MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Mieszkania komunalne znowu mają być za bezcen

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 października 2013, 7:55
Aktualizacja: Wtorek, 22 października 2013, 7:43
Autor: Angela
Fot. Angela
Rozpoczynają się pracę nad uchwałą o ponownej sprzedaży mieszkań komunalnych za jeden lub zaledwie kilka procent ich wartości. Radni będą nad nią głosować najprawdopodobniej w listopadzie br. Wykup mieszkań za grosze ma się rozpocząć od stycznia 2014 roku, ale okres przez który mieszkańcy będą mogli skorzystać z tego przywileju będzie znacznie krótszy niż poprzednio.

Obecnie zameldowani najemcy mieszkań komunalnych mogą je kupić za 50 procent wartości, ale zbyt wielu chętnych nie ma. Dlatego władze Jeleniej Góry chcą ponownie wprowadzić sprzedaż za 1 lub kilka procent wartości.

- Będzie to częściowy powrót do poprzedniego systemu, by osoby, które wówczas nie zdecydowały się na wykup - być może również dlatego, że stawki czynszu były bardzo atrakcyjne, a od stycznia już tak atrakcyjne nie będą – teraz zdecydują się na złożenie wniosku na wykup mieszkania z wysoką bonifikatą – mówi Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

Ma być to powrót do poprzedniego systemu, ale nie do końca. Nie wszystkie mieszkania komunalne będzie można bowiem kupić na tak atrakcyjnych warunkach. Do sprzedaży z bonifikatą mają być przede wszystkim ostatnie niewykupione mieszkania w budynkach zarządzanych przez wspólnoty, czy mieszkania w budynkach o zasobie mieszanym czyli socjalnym i komunalnym.

- Chcemy w ten sposób rozwiązać problem tych mieszkańców, którzy do tej pory nie mogli wykupić mieszkań z przyczyn formalnych, bo najmują lokale w budynkach zasobu socjalnego. Takie mieszkania nie są do wykupu, ale jeśli kiedyś jeleniogórzanin zamieni się na mieszkanie będzie mógł je wykupić. Nam zależy na tym by budynki nie były podzielone na mieszkania socjalne i komunalne, a tak obecnie jest. W tej polityce mieszkaniowej jednym z elementów jest racjonalizowanie zasobu mieszkaniowego – dodaje Jerzy Lenard.

