MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Milion złotych do zapłaty

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 5 października 2007, 18:17
Autor: ROB
Fot. ROB/ rylit
Oficjalnie otwarto bibliotekę Kolegium Karkonoskiego, której koszty budowy nie zostały dobrze oszacowane.

Uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego odbyły się w piątek w Kolegium Karkonoskim oraz na wydziale zamiejscowym Politechniki Wrocławskiej.

Ponad 50 tysięcy woluminów i 2 tysiące pozycji w formie elektronicznej – takim zasobem dysponuje otwarta w piątek biblioteka przy Kolegium Karkonoskim. Jest bardzo nowoczesna. Są kabiny dla czytających, czytelnia, pracownie internetowe a nawet kawiarnia.

– Biblioteka jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych – mówi rektor uczelni dr Henryk Gradkowski. – I, co bardzo ważne, jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla studentów Kolegium Karkonoskiego. Zapraszamy studentów innych uczelni.

Wkrótce na parterze powstanie też klub studencki.
– Jest dużo miejsca, łatwy dostęp do katalogów – przyznaje Grzegorz Żak, przewodniczący samorządu studenckiego. Monika Rusin z II roku pedagogiki opiekuńczej chwali przede wszystkim pracownie komputerowe. – Dostęp do internetu jest niezbędny, na pewno pracownie będą oblegane – mówi. Jak twierdzi, Kolegium Karkonoskie to bardzo dobra uczelnia. – Jest niedoceniana, ale poziom tutaj jest naprawdę wysoki. Student nie jest anonimowy, jak na innych uczelniach.

Budowa biblioteki kosztowała 10,5 miliona złotych. – Z tego 5,5 miliona otrzymaliśmy z Unii Europejskiej, 1,5 miliona złotych z ministerstwa gospodarki – wymienia Grażyna Malczuk, kanclerz uczelni.

– Nie obyło się bez kłopotów – przyznaje prof. Tomasz Winnicki, prorektor Kolegium Karkonoskiego. – W trakcie realizacji inwestycji wyszły błędy, które popełniono przy projektowaniu. Nie doszacowano też dobrze kosztów inwestycji, dlatego brakuje miliona złotych.
Jak twierdzi, pieniądze czekają w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, uczelnia czeka jedynie na decyzję o ich przyznaniu.

W kolejnych latach władze uczelni planują remonty: budynku nr 11 (instytut przedmiotów humanistycznych, dziekanat), sali gimnastycznej oraz basenu.

Zaraz po otwarciu biblioteki nastąpiła uroczysta inauguracja roku akademickiego. Jaki jest ten rok dla Kolegium Karkonoskiego? - Przyjęliśmy w tym roku 1300 studentów. Mamy kilka nowych specjalności: dziennikarstwo, edukacja artystyczna oraz rolnictwo – wymienia Henryk Gradkowski.
Niestety, liczba studentów zmniejszyła się, o ok. 300 osób, w porównaniu z rokiem ubiegłym. - Spadło zainteresowanie nauką na studiach zaocznych – mówi Henryk Gradkowski. - Ale ze studiów niestacjonarnych wciąż dużym wzięciem cieszą się pedagogika oraz fizjoterapia.

Naukę rozpoczęli też studenci zamiejscowego ośrodka Politechniki Wrocławskiej, który mieści się w uzdrowiskowej części miasta. Oni także będą mogli skorzystać z usług biblioteki Kolegium Karkonoskiego, które jeszcze kilka lat temu miało swoją siedzibę w Cieplicach.

