MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Mistery” i „Chały” w Książnicy Karkonoskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 lipca 2013, 8:00
Aktualizacja: 8:02
Autor: Org
Fot. Organizator
Prezentację najładniejszych i najbrzydszych budowli można oglądać przez całe wakacje w jeleniogórskiej Książnicy przy ul. Bankowej. Pokonkursowa prezentacja jej efektem kolejnego, regionalny przeglądu współczesnej architektury jeleniogórskiej. Odbywa się on w ramach Karkonoskich Spotkań Architektonicznych KASA.

Celem Spotkań jest ocena poziomu architektury powstającej współcześnie na terenie byłego województwa jeleniogórskiego. Architekci z całej Polski wybierają w trakcie Spotkań obiekt – ich zdaniem – najładniejszy, przyznając mu tytuł „Mistera” oraz obiekt najbrzydszy, przyznając mu tytuł „Chały”.

- Obiekty prezentują bardzo różnorodny styl: od tradycyjnego w wyrazie, po nowoczesny, wykorzystujący współczesne wątki architektoniczne i technologie. Wybór konkursowy nie był łatwy, ponieważ wśród bardzo przeciętnych, nominowane były obiekty o wyróżniającej się architekturze. Wśród nominowanych są jednak również i takie obiekty, które nie zdobyły naszej aprobaty. Ba, do dziś wzbudzają kontrowersje i liczne komentarze – informuje arch. Karolina Szkapiak
wiceprezes jeleniogórskiego oddziału SARP.

- Będziemy też mogli ocenić czy, jak i czym różnią się obiekty realizowane za publiczne i za prywatne pieniądze. To może dać wiele do myślenia. Czy wykorzystywane są nowe technologie w architekturze, czy obserwujemy tutaj pewien zastój, czy pojawiają się nowe wątki, czy eksploatujemy stare ?
Jakiego rodzaju obiekty dominują? Czy zmienia się nasze spojrzenie na architekturę? Czy projektujemy nowocześnie czy zachowawczo? Czy zwyciężają tendencje uniwersalne i czy mające charakter regionalny? – dodaje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oblodzone szlaki w Karkonoszach  

Moc kwiatów na miejskie skwery

To ziemia niczyja?

Młodzież z Lema dzieciom

Jeszcze o Ptasiej

Mali szachiści przed Pucharem Polski

Wyrok dla oszustów

Rusza remont stadionu przy ulicy Lubańskiej

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
985
Tak
38%
Nie
54%
Nie mam zdania
8%