MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mistrzowie turystyki i krajoznawstwa wyłonieni!

Wiadomości: PRZESIEKA
Wtorek, 17 maja 2011, 7:35
Aktualizacja: Środa, 18 maja 2011, 7:35
Autor: Angela
Fot. Organizator
W Przesiece pod koniec minionego tygodnia przez trzy dni swoje umiejętności i wiedzę z zakresu turystyki i krajoznawstwa sprawdzały 22 drużyny ze szkół z całego województwa. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła SP nr 19 z Legnicy, z gimnazjum niepokonani okazali się uczestnicy z Bogatyni, a ze szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył jeleniogórski ZSO nr 1.

Eliminacje wojewódzkie odbyły się w Ośrodku wypoczynkowym „ Kaliniec” w Przesiece przy ul. Droga Liczyrzepy 1. Nie było łatwo. Zadania wymagały od uczestników zarówno umiejętności praktycznych, jak i teoretycznych. Na pierwszy dzień imprezy zaplanowano Turystyczne ABC czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście, takich jak rozstawianie namiotu, rzut do celu, rozpoznawanie roślin oraz zwierząt chronionych w Polsce, tor przeszkód i konkurencja niespodzianka. Drugą część stanowiły testy: krajoznawczy, wiedzy turystycznej i topograficznej, z przepisów ruchu drogowego czy z zakresu bezpieczeństwa, higieny wycieczkowania i ogólnych zasad udzielania. Całość zakończono ogniskiem.

W drugim dniu zawodnicy wyszli z przewodnikiem na wycieczkę w Karkonosze i wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Do pokonania mieli też kolarski tor przeszkód i turystyczny marsz na orientację polegający na zespołowym przejściu wyznaczonej trasy, odnalezieniu w wyznaczonej kolejności punktów kontrolnych i przybyciu na metę w określonym czasie. W niedzielę zwycięzcy odebrali wywalczone trofea, po czym wszyscy pożegnali się i rozjechali do swoich miejscowości.

Z Jeleniej Góry do XXXIX wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego zakwalifikowały się trzy jeleniogórskie szkoły. Poza zwycięskim Zespołem Szkół Ogólnokształcącym nr 1 w Jeleniej Górze, który w tym roku przełamał złą passę i pokonał wieloletniego rywala, ZSO i Z z Lwówka Śląskiego, do niełatwej walki stanęła jeleniogórska Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Gimnazjum nr 1. Im jednak nie udało się zdobyć czołowych miejsc.

Drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych wywalczyła SP nr 2 z Lwówka Śląskiego, a tuż za nią uplasowali się uczniowie z Jedliny Zdroju. Dwie ostatnie drużyny o ostateczne miejsca walczyły „głowa w głowę” do ostatniej konkurencji.

Wśród gimnazjalistów drugie miejsce zdobyli uczniowie z Lwówka Śląskiego, którzy pokonali uczniów z Miłkowic. Zacięta walka była wśród szkół ponadgimnazjalnych, gdzie w tym roku wieloletni mistrzowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Lwówka Śląskiego, musieli oddać zwycięstwo jeleniogórskiemu „Żeromowi” i zadowolić się drugim miejscem. Trzecią lokatę wywalczyła natomiast drużyna z MKKT Bogatynia.

Organizatorem wojewódzkiego etapu już po raz czwarty z rzędu był Oddział PTTK „Ziemi Lwóweckiej” we Lwówku Śląskim. Nad bezpieczeństwem i całością czuwało kilkanaście osób na czele z Wojciechem Królem, Sławomirem Sobieskim i Pawłem Idzikiem.

- Z roku na rok poziom przygotowania uczestników do poszczególnych konkurencji jest coraz wyższy. Jest to dla wszystkich naprawdę wspaniała zabawa i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. My jako organizatorzy robimy to z pasji, a nie z przymusu, stąd taka atmosfera i charakter imprezy. W tym roku dopisała nam również pogoda. Już otrzymaliśmy propozycję organizacji przyszłorocznego etapu wojewódzkiego. Będziemy też organizatorami etapu krajowego turnieju. Wymaga to od nas ogromnej pracy, ale mamy z tego też nie mała satysfakcję – mówi Paweł Idzik z PTTK Lwówek Śląski.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Jacek Włodyga – Starosta Jeleniogórski oraz Anna Lato – Wójt Gminy Podgórzyn. Współorganizatorami imprezy byli Oddział PTSM „Ziemi Jeleniogórskiej” w Jeleniej Górze, Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oraz Urząd Gminy Podgórzyn.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Żeromalia na filmowo

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Projekt za miliony dla edukacji

Kończy się referendum strajkowe

Odkrywali "Dziesiątkę"

Głosy za strajkiem?

Nie będzie kolejnego naboru  

Wszyscy za strajkiem

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
61
Tak
69%
Jest dobrze, jak jest
10%
Nie
18%
Nie ma zdania
3%