MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Mieszkańcy Trzcińskiej boją się Radomierki. Pytają też o remont drogi

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 lipca 2012, 7:10
Aktualizacja: Piątek, 20 lipca 2012, 7:44
Autor: bc
Fot. Angela
– Cały czas słyszymy o remoncie ulicy Wrocławskiej, a co z naszą, Trzcińską, z której po ostatniej nawałnicy nie zostało wiele? – pyta Iwona Węgrzyn–Rudowska z Maciejowej. Przy tej ulicy stoi wiele domów, które woda zniszczyła nie mniej, niż te przy Wrocławskiej. W niedawno odnowionej ulicy straszą wyrwy, a podmyte fragmenty asfaltu w każdej chwili mogą się osunąć do Radomierki. – Strach tędy jeździć – mówią ludzie.

O tym, że Radomierka może być groźna, mieszkańcy ulicy Trzcińskiej w Maciejowej alarmowali kilka dni przed „potopem”. - Po większym deszczu sypiące się kamienie z murku do rzeki, a także chwasty i drzewa rosnące w jej korycie, mogą spowodować, że potok wystąpi z brzegów – martwili się mieszkańcy.

Już następnego dnia (4 lipca) Radomierka pokazała, jak może być groźna. Po deszczu jej poziom, właśnie na Trzcińskiej, zaczął się bardzo podnosić i w niektórych miejscach woda wydostała się z koryta zalewając ok. 30 arów przydomowych podwórek. Wtedy nie wdarła się do domostw. Niestety nie na długo. Już następnego dnia sytuacja była nie do opanowania...

- Liczymy na to, że rzeka zostanie wreszcie oczyszczona z zarośli, bo przy wielkiej ulewie sytuacja może się powtórzyć – martwią się mieszkańcy Trzcińskiej. Obawiamy się też, że w obliczu zniszczeń na Wrocławskiej, na remont naszej drogi może zabraknąć pieniędzy i zostaniemy praktycznie odcięci od świata – mówili nam.

- Ulica Trzcińska będzie oczywiście odbudowywana. Harmonogram tej odbudowy wyniknie z koniecznych działań poprzedzających, to znaczy - szczegółowej inwentaryzacji szkód, zlecenia projektu technicznego, ustalenia kosztorysu i skutecznego zabiegania o środki w źródłach zewnętrznych, wspieranych środkami z budżetu – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

