MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Miniatury z charakterem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 15 marca 2009, 8:11
Aktualizacja: 9:37
Autor: rylit
Fot. rylit
Anna Dymna, Artur Barciś, Janusz Gajos, czy Julita Izabela Zaprucka to nazwiska znanych osób rozpoznawalnych na ekslibrisach, które można oglądać na wystawie znanego w Polsce i za granicą twórcy tej formy graficznej Krzysztofa Kmiecia.

Kilkaset ekslibrysów z pośród dwóch tysięcy stworzonych przez siebie pokazał Krzysztof Kmieć na wystawie jego ekslibrysów zorganizowanej przez Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, której wernisaż odbył się w miniony piątek.

Twórca ekslibrysów to nasz krajan, bowiem urodził się w 1950 roku w Cieplicach Śląskich – Zdroju. Studia medyczne kończył na krakowskiej Akademii Medycznej, gdzie później się doktoryzował w dziedzinie farmacji.
Obecnie jest pracownikiem naukowym Katedry Farmakognozji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi badania nad właściwościami roślin leczniczych. Pracę twórczą nad ekslibrisem rozpoczął w 1980 roku. Początkowo tematyka tych mini dzieł była związana z farmacją i roślinami leczniczymi. W miarę rozwijania swojej działalności twórczej artysta rozszerzył ją na wszystkie praktycznie działy kultury i sztuki.

Dziś nie ma znanej osoby, dla której doktor artysta nie wykonałby ekslibrisu. Miedzy innymi takowym została obdarowana Julita Izabela Zaprucka, dyrektor muzeum w Jagniątkowie. – Nie tworzę pustych ekslibrisów i później dostosowuję do nich osobę, ale tworzę ekslibris dla konkretnej osoby, wtedy oddaje on jej osobowość i pokazuje w jakiś sposób jej charakter – mówi autor dzieł.

Nie obyło się bez krótkiej prelekcji na temat leczniczych właściwości ziół. Krzysztof Kmieć rozdawał wydawnictwa zielarskie i dawał do spróbowania leczniczych nalewek ziołowych, oczywiście tym, którzy w tym dniu nie prowadzili pojazdów. Chętnie rozmawiał na tematy zielarskie i artystyczne, rozdawał autografy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czas na dojścia do przystanków kolejowych

Będą schody pod dworzec

Mieszkanka Cieplic nie żyje

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Ed 15-03-2009 10:19
Śliczny chłopczyk na zdjęciu nr 14
~JoJo. 15-03-2009 19:10
Do Ed. Zamiast wypowiedzieć się na temat twórczości znanej bądż co bądź postaci, zuważyłeś głupi grymas dzieciaka. Takie to już czasy!!! Wspaniałe te exlibrysy, muszę zobaczyć wystawę.
~ 15-03-2009 21:13
do ~JoJo. Ed napisał tu swoją pierwszą myśl. Dzieki Niemu ja obejrzałam te zdjęcia do końca, bo inaczej by mi się nie chciało. Bo te zdjęcia się powtarzają. I tylko dlatego na samym końcu, dopiero na 18. zdjęciu, zobaczyłam dokładnie próbkę kunsztu Pana Kmiecia. Ed przynajmniej wypowiedział się szczerze i za to Go cenię. Pamiętam również inne Jego posty.
~ 15-03-2009 21:15
Podpis: ago od kosmosu
~doniczka 16-03-2009 19:43
podoba mi się zdjęcie z nr.14

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusztowania na moście już nie ma

Pracownicy pogotowia dziękują za duże wsparcie  

Senator odpowiada prezydentowi

Kowary wspierają miejscową służbę zdrowia

KSWiK zmienia siedzibę

Sonda

Czy wyznaczone godziny zakupów dla seniorów to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
417
Tak
50%
Nie
44%
Nie wiem
5%