MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Minister zdrowia nie pozbawi nas uzdrowiska!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 31 października 2013, 7:21
Aktualizacja: Piątek, 1 listopada 2013, 7:00
Autor: Angela
Fot. Angela
– Status naszego Uzdrowiska nie jest zagrożony, chyba że ktoś wysadzi Cieplice w powietrze – mówił na wczorajszej (30.10) konferencji prasowej pół żartem pół serio prezydent Marcin Zawiła. Czy to oznacza, że minister zdrowia tylko straszył pozbawieniem Cieplic statusu kurortu, czy może Miasto skutecznie powalczyło o poprawę jakości powietrza w uzdrowiskowej części?

Od dłuższego czasu wisi nad Cieplicami reale zagrożenie: groźba ministra zdrowia, że pozbawi je statusu uzdrowiska. Powodem - przekroczone, nawet sześciokrotnie, normy pyłu.

Wczoraj Marcin Zawiła zapewniał, że to zagrożenie zostało póki co zażegnane. - Razem z posłanką Zofią Czernow spotkaliśmy się we wtorek (29.10) z wiceministrem zdrowia Sławomirem Neumannem, który po rozmowach z nami zapewnił, że nie będzie wystąpienia do rady ministrów o zmianę rozporządzenia dotyczącego wykazu gmin uzdrowiskowych, czyli o pozbawienie Cieplic statusu uzdrowiska – mówił Marcin Zawiła.

– Cieplice nie są uzdrowiskiem klimatycznym, ale leczą wodami termalnymi. Uchybienie wobec wymagań i norm ochrony środowiska obejmujących kilkanaście wskaźników, dotyczyło natomiast tylko jednego z nich: pyłu zawieszonego w powietrzu. Co ważne, normy te nie były przekroczone w sposób ciągły, ale w okresach niżu i inwersji. Dlatego minister uznał, że ta sytuacja wymaga naprawy i zażądał od nas programu naprawczego, który już otrzymał, ale pozbawiać nas statusu uzdrowiska z sensie administracyjnym nie będzie – zapewniał prezydent Marcin Zawiła.

To, że minister zdrowia we wtorek wycofał się ze swojej groźby, nie oznacza, że kiedyś jej nie spełni, bo problem pyłu w Cieplicach nie zniknął. Czy miasto ma pomysł jak temu zapobiec?

- Dzisiaj (30.10) podjęliśmy decyzję o ponownym uruchomieniu dopłat do likwidacji nieekologicznego ogrzewania – mówił prezydent Jeleniej Góry. – Jesteśmy w trakcie ustalania konkretów, więc jeszcze nie mogę podać jaka będzie kwota tej pomocy, ale wiemy już, że będzie to dofinansowanie do lokali mieszkalnych. Zmiana w odniesieniu do poprzedniej edycji tych dopłat będzie jednak polegała na tym, że mieszkańcy nie będą mogli w przyszłości powrócić do poprzedniego systemu ogrzewania, bo wielu ludzi tak robiło – dodał prezydent.

Kolejnym krokiem ma być skierowanie na linie MZK, biegnące przez Cieplice, nowych autobusów, których emisja spalin jest o wiele niższa niż starego taboru. Miasto liczy też na mniejszą emisję spalin po otwarciu punktu ośrodka egzaminowania kierowców w Bolesławcu. - To bardzo istotne bo aż trzydzieści procent zanieczyszczeń to zanieczyszczenia komunikacyjne – mówi M. Zawiła.

Wiele ma się również zmienić po uruchomieniu programu Kawka, do którego zgłosiło się wielu przedsiębiorców, kilkanaście wspólnot mieszkaniowych i kilkudziesięciu indywidualnych mieszkańców.
- Złożyliśmy projekt do Funduszu Ochrony Środowiska i czekamy na wyniki – mówił M. Zawiła.
Nadzieję dają też prognozy przyszłych programów unijnych na lata 2014 – 2020, których jednym z priorytetów ma być właśnie likwidacja niskoemisyjnych źródeł ciepła.