Obecnie miasto ma około czterech tysięcy mieszkań komunalnych o łącznej powierzchni ok. 219 tysięcy metrów kw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~ta...... 21-10-2013 9:18
a wybory już niedługo , oj trzeba sobie przy punktować , zaczyna się teatrzyk obietnic...
~rumcajs54 21-10-2013 9:49
A czy ci co już wykupili za 50 % otrzymają zwrot kasy ?
~Sąsiad 21-10-2013 9:59
Jestem ciekaw jak bedzie z mieszkaniami przy ul.Sygietynskiego.Napewno znowu cos wymyslą, aby ich niesprzedawać.Musi być utrzymanie dla urzędnikow
~Elwin 21-10-2013 10:10
A co z tymi którzy o własny dach muszą zabiegać biorąc kredyty, kupując mieszkania na wolnym rynku. Czy im planuje państwo polskie rekompensatę. Mało tego od ulgi na wykup mieszkania nie płacą podatku dochodowego, fajna sprawa upust np 99%. Dobrze jest szastać majątkiem wspólnym, przysparzając innym dóbr. Mieszkania powinny być sprzedawane wg aktualnej wyceny rzeczoznawcy biegłego. Gminy pozbywając się lokali mieszkalnych często pozbywają się lokali które wymagają nakładów a najemca kupujących za 1 % wartości staje się właścicielem i wtedy zaczynają się problemy i tłumaczenia nie dołożę do remontu domu bo nie mam pieniędzy. I w taki to prosty sposób najłatwiej doprowadzić do nie przestrzegania przepisówe bo nawy właściciel nie wykona przeglądów bo po co wywalać środki a przeglądy dla ko
~tejoo 21-10-2013 10:19
Jasne dajcie biedakom mieszkania za 1% a potem tacy nie dołoża sie do remontu dachu bo kasy nie mają i co wtedy tylko eksmisja dla nich
~taak 21-10-2013 10:31
Elwin ustaw się w kolejce do mieszkania komunalnego może za 7 lat dostaniesz. Policz sobie jaki jest czynsz na mieszkaniu komunalnym o powierzchni 70m2, a jaki przy mieszkaniu kiedy jesteś jego właścicielem. Nie gadaj że biedacy mieszkają na komunalnych!!!
~Anonim2 21-10-2013 10:44
Zakładając - teoretycznie - że, wszyscy lokatorzy mieszkań komunalnych je wykupią, to przestanie mieć rację bytu ZGKiM? Oczywiście tak się nie stanie, pozostanie jakieś 500-1000 lokali, których "obsługą" zajmować będzie się ten sam skład osobowy(fachowców) wspomnianego zakładu, na utrzymanie którego nie wystarczy pieniędzy, co będzie skutkować - nastepną podwyżką czynszu! A może by tak sprywatyzować ZGKiM, a za pieniądze z czynszu zacząć w końcu remonty, a nie łatać budżetu miasta.
~emeryt 21-10-2013 10:52
Bardzo dobrze ze za 1% wreszcie w naszym miasteczku będzie ładnie ,bo wtedy właściciel będzie dbał o swoje mieszkanie,a tak nie moje to niech się rujnuje.My wykupiliśmy i czynsze są małe i remont zrobiony.Naprawdę warto.
~tejoo 21-10-2013 12:00
Te emeryt co za głupoty gadasz u mnie w budynku jest 8 lokali i tzreba wymienić dach a mieszkańcy 2lokali nie mają 55tys żeby dołożyć swój wkład w remont więc sprawa w sądzie a ich mieszkania na sprzedaż z czego wspólnota otrzyma te kwoty za ich lokale a resztę dostają byli właściciele którzy kupili za grosze. Takie jest prawo i będzie więcej takich spraw i płaczu, bo polak to wielki wwłaściciel ale płacić za remont to już trudno nie.
~lokator 21-10-2013 12:17
Widzę że wszyscy macie pojęcie na temat polityki mieszkaniowej naszego miasta:) Zwłaszcza jak ludzi przesiedlonych z przyczyn powodzi w 97 roku lub budowy ciągu obwodnicy wystrugano jak ołówek a teraz dyma się ich jak balon. Osobiście miałem mieszkanie większe od obecnego gdzie w remonty włożyłem cały swój dorobek, natomiast na chwilę obecną nie mogę wykupić bo jest to (DOJNA KROWA) naszej administracji. Natomiast co do praw i dlaczego ludzie zajmują tak zwane mieszkania KOMUNA.....LNE musieli byśmy się cofnąć kilkadziesiąt lat wstecz i zgłębić temat dlaczego nie były te lokale dane na własność mieszkańcom tak jak gospodarstwa rolnikom na wioskach.
~ 21-10-2013 13:20
Za bezcen... czyli za tyle ile są warte ;/
~Aga IV 21-10-2013 14:45
Już wielokrotnie podnoszono temat wykupu mieszkań komunalnych. Jak wycenić majątek poniemiecki? Mieszkam w budynku od 1954r - jak Niemiec postawił to stoi, elewacja poniemiecka, stolarka okienna poniemiecka itd. Krócej będzie jak się powie ile nasz administrator włożył przez ten czas w budynek i mieszkania: wymiana rur gazowych i zrobienie przyłącza; remont 1/2 dachu: w kuchni i przedpokoju położenie płyt i to na tyle!!! Więc jak to wycenić? Kto dołożył więcej do tej starej substancji? I za ile teraz to mam kupić?
~ 21-10-2013 15:10
Urząd wyceni każde mieszkanie po kolei.Jeszcze raz piszę ze warto wykupić i czynsze będą bardzo niskie.Jeśli chodzi o dachy to są pożyczki i można rozłożyć na raty ,Tak dużo właścicieli to rata będzie mała .Proszę mi wieżyc ze wykupiliśmy mieszkania i jest dużo lepiej niż czynsze komunalne.Ja też bałam się wykupu ale teraz jestem bardzo zadowolona.Jedna przestroga pilnujcie prywatne administracje niech was uczciwie rozliczają bo z tym nieraz jest kłopot.
~lokator 21-10-2013 15:31
