MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Młodzi rzeźbiarze tworzyli w Domu Hauptmanna

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 września 2013, 7:22
Aktualizacja: Czwartek, 12 września 2013, 7:04
Autor: Mea
Fot. Mea
Uczniowie Liceum Plastycznego z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach wraz z opiekunem, rzeźbiarzem Marcinem Znamienkiewiczem, wzięli udział w zajęciach prowadzonych przy Domu Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie przez znanego niemieckiego artystę, rzeźbiarza Clemensa Heinla.

Trzydniowe warsztaty zakończyły się wczoraj (10.09.) uroczystym podsumowaniem, prezentacją wykonanych prac oraz wręczeniem certyfikatów uczestnictwa w zajęciach. Spotkania odbywały się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2013, których hasło przewodnie brzmi: "Nie od razu Polskę zbudowano".

- Miasto Reichenbach jest partnerem naszego projektu „Gerhard Hauptmann, żywa historia” przy wsparciu Euroregionu Nysa. Współpracujemy z tym miastem w różnych projektach, by szerzyć sztukę Śląska – mówiła Julita Izabela Zaprucka, dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharda Hauptmanna.

- Porozumieniu między narodami sprzyja zawsze sztuka, bo otwiera wszelkie drzwi i łączy artystów. Ważna jest dla nas pielęgnacja kultury śląskiej. Dlatego cieszę się, że możemy współpracować – podkreślał Andreas Boel, burmistrz Miasta Reichenbach.

Znany, niemiecki artysta cieszył się, że mógł zaprezentować młodym uczniom technikę rzeźbienia piłą. – Miałem wielką radość z tych wspólnych zajęć. Nie tylko mogłem pokazać swoją wizję na rzeźbę, ale również poznać młode, świeże poglądy – mówił.

Bardzo wdzięczny za naukę uczniów był ich opiekun. - Po raz pierwszy moi uczniowie mogli wziąć udział w takich warsztatach. Oprócz Clemensa Heinla i naszych uczniów w zajęciach brało też udział pięciu gości z Niemiec. Tematem był noblista, jednak oprócz jego podobizn, powstawały też inne prace. Nasi uczniowie w szkole je dokończą, by w lutym zaprezentować na wystawie w Jagniątkowie – mówił Marcin Znamienkiewicz.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z atrakcyjnych warsztatów.

- Mogliśmy zobaczyć pokaz rzeźbienia w drewnie piłą mechaniczną. Widziałem tę technikę po raz pierwszy i zrobiła na mnie wrażenie. Sami rzeźbiliśmy w drewnianych pniach dłutem. Wykonałem rzeźbę głośników, bo lubię czysty dźwięk. Muzyka jest moją kolejną pasją – mówił Filip Klimek, uczeń II klasy Liceum Plastycznego.

- Była to świetna zabawa, w szkole nie rzeźbiliśmy w tak dużych kawałkach drewna. Wykonałam sylwetkę kobiety. Pierwszy raz brałam udział w plenerze i mam nadzieję, że będzie więcej takich spotkań – dodała Marieta Kuntz z tej samej klasy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koncert Papieski  

Droga będzie jak nowa

Wybory: Zwycięstwo PiS

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 11-09-2013 8:46
Był kiedyś taki horror co to jeden rzeźbiarz też tworzył piłą mechaniczną...
~A/A 11-09-2013 15:35
Gratuluję pomysłu i pozdrawiam Organizatorów wraz z młodymi artystami.
~Tuiteraz 12-09-2013 7:20
Gratuluję pomysłu no i gratuluję Pani fotoreporter dynamicznych zdjęć reportażowych przedstawiających warsztaty.To się nazywa "opowiadanie obrazami". Zdjęcia jak w rodzinnym, domowym albumie-Stańcie zrobię wam zdjęcie!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znikną bariery w podstawówkach

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Z aniołem przez życie – weź udział

Nowy man dla OSP

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
690
Tak
14%
Nie
66%
Nie wiem
20%