Posłanka Zofia Czernow natomiast mówiła, że do poprawy jakości powietrza w Cieplicach, potrzebne jest działanie w szerszym zakresie. - Dlatego założyłam parlamentarny zespół do spraw uzdrowisk, do którego zapisało się wielu posłów – mówiła posłanka Zofia Czernow.

– Do dobrego funkcjonowania uzdrowisk, które są ważnym sektorem gospodarki, potrzebna jest zmiana wielu przepisów. Ponadto z raportu, który został sporządzony na temat zanieczyszczenia powietrza w Cieplicach wynika, że w kwestii likwidacji niskoemisyjnych źródeł ciepła musimy działać w szerszym obszarze również na terenie Podgórzyna, Piechowic i Szklarskiej Poręby, bo one mają wpływ na jakość powietrza w naszym uzdrowisku – dodała Z. Czernow.

Ogłoszenia

Czytaj również

Herbatka dla Seniora

Rzeźby dla Kowar

Nowa rada sportu

Komentarze (57) Dodaj komentarz

~!!! 31-10-2013 8:04
A kiedy rzuci pan palenie papierosów? Zadymienie pochodzi też z ościennych miejscowości, Piechowice ,Podgórzyn, Zachełmie ,wypalanie zlomu przez norków,śmieci na działkach ,śmieci w rzece, itd.
~ 31-10-2013 8:06
Zawsze jest tak - jak chcemy rozmydlić sprawę to powołujemy komisję bądź zespół, w tym przypadku poselski.
~Gość 31-10-2013 8:11
Jakie to uzdrowisko jak tu capi na odleglosc palonym plastikiem i innym syfem ,Zawila ogarnij sie czlowieku i pomysl ze to miasto to zgnilizna i syf za rzadow PO popaprancow ,aferzysci i zlodziaje Buahahahahhaha
~kokospoko 31-10-2013 8:13
Yeahhhhh! No to nakładamy do pieców opony i plastyki niech płoną i dymią na zdrowie! A tak poważnie nie ma sie z czego cieszyc bo teraz nic sie nie zmieni a póki wisial bat nad naszymi władzami była szansa na jakies zmiany a teraz gawiedz bedzie sie truła nawzajem. Amen.
~Dyr 31-10-2013 8:39
....., umiecie tylko sr.. we własne gniazdo! sami się ogarnijcie! Nic się wam nie podoba. Pokażcie swoje dokonania. Maturę macie? Bo kurs nienzqwiści to pewnie skończyliście niejeden.
~ 31-10-2013 8:42
To niech Pan Zawiła postoi choć jeden dzień przy ZORCE tej starej ZORCE i nich ubierze biały garnitur to zobaczy jakie mamy czyste powietrze w Cieplicach. To jest skandal ,że tyle lat nie potrafią nic zrobić z dymem CZARNYM dymem z komina ZORKI. I ten codzienny smród który nam mówi czym palą i co spalają. Może ten temat będzie ważniejszy przed wyborami:))
~rumcajs54 31-10-2013 8:54
No i jeszcze spalanie liści, m.in. w Cieplicach, Sobieszowie i innych "zielonych" miejscach. Czy tak trudno o patrole straży miejskiej o tej porze roku w rejonach działek czy większych terenów z drzewami ? Naprawdę wówczas nie ma czym oddychać, szczególnie należy współczuć astmatykom, do których i ja się zaliczam. Nie ma rady, nie wychodzę wtedy z domu.
~do Dyr 31-10-2013 8:54
Nie ma co się kłócić z Trollami, ja tylko wchodzę tutaj w komenty dla śmiechów z niedojd życiowych, które plują na wszystko, jakkolwiek by nie było zawsze będzie coś by ponarzekać :) Nie ma co dyskutować z ludźmi na takich portalach raczej, zapraszam na wykop :) Można tam podyskutować na poziomie w miarę :) chyba najwyższy poziom dyskusji w polskim necie tam jest, mimo, że trolle też się zdarzają :)
~18 sqandal 31-10-2013 8:55
