MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Misie lubią dzieci, dzieci lubią misie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 5 września 2010, 8:11
Aktualizacja: 8:21
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Postaci najpopularniejszych (nie tylko przed laty) kreskówek można oglądać w całej okazałości w Książnicy Karkonoskiej na okolicznościowej, bajkowej wystawie przy Bibliotece Dziecięco–Młodzieżowej.

Wielu z nostalgią wspomina bajki swojego dzieciństwa, którym nieodłącznie towarzyszyły „dobranocki” emitowane po godz. 19 w pierwszym programie telewizji. Czasy były takie, że nadawano jedynie dwa kanały, a pozycji dla najmłodszych za wiele w nich nie było. Dobranocki robiły więc wśród dzieci furorę.

Niektóre można od czasu do czasu obejrzeć w telewizji także dziś. Wyróżniają się w zalewie kiczowatych, pstrokatych, hałaśliwych i niezbyt mądrych amerykańskich kreskówek. I choć – w świetle dzisiejszej techniki animacji komputerowej – dawne bajki trącą nieco myszką, nie tracą, a wręcz zyskują pokryte patyną czasu. W Książnicy Karkonoskiej można powrócić do świata tamtych kreskówek i filmów animowanych produkcji rodzimej, a także naszych południowych sąsiadów.

W gablotach zgromadzono lalki grające głównych bohaterów. Jest więc Miś Uszatek, są dwaj „Sąsiedzi”, blisko nich „Krecik”, a nieopodal Myszka Miki z całym disnejowskim „inwentarzem”. Są też inne postaci, choćby Rozbójnik Rumcajs, którego sceniczna wersja jest w repertuarze Teatru im. Norwida.

Na ścianie wiszą wycinki z prasy, a na nich – fotografia nieodżałowanego Bronisława Pawlika, który swego czasu udzielił głosu Misiowi Uszatkowi. Popularny aktor wyleciał z serialu, kiedy – nie zdając sobie sprawy, że jest jeszcze na wizji (audycje emitowano na żywo) – skwitował bajkę żartobliwymi słowami: „A teraz, drogie dzieci, pocałujcie misia w d…. „. Kierownictwo telewizji nie miało jednak poczucia humoru artysty, i głosem Misia stał się Mieczysław Czechowicz.

Przy okazji odwiedzin Książnicy Karkonoskiej warto zatrzymać się na trzecim piętrze i obejrzeć tę ciekawą wystawę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Rok Anioła?

Postawią kolejny maszt?

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~MM 5-09-2010 8:34
To było pięknie powiedziane, pamiętam!
Piipi Jelonkowa 5-09-2010 21:27
~Miśiu,..Krecik, ..Rozbójnik Rumcajs,.. Koziołek Matołek, ..Myszka Mickey to wszystkie zabawki z *ogonkiem ! ~Dziewczynki zawsze miały mały wybór zabawek "damskich" ! ~Były jeszcze *ptaszki .. nakręcane na kluczyk,ale one z fotek Tejo .. odleciały ! *
~bajkowy 6-09-2010 13:21
Drogi panie Tejo: słynne zdanie „A teraz, drogie dzieci, pocałujcie misia w d…" wypowiedział Stanisław Wyszyński a nie Bronisław Pawlik....
~niebajkowo 7-09-2010 0:53
...tak naprawdę, to nie wiadomo komu przypisać tę gafę... http://babilas.blogspot.com/2009/02/jak-to-z-misiem-byo.html
~ 7-09-2010 1:06
http://www.t-shirt.pl/data/gfx/pictures/large/8/0/1150284808_1.jpg

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Dolnośląskie uzdrowiska łączą siły

Ćwierć wieku Teatru Maska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
350
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%