MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Mieszkańcy żądają remontu Łomnickiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 1 lipca 2013, 8:15
Aktualizacja: Wtorek, 2 lipca 2013, 7:12
Autor: Angela
Fot. Angela
– Ulica Łomnicka to ujma dla miasta i powód do wstydu – piszą przedstawiciele zarządu Rady Osiedla Łomnickiego w Jeleniej Górze. W ostatnich dniach wysłali oni list do prezydenta Marcina Zawiły z wnioskiem o kompleksowy remont ul. Łomnickiej wraz z budową chodnika. – Miesiąc temu ta ulica była łatana, kolejne naprawy będą prowadzone na bieżąco, ale na kompleksowy remont potrzeba ok. 14 mln zł, a takich pieniędzy w budżecie na ten rok nie ma – mówi wiceszef jeleniogórskiego zarządu dróg i mostów.

Jak czytamy w uzasadnieniu złożonego wniosku, przez ulicę Łomnicką dziennie przejeżdża około tysiąc samochodów różnego typu: osobowe, ciężarowe, autobusy, tiry, busy itp. bo łączy ona wszystkie mniejsze miejscowości i wsie leżące wokół Jeleniej Góry od strony wschodniej: m.in.: Łomnica, Wojanów, Dąbrowica, Kostrzyca, Karpniki, Trzcińsko oraz Osiedle Łomnickie z miastem Jelenią Górą.

- Przy ul . Łomnickiej znajduje się także 14 hurtowni i sklepów, z których codziennie odbierają towar firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego miasta (i nie tylko) oraz mieszkańcy, którzy dokonują tam codziennych zakupów – pisze Bogusław Skrzypiński, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Łomnickiego. - Niemałą grupę użytkowników tej drogi stanowią także turyści z zagranicy i kraju przemieszczając się ul. Łomnicką do naszych wspaniałych zamków w Wojanowie, Kostrzycy, Łomnicy, gdzie udają się na wypoczynek - dodaje.

- Pamiętamy miesiące marzec, kwiecień i maj 2013 r. gdzie na ulicy Łomnickiej (której długość wynosi niecałe 3 km) omijaliśmy samochodami 354 dziury (mniejsze i większe) co zagrażało bezpieczeństwu ruchu drogowego. Od tego czasu ulica Łomnicka została nazwana przez jej użytkowników „drogą przez mękę”, a mieszkańcy nie żałowali epitetów, krytyki oraz skarg na władze Jeleniej Góry.

Na różnych spotkaniach członków Zarządu Rady Osiedla Łomnickiego, jak i mieszkańców Jeleniej Góry, niejednokrotnie słyszeliśmy zapewnienia od władz Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta w Jeleniej Górze oraz radnych Jeleniej Góry, że droga przy ul. Łomnickiej będzie remontowana i są na to fundusze z tzw. programu „Schetynówek”, czy „EURO-2012” .

Jednocześnie informujemy że każdego roku składamy wnioski na piśmie oraz ustne na spotkaniach z radnymi Jeleniej Góry prosząc o remont drogi Łomnickiej i budowę chodnika, ale fakty są takie, że rezultatów brak!!!
Ulica Łomnicka to ujma dla Miasta i powód do wstydu wobec gości odwiedzających nasze regiony. Jej stan jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa dla wszystkich jej użytkowników, a swoim wyglądem przypomina polną drogę ,(chociaż na żadnej polnej drodze nie znajdziemy tylu dziur). Wystające na drogę drzewa, korzenie wchodzące wprost na jezdnię, tysiące dziur, brak poboczy i chodnika, brak możliwości wyminięcia się dwóch większych aut – to są cechy tej drogi - czytamy.

Brak remontu ulicy Łomnickiej to przyzwolenie ze strony władz miasta na narażanie życia, zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz pozostałych jej użytkowników, dlatego też ponownie składamy wniosek do prezydenta Jeleniej Góry o remont ulicy Łomnickiej wraz z budową chodnika” – piczą autorzy listu.

Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze przyznaje, że remont tej ulicy należy do najpilniejszych potrzeb w zakresie inwestycji drogowych.

