MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Miliony na autobusy (jeszcze) na papierze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 września 2017, 16:19
Aktualizacja: Sobota, 2 września 2017, 9:17
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Fot. Kamila Krawiecka–Bryl
Dzisiaj (01.09) w Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podpisał umowę z Jerzym Wolskim – prezesem Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze, dzięki której jeleniogórska spółka będzie mogła kupić nowy tabor autobusów wart miliony złotych...

O tej inwestycji mówi się od dłuższego czasu. Miejski Zakład Komunikacyjny wyczekiwał podpisu marszałka . Zadanie warte jest blisko 30 milionów złotych, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi ponad 20 milionów złotych.

- Najpierw nabory się opóźniały, później był okres formułowania wniosku i aplikowania o te środki. To jest blisko 30 milinów złotych. Zakres rzeczowy tego zadania to 20 autobusów w tym 3 hybrydy, reszta to są „maxi” i „mega” pojemne autobusy. Norma spalania najwyższa, klimatyzacja w pełnej przestrzeni pasażerskiej - mówi Jerzy Wolski.

- Mamy XXI wiek, więc oprócz tego, że dbamy o ekologię, to te autobusy muszą zapewniać również wysoki komfort jazdy, dawać poczucie bezpieczeństwa pasażerom. Ten projekt zakłada również montaż monitoringu, co jest ważne, ponieważ do różnych zdarzeń dochodzi w autobusach i na przystankach - mówi marszałek Cezary Przybylski. - Monitoring będzie również w zajezdni, w miejscach postojowych – dodaje Jerzy Wolski.

Mieszkańcy pytani o to, czy każdy autobus powinien posiadać monitoring odpowiadają jednoznacznie:
-Są takie czasy, jakie są... Ludzie, którzy korzystają z komunikacji miejskiej będą się czuli bezpieczniej. Wieczorami różne rzeczy się dzieją w autobusach – mówi jedna z mieszkanek Jeleniej Góry.

Obecnie w 33 autobusach MZK działa monitoring, głównie w wersji analogowej. Także w nich, w ramach inwestycji, zostanie on zastąpiony nowym. Dodatkowo w dwóch autobusach funkcjonuje już system wi-fi. We tym miesiącu uruchomiony zostanie w kolejnym. Spółka zamierza systematycznie rozszerzać zakres tej usługi.

- Wzbogacony zostanie również system biletu elektronicznego o 15 biletomatów stacjonarnych, pojawią się one w centrum Jeleniej Góry oraz na wszystkich osiedlach gdzie ich brakuje – dodaje Prezes MZK w Jeleniej Górze.

Kiedy nowe autobusy wyjadą na ulice Jeleniej Góry? - Procedura przetargowa potrwa ok. dwóch do trzech miesięcy, będzie to także zależało od producentów autobusów, ale zakładamy, że w kwietniu 2018 roku wyjedzie dziesięć autobusów i w lipcu 2018 roku kolejne dziesięć. Terminy te mogą się opóźnić – mówi prezes MZK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Studium na początek

