MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Mieszkaniec Podgórzyna na Spitsbergenie

Wiadomości: REGION
Czwartek, 29 grudnia 2011, 8:44
Aktualizacja: 8:45
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
W najbardziej dostępnym fragmencie Arktyki, atrakcyjnym dla polarników i naukowców – Spitsbergenie (Norwegia) aktualnie przebywa mieszkaniec Podgórzyna Zbigniew Sobierajski, jeden z uczestników 34. Wyprawy Polarnej Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen, miłośnik gór i przewodnik sudecki.

Jest pracownikiem wrocławskiej Akademii Rolniczej, zawodowo związany z Karkonoszami i tutejszym Leśnym Bankiem Genów w Kostrzycy. Zbigniew Sobierajski wyjechał z Podgórzyna i jako obserwator środowiskowy od 24 czerwca br. przebywa na Svalbardzie, w Polskiej Stacji Polarnej w fiordzie Hornsund.

- Na kilka tygodni przed rozpoczęciem wyprawy, spadła mi z półki książka. To była lektura Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. „Okrutny biegun”. Wtedy przypomniałem sobie, że po raz pierwszy sięgnąłem po nią w szkole podstawowej, za sprawą naszej polonistki i jednocześnie wychowawczyni – opowiada Zbigniew Sobierajski. Chociaż wcześniej aktywnie uczestniczył w wielu wyprawach, na Spitsbergenie jest po raz pierwszy.

Spitsbergen jest największą wyspą Norwegii (39 tys. km kw.), należącą do archipelagu Sval bard na Morzu Arktycznym. Odkryta została w roku 1596 przez ekipę holenderskiego żeglarza i podróżnika Willema Barentsa. Na wyspie żyje ok. 3 tys. mieszkańców zajmujących się głównie rybołówstwem (dawniej wie¬lorybnictwem) i wydobyciem węgla.

Ogłoszenia

Czytaj również

Niewybuch w Złotoryi

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 29-12-2011 9:17
A jaki to problem, wykupić wycieczkę w to miejsce w biurze podróży specjalizującym się w takich wyprawach?
~do 09:17 |~| 29-12-2011 10:17
No to sam/a rusz tyłek z ciepłego fotela - chętnie poczytam o Twoich wyczynach...
~Gucci 29-12-2011 10:37
A nie Spitzbergenie?
~do 09:17 29-12-2011 13:01
Problem jest taki, że wtedy trzeba samemu zapłacić za swoje podróże, a nie cyckać państwo, które sponsoruje atrakcyjne wyjazdy nierobom z budżetówki z pieniędzy podatników.
~turysta 29-12-2011 13:46
Pan Zbyszek -- świetny specjalista i pasjonat gór.
~malenka 22-08-2012 16:26
Super są komentarze malkontentów, którzy mają akurat tyle odwagi, żeby splunąć złością, ale już brakuje im odwagi, żeby się pod tym podpisać. Ale warto byłoby, tak dla podniesienia poziomu komentowania, żeby jeden z drugim zastanowili się, po co w ogóle ludzie tam jeżdżą na roczne kontrakty. Tylko, że to pewnie jest już poza zasięgiem ich zainteresowań

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Popłynęli dla dzieci  

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
310
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%