.... jezeli miejscowość ma statut uzdrowiska to i ma być czyste powietrze ( nie ważne ze leczą wodami ) ma być poprostu przyjazne środowisku a tu co?.... ano syf i brud i jeszcze glupie tlumaczenia wladzy ze może być syf bo i tak nie zabiorą nam uzdrowiska , oj żebyscie się nie obudzili pewnego ładnego dnia z reką w nocniku .
~ 31-10-2013 9:08
...a turysci i kuracjusze musza uiszczac oplate za wdychane cieplickie powietrze.Jaka to paranoja.
~lopaz 31-10-2013 9:08
Przyjadą leczyć wodami reumatyzm a wyjadą z rakiem płuc. Uzdrowisko po Polsku.
~eko 31-10-2013 9:22
Marcin zawiła mówi, że "Nadzieję dają też prognozy przyszłych programów unijnych na lata 2014 – 2020, których jednym z priorytetów ma być właśnie likwidacja niskoemisyjnych źródeł ciepła" To samo powtarza poseł " Ponadto z raportu, który został sporządzony na temat zanieczyszczenia powietrza w Cieplicach wynika, że w kwestii likwidacji niskoemisyjnych źródeł ciepła musimy działać w szerszym obszarze również na terenie Podgórzyna, Piechowic i Szklarskiej Poręby, bo one mają wpływ na jakość powietrza w naszym uzdrowisku – dodała Z. Czernow" Jak to rozumiem będziemy zabiegać o uruchomienie wysokoemisyjnych zródeł ciepłai!
~ 31-10-2013 9:26
Cieplice - opłata klimatyczna Cieplice, gmina Miasto Jelenia Góra. Pobierana jest opłata uzdrowiskowa. Poniżej obowiązujące stawki oraz kalkulator. (2,10 zł/dzień): Informacje dodatkowe: Brak zniżek dla dzieci i młodzieży.
~wyszukane 31-10-2013 9:28
...i zacytowane: "Co to jest opłata klimatyczna? Jest to podatek, który muszą płacić turyści w niektórych miejscowościach. Występuje on w dwóch wariantach: jako opłata miejscowa oraz jako opłata uzdrowiskowa.Jest to swego rodzaju podatek "od powietrza". Gdzie trzeba płacić opłatę klimatyczną? Opłatę klimatyczną jako opłatę miejscową mogą pobierać gminy "w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach [turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych]" (cytujemy za ustawą). Rząd określa minimalne kryteria jakie gminy muszą spełniać by taką opłatę pobierać, a rada gminy określa konkretne miejscowości."
~ 31-10-2013 9:41
"Opłata klimatyczna jest pobierana od osób fizycznych przebywających właśnie CZASOWO w celach wypoczynkowych, zdrowotnych lub turystycznych w miejscowościach posiadających korzystne warunki klimatyczne". KORZYSTNE WARUNKI KLIMATYCZNE. Czyli turysta/kuracjusz w Cieplicach nie musi placic, bo -ze wzgledu na ogolny smrod, szczegolnie zima-nie ma tam korzystnych warunkow klimatycznych?
~ 31-10-2013 10:47
No to dobrze, że nie pozbawi nas uzdrowiska, i cieszy, że prezydent podejmuje kroki, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w Cieplicach. Jednak faktycznie coś należałoby uczynić, aby zmniejszyć ten smog w zimie. Kiedyś było jeszcze więcej pieców węglowych, a dało się otworzyć okno w zimie, obecnie wietrzenie zimą jest grożne dla astmatyków. Może to faktycznie ten komin przy Zorce, jak pisze internauta wyżej? Nie dałoby się coś z tym zrobić? Pan Prezydent pamięta przecież piece węglowe, bo jest z Cieplic, a przynajmniej uczęszczał tutaj do LO w Cieplicach Śląskich Zdrój, więc pamięta, że nie było problemu z zapyleniem przez piece węglowe, a wtedy prawie wszyscy mieli takowe w mieszkaniach. Ten obecny smród jest zupełnie inny, to się bierze chyba z palenia jakichś chemikaliów.
