MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Migawki nie tylko z Gór Olbrzymich

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 października 2009, 19:23
Aktualizacja: Piątek, 5 sierpnia 2011, 13:41
Autor: Angela
Fot. TEJO
Choć ekspozycja została zamknięta symbolicznie i uroczyście dziś, jeszcze jutro w Galerii Biura Wystaw Artystycznych będzie można podziwiać zdjęcia Karkonoszy w różnym ujęciu osiemnastu fotografików. Warto tu przyjść na ciekawą debatę o pamięci.

Tymczasem w czwartek odbył się uroczysty finisaż (jak określa się zamknięcie wystawy), na który przybyła część twórców zdjęć. Prace przez niemal dwa miesiące można podziwiać w BWA. – To jedna z najdłużej trwających naszych wystaw – przyznała Janina Hobgarska, dyrektorka placówki. Rekord godny okazji, czyli jubileuszu półwiecza Karkonoskiego Parku Narodowego. – Bardzo dziękuję za możliwość pokazania jeleniogórzanom i turystom tych prac – mówił Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Wystawę obejrzało ponad tysiąc osób. – To są dane tylko ze sprzedaży biletów, osób, które wchodziły w dni otwarte wystawy nikt nie liczył – zaznaczyła J. Hobgarska. Finisaż był połączony z promocją pięknie wydanego katalogu wystawy z tekstem Jacka Jaśko.

– Starałem się połączyć powagę jubileuszu z moim osobistym spojrzeniem na góry – powiedział autor. Jego opis, a raczej poetycko-realistyczne refleksje o Karkonoszach świetnie harmonizują ze zdjęciami autorów ekspozycji. Całość będzie jej przedłużeniem i pamiątką z wydarzenia. Niektórzy mieli szczęście zdobyć autografy współautorów katalogu.

Na wystawie i w katalogu zaprezentowano zdjęcia: Janiny Hobgarskiej, Barbary Raj, Waldemara Wydmucha, Krzysztofa Kuczyńskiego, Zbigniewa Kulika, Jorga Meinerta, Tomasza Mielecha, Janusza Moniatowicza, Tomasza Olszewskiego, Romana Rąpały, Krzysztofa Romańczukiewicza, Wojciecha Zawadzkiego, Jerzego Wiklendta, Wacława Narkiewicza, Andrzeja Raja oraz Michała Makowskiego.

Uzupełnieniem popołudnia była projekcja filmu Konrada Przezdzięka „Migawka” będącego impresją o fotografii w najnowszych dziejach Jeleniej Góry i jej autorach. Autor zaprosił, między innymi, Janinę Hobgarską, Wacława Narkiewicz, Jerzego Wiklendta, Jana Kotlarskiego i Jacka Jaśko, którzy opowiadają o swoich zdjęciach, a także o zjawiskach, które z fotografią się wiążą. K. Przezdzięk – po ciepło przyjętej projekcji – podziękował wszystkim za pomoc w realizacji „Migawki”.

Wystawa zdjęć z Karkonoszy będzie dostępna jeszcze jutro, ale nie tylko dla niej warto przyjść do BWA. O godz. 18 rozpocznie się debata „Chwilę przed…”. W dyskusji o rozmaitych przejawach pamięci, o jej wymiarze duchowym i materialnym, o pamięci jako tworzywie i przedmiocie sztuki wezmą udział: Robert Kuśmirowski, Andrzej Więckowski (prowadzący), ks. Andrzej Bokiej, wspomniany już Jacek Jaśko oraz Janusz Nagórny.

– Poruszymy też temat projektów artystycznych podejmujących wątki pamięci w Jeleniej Górze i poza nią, będziemy mówić o przestrzeni publicznej jako magazynie pamięci, a także o ludziach – zapowiada Janina Hobgarska.

Godna uwagi jest obecność Roberta Kuśmirowskiego, tzw. fałszerza rzeczywistości, laureata Paszportu Polityki, który aktualnie w Jeleniej Górze – w ramach „Słownika Sytuacji 3” – przygotowuje swoją realizację. Co to będzie? Dowiemy się w piątek. Początek debaty o godz. 18. Wstęp jest wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wystawa pocztówek sportowych w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Festiwal Musique D'Elite w Kamiennej Górze

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Prawie stały czytelnik 29-10-2009 20:22
Gratuluję Autorom niniejszego wydarzenia!
~obserwator qltury 30-10-2009 10:35
Zdjęcie nr 4! Ewa A. i Wojciech Z. ich miny mówią wszystko na temat co myślą o tym przedsięwzięciu! :-)
~-ja 30-10-2009 13:52
Byłam poruszona wystąpieniem Wacława Narkiewicza.Myśle że za mało dostrzegaliśmy go przez ostatnie lata, a to taki wrażliwy obserwator, wspaniały fotograf.Jego zdjęcia na tej wystawie to perełki. Panie Wacławie gratuluję Panu serdecznie i proszę ten czas traktować jako półmetek swojej twórczej drogi.
~bez cenzury 30-10-2009 16:24
Twarze ze zdjecia nr 4 na wystawę osobliwości.
piipi 30-10-2009 16:42
~Hi, ..ale się pośpieszyli,ale mnie nie pocieszyli ! ~SMUTNE .. wystawa trwa juz prawie dwa miesiące,a katalog ukazał sie .... na zakonczenie tej wystawy ! ~Finished ? .. to tragedia !
piipi 30-10-2009 22:02
..do - [~Bez Cenzury ..] ~Hi, .. chyba pasożyt *kornik ... ich myśli strrasznie zaatakował !
teessi 31-10-2009 0:32
Do ~obserwator qltury - a co w nim złego było, że tak źle o tym przedsięwzięciu myślą? Wszystko tutaj tajemnicze...
piipi 2-11-2009 11:13
~POPRAWKA .. chyba pasozyt kornik .. zjadl *fajne drzewa ..i zabraklo ~PAPIERU !
piipi 2-11-2009 12:04
~SMUTNE .. *leśnicy nie przypilnowali drzewek i .. OKRUTNY *kornik zjadł ...przyszły papierek !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Muzyczne spacery po Piechowicach

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Cyrk Tarabumba na Stacji Wolimierz

Spacer z muzyką Chopina

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1073
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%