MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Młodzi gotowi do walki z biedą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 22 października 2009, 8:12
Aktualizacja: 8:16
Autor: Ania
Fot. Ania
Wiele jeleniogórskich dzieci żyje w rodzinach, w których dochód wynosi mniej niż 351 złotych. W Zespole Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze po raz trzeci obchodzono Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Wczoraj z tej okazji zorganizowano okolicznościową konferencję, na której zabrakło niektórych przedstawicieli samorządu.

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem obchodzony jest 17 października. W tym roku wypadł on w sobotę. Konferencja została zorganizowana w minioną środę.
Podczas konferencji omawiano tematy związane w szczególności z ubóstwem, jakie dotyka dzieci. Boryka się z nim wielu młodych jeleniogórzan, zwłaszcza tych, których rodzice są tzw. bezrobotnymi z wyboru.

Omawiano kwestie związane z dziećmi i młodzieżą, pozbawioną opieki z powodu wyjazdu rodziców za granicę. Poruszono problemy takie jak alkoholizm, przemoc, brak narzędzi, które pozwoliłyby pedagogom i wychowawcom właściwie pomóc dziecku i inne. Okazuje się, że wiele jeleniogórskich dzieci żyje w rodzinach, w których dochód wynosi mniej niż 351 złotych.

Pomagać nie jest łatwo. Przykładem są chociażby stypendia socjalne, wydawane dopiero w listopadzie. Na ten temat m. in. wypowiadała się Anna Kuryś, pedagog szkolny w Gimnazjum w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych. Swoimi doświadczeniem i wiedzą podzieliła się z pozostałymi uczestnikami konferencji.

Wszyscy byli zgodni, że instytucje społeczne powinny współpracować z pedagogami szkolnymi. W przyszłości osoby zainteresowane chcą ustalić możliwość prawną stworzenia bazy danych, z której mogliby wspólnie korzystać. W ten sposób łatwiej byłoby pomóc najmłodszym z ubogich rodzin.

Debatowano także o psychicznych aspektach ubóstwa. Chodzi o rodziny, w których rodzice nie chcą pracować, bo otrzymują pomoc z zewnątrz. Takie zachowanie jest bardzo groźne chociażby z tego powodu, że w przyszłości – biorąc przykład ze starszych – podobnie może postępować ich potomstwo. Ważne jest więc, aby w szkołach przekazywać dzieciom, że praca prócz pieniędzy daje także dużo więcej korzyści, jak chociażby motywację do działania, możliwość spotkania z innymi ludźmi. Sprawia także, że czujemy się potrzebni, a przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa.

Konferencję prowadziła Marzena Owsiana-Czepiel, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych. Na wczorajsze obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem zaproszono wiele osób, ale jak się okazuje nie każdy zainteresowany był tym tematem. Zgromadzeni goście ubolewali w szczególności, że nie przyszli zastępca prezydenta miasta, Zbigniew Szereniuk oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania, Waldemar Woźniak. Przybyli za to zastępczyni przewodniczącego rady miasta Anna Ragiel oraz szef komisji bezpieczeńswa w radzie Jerzy Pleskot.

Z drugiej jednak strony najważniejsze, że na konferencji były obecne osoby, które chcą pomagać dzieciom z ubogich rodzin i chętnie poświęcają temu czas. Postanowiono, że w listopadzie odbędzie się kolejne spotkanie. Aby skutecznie pomagać w rozwiązaniu kłopotów związanych z ubóstwem potrzebne jest wspólne działanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 22-10-2009 8:36
A Peja był? xD
~ 22-10-2009 9:31
O WIDZE MOJA WYCHOWAWCZYNIE Z ZAWODÓWKI.POZDRAWIAM
~ 22-10-2009 11:48
ŁATWO SIĘ ROZMAWIA O BIEDZIE Z PEŁNYM PORTFELEM I PEŁNYM ŻOŁĄDKIEM. CZY KTÓRAŚ Z OSÓB NA TYM SPOTKANIU WIE CO SIĘ DZIEJE JAK BRAK JEST JEDZENIA ? N I E . JAK ONI MOGĄ ZABIERAĆ GŁOS W TEMACIE KTÓREGO NIE ZNAJĄ !! KOSZTA TAKIEGO SPOTKANIA SĄ DUŻE A MOŻE STARCZYŁOBY NA PARĘ POSIŁKÓW DLA LUDZI GŁODNYCH ?
~ooooooooooooo 22-10-2009 11:50
moja wychowawczyniz technikum, pozdro pani owsianka
~swercru 22-10-2009 21:57
Od SLU to się odczep Pewnie jesteś Kinder dzieciakiem Tedego i tak wygrał PEJA !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Ciekawa inicjatywa rodziców z SP8  

Cieplickie place

Pożegnanie starszaków

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
721
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%