- Jest to poważnie wysłużona droga, na której asfalt się po prostu zużył i nie ma już odpowiedniej spoistości – mówi Jerzy Bigus. – Jest ona przez nas łatana co trzy miesiące, ale co chwilę pojawiają się nowe dziury. Ostatnio łataliśmy ją w minionym miesiącu i poszło tam 30 ton masy bitumicznej. W najbliższych dniach nasza ekipa ponownie zrobi jej przegląd i w razie potrzeby zleci kolejne łatanie dziur, ale to nie rozwiąże problemu. Tam potrzebna jest zupełnie nowa nawierzchnia, bo nie ma już co frezować. Miasto od kilku lat stara się pozyskać pieniądze na remont tej ulicy. Były składane dwa wnioski, ale nie zostały zakwalifikowane do dofinansowania. Szacuje się, że koszt remontu tej ulicy pochłonie 14 mln zł. To duża kwota, ponieważ oprócz nowej nawierzchni, trzeba tam zrobić kanalizację deszczową, oświetlenie oraz chodniki dla pieszych i cyklistów. W tym roku w budżecie nie ma takich pieniędzy i bez pieniędzy zewnętrznych trudno będzie tę inwestycję wykonać – dodaje wiceszef jeleniogórskiego zarządu dróg.

W ostatnim czasie prezydent Marcin Zawiła informował, że cały czas Miasto walczy o pieniądze składając kolejne wnioski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