Tylko nawiedzony kupi stare zagrzybione mieszkanie a remonty kto zrobi rencista za 800 zł .U mnie przez 50 lat tylko jedno okno wstawili a reszta to gnój .Pan Lenard niech się wprowadzi na rok do mieszkania komunalnego ,które oczywiście jest opłacane to wtedy będzie opierać się nogami żeby tylko nie wykupić .Daj mi Pan swoją pensję to wykupię
~Tadek. 21-10-2013 17:07
Miasto chce przepchnąć ustawę rewitalizacji przymusowej budynków szpecących miasto a jeśli juz wszystko wykupicie to wtedy dopiero zapłacicie
~mysiek 21-10-2013 17:17
Zastanówcie się ludzie zanim wykupicie, jak cały budynek w dobrym stanie to OK, jak nie to dopiero będziecie mieli Ból Głowy i nie będzie zmiłuj. Z komunalnego nie wyrzuca Was też komornicy za niespłacone kredyty, a inaczej pójdziecie pod most
~Aszta 21-10-2013 17:32
Pytanie za 100 pkt'ów... Jak rozpoznać budynek komunalny w Jeleniej Górze? - odpowiedź- TO TEN W NAJGORSZYM STANIE TECHNICZNYM I NAJGORZEJ WYGLĄDAJĄCY STRUP! Dlaczego chcą sprzedawać? Bo - standardowa odpowiedź- nie mają pieniędzy na remonty, a jak takiego "strupa" ma wspólnota to jakoś sobie dają radę. ...pewnie dlatego, że nie muszą utrzymywać stajni nierobów i obiboków zwanych "fachowcami"
~Boss 21-10-2013 18:19
JAKA OBŁUDA NIEKTÓRE WNIOSKI LEŻĄ JUŻ 4 LATA ONI CELOWO OPÓŹNIAJĄ WYKUP JESZCZE ZE STAREJ USTAWY BO LUDZIE OD RAZU ZAKŁADAJĄ WSPÓLNOTY I ODCINAJĄ SIĘ OD PASOŻYTÓW
~ 21-10-2013 18:34
SZANOWNA URZĘDNICZA BIUROKRACJO !!!!!!!!!!!!!!!!!!! WNIOSKI Z BUDYNKU W KTÓRYM MIESZKAM CZEKAJĄ PONAD 4 LATA !!!!!!!!!!! JAK DŁUGO BĘDZIECIE SIĘ ŻYWILI NA NASZYM WIKCIE ??? MAM DOSYĆ UTRZYMYWANIA Z MOICH PIENIEDZY PANA, PANIE PREZYDENCIE, I PANSKĄ ŚWITĘ Z ZGKiM !!!!
~Iwona 21-10-2013 19:13
PeOwcom pali się już grunt pod nogami?
~ktosik 21-10-2013 19:49
Minie nikt nic nie dawał sam musiałem zapracować , przedwyborcza wazelina.
~xyz 21-10-2013 21:25
Z artykułu można wywnioskować że duet Lenard i Zawila wszystko już obgadali i ustalili chcą wyrolowac dużą część mieszkańców którzy od lat płacą najwyższe czynsze i nie mogą wykupić swoich mieszkań.Ciekawe jak zagłosują nasi super radni.Przypominam za rok wybory odpowiednio się odwdzięczymy i panom podziekujemy.
~daisy d. 21-10-2013 21:26
~Aszta- dokładnie tak jak mówisz!
~danielek anonimek 21-10-2013 21:38
Żyję we własnym mieszkaniu, wykupionym przez moją mamę za 1% na podstawie starej ustawy rządowej Buzka. Było ciężko, dużo biurokracji i przeszkód, ale jednak jest to możliwe. Trzeba było mieć tylko cierpliwość, no i zoorganizować te parę groszy zamiast wydać wszystkie pieniądze w miesiącu na jakieś mało ważne rzeczy. Jeśli chodzi o niezbędne prace budowlane, naprawy instalacji etc. to można wymusić utworzenie funduszu remontowego - u nas tak jest, właściciele odkłądają co miesiąc część zarobionych pieniędzy a potem się rozliczają. Naprawdę nie rozumiem ludzi co tak smęcą, że wykup to niby zła sprawa.
~ciepliczanka2 21-10-2013 21:53
A co z mieszkaniami wybudowanymi po 2000r, przecież w tych budynkach mieszkają ludzie którzych miasto eksmitowało bo poprzednie budynki poszły do rozbiorki a miasto place sprzedało.Tym ludzióm teraz nie chcą sprzedać nowych mieszkań bo niby jest taka uchwała że budynki wybudowane po 1998 r nie podlegają wysprzedaży.To niesprawiedliwe,przecież Ci lokatorzy nie ze swojej winy musieli się wynieść ze starych lokali i teraz są bez szans na wykup .Prezydent powinien z radnymi tez o tych lokatorach pomyśleć.Jeżeliich budynki sprzedano lub wyburzono to też winni mieć możliwość wykupu za 1%.
~alexpand52 21-10-2013 22:06
A kiedy będzie można wykupić za jeden procent mieszkania w Ratuszu...np. gabinet Prezydenta. I tak nic dobrego nie robi.
~Jel... 21-10-2013 23:41
no tak taka taktyka dowalić czynsz aby w ten sposób zachęcić do wykupu ruder.Przez 60 lat rujnowali budynki bo przecież nic nie robili a teraz niech ... sami dźwigają te g....
~kk 22-10-2013 7:14
Jezeli ma byc sprawiedliwie,to tez powinno się wrócić do wykupu takze za 1 % a nie za kilka....władze powinny pamietać,że trzeba wyremontować domy które,wogóle nie były remontowane,a czynsze i to wcale niemałe płacone były latami.....
~jacekk 22-10-2013 8:25
Miasto kolejny raz was chce wydymac a wy wierzycie że idzie wam na rękę z tym 1% , kupcie ale potem nie placzcie. Ps.kiedy to miasto dało wam coś za bezcen?
~NNN 22-10-2013 15:22
A skąd osoba bezrobotna ma albo pracująca na umowę śmieciową lub wogle na zwykłą umowę za najniższą krajowa ma wsiąść chociażby 2000 zł na wykup mieszkania o większych kwotach już nie piszę ???!!! oczywiście oferta fajna i nawet potrzebna....nie zwalnia to jednak miasta z obniżenia "złodziejskich" czynszów mieszkań komunalnych .........
~iwa 15-02-2014 10:26
Moja rodzina zostala przesiedlona i dostala w zamian mieszkanie a teraz chca zebym ja wykupila < chamstwo !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Rój wiedzy

KSWiK bez Podgórzyna?  

Samowola budowlana w KPN–ie wciąż straszy  

Akcja w Górach Izerskich

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
773
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%