~danar 31-10-2013 10:53
Nie wiadomo już czy śmiać się czy płakać? Brud, smród, smog, spaliny, hałas tuż obok głównego budynku sanatorium. I wszystko jest w porządku? Nie ma zanieczyszczeń? Przekroczenie norm to sprawa przejściowa? Czuję się jak w bajce, w której wszyscy podziwiają nieistniejące szaty cesarza. Ale przecież są prezesi, wiceprezesi, ich szanowne dzieciaczki, ciotki, wujkowie i znajomi królika, nie można dopuścić, żeby się coś zmieniło w tym cudownym "uzdrowisku"?
~Eko 31-10-2013 11:03
a może by tak wreszcie zamienić autobusy na trolejbusy ???? zawsze to jakiś nawet duży krok w kierunku czystszego powietrza no i patrząc dalej: poprawnie działająca kolej zmniejszy ilość kopcących autobusów i samochodów
~ 31-10-2013 11:05
Zadna sprawa przejsciowa. Tam smierdzialo ZAWSZE.Ja zrobie sobie taki eksperyment: przy nastepnym pobycie w hotelu w Cieplicach nie oplace tej taryfy klimatycznej. Ciekawe, czy wezwa policje. Uargumentuje to smrodem panujacym w calym miescie.
~w13 31-10-2013 11:13
zawsze można narzekać ale utrzymanie statusu uzdrowiska obecnie nie było łatwe i należy pogratulować /mimo ze nie lubię PO /ze wysiłek prezydenta dał efekt..a dla krytyków prezydenta powiem tylko ze wkrótce doznacie szczęśliwości od nowej władzy po Wrocławskiej i jego popleczników w jeleniej nie zobaczycie pewnie już ani grosza no chyba ze we Wrocławiu na obwodnicy wschodniej
~Ura 31-10-2013 12:20
Piszecie tak, jakby za Obrębalskiego i Kusiaka zanieczyszczenia nie było. Weźcie pomyślcie chwilę! I durni jeleniogórzanie po podstawówce - z czego się cieszycie? Że nie jest najlepiej? Mieszkacie w pięknym mieście - żal go dla takich jak wy.
~Emeczka 31-10-2013 12:38
Status uzdrowiska to przede wszystkim kasa dla urzędu miasta i o ile turysta ma wybór i może nocować poza Cieplicami(bogatszy o 2,10 za dobę) o tyle kuracjusz z uzdrowiska już tego wyboru nie ma i płacić musi. Znów kasę trzepie się na najsłabszych. A są to kwoty rzędu kilku mln rocznie...
~JELENI OGÓR 31-10-2013 12:56
a tak właściwie to dlaczego uzdrowiskowe miejscowości nie mają odgórnego nakazu elektrycznego transportu miejskiego (trolejbusy/tramwaje) i dogodnie rozmieszczonych stacji kolejowych ????
~ 31-10-2013 12:56
"Mieszkacie w pieknym miescie". Czy mowa tu o Cieplicach? Jeleniej Gorze? Kto tak pisze, nie widzial naprawde pieknych miejsc ta tym swiecie....
~Ura 31-10-2013 13:07
To ty nie wiesz, o czym piszesz. Nie ma takiego miasta jak Cieplice. Czym się chcesz popisać? Tym, że świat zwiedziłeś? Do czego chcesz porównać Jelenią Górę? Do Neapolu, Los Angeles, Pragi? Jesteś zwykłym trollem.
~ 31-10-2013 14:12
Nie, nie chce porownywac Jeleniej gory ani CZESCI Jeleniej Gory, jaka sa Cieplice do wyminionych przez ciebie miast (nota bene: Neapol jest brzydki!).Moge porownac natomiast do paru miast na swiecie, ktore sa tak duze (czy male, jak chcesz), jak Jelenia-Cieplice. I Jelenia-odrapaniec wyjdzie zawsze bardzo, bardzo zle. Sam deptak Jeleniej, czy Cieplic nie czyni tego miasta pieknym.Wyjdz dalej i pospaceruj po wszystkich innych ulicach: Winc. Pola (tunel!), Zlotnicza, Wolnosci, WSZYSTKIE ulice w Cieplicach...to obraz nedzy i rozpaczy!Jezdze tu, bo mam sentyment, bo sie tu urodzilam, bo tu mam bliskich.I moze za kazdym razem troche w nadziei, ze cos sie polepszylo...Nie ma sie co burzyc, to sa fakty. Jelenie nie jest ladna. I Cieplice tez nie. Wiem, wiem juz teraz...to jedno miasto.
