MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Mistrzowskie rozpoczęcie sezonu artystycznego

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 września 2017, 8:40
Aktualizacja: Niedziela, 17 września 2017, 9:02
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Najsłynniejsza – IX Symfonia Ludwiga van Beethovena rozbrzmiała w piątkowy wieczór (15.09) w sali koncertowej im. Stefana Strahla. Była to mistrzowska inauguracja 54. Sezonu Artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Koncert pod batutą Jerzego Koska poprowadziła Joanna Moryc. W stosowny nastrój licznie zgromadzoną publiczność wprawiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej – to wtedy część słuchaczy z czasem nauczyła się nie klaskać podczas krótkich przerw, choć trzeba przyznać, że większość wiedziała jak się zachować od samego początku.

Jeleniogórzanie przeżyli podwójną muzyczną ucztę, bowiem na scenie zaprezentowała się słynna sopranistka – mieszkanka stolicy Karkonoszy – Anna Patrys. Swoich głosów użyczyli również Urszula Kryger – mezzosopran, Łukasz Gaj – tenor oraz Damian Konieczek – baryton. Całość doskonale uzupełnił Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti”. Tego wieczoru IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena oficjalnie zainaugurowała kolejny sezon artystyczny placówki, która wzbogaca ofertę kulturalną Jeleniej Góry.

W drugim roku działalności filharmonii pod przewodnictwem Tomasza Janczaka, melomani będą mieli okazję w pełni poznać możliwości i talent dyrektora, gdyż po raz pierwszy miał pełny wpływ na program bieżącego sezonu artystycznego. - Jest to mój drugi sezon, który mam zaszczyt i przyjemność prowadzić naszą instytucję, ale jednocześnie pierwszy, za który w pełni artystycznie odpowiadam - powiedział Tomasz Janczak, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej. W nadchodzącym sezonie zaplanowano 72 wydarzenia, z czego 40 to koncerty symfoniczne, a 32 kameralne. - Naszą misją są również audycje dla dzieci i młodzieży w szkołach, których będzie ponad 1100 – dodał dyrektor.

W ciągu najbliższych 10 miesięcy będziemy mogli podziwiać Antoniego Wita, Wojciecha Rajskiego, czy Daniela Smitha z Australii – światowej sławy dyrygenta młodego pokolenia. W programie nie zabraknie cyklu koncertów Mistrzowie Batuty i Młodzi Wirtuozi Wiolinistyki. Będzie też Alosza Awdiejew, Andrzej Kopeć, poznański zespół Sepia Ensemble i wiele innych gwiazd. Nie zabraknie też Niedzielnych Poranków Muzycznych, które trwale wpisały się w kalendarz wydarzeń przeznaczonych dla dzieci i rodziców. Sezon 2017/2018 po raz drugi zostanie zwieńczony Karkonoskim Festiwalem Operowym. Tym razem 31 sierpnia 2018 roku na stadionie przy ul. Złotniczej zobaczymy operę Carmen.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nieodpłatne zwiedzanie złotoryjskich zabytków

Zobacz eksponaty z Muzeum Zabawek

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Drastyczne billboardy

Spotkali się z Beatą Kempą

Plaża nad Bobrem otwarta

Kino Lot zaprasza

Są pieniądze na projekty dla Muzeum Zabawek

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1110
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%