MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Mieszkańcy zdecydują o nazwie ulic w Zachełmiu

Wiadomości: Region
Sobota, 18 listopada 2017, 7:39
Aktualizacja: Niedziela, 19 listopada 2017, 6:10
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Do mieszkańców Zachełmia trafi ankieta, w której mają się oni wypowiedzieć, czy zgadzają się na nadanie nazw ulicom w ich wsi.

Pomysł nadania nazw drogom wiejskim w Zachełmiu, był już rozważany kilka lat temu i wynika z wielkiego chaosu panującego w numeracji poszczególnych budynków w tej miejscowości. Przed wojną domy, których było wtedy niewiele były numerowane według kolejności wybudowania. Niestety w czasach PRL w tym względzie zapanowała swoista wolna amerykanka, co sprawiło, że obecnie kolejność zabudowań jest kompletnie przypadkowa. Przykładowo dom numer 45 znajduje się tuż przy wjeździe do miejscowości, zaś numer 46 kilka kilometrów dalej. Stwarza to olbrzymi problem zarówno służbom ratowniczym, kurierom jak i osobom spoza wsi.

- Zdarza się, że turyści prowadzeni nawigacją, która w naszej miejscowości głupieje, zamiast do hotelu trafiają na prywatną posesję – mówi sołtys Zachełmia Robert Balcerek. - Bywają dni, że jeden z sąsiadów w weekendy musi „przeganiać” z własnego podwórka kilkanaście pojazdów. Nawet karetki pogotowia często, aby dojechać do chorego, muszą być nawigowane przez kogoś jego rodziny.
Mimo tak ewidentnej wydawałoby się potrzeby uporządkowania tego numeracyjnego bałaganu część mieszkańców, przyzwyczajonych do dotychczasowej numeracji neguje sens nadania nazw ulicom. Dali oni wyraz swojemu sprzeciwowi podczas zebrań wiejskich poświęconych tej sprawie.

- Mimo że jesteśmy zdecydowanie przekonani o potrzebie wprowadzenia nazw ulic w Zachełmiu, to aby uspokoić nastroje i dać możliwość wypowiedzi społeczności lokalnej, zdecydowaliśmy kwestię tą rozstrzygnąć za pomocą ankiety – mówi zastępca wójta Podgórzyna Tomasz Szewczyk. - Na czas potrzebny na jej przeprowadzenie wstrzymaliśmy też procedowanie projektu uchwały w tej sprawie, który miał się znaleźć na najbliższej sesji Rady Gminy - dodaje.

Propozycje poszczególnych nazw zawarte w tym dokumencie powstały po konsultacjach społecznych. W większości nawiązują one do regionu i przyrody. Są to miedzy innymi nazwy: Leśna, Zamkowa, Nad Potokiem, Pod Chojnikiem, Spacerowa, Borowikowa, Krokusowa, Świerkowa oraz Zacisze. Jedyną osobą, która jest wymieniana jako ewentualny patron ulicy jest legendarny polski himalaista Jerzy Kukuczka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Mobilizacja przed II turą

