydanie;Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne ,1975r.II Księga Mojżeszowa 20,2,3,4,Vks.Moj.5 ,wers.7,8,9 Z Panem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Pożegnanie starszaków

Radosna edukacja w przedszkolach

Nowa rektor w KPSW

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
628
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%