To teren zapuszczony

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~lody kręcone 1-07-2013 9:28
,, prezydent Marcin Zawiła informował, że cały czas Miasto walczy o pieniądze składając kolejne wnioski." nikt ci nie obieca tyle co PO i zawilec.
~xyz 1-07-2013 10:01
Na Łomnicka nie ma ale na Spółdzielczą do Lubańskiej 10 mln się znalazło, ciekawe która z nich jest w gorszym stanie i pierwsza wymaga remontu...
~$$$ 1-07-2013 10:19
Do tego to jeszcze SM łapie na prędkość ciężarowym trzeba do30km zwolnić bo tragedia dziura na dziurze ,piesi to muszą być sprawnymi ,uciekając przed samochodami muszą skakać po dziurach albo po rowach
~qwertyu 1-07-2013 11:00
Autobusy powinny być wycofane z tej trasy. To jest niszczenie sprzętu z premedytacją.
~18 sqandal 1-07-2013 11:07
ludzie listy pisza , petycje i co/? ..... ano nic brak kasy i nalezy czekać spokojnie jak z tych 354 dziur zrobi sie jedna wielka dziura i dziur wtedy już nie będzie , proste
~Zenek 1-07-2013 11:08
Śmiech na sali. Mieszkam tu blisko 15 lat, ale nie przypominam sobie aby kiedykolwiek cokolwiek było z tą ulicą robione. Ciągle tylko łatanie, łatanie i łatanie. Co komu z łatania, kiedy zawieszenie i tak się wówczas niszczy, po drugie z załatanej dziury zaraz zrobi się jeszcze większa dziura i mamy błędne koło. Być może Łomnicka musi jeszcze "dojrzeć" i być w takim stanie jak Kozia, aby została porządnie zrobiona, ale jak widać można w tym śmiesznym miasteczku zrobić coś w miarę dobrze.
~kierowcaa 1-07-2013 11:10
za miesiąc puszczą tamtędy cały osobowy ruch z krajowej trojki bo będą robic mosty w maciejowej(wykonawca ma czas na prace do listopada) i wtedy dopieeo zacznie się tam jazda.
~betiblu 1-07-2013 11:25
Większość dróg i ulic w Jeleniej to ujma dla miasta i powód do wstydu. Jeszcze nigdy w historii nie były w tak fatalnym stanie - masakra. Ale nic to - za to fontannę mamy za 7 baniek - najbardziej potrzebna w tym mieście ekstrawagancja.
~Stasio 1-07-2013 11:31
Macie taki budzet na jaki zaslugujecie . Nie stac was bo wybraliscie swoich liderow po zjedzeniu kielbasek i wypiciu piwa .Nie myslicie dalej niz do dastepnego posilku , zarabiacie nic , nic nie robicie i macie nic . Caly zycie trzeba was prowadzac jak barany , stadnie bo sami sie nie polapiecie o co chodzi w zyciu . Nikt wam drogi nie naprawi bo wasz prezydent miasta nie pojedzie do Wroclawia po pieniadze . On ma pensje co miesiac nie wazne czy robi cos czy nie .
~ 1-07-2013 11:33
obciac pensje pracownikow umyslowych i dyrekcji ZDiM a bezdziemy mogli zalatasc kilkanascie dziur na miesiac w asfalcie na drogach.jaka praca taka placa skoro sa dziury na drogach to gora malo wydajnie pracuje
~ 1-07-2013 11:39
Jak puszcza ruch przez osiedle to trzeba zrobic blokade na pasach i zobaczymy co wtedy bedzie zablokowac ruch na cały dzien żeby bylo głosno onas w telewizji.
~ODWAŻNY 1-07-2013 12:10
EEE TAM, wystarczy jechać środkiem jakieś 80 km/h i w żadną dziurę nie wpadniesz, a wszyscy jadący z naprzeciwka i tak będą zjeżdżać na pobocze i się zatrzymywać.. JA TAK ROBIĘ I TO DZIAŁA !!! tylko ci kierowcy z Krychy jacyś odważniejsi i się nie boją, albo na odszkodowanie liczą..P )))
~SOLEJUKOWA 1-07-2013 12:16
NIE TAK DAWNO W CIEPLICACH I SOBIESZOWIE BYŁ REMONT 13-TU ULIC, OCZYWIŚCIE Z FUNDUSZY UNIJNYCH. TERAZ SĄ ROZKOPANE I WYGLĄDAJĄ JAK OBRAZ NĘDZY I ROZPACZY/ZRESZTĄ JAK CAŁE MIASTO/, BUDOWANA JEST Ka...lIZACJA. CZY NIE MA PLANU ROBÓT I INWESTYCJI? JAK MOŻNA TAK MARNOTRAWIĆ PUBLICZNE I UNIJNE PIENIĄDZE. A PAN ZAWIŁA SKORO TAK BARDZO LEŻY MU NA SERCU DOBRO CIEPLIC NIECH SIĘ PRZEJDZIE Z PIESKAMI NA SPACER NA UL.WRÓBLEWSKIEGO, KTÓRA PROWADZI DO FABRYKI WODY. TO JEST DOPIERO DOWÓD NIEGOSPODARNOŚCI, NIECHLUJSTWA I ZANIEDBAŃ ZE STRONY WŁADZ MIASTA. ZAINTERESUJEMY TYM STANEM RZECZY ODPOWIEDNIE INSTYTUCJE NADZORUJĄCE WYKORZYSTYWANIE UNIJNEJ KASY.
