MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Ministerialna pomoc na szkolne wydatki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 14 sierpnia 2009, 8:16
Aktualizacja: 8:18
Autor: Angela
Fot. ......
Do 3 września rodzice lub opiekunowie, których dochody nie przekraczają 351 złotych netto na osobę, mogą złożyć wniosek o wsparcie przy zakupie podręczników dla dzieci i młodzieży. Na koncie dolnośląskiego kuratorium już pojawiły się pieniądze przekazane na ten cel z Ministerstwa Edukacji.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach lub jego braku. Na taki dokument zazwyczaj trzeba czekać kilka dni. Po 3 września dyrektorzy placówek przekażą dokumenty do wydziału oświaty, a stamtąd trafią one do wrocławskiego kuratorium. W tym roku ministerstwo dofinansuje tylko najuboższych uczniów trzech pierwszych klas podstawowych i pierwszej klasy gimnazjum, a pieniądze zostaną zwrócone wyłącznie za zakup podręczników.

W gorszej sytuacji są rodzice przedszkolaków, którzy nie mogą liczyć w tym roku na wsparcie. Dla najuboższych z klas pierwszej i drugiej szkoły podstawowej ministerstwo po okazaniu rachunku zakupu przez rodziców zwróci do 150 złotych. Trzecioklasiści z podstawówki będą mogli otrzymać do 170 złotych dofinansowania. Kwota dla pierwszaków z gimnazjum nie przekroczy 280 złotych. Nowością w tym roku jest fakt, że każdy z dyrektorów szkół może przyznać dofinansowanie do wyprawek 10 procentom uczniów nawet w przypadku, kiedy ich rodzice nie spełniają kryterium dochodowego.

Chodzi głównie o dzieci z tzw. rodzin dysfunkcyjnych społecznie czyli z rodzin gdzie widoczny jest problem alkoholizmu, narkomanii, bezrobotności, ubóstwa, bezdomności, bezradności, przemocy w rodzinie, zdarzeń losowych itp. - mówi Marta Oreszczuk z wydziału oświaty urzędu miasta w Jeleniej Górze. W każdej ze szkół są odpowiednie wnioski i informacje na temat tegorocznego dofinansowania.

Jak wynika z wstępnego rozeznania, do skorzystania z dofinansowania wyprawek z Jeleniej Góry zakwalifikowano 901 osób, które spełniało wskazane kryteria finansowe i znalazło się w tych 10 procentach poza kryterium dochodowym. Ostateczna liczba dzieci, która otrzyma pieniądze z ministerstwa, będzie znana jednak po 3 września, kiedy do kuratorium wpłyną wszystkie wnioski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie plac zabaw

Bez znaków akcyzy

Drugi taki przystanek

Komentarze (2) Dodaj komentarz

daria30119 14-08-2009 8:32
To tylko jelenia Góra czy wszystkie szkoły dolnośląskie?
~kama 14-08-2009 10:47
A ja z takim pytaniem a co z uczniami klas 4-6 szkoły podstawowej czy jeżeli uczeń jest w którejś z tych klas to ma bogatych rodziców i dla tego nie przysługuje im dofinansowanie??? Mam syna w klasie 5 i już na podręczniki wydałam ponad 400 zł a gdzie zeszyty, plecak itp????????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drogi do remontu

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Senator zachęca do głosowania na maszty

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Tak nie parkujemy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1007
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%