<b> Przedstawiamy zdjęcia z uroczystości na KK oraz PW </b>

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Krakowska w budowie

W KSON–ie dzieje się

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Grażyna Malczuk 5-10-2007 18:08
Jako Kanclerz Kolegium Karkonoskiego dementuję sugestię zawartą w tytule artykułu.Uczelnia posiada pełne zabezpieczenie środków na inwestycję ,która w pełnej wysokości została zapłacona zafakturowana i zapłacona.Kolegium Karkonoskie nie odnotowało w ostatnich latach żadnego długu a nawet wypracowała znaczący zysk który corocznie przeznacza na inwestycje.Redaktor niezbyt precyzyjnie zrozumiał wypowiedż Rektora.Mówił on o oczekiwanej dotacji z MNiSW, która pozwoli zmniejszyć udział własny uczelni w tej inwestycji.Pragnę wyjaśnić,że żadna z inwestycji dofinansowywanych z Unii Europejskiej nie może być prowadzona bez pełnego zabezpieczenia środków finansowych.Proszę redakcję o skorygowanie nieprawdziwej informacji.
~Ziomek 5-10-2007 19:00
aaaa... to teraz wiem po co gotowaliśmy tyle jedzenia dla Kolegium:):) Mam nadzieje, że smakowało hehe....
~rajmund 5-10-2007 19:03
Wieś teńczy i śpiewa.
~jelgór 5-10-2007 21:28
Gratulacje i powodzenia w działalności nowej biblioteki. Oby jak najwięcej tego typu inwestycji w naszym mieście!
~pracownik 5-10-2007 21:59
smakowało hehe :)
~Ziomek 5-10-2007 23:00
To się cieszę:) Bo baliśmy się, że kierowca nie dowiezie Tych tac z daniami:) hehehe
~paaaaaani kaaanclerz 5-10-2007 23:19
niech się pani tak nie sumituje, bo jak jest naprawdę to wie kilka osób
~Obserawtor II 6-10-2007 6:36
Słyszałem,że teraz ABW zajmuje się kanclerzami WSZ.Czyżby kolejnym mógł być kanclerz z Jeleniej Góry.To chyba niemożliwe.Ale czy na pewno?
~kukułka 6-10-2007 7:27
a co tam robi strażnik miejski? jako szpieg?
~Wybaczenie 6-10-2007 8:45
Co za kraj.Bibliotekę musi otwierać ksiądz. To wśród pracowników naukowych nie było godnego? A może chodzi o to, by uchronić Bibliotekę przed karą z niebios? Np przed uderzeniem pioruna, pożarem, czarną ospą, szarańczą, powodzią, pijaństwem pracowników Biblioteki, cudzołóstwem,...itp plagami? Jeśli tak, to wybaczam.
~NOR do moderatora 6-10-2007 10:49
Słowo klecha nie jest obraźliwe (patrz słownik) więc poprzedni post nadaje sie do publikacji. Chyba że mamy taką cenzurę jak za komuny – jedyną słuszną rację.
~edzia 6-10-2007 13:21
gratuluje! w naszym piekny miescie stanowczo brakuje studentow.
~HAVA NAGILA 6-10-2007 13:49
......i mojego LINKA ukradli , Konrad Konrad , jest XXI wiek , wszyscy wiedza , ze kosciolek rzadzi , nie badz czescia tej machiny . Napisalem komenta w KLECHA bo tak uwazam , klecha i juz . Jedyny szacunej mam do ks, Danko , poza tym do nikogo . Jako dziecko ks. Danko powiedzial jedna rzecz , zdanie i co ciekawe pamietam do dzis . A jesli pisze –KLECHA– znaczy , ze klecha !!!
~Rudebwoy 6-10-2007 13:55
Dokładnie NOR!!!!!!!! Polska państwo wyznaniowe.... Klecha musi być wszędzie... buahahahahaha
~Do anty! 6-10-2007 15:52
Gratuluję takiej inicjatywy. Może kiedyś w Jeleniej stworzy się silniejszy ośrodek akademicki i jeszcze bardziej wzrośnie prestiż miasta. Oj, ludzie, ludzie. O czym jest artykuł? Na pewno nie o "klechach", jak to pejoratywnie określacie. Po pierwsze, jeżeli ktos nie odróżnia biskupa od księdza to świadczy o nim. Po drugie, jak trwoga to do Boga i wtedy nawet "klecha" może być potrzebny. Po trzecie, w Jeleniej jest wielu wspaniałych Księzy. Wśród nich ks. Dańko ma ważne miejsce, ale to nie jest jedyny autentyczny ksiądz. Współczuję tym anty... nie wiadomo z jakiego powodu
~Ciekawski. 6-10-2007 16:47
Ten ksiądz to chyba Wincenty Kadłubek.
~ateista 6-10-2007 17:03
Do Pani Grażyny Malczuk. A co na tej uroczystości robił biskup Regmunt?
~DO.. do anty .. 6-10-2007 17:19
A ja ci wcale nie wspolczuje , bo z tresci tekstu powyzej wynika , ze –to– zamiejscowy oddzial Politechniki Wroclawskiej a nie Seminarium Duchownego i tu jest ta roznica !!! Nigdy nie slyszalem zeby osoba swiecka otwierala imprezy koscielne . Dlatego nie rozumiem dlaczego KLECHA w stopniu biskupa otwiera swiecka uczelnie pod tytulem Kolegium Karkonoskie .I tyle co mam do napisania . HAVA NAGILA
~Do Hava Nagila 6-10-2007 20:09
Jeszcze bardziej współczuję, bo coraz gorzej z Tobą. Nie zapomnij zdeklarować, że na swoim pogrzebie nie życzysz sobie "klechy". Po co ma tam być, przecież to dla Rodziny! Pani Kanclerz, proszę się nie przejmować niektórymi głosami. Autorami są ludzie na zdecydowanie niskim poziomie.Tyle na ten temat. Raz jeszcze gratuluję!
~Irenka 6-10-2007 22:57
W bud. nr 11 mieści się Wydział Humanistyczny (dziekanat WH oczywiście też) , w strukturze organizacyjnej KK nie ma już instytutów, a w instytutach nie było dziekanatów tylko sekretariaty, warto byłoby sprawdzić takie inf przed publikacją artykułu
~Tomcio 6-10-2007 23:00
"dziennikarstwo, edukacja artystyczna oraz rolnictwo" ?????????????? a nie było naboru na te kierunki ........
~Teresa 10-10-2007 21:45
Ja się cieszę, że Jelenia Góra wzbogaciła się o jedną z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce i każdy będzie mógł z bogatych zbiorów korzystać. Wiem, że osoby nie studiujące mogą wpłacić wadium i pożyczyć książkę, korzystajmy wiec!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Czarnoborska telewizja

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1905
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%