MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Miliony na książki

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 11 maja 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Angela
Fortuny za bibliotekę w Kolegium Karkonoskim i Książnicę Karkonoską.

Trwa ogólnopolski Tydzień Bibliotek, podczas którego w sposób szczególny promowana jest forma czytelnictwa pozycji z bibliotecznych półek. W Jeleniej Górze czytelnicy, zwłaszcza studenci i naukowcy, mogą spodziewać się jeszcze w tym roku drogich prezentów.

Koniec ze standardową obsługą, kłopotliwym wyszukiwaniem pozycji w papierowych katalogach i szperaniem w fiszkach bibliotecznych. Do jeleniogórskich bibliotek, oczywiście nie wszystkich, wkroczy nowoczesność.

Jeszcze w czerwcu ma zostać oddana do użytku nowoczesna biblioteka przy Kolegium Karkonoskim, jedna z kluczowych inwestycji tej wyższej szkoły zawodowej. Koszt niebagatelny: 10, 5 miliona złotych. Pieniądze pozyskano w części z funduszy unijnych.

Obiekt ma być jednym z nowocześniejszych i ładniejszych tego typu na całym Dolnym Śląsku: przeszklona hala biblioteczna, 70 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu, zinformatyzowany system wypożyczania i katalogowania książek. W sumie z nowej hali czytelni będzie mogło skorzystać stu chętnych za jednym razem. – Ułatwieniem ma być możliwość wyszukiwania książek między różnymi bibliotekami – zapowiada Grażyna Malczuk, kanclerz KK.
W bibliotece będzie też kawiarnia, a całość zostanie wkomponowana w otoczenie campusu akademickiego przy ulicy Lwóweckiej.

Rozbudowuje się także Książnica Karkonoska przy Grodzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Bankowej. Prace zostaną jeszcze w tym roku zakończone.
Tam również ma powstać nowoczesna czytelnia ze stanowiskami komputerowymi i innymi udogodnieniami. Łączny koszt to ponad 9 milionów złotych.

Rozbudowywane są także magazyny placówki. Po jej otwarciu najpewniej likwidacji ulegnie część rozproszonych po całym mieście bibliotecznych filii.
GBP wyjdzie z ofertą do czytelników w mniejszych miejscowościach. Jak zapowiada szef GBP Macin Zawiła uruchomiony zostanie specjalny autobus biblioteczny, który dowiezie książki we wskazane miejsce.

Wszystko po to, aby zachęcić ludzi do czytania, bowiem poziom czytelnictwa systematycznie z roku na rok spada. A wypożyczenie książki pozostaje najtańszą formą korzystania z dobrodziejstw literatury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Z Leszkiem na Śnieżkę

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Pod tym samym niebem

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~W. 11-05-2007 8:25
Szkoda że zdjęcie zrobione pół roku wstecz.
~Stuidentka 11-05-2007 8:28
Proponuje zatroszczyć sie o podstawowe książki kierunkowe , bo to wstyd ,żeby w szkolnej bibliotece były 2 egzemplarze łobockiego jak napisac prace? Proszę pomyśleć P Malczuk :(
~kaoma 11-05-2007 13:42
Sam lokal i komputery nie podniosą jakości usług. Może wypożyczanie książek "przez okienko" w dalszym ciągu będzie wizytówką tej "książnicy"? Tak się dzieje gdy szef chodzi lub chodził w mundurze a o prawdziwym bibliotekarstwie nie ma pojęcia...Potencjał tkwi w ludziach-fachowcach, a do nich Kolegium szczęścia nie ma. Papierowe katalogi, o których pisze autor to przeszłość w niejednej, mniej prestiżowej bibliotece. Polecam zgłębienie tematu ale może nie u Pani Kanclerz.
~jeszcze student KK 11-05-2007 14:14
Przykro, że te miliony poszly na przebudowe budynku, a nie zakup podręczników - to WSTYD, żeby uczelniana biblioteka nie dysponowala podstawowymi podręcznikami dla studentów - bo 1-2 egzemplarze(oczywiście do obejżenia na miejscu) to za mało jak dla jednego roku studiów - i czym tu się chwalić P. Malczuk????? no czym????? BRAKIEM PODSTAWOWYCH POZYCJI W KSIĘGOZBIORZE
~ppp 11-05-2007 15:27
Jak widać każda okazja dobra, by ponarzekać. Uwagę 'jeszcze studenta kk' trzeba doprecyzować - w bibliotece KK stanowczo za mało jest podręczników do ortografii i niektórzy studenci nie mają szans na 'obejżenie' tego dzieła; wypada mieć nadzieję, że przynajmniej ci z filologii polskiej się załapią.
~Kazimiera 11-05-2007 15:40
W tej wypowiedzi nie ma ani słowa o książce!!! Zastąpione je słowem "pozycja". Będą komputery, czytniki.. i co będą czytać studenci? Można dużo mówić jak się w ogóle nie czyta książek. Jest zasadnicza różnica czy czytasz tekst z książki czy z komputera!!! Ale czy to ważne!! Jak to pieknie brzmi - 70 stanowisk.I tak jak mówi jeden pan w koloratce - Alelluja i do przodu!!!
~roman 11-05-2007 16:14
Tylko po co wydawać miliony na budynek i papierowe wylęgarnie pleśni mamy XXI wiek i większość umie już korzystać z komputerów. Marnowanie pieniędzy na papierowe książki przecież możnaby zapisać to w postaci cyfrowej i wtedy każdy miałby książkę pod ręką nie wychodząc z domu a ponadto rozwiązałby się problem pojedyńczych egzemplarzy. No ale cóż społeczeństwo bogate unia też więc zbudujmy kolejny przybytek przeszłości a za 5 lat i tak go zburzymy albo zrobimi z niego sklep.
~do ppp 11-05-2007 18:06
każda okazja jest dobra,aby poprawnie napisać słowo "o b e j ż e n i e ". A może to reklama negatywna brakujących podręczników ortograficznych w Kolegium?. Póki co dobrze mieć przy sobie własny słowniczek ortograficzny do codziennego wglądu. Rezultaty pominę milczeniem. Pozdrawiam Be,Be,Be.
~Patol 11-05-2007 19:13
Ja na pewno skoszystam z tego co bendzie teraz w jeleniej gurze. lepiej sie czyta ksiarzki w komputerze nisz takie pospolite- papierowe.
~Dora 11-05-2007 20:49
Jestem bibliotekarką. W mojej bibliotece już od kilku lat zbiory są skatalogowane w komputerze. Książki czytelnicy też mogą wyszukać w katalogu komputerowym. Wygląda na to, że te dwie biblioteki po prostu dołączą do grona dawno już skomputeryzowanych. Uważam też, że równolegle książnica naukowa musi posiąść wartościowy księgozbiór, same komputery, nawet gdyby było ich 100 to za mało aby mówić o Bibliotece Naukowej. Katalog to też nie "fiszki biblioteczne" ale karty katalogowe proszę Pana/Pani.
~jeż 11-05-2007 22:05
szkoda takiej biblioteki dla takiej szkoły.
~do jeż 13-05-2007 19:03
zgadzam sie z przedmówcą... (a co do przeszklonej hali bibliotecznej: doskonale nadaje się na sadzenie pomidorów:D)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie na nowy sprzęt

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Dla bezpieczeństwa

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Maraton zumby w Siedlęcinie

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
909
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%