MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Młodzi ambasadorowie muzyki. Rozsławili nas w Lipsku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 18 lipca 2011, 7:22
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 listopada 2011, 14:24
Autor: Jolanta Czarnecka–Małek
Fot. Organizatorzy
Ze stażu w Lipsku wróciła grupa uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Janiny Garści w Jeleniej Górze Cieplicach. W projekcie „Nowe trendy w pedagogice muzyki popularno rozrywkowej” w całości finansowanym przez Komisję Europejską, uczestniczyły zespoły: smyczkowy, gitarowy oraz wokalny, a także uczniowie istniejącej od roku klasy perkusji.

Partnerem przyjmującym stażystów było Stowarzyszenie EUROPA HAUS reprezentowane przez panią Marię Peter. Celem stażu było szkolenie w branży muzycznej, w zakresie improwizowania, aranżacji i artykulacji .

Z młodzieżą z Jeleniej Góry pracowali instruktorzy związani ze znanymi placówkami edukacji muzycznej w Niemczech, między innymi, z Lipskim Konserwatorium, czyli Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej im. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego z prorektorem prof. Hannsem-Martinem Schreiberem, Lipską Filharmonią „Gewandhaus” z panią Constanze Wolff, Muzeum Instrumentów Muzycznych przy Lipskim Uniwersytecie z dyrektorem prof. dr. Eszter Fontaną i pedagogiem muzycznym Oliverem Schwerdtem.

Współpracowano także z Państwową Szkołą Muzyczną w Saksonii im. J.S. Bacha, drugą pod wzglądem wielkości w Niemczech, liczącą ponad 7000 uczniów z dyrektorem Frank’iem-Thomas’em Mitschke i jego pracownikami. Udział w projekcie wzięła grupa muzyków zgromadzona wokół znanego kabareciarza i muzyka Romana Raschke, oraz prywatne gimnazjum o profilu muzycznym im. Roberta Schumanna z dyrektorem Günterem Gieβlerem Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii z siedzibą w Dreźnie z prezesem Wolfgangiem Howaldem.

Partnerzy niemieccy oraz goście koncertów byli zaskoczeni wysokim poziomem praktycznej wiedzy i umiejętności muzycznych polskich uczniów, szerokim repertuarem koncertów i wzorową dyscypliną. Stażyści zdobyli sobie wszędzie duże uznanie i miano „wzorowych ambasadorów swojej szkoły i ojczyzny”.

Prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Saksonii bardzo chwalił występ instrumentalistów i wokalistów z PSM im. Garści podkreślając, że jest to „przykład wysokiego poziomu edukacji muzycznej w Polsce”. Stowarzyszenie Europa Haus przygotowało specjalną ścieżkę edukacyjną „Śladami wielkich muzyków”, podczas której stażyści poznali miejsca tworzenia, życia i działalności J. S. Bacha, F.M. Bartholdy’ego, Clary i Roberta Schumannów.

Największym przeżyciem dla muzycznej młodzieży był koncert w Dreźnie w Muzeum Kraszewskiego. Emocje wzbudził też koncert w Gewandhausie, gdzie młodzież z Polski zagrała wspólnie z uczniami Szkoły Muzycznej im. J.S. Bacha w Lipsku.

– Niemiecki partner z należytą starannością zorganizował pobyt w Lipsku, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękujemy Pani Marii Peter za to, że pierwsze dni naszych wakacji mile i z pożytkiem spędziliśmy – mówi Wiesława Tobiasz , wicedyrektor PSM I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze.

– Dzięki stażowi staliśmy się samodzielni, dorośli i odpowiedzialni, poznaliśmy kulturę i język, nauczyliśmy się posługiwać europejską walutą, zdobyliśmy nowe umiejętności muzyczne – to jeden z wielu komentarzy ze strony młodych adeptów muzyki. Inny uczestnik napisał: – Warto uczyć się języków obcych, co niewątpliwie jest kluczem do bycia obywatelem Europy. Staż Leonardo da Vinci w Lipsku z pewnością pozwolił jeleniogórskiej młodzieży muzycznej postawić w tym kierunku wielki krok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Pszczeli projekt KPN

Wakacje czas zacząć!

