MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Mikro Centrum Nauki Kopernik w Górach Kaczawskich

Wiadomości: Region
Wtorek, 1 września 2015, 8:47
Aktualizacja: 8:51
Autor: Zbigniew Piepiora
Fot. Zbigniew Piepiora
Stowarzyszenie Kaczawskie otworzyło w sobotę (29.08) Sudecką Zagrodę Edukacyjną – nowoczesne Centrum Edukacji Geologicznej i Regionalnej. Wydarzenie miało miejsce w Dobkowie (gmina Świerzawa). Towarzyszyły mu Kaczawskie Warsztaty Artystyczne.

W dniu otwarcia można było bezpłatnie zwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej, uczestniczyć w darmowych warsztatach pszczelarskich, rzeźbiarskich, haftu, bibułkarskich, mydlarskich, lepienia z gliny i mozaiki z granitu oraz zobaczyć wystawę malarstwa Kazimierza Czernickiego z Dobkowa.

Sudecka Zagroda Edukacyjna to ośrodek, który w interaktywny sposób przekazuje wiedzę o georóżnorodności, bioróżnorodności i krajobrazie kulturowym Sudetów Zachodnich. Dzięki dobrej zabawie i z wykorzystaniem najnowszych technologii, dzieci i młodzież (a przy okazji także dorośli) mogą się w nim uczyć geologii i historii m.in. na przykładzie Gór i Pogórza Kaczawskiego, czyli Krainy Wygasłych Wulkanów.

Zwiedzając Centrum Edukacji Geologicznej można przeżyć symulację trzęsienia ziemi, obejrzeć powstanie planety i kontynentów na ekranie w kształcie kuli, czy zobaczyć gejzer w miniaturze. Wiele czasu można było spędzić na zabawie z interaktywną mapą Krainy Wygasłych Wulkanów, gdzie atrakcje podzielono na: wulkanizm, geoatrakcje, surowce, kulturę.

W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej można także zobaczyć wulkany od środka, dowiedzieć się jak powstała Ostrzyca, czyli dolnośląska Fudżi-jama. Ciekawym doświadczeniem może okazać się wizyta w laboratorium. Wiele zabawy przysparzają interaktywne gry na ekranach dotykowych związane z geologią i architekturą Sudetów. Mokrej przygody dostarcza rzeka w miniaturze, dzięki której można dowiedzieć się, dlaczego na terasach zalewowych nie powinno się budować osiedli oraz dlaczego nie można prostować górskich strumieni.

Warto zwrócić uwagę na wystrój wnętrza Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym pufy kształtem nawiązują do bazaltowych słupów wulkanicznych. Z kolei na zewnątrz znajduje się ogródek z roślinami miododajnymi oraz wodny plac zabaw, gdzie atrakcją jest płukanie złota.

To wszystko powoduje, że w Centrum Edukacji Ekologicznej bije serce Krainy Wygasłych Wulkanów, a Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie zasługuje na miano ‘Mikro Centrum Nauki Kopernik’.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koderzy ze Ścięgien

Pożegnanie starszaków

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~123anja 1-09-2015 15:58
Super zabawa polecam.
~xx 2-09-2015 8:26
jak cena biletów i godziny otwarcia ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czas na egzamin ósmoklasisty

Cieplickie place

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przetarg na kolejną stację

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
607
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%