MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Młody Paganini, czyli wirtuoz w spódnicy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 23 kwietnia 2009, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kolejny sukces jeleniogórskiej skrzypaczki Małgorzaty Wasiucionek. Wygrała VII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini”. W tej edycji na konkurs zgłosiło się rekordowa liczba 75 uczestników. Na listach laureatów poprzednich edycji można spotkać skrzypków, którzy należą do ścisłej czołówki polskich uczniów i studentów wiolinistyki.

Małgorzata Wasiucionek zdobyła I miejsce w grupie starszej. Drugą finalistką jest Paulina Kusa, która zdobyła wyróżnienie. Obie skrzypaczki uczą się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec Pani Ludmiły Sołowiewicz. Obu skrzypaczkom akompaniował Krzysztof Gotartowski.

W konkursie brali udział skrzypkowie z Wrocławia, Poznania, Krakowa, Katowic, Nysy, Gdańska, Warszawy itd. – Małgosia zdobyła wszystkie możliwe do zdobycia nagrody. Oprócz wspomnianego pierwszego miejsca, otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego oraz występ z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla najlepszego Dolnoślązaka finalisty licealisty i na koniec otrzymała statuetkę z brązu oraz została okrzyknięta największą indywidualnością konkursu – piszą do nas Bożena i Wiktor Wasiucionkowie.

W historii PSM nie było takiego przypadku aby uczniowie przywieźli tyle dyplomów nie mówiąc o tym, że zdobytych przez jednego ucznia. – Szkoda tylko, że Małgosia jest już w klasie maturalnej i wyjeżdża na studia do Warszawy, ponieważ już się będzie o niej mówiło „Małgorzata Wasiucionek z Warszawy” a obserwując jej CV i jej osiągnięcia to najprawdopodobniej będzie się naprawdę o niej mówiło – czytamy w liście.

W tym roku Małgorzata Wasiucionek już drugi raz promuje Jelenią Górę nie tylko w Polsce. W styczniu brała udział w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jaschy Heifetza gdzie zdobyła nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu J. Heifetza. Wcześniej również promowała Jelenią Górę w Lublinie na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego i K. Lipińskiego gdzie zdobyła III miejsce oraz w Zielonej Górze gdzie grała z Zielonogórską Orkiestrą Filharmonii.

W planowanych występach Małgosi znajduje się koncert 29 maja 2009 roku w Wałbrzychu z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej a jeszcze wcześniej 30 kwietnia, występ z Orkiestrą Dolnośląskiej Filharmonii w Jeleniej Górze na koncercie solistów – dyplomantów II st. Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im S. Moniuszki w Jeleniej Górze.

– W tym miejscu jeszcze należy pogratulować dyrekcji PSM II st. za tak zdolnego ucznia a w szczególności posłać ukłony nauczycielowi skrzypiec Pani Ludmile Sołowiewicz, która często bezinteresownie spotykała się na dodatkowych lekcjach aby przygotować Małgosię do konkursu jak również Panu Krzysztofowi Gotartowskiemu, który grając na fortepianie dopełnia piękną muzykę w wykonaniu Małgosi – dziękują Bożena i Wiktor Wasiucionkowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent z absolutorium  

Plaża nad Bobrem otwarta

Rondo – czy w tym roku się uda?

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~PSM I st. im. J. Garści JG 23-04-2009 10:51
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
~ska 23-04-2009 11:52
gratuluje talentu i powodzenia w podbijaniu muzycznego swiata :)
~ago 23-04-2009 12:12
Wielkie gratulacje dla Małgosi Wasiucionek! Odnośnie przyszłego określenia "z Warszawy" - jeżeli urodziła się w Jeleniej Górze, mieszkała tutaj i uczyła się aż do matury, to już nic nie zmieni tego faktu. Jej sytuacja jest zupełnie inna niż innej sławnej "jeleniogórzanki". Cudzysłów nie przypadkowo tutaj został użyty. Jak ktoś studiuje np. we Wrocławiu, to przecież nie staje się automatycznie wrocławianinem.
~Cień 23-04-2009 14:35
Ja także dołączam się do życzeń, ale mam pretensję do redakcji jelonki że nie ma próbki dźwiękowej, ja tak lubię brzmienie skrzypiec.
~ago 23-04-2009 16:04
Cieniu, wybierz się do Filharmonii Dolnośląskiej w dniu 30.04.2009 (na 19:00), wtedy będzie koncert w wykonaniu uczniów jeleniogórskiej szkoły muzycznej, tam skrzypiec nie zabraknie, a sądzę, że Małgosia Wasiucionek także tam będzie.
~kl 23-04-2009 16:59
Serdeczne gratulacje dla Małgosi, która swoją grą potrafi oczarować i zafascynować wykonywaną przez siebie muzyką. Choć zdobyła już ogromne laury i cieszy się opinią jednej z najzdolniejszych skrzypaczek młodego pokolenia na świecie, wykazuje dużą skromność i kulturę osobistą, co jeszcze bardziej wyróżnia ją od tzw. ,,młodych gwiazdek". Na uznanie zasługuje również Paulina Kusa, choć trochę w cieniu Małgosi, to również jedna z najlepszych wiolinistek w naszym kraju, przed którą na pewno ogromna kariera. Na odkrycie np. przez słuchaczy Filharmonii Dolnośląskiej czeka kwartet smyczkowy ,,Musica Anima" w którym grają obie skrzypaczki, a którego występy zawsze spotykają się z ogromną aprobatą i uznaniem publiczności. Życzę powodzenia i dziękuję za pomoc w organizacji koncertów, które dzięki wam i waszej wspaniałej grze zawsze okazały się nieprzeciętnym sukcesem.
~Ania P. 23-04-2009 17:03
Gratuluje Malgosi!!! Ale i wielka to zasluga rodzicow za zaangażowanie i wielkie wsparcie. Nie każdy potrafi uzyskć brylant mając w ręce diament, ale Wam - Wiktor i Bożenko, udało się. Życzę dalszych sukcesów!!!
~Cień 23-04-2009 21:49
Do Ago. Z miłą chęcią bym poszedł, tylko samemu tak trochę głupio.
~ago 23-04-2009 23:10
Cieniu, nie bój nic, wielu ludzi chodzi pojedynczo, bo jakby szukali kogoś do pary, aby pójść do Filharmonii, to w życiu by tam nie poszli. Niewielu lubi taką muzykę, dlatego lepiej dać sobie spokój z szukaniem osoby towarzyszącej, aby tam się udać, a po prostu iść i ... mieć przyjemność ze słuchania. No i wierz mi, to nie to samo co z płyty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Miasto Dzieci przełożone

Drastyczne billboardy

Policja i Straż Miejska sprawdzą pasażerów

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
955
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%