MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Młode talenty solidarnie z Ukrainą

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 maja 2014, 7:50
Aktualizacja: Wtorek, 13 maja 2014, 8:20
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Niedziela (11. maja) w Parku Zdrojowym upłynęła pod znakiem występów młodych, utalentowanych muzyków, którzy obdarowali mieszkańców Cieplic, kuracjuszy i turystów folkową nutą, zaznaczając tym samym "Solidarność z Ukrainą".

- Bardzo chcemy i lubimy pokazywać młode talenty z Jeleniej Góry i okolic. Czasami mieszkańcy nie zdają sobie sprawy jak fajni i pracowici młodzi ludzie są w Jeleniej Górze. To są perełki. Za chwilę skończą szkołę średnią, wyjadą na studia do Wrocławia, Warszawy, Poznania i tam będą szlifować swój talent i właściwie tyle ich widzieliśmy. Ten koncert potraktowaliśmy wyjątkowo, ponieważ podejrzewam, że wszystkim osobom, które tutaj są, bliskim tematem jest Ukraina i problemy, z którymi się mierzy. Jesteśmy z nimi sercem i duszą - powiedziała dyrektorka Przystani Twórczej Ewelina Marciniak.

Widzowie zgromadzeni w Parku Zdrojowym mieli okazję usłyszeć: Małgosię Parzymies, Natalię Rozum, Konrada Poznańskiego i Tomka Tafa, a "głównym daniem" imprezy w ramach Wiosny Cieplickiej były zespoły: Pod Pretekstem i The Ukrainian Folk.

- Dzisiaj, kiedy na Ukrainie jest tak niebezpiecznie i smutno, dobrze jest pomyśleć o Ukraińcach słuchając ich śpiewania, a śpiewają świetnie. Zagra młodzieżowy zespół z Górowa Iławieckiego (powiat bartoszycki). Chętnie ich posłucham, ponieważ tak los zrządził, że przez 4 lata kadencji poselskiej siedziałem obok posła Mirona Sycza z Górowa Iławieckiego - twórcy szkoły ukraińskiej, człowieka wyjątkowo muzykalnego, który mi dużo o tym zespole opowiadał, więc cieszę się, że ich posłucham - powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

- Nie wiadomo, w którym kierunku to pójdzie. Jako historyk wiem, że Katarzyna Wielka wkraczając do Polski wkraczała w obronie wolności religijnych i mniejszości prawosławnej w obliczu pełnej anarchii. 17 września 1939 roku, kiedy sowieci wkroczyli do Polski to też chcieli zapewnić spokój i bezpieczeństwo Ukraińcom i Białorusinom na tamtych terenach i cała ta retoryka układa mi się w podobny system. Trzeba rozmawiać, największy problem Ukraińcy mają wewnątrz siebie. Moim zdaniem Putin kombinuje, by tak zdestabilizować Ukrainę, żeby wybory 25. maja się nie udały. Trzymajmy kciuki, Ukraińcy to czują, że w Polsce mają wsparcie. Nie można robić takich idiotyzmów, jak zapraszanie Putina na rocznicę lądowania w Normandii - dodał Marcin Zawiła.