~walecdrogowy 1-07-2013 12:47
Ul. Łomnicka, to droga do wrażego Pałacu Łomnica i innych niepospolitych miejsc. Tam najlepiej byłoby ustawić jeże przeciwpancerne. Pani von Kuster ma z tym kłopot, bo wstyd przyjmować gości dojeżdżających takim "duktem". A to jest rzeczywiście obciach w XXI wieku.
~walecdrogowy 1-07-2013 12:50
Bo Zawiły Complex, to taki nasz regionalny ewenement! Musimy Go Kochać i Szanować, bo jest Naszym Prezydentem!!!!
~## 1-07-2013 13:22
Fontanna jest pożyteczna widziałem jak brudaska stała nad fontanną i myła przyrodzenie a dzieci oglądali ,porno za darmo
~Anonim2 1-07-2013 13:49
Łomnicka? - chyba nie jechaliscie ul. Grottgera, tam są dodatkowo "asfaltowe" muldy!
~mat 1-07-2013 13:56
w Kostrzycy jest zamek?? Czy tam jest wysypisko smieci??
~Miś 1-07-2013 14:53
E tam dziury. Ważne by znalazło się na kolejną podwyżkę.
~gość II 1-07-2013 15:11
A co z SKM?
~decydent 1-07-2013 16:00
Żądać to sobie mogą - CO na polu nie ma co już robić? Przy krówkach oporządzić w oborze a nie drogi im się zachciewa cieszcie się że wam prąd dociągnęliśmy.
~fan 1-07-2013 16:07
niech nam żyje prezes naszego klubu
~pytanie 1-07-2013 16:42
A jaki to "wspaniały zamek" jest w Kostrzycy, panie Skrzypiński?
~ben 1-07-2013 16:43
Nie przesadzajmy. Dziury są tylko po bokach, środkiem można jeździć. Są ważniejsze inwestycje w mieście.
~Pi 1-07-2013 17:51
Remont Łomnickiej przed budową mostu w Maciejowej jest bez sensu - jak znowu puszczą tędy cały ruch to ta droga się rozleci. p.s. Zamiast wyrzucać pieniądze na Termy w Cieplicach (wielkie Dzieło Obrębalskiego) można było już dawno parę dróg wyremontować.
~Boss 1-07-2013 17:55
Jak tam segregujecie już śmieci ha ha ha ha ha
~VIctor 1-07-2013 17:55
Lepiej niech zrobią drogę do Dąbrowicy to najlepsze miejsce w Jeleniej lepsze od Jeżowa itp. Wszystko blokuje infrastruktura drogowa :)
~~Boss 1-07-2013 18:41
Hehe, rozbawiłeś mnie :))
~s. 1-07-2013 19:36
Drogi w Jeleniej Górze to skansen najlepszych lat PRL-u.
~ 1-07-2013 20:08
Zacznie sie mlyn na tej ulicy kiedy nieudacznicy z ratusza puszcza objazd budowy mostu w Maciejowej wlasnie przez lomnice do Jeleniej Gory I z powrotem. Ciezarowki dokonaja calkowitej degradacji drogi Maciejowa - Lomnica - Osiedle Lomnickie do JG i z powrotem. Bezmozgi zamiast ustawic zastepczy most obok miejsca budowy nowego, zrobili na je..pies. Dzis problem objazdu by nie istnial. Ta ekipa lubi dym i obiecanki oraz szum wokol tego co nigdy nie osiagna. Ulica Lomnicka to wczesny Gierek i od tamtej pory nic nie zrobiono, pomimo natezonego bardzo ruchu duzych pojazdow w tym m .in autobusow MZK. Wstyd nieudacza ekipo karierowiczow i dorobkiewiczow z ratusza. Tak robi sie w cepa zaufany elektorat. BRAWO PO.
~MaxD 1-07-2013 20:25
Rozpieprzyłem zawiechę na tej pięknej drodze. Musiałem się minąć z autobusem pod słońce i niestety mimo żadnej prędkości ( gleba ) rozerwało bilsteina b8... I jak tu jeździć. Odszkodowanie dali, a od Pana w urzędzie usłyszałem, że taniej jest wszystkim bulić niż zrobić drogę. Kapitalizm!
~ja 1-07-2013 20:34
Grottgera tez nie wygląda najlepiej, kasują za parking a nic nie robią!! i jeszcze od 2 tyg wycieka woda ze środka drogi, tylko czekać jak wymyje dziurę na głębokość całego auta!!
~jarooo 1-07-2013 21:21
Idźcie pod Ratusz- ostatni to modne sie stało, nie długo każdy będzie czegoś żądał.
~edyt 1-07-2013 23:04
pod Ratusz to chodzi się jak nawet dziur nie łatają, a u Was nie jest tak źle skoro dziury są łatane
~abc 2-07-2013 0:01
A JA PROTESTUJĘ PRZECIW POSTAWIENIU ŚMIETNIKA MIĘDZY KIEPURY 4 A 6 . ROSNĄ TAM PIĘKNE DRZEWA A JA NIE BĘDĘ MIESZKAŁ KILKA METRÓW OD ŚMIETNIKA !!!!!!,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Czyżby Andrzej Duda?

Zamknięty szlak przy Zakręcie Śmierci

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
750
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%