MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Miniatury z charakterem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 15 marca 2009, 8:11
Aktualizacja: 9:37
Autor: rylit
Fot. rylit
Anna Dymna, Artur Barciś, Janusz Gajos, czy Julita Izabela Zaprucka to nazwiska znanych osób rozpoznawalnych na ekslibrisach, które można oglądać na wystawie znanego w Polsce i za granicą twórcy tej formy graficznej Krzysztofa Kmiecia.

Kilkaset ekslibrysów z pośród dwóch tysięcy stworzonych przez siebie pokazał Krzysztof Kmieć na wystawie jego ekslibrysów zorganizowanej przez Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, której wernisaż odbył się w miniony piątek.

Twórca ekslibrysów to nasz krajan, bowiem urodził się w 1950 roku w Cieplicach Śląskich – Zdroju. Studia medyczne kończył na krakowskiej Akademii Medycznej, gdzie później się doktoryzował w dziedzinie farmacji.
Obecnie jest pracownikiem naukowym Katedry Farmakognozji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi badania nad właściwościami roślin leczniczych. Pracę twórczą nad ekslibrisem rozpoczął w 1980 roku. Początkowo tematyka tych mini dzieł była związana z farmacją i roślinami leczniczymi. W miarę rozwijania swojej działalności twórczej artysta rozszerzył ją na wszystkie praktycznie działy kultury i sztuki.

Dziś nie ma znanej osoby, dla której doktor artysta nie wykonałby ekslibrisu. Miedzy innymi takowym została obdarowana Julita Izabela Zaprucka, dyrektor muzeum w Jagniątkowie. – Nie tworzę pustych ekslibrisów i później dostosowuję do nich osobę, ale tworzę ekslibris dla konkretnej osoby, wtedy oddaje on jej osobowość i pokazuje w jakiś sposób jej charakter – mówi autor dzieł.

Nie obyło się bez krótkiej prelekcji na temat leczniczych właściwości ziół. Krzysztof Kmieć rozdawał wydawnictwa zielarskie i dawał do spróbowania leczniczych nalewek ziołowych, oczywiście tym, którzy w tym dniu nie prowadzili pojazdów. Chętnie rozmawiał na tematy zielarskie i artystyczne, rozdawał autografy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uzdrowiskowe muzeum

Radni przyjęli uchwałę budżetową na 2020 rok  

Orszak Trzech Króli

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Ed 15-03-2009 10:19
Śliczny chłopczyk na zdjęciu nr 14
~JoJo. 15-03-2009 19:10
Do Ed. Zamiast wypowiedzieć się na temat twórczości znanej bądż co bądź postaci, zuważyłeś głupi grymas dzieciaka. Takie to już czasy!!! Wspaniałe te exlibrysy, muszę zobaczyć wystawę.
~ 15-03-2009 21:13
do ~JoJo. Ed napisał tu swoją pierwszą myśl. Dzieki Niemu ja obejrzałam te zdjęcia do końca, bo inaczej by mi się nie chciało. Bo te zdjęcia się powtarzają. I tylko dlatego na samym końcu, dopiero na 18. zdjęciu, zobaczyłam dokładnie próbkę kunsztu Pana Kmiecia. Ed przynajmniej wypowiedział się szczerze i za to Go cenię. Pamiętam również inne Jego posty.
~ 15-03-2009 21:15
Podpis: ago od kosmosu
~doniczka 16-03-2009 19:43
podoba mi się zdjęcie z nr.14

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentują budżet miasta

O minionym roku w schronisku dla zwierząt  

Czujki tlenku węgla rozlosowane

Informacja parkingowa

Nowy dyrektor WORD

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
47
Tak
17%
Nie
77%
Nie wiem
6%