- Zagramy piosenki dolnośląskie w oryginalnej gwarze, pochodzące z początku XX wieku. Są to piosenki zebrane przez Józefa Majchrzaka w oryginalnym zapisie nutowym, ale ze zmienioną aranżacją. Stare na nowo Pod Pretekstem na ludowo - wyznał Michał Matyszczak, lider zespołu Pod Pretekstem, którego muzycy od pięciu lat krzewią dolnośląską kulturę, a zaczynali od reagee. Członkowie grupy grają na skrzypcach, akordeonie, bassie i perkusji, a zagrali utwory z płyty, którą wydali w lutym br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~18 sqandal 12-05-2014 10:05
... juz male dzieciaczki wplątują w polityke . Bardzo to nie fajnie , dzieciaki powinny się cieszyć i zyc beztrosko a nie dajac Im przykłady brudnej wojny . Już przesadzacie z tą Ukrainą , niech tam sie bija i swiat polityki niech będą dzieciom obce .
~ 12-05-2014 10:28
a ja jestem przeciw podłemu zachodowi, i faktycznie bardzo nieładnie w to wplątywać dzieci i mieszać im w głowach to prawie jak p...lia albo reklamy skierowane do dzieci
~s 12-05-2014 11:24
Historyk Zawiła zapomniał /?/ że w rozbiorach Polski brali udział rowniez Niemcy . Tak samo od 39 r Polska była pod okupacją niemiecko-rosyjską. A dziś? Kto kupił za pół darmo nasze fabryki?
~nowa histori 12-05-2014 11:46
Ostanio usłyszałem że to wina Rosjan iż w Powstaniu Warszawskim 200 000 osóbz zgineło( właściwie zostało zamordowanych bo to niebyła żadna bitwa) dlatego że celowo nie forsowali Wisły. O Niemcach oczywiście ani słowa.
~marek 11 12-05-2014 12:46
nie można zapraszać Putina to dobry kierunek pewnie tez dla tuska który spacerował z nim blisko po wsterplatte czy do oswiecimia wkrótce?, ps. liczę ze młodzież z ukrainy nie będzie śpiewać piosenek o banderze czy walkach bojowców z upa
~enpede 12-05-2014 16:28
Co wy robicie dzieciom z mózgów, zatajacie historię , jak możecie "bratać się" i "być z Ukrainą" z banderowcami, z ludźmi którzy już powywieszali wszędzie postery z banderą i czczą go jak boga? Tfu.
~Arek 12-05-2014 17:14
Kawał Świetnej muzyki. Nogi same rwały się do tańca :) Oby więcej takich koncertów. A nasi młodzi śpiewający - naprawdę nieźli. Miło było ich słuchać. Pozdrawiam
THX1138 12-05-2014 22:46
no proszę pro-zachodnia indoktrynacja już na dzieciach , co następne ? może warunkowanie dzieci tak żeby donosiły na swoich rodziców myśloz...zy którym się nie podoba "jedynie słuszna demokracja"
~ 13-05-2014 12:47
DOLNOŚLĄZAK. 11.05. biesiadowałem z Ukraińcami, studentami/kami/ narodowości rosyjsko-ukraińsko-mołdawskej /studiują we Wrocławiu/, którzy nawiedzili Kotlinę. Przywieźli jakiś samogon oraz na "zagrychę" wędzoną słoninę. Dostarczyłem szkło po PRL-owskiej musztardzie. Piliśmy wg wschodniego rytuału. Zostałem zganiony, chcąc przegryźć słoniną wypitą ciecz. Słoniną się nie zagryza. Słoninę się wącha. Radują się z karty pobytu. Nie są przerażeni, że mogą podzielić losy Krymu. Uważają, że Polska, powinna zachować neutralność. Rosjanie są u nich postrzegani nie jak wrogowie. Nie można odróżnić, kto jest kim, gdyż obie nacje żyją w przyjaźni od lat. Wieści z pierwszej ręki mają szczególną wartość aniżeli wiadomości kreowane przez niektórych - pożal się Boże - polityków. Cdn
~ 13-05-2014 13:30
Cd. z 12:47. Nie jest idiotyzmem zaproszenie /przez byłych aliantów/ prezydenta Rosji na rocznicę D-day. W przeciwieństwie do Polski dyplomacja, stabilnych gospodarczo krajów, kieruje się innymi zasadami. Są one racjonalne. Czynnik ekonomiczny, uwzględniający - m.in. -fakt iż w nieodległej Rosji jest cała tablica Mendelejewa oraz potężny rynek zbytu - wyznacza standardy zachowań innych państw UE. Warto z nich brać przykład. Idiotyzmem jest "dawanie głosu"w imieniu wszystkich w UE zjednoczonych, twierdząc że Polska - najbardziej doświadczona przez obydwu sąsiadów - jest głosem sumienia całej Europy. Dzięki takim hasłom-agitkom, od lat tkwimy w samouwielbieniu, dziejowo okaleczeni. DOLNOŚLĄZAK cdn.
~ 13-05-2014 13:52
Cd. z 13:30. Cytat z publikacji: "....Zagramy piosenki dolnośląskie w oryginalnej gwarze z początku XX wieku...". To niesamowite, gdyż na początku XX wieku Dolny Śląsk przypisany był Prusom i nalżał do Republiki Weimarskiej. W niektórych regionach Niederschlesien - w tym także w Hirschberger Tal - mieszkańcy posługiwali się szczególnym dialektem. Był to językowy miks - rzekomo - starosłowiański z wczesno-średniowiecznym germańskim /?/. Dialekt był zrozumiały dla mikro grup społecznych, zamieszkujących ówczesny Niederschlesien. Czy w takiej gwarze piosenki były śpiewane? DOLNOŚLĄZAK
~ 13-05-2014 19:00
A DOLNOŚLĄZAK znowu zaspamował całą dyskusję swoimi żenującymi wypocinami.
~Kacha 15-05-2014 10:10
Nie rozumiem - koncert był świetny, skąd tyle komentarzy tylko o polityce? Muzyka obroniła się sama, nam się bardzo podobało. Kupiliśmy płytę, dostaliśmy autografy. Gdyby nie ten koncert, pewnie nie mielibyśmy okazji zobaczyć naprawdę dobrze śpiewającej młodzieży z Jeleniej. Miło spędzone niedzielne popołudnie, mimo przetotnego deszczu... żyć, nie umierać :)
~ 15-05-2014 13:01
Ad.~ Kacha. To prawda. Koncert, to koncert. Ale w publikacji - przy okazji imprezy kulturalnej - zamieszczono dywagacje prezydenta Zawiły na temat wydarzeń politycznych. To sprowokowało wpisy, tych co się polityką interesują. Sorry. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

PSZOK tylko bez zaległości

Trwa budowa punktu widokowego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2208
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%