~Brunner 31-10-2013 14:16
Większość narzeka na władze na prezydenta na czynniki zewnętrzne ale to k... nie oni palą śmieci w piecach to nie ich psy srają na chodnikach i nie ich koty wałęsają się po krzakach. To nie Zawiła maluje po ścianach sprejem i rozbija butelki na placu. To głównie mieszkańcy o świadomości nie wychodzącej za swój płot. To jest właśnie Taka Polska..
~bledne info? 31-10-2013 14:16
Start > Miasto Cieplice Śląskie-Zdrój > Plan miasta Cieplice Śląskie-Zdrój Plan miasta Cieplice Śląskie-Zdrój...blad w sztuce?Taka stronke mozna znalezc w internecie.....
~ 31-10-2013 14:24
...a tak poza tym: gdzie zostalo przez mnie napisane, ze Cieplice, to miasto? Prawda w oczy kole i tyle.Myslisz, ze deptaki (nawet ladne) w JG i Cieplicach zalatwia sprawe?A oszczana, odrapana, zapsiona, zatkana ogromnymi reklamami typu "Tanie Okna" reszta? To jest nieladne miasto i nie ma sie co napinac.I nie porownuje ich bynajmniej do metropolii typu LA czy Praga. Pojezdzij paluszkiem po mapie i znajdz cos porownywalnego wielkosca. I gwarantuje ci. KAZDE inne miasto bedzie ladnniejsze. Ale przeciez to racja: nie Zwaila wam pali gumiaki, nie on sika po klatkach, ani podejrzewam, ze nie on ani jego piesek sra po chodnikach, pisze po murach.TO WY SAMI.
~ 31-10-2013 15:41
Nie palę gumiaków, bo nie mam, nie sikam po klatkach, bo od tego jest toaleta, nie chodzę ze srającym psem, bo nie mam psa, nie piszę po murach, bo nie piszę i już. Mieszkam w Jeleniej Górze. Odwalcie się ode mnie. Niech służby odpowiedzialne za porządek w mieście ścigają takich, co tak czynią.
~ 31-10-2013 15:56
Masz racje- to niesprawiedliwe, ze dostaja rowniez ci, ktorzy sa "grzeczni". Ale tak juz zawsze bylo, jest i bedzie.A efekty sa takie, jakie widac. Ktos musi to robic- jest brudno, roi sie od jarmarcznych bud na Zabobrzu, klatki smierdza na odleglosc, banery zaslaniaja krajobraz.No i te psiaki-sraki.A tu wszyscy na Zawile. Ciekawe, ile on ma psow?
~Ura 31-10-2013 16:22
Napiszę tylko tyle: chłop ze wsi wyjdzie, wieś z chłopa nigdy.
~ 31-10-2013 16:33
No nie wiem czy z tym sikaniem po klatkach to jest jeszcze aktualne, bo jakoś dawno juz nie wąchało się zapachu takiej klatki. Bywało się w różnych domach i jakoś nie czuło się tego zapachu. Owszem, czasem jak jakiś kot wleciał, bo nie zamyka się drzwi, ale żeby ludzkie zapachy nie pamiętam od dawna. Jarmarczne budy na Zabobrzu są nieestetyczne i dla mnie, ale cóż można poradzić na i "kupców"... Oni muszą jechać w ciepłe kraje na urlop zamiast wynając pomieszczenie do handlu na poziomie. To już stragany w mieście wyglądają o wiele lepiej, zwłaszcza gdy mają pięknie wyglądające dorodne warzywa i owoce, które cieszą oko. Szkoda, że na florze i na rynku na zabobrzu jest mało warzywniaków, za to dużo bud z drogimi ale przeleżanymi ciuchami oraz artykułami mleczarskimi i chlebem.
~ 31-10-2013 16:55
Stragany w miescie lepiej? te na Rozyckiego tez?
~ 31-10-2013 17:33