Stoi kolej na Kopę

Jubileusze małżeńskie

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Fyrczek 1-09-2017 17:28
Nowe autobusy bedą ale kultura kierowców żeby była. Klima będzie ale oby kierowcy ją włączali.
~KLM 1-09-2017 17:44
A nie można kupić autobusów elektrycznych? po co kupować dwa razy droższe hybrydy ? zrobić na pętlach 7 i 6 stacje ładowania ,przynajmniej ekologicznie będzie
~xxx 1-09-2017 18:29
Miliony na autobusy a podwyżki dla pracowników-kierowców po 0,9zł!!! Kpina z tych, którzy wstają o 3 nad ranem, kończą drugą zmianę ok.1 w nocy, wiecznie niezadowoleni pasażerowie, oczy dookoła głowy podczas jazdy i przy wyjeździe z zatoki bo łaskawcy czasami pozwolą wyjechać!! Żal mi kierowców, ale widzę, że prezesowi wogóle nie!!!
~ujg 1-09-2017 18:34
ale stare autobusy nadal jezdza
~adol 1-09-2017 18:34
Czy stać nas na autobusy,które odjeżdżają spod dworca kolejowego 3-5 min.przed przyjazdem pociągu z Wrocławia?Zdębiałem wczoraj widząc taką sytuację z udziałem autobusu nr.15 ok. godz.18.30!Odjechał pusty.A może ja się czepiam?Czy nowocześniejsze pojazdy będą wozić powietrze taniej?Jak skłonić mieszkańców do zrezygnowania z jazdy własnym samochodem.
~Woju 1-09-2017 18:49
"reszta to są maxi i mega pojemne autobusy" czy może autor wytłumaczyć co to znaczy? Brzmi potocznie i nieprofesjonalnie!
~ 1-09-2017 19:12
No ale w 2018 r będą wybory samorządowe i dziadek prostata wam obiecuje bo się chce utrzymać przy korycie z wiochy pod Bolesławcem,razem z czerwonymi Jeleniogórskimi ratuszowymi
~Do woju 1-09-2017 19:17
Z tego co wiem to maxi i mega to rozmiary autobusów i nie jest to potoczne określenie...
~Zdzich 1-09-2017 19:55
"Mega pojemne autobusy" .Redaktorka coś tam słyszała ale za bardzo nie wie o co chodzi. Autobusy maxi są to autobusy 12metrowe czyli takie jakich mamy najwięcej w Jeleniej.Natomiast mega to wozy 18 metrowe czyli przegubowce lub 15 metrowe jak nasze duże Volva.
~wydoilzawiłazPo 1-09-2017 20:01
Ktory z was spotyka się z autobusem na ul.Czarnoleskiej i cofa kilkadziesiat metrów by nie wjechac w krzaki.Jaki duren czy baran zawodowy kierowca autobusu moźe bezpiecznie długą autobusina dowieść do konca ulicy.bez uprzejmość i kultury innych użytkowników drogi.Ostatni raz cofalem się pod krzyżem .Mam takie samoprawo korzystac z drogi jak kazdy który placi nalezny haracz w podatku czy akcyzie od paliwa.Mały autobus na waskie drogi osiedla wybudowanego bez pomysłu przez bezmózgowców
~Taksekumam 1-09-2017 21:47
Najlepiej kupić kolejne MAN-y z Niemiec, Holandii, w dobrym stanie, mało zarzygane. Zamiast półtora miliona za autobus, dać 200.000 na remont, a Niemcom symboliczną markę za sztukę. Im się i tak opłaci, bo koszty utylizacji takiego MAN-a to 50.000 Euro. Pieniądze trzeba oszczędzać, bo 500+ zdycha.Ludzie się wzięli za kopulację i co, zostaną teraz gołe i wesołe? A za co pić?
~ 1-09-2017 22:06
Pff ma dzisiaj wolne od zionięcia jadem, chyba się nakarmił do syta:))
~kil 2-09-2017 8:22
budowlancy w brudnych ciuchach nie powinni siadac i zapite zule.fee brud syf
~turysta 2-09-2017 9:08
w Sobieszowie można by było postawić na przystanku k/MUflonu bilotomat.taka dzielnica turystyczna a zaniedbana.
~zaboberek 2-09-2017 9:43
A ja myślałem,że mega i maxj,to autobusy bez miejsc siedzących i stad taka duża pojemność.Ha ha ha(oczywiście,żartuję,gdyby ktoś nie wiedział).
adam57sochrau 2-09-2017 13:23
Kierowca tez powinien godnie zarabiac!Zadowolony kierowca kazdy pojazd obsluzy!
~Chmmmmm 3-09-2017 9:01
Co za jełop wymyślił tą budowę osiedla Czarnego z wąskimi uliczkami? Jeszcze jest miejsce w jednym miejscu na poszerzenie ulicy ale znając życie nikt nad przyszłością naszego miasta dla następnych pokoleń się nie przejmuje i jeżdżą tak duże autobusy MZK zamiast od strony Balatonu wybudować i poszerzyć drogę do końca czarnego, można? owszem można ale nie myśleniem naszych urzędasów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

Efekty zmian klimatycznych  

W Termach Cieplickich superpromocja!

Tu też świętowali

O rozpadających się górach

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
841
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%