MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Młodzi muzycy podbili Holandię

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 16 kwietnia 2008, 8:01
Aktualizacja: 8:02
Autor: Angela
Fot. Adam Borkowski
54 uczniów grających w szkolnej orkiestrze symfonicznej wróciło z tournee po Niderlandach. To kolejny kraj po Anglii, Francji, Włoszech i Niemczech, który odwiedzili młodzi symfonicy. Będzie rewizyta Holendrów w Polsce.

Współpraca Szkolnej Orkiestry Symfonicznej przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze z holenderskim Towarzystwem Muzycznym „Concordia” zawiązała się w październiku w ubiegłym roku podczas wizyty zagranicznych gości w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach.
Holendrzy przyjechali wówczas na zaproszenie ks. proboszcza Józefa Steca i wraz z polską grupą koncertowali w Filharmonii Dolnośląskiej.

W tym roku Corcordia zaprosiła jeleniogórskich muzyków do siebie na początku kwietnia. – Przyjęto nas bardzo miło, a zakwaterowanie zapewniły nam rodziny holenderskich muzyków. Uczestnicy obydwu grup dali kilka wspólnych koncertów w kościele w Driel – wspomina Adam Borkowski, kierownik gospodarczy Państwowej Szkoły Muzycznej im. I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Jeleniogórzanie zagrali także koncerty kameralne w Arnhen. Wszystkie występy zostały przyjęte entuzjastycznie. Muzycy z PSM są bardzo zadowoleni ze współpracy i pokładają duże nadzieje w jej kontynuacji. Planują zaprosić Corcordię do Polski. Wyjazd do Holandii sponsorowali minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prezydent Jeleniej Góry.

Młodzieżowa orkiestra może się także pochwalić innym sukcesem: dwie czołowe skrzypaczki i solistki: Paulina Kusa i Małgorzata Wasiucionek zakwalifikowały się do udziału w warsztatach muzycznych w Kanadzie. Uczennicom PSM I i II st. gratulujemy.

Czytaj również

Inspektor złamał prawo?

Posadzą drzewa przy muszli koncertowej

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Komentarze (1) Dodaj komentarz

piipi 16-04-2008 21:54
..NIEDERLAND to cudowny kraj .~Holendrzy maja serduszka wrazliwe i kochaja ..NASZA MUZKE !!...=>moje GRATULACJE.piii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prace zgodnie z planem

Karty tak, kolory nie

Kończy się referendum strajkowe

Prezesi spółek miejskich o cenach energii

Mali szachiści przed Pucharem Polski

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
1027
Tak
38%
Nie
54%
Nie mam zdania
8%