nie na Różyckiego lecz w mieście, Różyckiego to rynek na Zabobrzu, a tam są rzeczywiście budy, zwłaszcza, gdy idzie się od strony Ogińskiego, wtedy widać je od tyłu, wygląda to okropnie, jeleniogórzan też to razi, na Florze jest podobnie, każda buda sobie, inny stopień zniszczenia, to nie wygląda jak miasto lecz wieś, nawet za komuny budy z warzywami na Klonowica były jakby ujednolicone, takie stragany z daszkiem i stołem ogrodzonym z podziałem na miejsca przeznaczone na różne warzywa i owoce, było to jakoś do siebie podobne i pomalowane na zielono, a teraz różne kolory szarobure, podobnie wygląda również targowisko w Cieplicach, a nawet za komuny wyglądało lepiej niż obecnie, bo z jednej strony były stragany, a z drugiej stoły, na których wykładali żywność rolnicy - masło, ser, jaja,
~ 31-10-2013 17:34
cd. a z wozów sprzedawano ziemniaki i kapustę, nie było bud z szmatami, jak teraz, ani z butami ze skaju, bo buty kupowało się w sklepie
~ 31-10-2013 17:37
Kiedyś rynek to było miejsce, gdzie sprzedawano płody rolne, a nie jak teraz: szwarc, mydło, powidło i szmaty - bluzy z napisami i naklejkami, które nie zeszły w Turcji, albo w Chinach.
~dd 31-10-2013 18:15
L-ki zabierzcie z Cieplic nauki jazdy. Nawet w niedziele po 4-5 samochodów jeździ w kółko po osiedlu szału można dostać.
~walijka 31-10-2013 18:38
"Zobaczcie zdjecia "- pisze myslałam że z Cieplic -z Uzdrowiska a tam PARA :Zosieńka od bruku i Marcinek od obiecanek A co ja ich nie widziałam ? że trzeba ich wszędzie wkręcać . Jeszcze dodajcie tego z WODNIKa /Jastrzębskiego / i bedzie TRÓJCA która "załatwia " własnie Uzdrowisko.Załatwiła park zdrojowy /pisaliśmy co nam się nie podoba/ termy, park norweski,fontannę przy Wolności ceny wody ,ceny śmieci itd itd Poszło na to mase kasy a mamy buble i marnotę dzięki tej TRÓJCY
~wlan 31-10-2013 21:31
A ja zastanawiam się, dlaczego źródeł ciepłej wody nie można wykorzystać do ogrzewania mieszkań.
~... 31-10-2013 21:54
Oprócz śmierdzącej ZORKI, zwrócić uwagę na żółty dom przy Wolności, na przeciwko TESCO w Cieplicach. ... palą śmieciami i gumiakami, wystarczy popatrzeć na CZARNY dym wydobywający się z komina... SUROWO KARAĆ TAKICH MATOŁÓW, TO POWIETRZE SIĘ OCZYŚCI!!!.
~do 14:16 31-10-2013 23:55
od kotów to ty się odczep bo gdyby nie one to myszy i szczcury by cię zjadły i kuny poprzegryzały wszystkie przewody w samochodzie po za tym koty zazwyczaj zakopują swoje nieczystości a porżdek to by się przydało z gołębiami zrobić
~ 1-11-2013 6:23
Trzeba natychmiast podniesc cene gazu i wegla i zwolnic zpracy
~ 1-11-2013 6:25
Wtedy bedziecie mogli powolac 74 zespoly
~!!! 1-11-2013 6:50
Aby poprawić stan faktyczny nalezy wymienić mieszkanców lub urzędasów w ratuszu .Co będzie tańsze?
~ 1-11-2013 8:49
do 31-10-2013 23:55 | ~do 14:16 - ja lubię koty... wiem, że zakopują nieczystości po sobie, tylko czasem czuć je w korytarzu, ale to da się umyć, a wskakują jak jakaś kotka z domu jest w rui, wtedy znaczą terytorium i pozostawiają zapach, dlatego trzeba zamykać drzwi budynku w takim okresie, zresztą bezpańskie psy robią to samo, w adekwatnym przypadku, w kwietniu..., koty nie przybiegają specjalnie po to, aby TO zrobić w korytarzu, czynią to na dworze i wtedy zakopują, wiem o tym. Pozdrawiam.
~kml 1-11-2013 13:01
