MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Młodzi jeleniogórscy muzycy koncertowo przez Lipsk

Wiadomości: Lipsk/Jelenia Góra
Piątek, 12 lipca 2013, 8:30
Aktualizacja: Sobota, 13 lipca 2013, 7:20
Autor: PSM
Fot. Tomasz Kujawa
Czterdziestu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Jeleniej Górze wraz z opiekunami już po raz czwarty szkoli się za granicą w ramach projektu unijnego Leonardo da Vinci „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”, realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Pobyt w Lipsku jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej. W projekcie pt. „Odtwórczość w laboratorium dźwięku drogą do twórczości kompozytorskiej”, który realizujemy u naszych sąsiadów w Lipsku, biorą udział uczniowie klasy perkusji, skrzypiec, klarnetu i chórzyści. Partnerem i organizatorem stażu jest Dom Europejski/Europa Haus w Lipsku.

Zajęcia, odbywające się przy współpracy z nauczycielami i instytucjami muzycznymi w Lipsku, miały charakter indywidualny i grupowy. Uzupełnieniem dotychczasowych tradycyjnych form pracy uczniów szkoły muzycznej są zajęcia w Laboratorium Dźwięku Muzeum Instrumentów Muzycznych Uniwersytetu Lipskiego oraz największej w Lipsku Szkole Muzycznej im. Jana Sebastiana Bacha.

Oprócz zajęć stażowych, przebywający w Lipsku uczniowie mają w programie od 30 czerwca do 13 lipca pięć koncertów: m.in. dwa koncerty w Instytucie Polskim w Lipsku dla młodzieży niemieckiej biorącej udział w projekcie „Cześć! Jeden dzień po polsku”.

Polska młodzież zagrała na głównej scenie pawilonów targowych w Lipsku podczas Światowej, Młodzieżowej Olimpiady Zawodów WORLDSKILLS 2013 w głównej sali posiedzeń Rady Miasta w ratuszu, z okazji otwarcia Międzynarodowego Spotkania Młodzieży oraz w przepięknym ogrodzie w Rezydencji Seniorów w Lipsku. Warto dodać, że Państwowa Szkoła Muzyczna im. J. Garści jest jedynym reprezentantem Polski na ogólnoświatowych imprezach dla młodzieży w Lipsku.
Jak zwykle podczas realizowania projektów stażowych „Leonardo da Vinci” dzieci uczą się branżowego języka niemieckiego, poznają kulturę kraju partnerskiego i uczą się jak żyć po europejsku. - Słuchaliśmy koncertów uczniów i studentów szkół muzycznych w Lipsku, zwiedzaliśmy miejsca związane z historią muzyki „Śladami nut”, a w czasie wolnym od zajęć stażowych doświadczaliśmy innych atrakcji tego pięknego miasta. Między innymi odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych na świecie ZOO, gdzie można zobaczyć roślinność z trzech kontynentów i powędrować łodzią w przeszłość przez historię Ziemi, słynne Targi Lipskie i trzecią w świecie pod względem akustyki salę koncertową – Gewandhaus – opowiadają uczestnicy.

Jeleniogórzanie zwiedzili też Pomnik Bitwy Narodów, wspięli się na wieżę ratusza, którą otwarto specjalnie dla nich w nagrodę za pięknie wykonany koncert oraz windą wjechali na 33 piętro Uniwersytetu Lipskiego, skąd podziwiali panoramę miasta.

- Podkreślić należy fakt, że spotykamy się w Lipsku z sympatią i życzliwością tutejszych mieszkańców. Przede wszystkim pracowników Domu Europejskiego i Instytutu Polskiego, ale także w hotelu Fuchsbau, w tramwaju, w sklepie, na ulicy czy w miejscach, gdzie koncertujemy. Przełamanych zostało wiele stereotypów – opowiada Jolanta Czarnecka-Małek, koordynator projektu.

- Jeleniogórska młodzież dostarczyła słuchaczom nie tylko wrażeń muzycznych, ale też estetycznych. Wyposażona przez pedagogów PSM I st. im. J. Garści w umiejętności muzyczne i estradowe, a przez swoich rodziców w eleganckie stroje wspaniale prezentowała się na lipskich scenach – podkreśla. I dodaje: Przesyłamy pozdrowienia ze słonecznego Lipska dla wszystkich Czytelników portalu Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Przetarg na kolejną stację

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Teresa 12-07-2013 9:57
Gratulacje dla organizatorów tej praktyki. Rozwijanie talentów młodzieży i prezentacja na tle szkół niemieckich podnosi poziom szkolenia muzyków.
~to sem jo 12-07-2013 10:04
to przez tuska Ci mlodzi polacy musza szukac pracy w kraju naszego najwiekszego wroga
~grażka 12-07-2013 14:49
Super! Brawa dla Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Jeleniej Górze za rozwijanie talentów wśród uczniów!!! Przyjemne z pożytecznym - przecież są już wakacje :-)
~baltom 12-07-2013 20:16
Gratulacje! Super sprawa! I gdzie Ci krytycy, którzy nie tak dawno chcieli likwidacji nauczania j. niemieckiego w szkołach? Zaraz może napiszecie, że język muzyki jest uniwersalny, co? Ha ha. Ćwiczcie dzieci pilnie, uczcie się angielskiego, ale o niemieckim też nie zapominajcie :-)
~Gość Nr 5 12-07-2013 21:07
Gdzie żyją jeszcze tacy nauczyciele - ... , którym się chce pracować w wakacje 24 godziny na dobę? Nie lepiej wyjechać na wczasy i leżeć kołami do góry? Na pewno nikt z rodziców wam nie podziękuje! Dajcie mi adres tej szkoły.
Piipi Jelonkowa 12-07-2013 21:25
..do - [~To sem jo ] ..widzisz ? .. muzyka jest fajna,bo .. nie uzywa slow,a przyjazne jej nutki .. buduja trwaly mostek do wszystkich serduszek !
~ 12-07-2013 21:48
Dzieci oprócz muzykowania (Warsztaty , koncerty) maja mnóstwo atrakcji...nauczyciele również !!! teraz wracajcie szczęśliwie !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Maseczki dla szpitala

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Czyżby Andrzej Duda?

Jan Sopata na emeryturze

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
573
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%