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 18-07-2011 17:43
Było bardzo fajnie ;)
~ 18-07-2011 18:11
To było cudowne doświadczenie:)
~senior 18-07-2011 18:27
Brawa dla uczniów oraz dla pedagogów z PSM im.Janiny Garści w Cieplicach. Pozdrawiają Was Seniorzy z DPS w Sosnówce !
~Witkiewicz 18-07-2011 19:44
pozdrowienia dla opiekunów.
Piipi Jelonkowa 18-07-2011 22:40
~BRAVO ! .. zbudowali mostek z nutek,a .. budulec ? .. to pięciolinia ! ~WIADOMO ! ..Artyści !
~Gosia. 18-07-2011 23:23
Byłam na tych warsztatach i była świetna zabawa ; D Czasem za dużo pracy ale i tak było fajnie ; p Pozdro dla uczestników ; * ; D
~Katka 19-07-2011 23:39
Brawo dla organizatorów i dla wszystkich, którzy chcą zrobić i robią coś dla dzieci i młodzieży nie zawsze oglądając się na kasę...
~EksUczennica 21-07-2011 13:42
Ja sie zastanawiam czy ktoś kiedyś doceni prace pewnej nauczycielki z cieplickiej SM Pani Jolanty Popielarz...Wychowała 2 pokolenia znakomitych muzyków. Dzieki jej pomysłowości edukacje w tej szkole to czysta radość i przyjemność. Oponuję za jakąś piękną nagrodą za wkład jaki włożyła w wyedukowanie i nie zniechęcanie dzieci do sztuki... Cieszcie się ,że macie taką nauczycielkę! To osoba , która potrafi na całe życie zarazić miłością do sztuki!
~RodzicEks 22-07-2011 17:43
Z całej siły popieram to co napisała EksUczennica. WIELKIE BRAWA DLA PANI JOLI POPIELARZ!!!
~ 23-07-2011 0:22
Pani Jola Popielarz jest tak fantastyczną osobowością, fantastycznym pedagogiem, fantastycznym człowiekiem. Dzieci Ją uwielbiają !!!!! Niekiedy chciałyby chodzić tylko do Pani Joli!!!! POPIERAM :)
~ 4-08-2011 22:54
Pani Jola - nie każdy ją uwielbia. A może pochwalimy nauczycielkę chóru ? albo nauczyciela Gitary ?
~ja 10-09-2011 23:00
Chciałbym przekazać `Pipii Jedlonkowej`,że nie powinna się wypowiadać skoro nie ma pojęcia o systemie oraz talencie jeleniogórskich uczniów. Dobrze trzeba się zgodzić, że udział brali również młodzi adepci, ale osobiście mam 22 lata i aktualnie studiuje na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Nie byłem tam jedyną osoba z podobnym wykształceniem, bądź wiekiem . A próby dla niektórych naprawdę były ciężkie. 16 dni w tym codziennie próby ok. 4-5 godzin oraz próby indywiadualne w pokojach to naprawdę dużo. Nie chcę się kłócić, lecz jeżeli nie byłaś na koncercie finalizującym ten wyjazd w filharmonii nie powinnaś suię wypowiadać o uczniach i ich osiągnięciach, ponieważ sama zapewne nut nie znasz nie mówiąc o historii muzyki. Pozdrawiam
Piipi Jelonkowa 11-09-2011 22:24
.. do - [~Ja] .. ale zobaczyłam fotkę nr.07,..gdzie stoicie zgodnie przy "strumieniu", TYM od którego muzyka nabrała .. międzynarodowej więzi ! Wiesz ? .. dla mnie muzyka jest ciszą i dzięki niej "słyszę" lepiej waszą pracę nad tworzeniem,tego co stworzyłaś ze swoimi Przyjaciółmi !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Nowa rektor w KPSW

Trwa budowa punktu widokowego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2137
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%