A co ze słynną geotermią? Źródła termalne o temperaturze 90 st C... To takie polskie, że nikt nie wykorzystał jeszcze tego potencjału. W tym mieście brakuje śmiałych wizjonerów. Władza i urzędasy to karierowicze, nieuki i ignoranci, którzy doszli do swoich stołków tylko dzięki układom i postawie BMW. Panie Zawiła, zaklinaj Pan dalej rzeczywistość, aż to miasto z...hnie. Ani jedna złotówka z moich podatków nie trafi już do Jeleniej Góry. PASS!
~z Widoku w C 2-11-2013 0:06
1 listopada wieczorem nie mozna otworzyc okien takie zadymienie na osiedlu.Goscie z Wrocławia stwierdzili,że Wrocław ma powietrze zdrojowe,należy skontrolować rodzaj opału do pieców w domkach,bo to przynajmniej połowa zadymienia.Drodzy mieszkańcy Widoku i innych osiedli,sami działamy na swoją szkodę,bo zaatruwamy nie tylko innych,ale i siebie. Fakt,że tak fatalnego powietrza jak dzisiaj nie pamietam.
~ 2-11-2013 7:08
UZDROWISKO, widac to gdy chlod, niskie cisnienie atmosfery i rozpalane piece CO. To szok z powodu smogu dymowego. A szkoda. Zamiast podwyzek dla nieporadnych radnych i innego pijawkowego talatajstwa z kregach rzadzacych, znalazly by sie pieniadze na ulgi na ogrzewanie pradem lub gazem. Napewno Cieplice zyskaly by miano fajnego kurortu, i wplywy poszybowaly by w gore.
~rozsądny 2-11-2013 14:12
Dobrze, że w końcu urzędnicy poszli po rozum do głowy i wycofali się z durnych pogróżek. To oczywiste, że Cieplice nie leczą powietrzem, tylko wodami termalnymi, więc dlaczego mielibyśmy status uzdrowiska stracić, skoro nie straciliśmy walorów uzdrowiskowych? Co do powietrza, to wcale nie jest ono gorsze niż w innych miastach, to tylko normy dla uzdrowisk są ostrzejsze. Inaczej mówiąc, mielibyśmy cierpieć za to, że nie spełnia u nas wymogów leczniczych coś, co w przypadku Cieplic nie jest walorem leczniczym? Paranoja. Na pewno nikt u nas raka płuc się nie nabawi. Ministerstwo i władze samorządowe niech lepiej pomyślą, jak dofinansować uzdrowiska, bo jak na razie jest tak, że służą one mieszkańcom reszty kraju, a ciężar za ich funkcjonowanie zrzuca się na barki samych uzdrowisk.
~ 2-11-2013 15:58
Co tu czytam?ze jelenia plus Cieplice to piekne miasta i trzeba podziwiac. Chyba ktos sie tu nacpal. To najwstretniejsze miejsca, jakie znam.
~do 15:58 2-11-2013 22:02
Nikt ci nie karze tu mieszkać. Faktem jest, że Jelenia Góra i Cieplice to bardzo piękne miasta. Ale takich malkontentów i frustratów jak ty nikt nie zadowoli. Nie podoba się - to wypad, nikt nie będzie tu płakał po takich jak ty.
~ 3-11-2013 0:22
pAN pOKÓJ JEST W SPÓŁCE NIC NI
~budowlaniec 3-11-2013 1:01
Smród, zanieczyszczenie atmosfery jest faktem należy z tym walczyć dla dobra społeczności jeleniogórskiej
~majster 3-11-2013 1:45
A gdzie indziej nie ma smrodu i zanieczyszczenia? Tylko w cieplicach palą śmieciami, a gdzie indziej to już nie? Nie przesadzajmy.
~ 3-11-2013 15:33
ha ha ha...dzieki za rade. Pielegnuje "wypad" juz od prawie...30 lat.kto pisze, ze Jelenie to piekne miasto pije za duzo alkoholu.
~do 15:33 4-11-2013 3:12
Po twoim wpisie widać, że sam za dużo wypiłeś.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Praca pszczelarza – wirowanie miodu  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
941
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%