MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu – już w sobotę. To trzeba zobaczyć!

Wiadomości: Region
Wtorek, 5 lutego 2013, 8:12
Aktualizacja: 15:15
Autor: Katarzyna Tokarz
Fot. Fot. Anna Więckowska
W Szklarskiej Porębie odbędzie się 9 lutego coroczna rywalizacja w tworzeniu zimowych rzeźb. Figury powstaną z ogromnych pryzm śniegu. Amatorzy będą tworzyć z bloków o wymiarach 1,5x1,5x1,5 m, a profesjonalne ekipy – z sześcianów dwa razy większych. Najmłodsi widzowie, wspólnie z poetką Joanną Chmielewską, będą mieli okazję napisać własne bajki. Na wieczór przygotowano animacje graficzne i iluminacje świetlne.

Do udziału w zawodach przystąpią cztery drużyny amatorskie i trzy profesjonalne ekipy, reprezentujące Akademie Sztuk Pięknych z Wrocławia, Gdańska i Łodzi. Ekipy uczelniane będą składać się zarówno z przedstawicieli grona studenckiego, jak i profesorów oraz absolwentów. Ponadto, każdy widz będzie mógł spróbować swoich sił w rzeźbieniu ze śniegu.

Stworzenie figury ze śniegowego sześcianu o boku blisko 3 metrów, to nie lada wyczyn, dlatego też zakwalifikowane do mistrzostw drużyny rozpoczną swoją pracę już dzień wcześniej. Oczywiście, wymagana jest zgodność efektu finalnego ze zgłoszonym projektem. Właściwa impreza rozpocznie się 9 lutego o godzinie 10:00 na skwerze radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie. Podczas jedynych takich mistrzostw w Polsce, na oczach widzów powstawać będą kolejne elementy śnieżnych dzieł sztuki.

Rzeźbienie w śniegu to jednak nie wszystko. Atmosferę rozgrzeją atrakcje, jakie przygotowano dla wszystkich uczestników. Poetka Joanna Chmielewska zaprosi do wspólnego tworzenia bajek, zaś pracownicy zimowego przedszkola zorganizują dla dzieci konkursy z nagrodami. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie na jednym z licznych stoisk oferujących regionalne produkty. Zespół „Rybniczanki” zadba o to, aby nikt nie marzł tej zimy - w ramach imprezy będą one wraz z uczestnikami szyły monstrualnie długi szal dla Rzepióra, Ducha Karkonoszy.

Po zmroku, od godziny 18:00, ukończone rzeźby będą w profesjonalny sposób iluminowane za pomocą świateł LED. Wtedy też Koło Naukowe Architektów restArt, działające przy Instytucie Architektury PWSZ w Nysie, zaprezentuje animację graficzną wyświetlaną na rzeźbach.

Fot. Anna Więckowska

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jak przedstawiają się warunki konsolidacji kredytu w 2019 roku?

Wizyta gości z Chin i... wpadka

Schronisko do remontu

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Jest wykonawca klubu seniora

Władze Term Cieplickich o konflikcie  

Działki niszczy... świnka wietnamska

Trwa nabór wniosków!  

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
521
Tak
81%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%