MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Mirsk artystycznie uczcił 100 lat niepodległości

Wiadomości: Mirsk
Środa, 14 listopada 2018, 13:29
Aktualizacja: Czwartek, 15 listopada 2018, 16:34
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Miniony weekend zdominowały wydarzenia rocznicowe z okazji Święta Niepodległości. Nie inaczej było w gminie Mirsk. 100 lat niepodległości Polski postanowiono uczcić występami tanecznymi, muzycznymi i teatralnymi.

W Mirsku obchody Święta Niepodległości zbiegły się z zakończeniem projektu unijnego. Dzięki niemu, w ostatnim miesiącach uczniowie miejscowej podstawówki mieli okazję nawiązać bliższą współpracę z uczniami z czeskiej miejscowości Duba.

- Tak się złożyło, że nie tylko my obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Taką samą rocznicę mają w tym roku Czesi. Postanowiliśmy to wykorzystać i podjęliśmy współpracę z jedną z tamtejszych miejscowości, Dubą. Dzieci polskie i czeskie mogły pokazać sobie nawzajem, jak te wydarzenia historyczne wyglądały po obu stronach granicy. Powstał bardzo ciekawy program artystyczny, który mogą zobaczyć nasi mieszkańcy – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz miasta i gminy Mirsk.
- Dzieci przygotowały dwa przedstawienia teatralne. W polskim biorą udział młodzi czescy aktorzy i na odwrót. W czeskim niektóre role odgrywali polscy uczniowie. Ten nasz opowiada, jak Polska dochodziła do niepodległości, Czesi pokażą nam co działo się po tym czasie. Oprócz tego, w ramach projektu, odbyły się działania plastyczne, ich wyniki prezentujemy na jednej ze ścian. Będą również występy muzyczne i taneczne uczniów z Polski i Czech – zapewnia Piotr Czembrowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mirsku.

W ten sposób dzieci mogły poznać zwyczaje, kulturę i historię swoich czeskich kolegów. Nawiązały nowe znajomości, które deklarowały podtrzymać. Z pewnością ułatwi im to kolejne projekty unijne, które mają być realizowane przez Mirsk i Dubę w niedalekiej przyszłości .

Repertuar jubileuszowego święta uzupełnił występ zespołu Jubilatio, który zaprezentował pieśni patriotyczne, a wszystko zakończył godzinny koncert muzyków Filharmonii Dolnośląskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Bike Maraton 2020  

Ruszyła procedura w sprawie referendum

To teren zapuszczony

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
259
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%