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 18-11-2017 8:23
Szkoda że nas się nie pytali o zmianę nazwy ulicy.
~dds 18-11-2017 9:04
Sie paru nowobogackich przeprowadzilo i zamieszanie robią. Jak numery nie pasują to wracać do swoich warszawek....
~ 18-11-2017 23:22
do: ~dds (9:04)
takie teksty : "przyjechała warszawka i inni" są nie tylko w Zachełmiu ... Ci przyjezdni przynajmniej stawiają tą piękną wieś na nogi... a starzy mieszkańcy powinni się cieszyć z ich inicjatywy... ale problem w tym , że wielu tym "przeciwnikom" po prostu nic nie chce się zrobić ... mentalnie zostali w komunie...
~piotruś 18-11-2017 9:35
Przeprowadzili się z warszawy i wszystkie pszczoły wytruli hukinolem dziady warszawskie.
~ 18-11-2017 18:40
Taka mała wiocha jak Zachełmie będzie miała nazwy ulic ?? a co z Miłkowem który nie ma nazwy ulicy głównej która się ciągnie przez cały Miłków jakoś nikomu to nie przeszkadza
~ 18-11-2017 23:24
do: ~ (18:40)
Miłków... to bierzcie przykład z organizacji w Zachełmiu, tam jest fajna grupa ludzi która dużo dla wsi robi
~as 19-11-2017 8:55
A kto pokryje koszty ,jakie poniosą mieszkańcy ,chodzi o zmiany w dokumentach.Ci wspaniali którzy chcą rządzić.
~ 19-11-2017 9:34
do: ~as (8:55)
jak się szanownemu Panu pogotowie spóźni o 10 minut, to Szanowny Pan zrozumie po co czasem trochę trudu... a koszty naprawdę nie są duże a są warte tych zmian ... podpisano : gość (nie warszawka i nie sołtys i nie inni)
~as 20-11-2017 10:25
do: ~ (9:34)
Drogi panie karetki to dopiero teraz tam jeżdżą.
~ 21-11-2017 18:37
do: ~ (9:34)
Do mojego dziadka ,wówczas 52 letniego mężczyzny pogotowie po prostu długo jechało z uwagi na fizyczną odległość od Jeleniej Góry .Mimo reanimacji zmarł .Serce odmówiło posłuszeństwa niezależnie od tego czy na chałupie widniała liczba 48 czy dajmy na to ,,świerkowa naście "
~Mieszkaniec Zachełmia 21-11-2017 19:58
do: ~ (9:34)
Dla mojej 4 osobowej rodziny koszt ponad 1000 zł. Jak dla mnie to duże koszta. Nie liczę dodatkowo straconego czasu na załatwienie wszelkich formalności w urzędach itp. W zamian dostanę nowy adres, który niewiele jak dla mnie zmieni kurierzy, znajomi, interesanci nie mają problemów w dotarciu. Wystarczy wytłumaczyć. Przydałoby się natomiast zrobić coś z drogą dojazdową do posesji gmina od wielu lat nie zrobiła nic. Sam muszę się zajmować drogą, która nie jest moja tylko gminna. Argument z dojazdem pogotowia.. przepraszam jak dotąd w życiu nie korzystałem ani nikt z bliskich mi osób..poza tym pogotowie prędzej pogubi koła i uszkodził samochód na tej pięknej drodze. Osobiście wolę przeznaczyć swoje prywatne pieniądze na remont drogi skoro gmina nic nie robi. Mieszkańcy na zebraniu 2 lata temu też wyrazili swoją opinię. Najpierw gmina niech zadba o drogi, później narzuca nazewnictwo ulic i naciąga mieszkańców na koszta.
~Tomasz Miroszkin 19-11-2017 15:21
Obecnie jest tak że NUMERY SIĘ DUBLUJĄ. np. adres ZACHEŁMIE 8 mają DWA DOMY odległe od siebie o 4 km. Wszystkie numery domów z dawnego Podzamcza sązdublowane na Zachełmiu.
~ 19-11-2017 23:47
do: ~Tomasz Miroszkin (15:21)
Podzamcze to Podzamcze, a Zachełmie to Zachełmie. Jak wzywasz karetkę to wzywaj na Podzamcze 8, a nie Zachełmie 8 i nikt szukał nie będzie.
~Mieszkaniec Zachełmia 21-11-2017 20:27
do: ~Tomasz Miroszkin (15:21)
W jaki sposób mogą się dublować skoro obecne władzę nadawały nazwy ulicom na Podzamczu. Natomiast na górze miało być nazewnictwo bez nazw ulic. Chyba, że obecne władzę czegoś nie dopilnowały...
~ja 21-11-2017 18:53
Wójt i cała klika ze Stowarzyszenia i tak zrobią co będą chcieli. Ponieważ dwa lata temu mieszkańcy zdecydowali ze nie chcą wprowadzania nazw ulic A sołtys bez jaj miał dotrzymać swojej obietnicy.
~Zbyszek z Zachełmia 21-11-2017 21:14
nie mam nic przeciwko zmianom ale wprowadzenie nazw ulic nie pomoże w opisywanych tu kłopotach. Takie malutkie uliczki i tak nie pojawią się w nawigacjach samochodowych (sprawdźcie sobie, że na google maps, że po około roku od wprowadzenia ul. Podzamcze nadal jej nie ma na mapie). Karetka teraz nie wie gdzie jest np Zachełmie 30 a nie będzie wiedziała gdzie jest powiedzmy zachełmie ul. lesna 3. Numery już się nie dublują bo u nas na Podzamczu jest ul. Podzamcze z osobną numeracją.·
~Lo 21-11-2017 21:16
Główna ulica Jurka Kukuczki, jak nabardziej
~leśnik 22-11-2017 14:35
2 lata temu było zebranie podczas którego mieszkańcy jasno wyrazili,że nazw ulic nie chcą. Był to jasny i czytelny komunikat.Było to spotkanie jawne oraz był z tego zebrania protokół. A dziś, bez porozumienia się z nami Władza Gmin wprowadza sobie "Ustawy" by ulice wprowadzić. Jest to po prostu nie bywałe i zwyczajnie podłe. Są to wielkie koszta dla mieszkańców, dla rodzin i niepotrzebne zamieszanie. Zachełmie to wioska z historią i tradycją. Od lat porządek jest tu ten sam. "Nowi" mieszkańcy, przyzwyczajeni do wielkich miast - niech wracają do nich, jeśli chcą nowoczesności.Stałym mieszkańcom jest tu dobrze. Są rzeczy ważniejsze do zrobienia dla Zachełmia niż wprowadzenie ulic.
~Mieszkaniec Zachełmia 22-11-2017 19:48
do: ~leśnik (14:35)
Wójt na zebraniu w zeszłym tygodniu powiedział, że po zebraniu gminnym w 2015 roku odwiedził większość mieszkańców osobiście i większość jest za :) u kogo w rzeczywistości był tego nie wiem, gdyż sam powiedział, że nie wie :D u mnie np. nie był, Ale to pewnie przez brak nazewnictwa ulic nie udało się znaleźć mojego domu...
~Michał Piwowarski 22-11-2017 17:41
Pszczół w Zachełmiu nie wytruto, jedynie wstrzymano masowe użycie środka Hukinol. Trwają procedury związane ze zmianą treści atestu, a tym samym docelowym zakazie stosowania Hukinolu w promieniu 5 km od pasiek. Wprowadzanie nazw ulic, to zły pomysł. Powoływanie się na bezpieczeństwo, to czysty populizm. Wystarczy solidnie przyłożyć się do stworzenia planu rozmieszczenia budynków w Zachełmiu. Na każdym skrzyżowaniu z "główną" postawić czytelne kierunkowskazy z numerami domów, a w centralnej części wsi czytelny plan. Mapę z numerami budynków należy przesłać do Google i po około tygodniu mapa w nawigacji powinna zostać zaktualizowana. Niepoprawne działanie nawigacji nie wynika z bałaganu w numerach, tylko z bardzo słabego, przerywanego zasięgu co powoduje błędy w nawigacji. Więc nie wprowadzanie nazw ulic, tylko uporządkowanie planu wsi i działanie na rzecz poprawy zasięgu telefonii/internetu. To jest realne działanie w kierunku poprawy bezpieczeństwa i porządku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Trwa budowa punktu widokowego

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2222
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%