- Zgodnie z prawem samorząd może wyłonić wykonawcę i zlecać roboty dopiero po zagwarantowaniu środków zapewniających wykonanie zleconych prac. Wszystkie niezbędne działania, o których powyżej, zmierzające do podjęcia odbudowy są już w toku – zapewnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~hahaha 19-07-2012 8:28
Czołowe zdjęcie idealne na okładkę.Pani A to potrafi :-)
~12sqandal 19-07-2012 8:46
przy ulicy Trzcińskiej co pare metrów stoi dom ... a gdzyby tak mieszkańcy tych posiadłości kazdy koło siebie wyczyścił ten kawałek rzeczki i byłoby po sprawie ale po co ? .... lepiej narzekać i s biadolić ze nikt nic nie robi , ta Trzcińska to znowu nie taka duża ulica , do roboty zakasać rekawy i to już od dziś bo zaś zapowiadają burze
~mieszk_trzc 19-07-2012 9:43
mieszkańcy po powodzi mają co teraz porzadkować samo czyszczenie nic nie da trzeba wyciągnąć z dna tony piasku i kamieni ,naprawić mury oporowe które runeły do rzeki drugi brzeg wyłożyć płytami betonowymi normalna regulacja rzeki ale jak autor poprzedniej wypowiedzi to potrafi to zapraszamy
rymcycymcy 19-07-2012 9:58
Proste rozwiązania są najskuteczniejsze ! :) ...zasypać w cholere te rzeczkę ...i po kłopocie ! :)
~Lorman 19-07-2012 10:04
Może teraz zamiast wywozić śmieci do pobliskich lasów, to tymi śmieciami pozasypujecie sobie wyrwy, dziury w drogach. To co wy matce naturze tak matka natura wam. W koło brud i syf to żyjcie teraz bez drogi.
~devilek 19-07-2012 10:07
a miało być juz daaawno gotowe. ale jak to u nas, wszystko trwa, trwa, trwa. Z całym szacunkiem, ale niestety nasi zachodni sąsiedzi poradziliby sobie w tym czasie z budową nowego stałego, a nie tymczasowego mostu, ech ...
~devilek 19-07-2012 10:10
http://powiatowa.info/index.php?option=com_content&view=article&id=13219:poczatek-odbudowy&catid=13:gospodarka&Itemid=572
~HaHa 19-07-2012 10:31
Gdyby rzeka Radomierka była oczyszczona z tego syfu oraz dodatkowo umocniona, to by nie było takiej sceny. Oczywiście tłumaczenia, że na nic nie ma kasy to w Jeleniej Górze normalka, ale jak kasy potrzeba na różne pierdoły to nasi radni szybką ją znajdują. Nasz kraj jest sto lat za murzynami, bo w innych państwach po takiej nawałnicy wszystko byłoby już odbudowane albo odbudowa dobiegałaby końca. Takie rzeczy tylko w POlsce...
~Lenistwo? 19-07-2012 10:40
Jelonka to ma takie tempo ,że zdjęcia nie nadążają za rzeczywistością. Jak nie macie aktualnych zdjęć to nie pokazujcie starych. Albo niech się ruszy jakiś dzielny red. z wielkim obiektywem i zrobi aktualne, bo już naprawili
~rat 19-07-2012 10:48
O... kolejni od betonowania rzek. Nie rozumiecie, że to tylko pogarsza sprawę? Rzeka musi mieć maksymalną możliwą szerokość, do tego głazy w korycie, drzewa dookoła. Wtedy woda się kotłuje a nie tworzy jednego potężnego nurtu, który te wasze murki pozmiata. Spływ wody trzeba spowalniać a nie przyspieszać. Popatrzcie na górskie potoki, takie jak Czerwień czy Podgórna - nie raz przybierały nawet bardziej niż Radomierka a jedyne zniszczenia jakie pamiętam, to sąsiadowi porwało jego kładkę, co ją sobie sam z paru bali i gwoździ sklecił. Owszem, woda płynęła szeroko... ale coś za coś. Jeśli wolicie zawalone mosty, drogi i domy od chwilowego podtopienia to wasza sprawa. Byle by tylko most na DK3 zbudowali tym razem tak ze dwa razy dłuższy.
~Puk puk 19-07-2012 10:51
do 12sqandal Jesteś straszny prymityw i osioł tylko przez pomyłkę zwany człowiekiem. Sam sobie zastosuj te "dobre" rady
~iwr 19-07-2012 11:04
Dziękujemy dziennikarzom Jelonki za zainteresowanie naszą sprawą. Rzeczywiście droga, która jest pokazana na zdjeciach wczoraj została zasypana gruzem i wyrównana tak by można było spokojnie przejechać nawet samochodem ciężarowym, ale do jej całkowitej naprawy jeszcze potrzeba trochę czasu. Przypuszczam, że interwencja dziennikarzy w Urzędzie Miasta spowodowała przyspieszenie załatania dziur naszej drogi. Co do regulacji rzeki to nadal czekamy, a osoby które nie były na Trzcińskiej teraz i w czasie powodzi lepiej niech sie powstrzymają ze złośliwymi komentarzami bo każdego może spotkać coś złego i Was też!
rymcycymcy 19-07-2012 11:18
A gdyby tak rzeki nie ruszać ...pozostawić jej naturalne meandry, pozwolić na dokazywanie w całej dolince zalewowej i nie budować domów tam gdziej jej królestwo ? :) ...to by nikomu nie robiła krzywdy. Bo teraz jest tak, jakbyście wpakowali się komuś do łóżka i narzekali, że chrapie ! :)
~bojęsię onas 19-07-2012 11:52
with love to the people of maciejowa . . . . . . . . . . . . . . . . . hey http://www.youtube.com/watch?v=8BE7OiGDdTM
~iwr 19-07-2012 12:24
Do rymcymcym, mój dom został wybudowany w 1939 r. więc prosze nie pisz takich głupot, że komus pakujemy się do łóżka. A inne budowy które powstały lub powstają to dostały pozwolenia na nie pomimo, że od przed wojnia był teren zalewowy, raczej skieruj te słowa to osób wydających pozwolenia na zabudowę. A ja życzę Ci bys nigdy czegos takiego nioe doznał w życiu co my.
~Zły , brrrr 19-07-2012 13:05
tzn, że w '39 rzeczki tam nie było? czy chodzi o to, że wtedy nie wiedzieli, że rzeczki wylewają, a Ty masz żal do świata, że trafił Ci się dom na terenie zalewowym? a może je regulowali? ja np. do Bobru mam 12m i też mnie czasami zalewa, na szczęście koryto zostało uregulowane i po takiej ulewie normalnie miałbym po kolana wody, a teraz nic! brawa dla ekip, które cały rok siedziały w korycie regulując brzeg rzeki i tworząc teren zalewowy!! rymcycymcy MA RACJĘ a Ty miej żal do ludzi, którzy trzymają pieczę nad tym strumykiem... tzn teraz będą trzymać, ale wiesz,, jest jak zawsze - mądry po szkodzie..
~Moni 19-07-2012 13:07
Do iwr. Od tygodnia łatają wyrwy grysem na Trzcińskiej. A tak w ogóle w zeszłym albo dwa lata temu Radomierka była pogłębiana i oczyszczana.
~jan 19-07-2012 13:48
Radomierka przed wojną też wylewała tylko przed Maciejową wcześniej miała polder zalewowy który skutecznie bronił przed gwałtownymi spływami wody /wszystko przez regulację w latach 80 łak na terenie Radomierza i Trzcińska/------to najlepsza ochrona przed powodzią
~Moni 19-07-2012 13:50
Do iwr. Od tygodnia łatają wyrwy grysem na Trzcińskiej. A tak w ogóle w zeszłym albo dwa lata temu Radomierka była pogłębiana i oczyszczana.
~... 19-07-2012 14:00
nawet gdyby pogłębili rzekę i tak by zalało nas!! Ci co tu nie mieszkają chyba nie widzieli ile wody tu było!!! a rzeka niczemu winna nie jest bo pierwsza woda która wlewała mi sie do domu nie szła z rzeki!!!
~B. 19-07-2012 15:53
Miastowy, gdyś stał kolo mnie, to byś dostał w pysk. A tak jestes mądry, bo internet wszystko przyjmie.Pamiętaj tylko o tym co napisałeś, jak Cię spotka nieszczęście.To bedzie podziękowanie za te słowa. Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy. To sie sprawdza .I mam nadzieję, że Cię spotka mnóstwo złego .
~rozsądny 19-07-2012 16:03
LUDZIE, NIE NARZEKAJCIE! ZAMIAST SIĘ CIESZYĆ, ŻE TROCHĘ PRZEPŁUKAŁO TE WASZE MACIEJOWICKIE GÓWNA I JESZCZE NIE MUSIELIŚCIE NIC ZA TO PŁACIĆ, TO WY JAK ZWYKLE MACIE WIECZNE PRETENSJE I SAMI NIE WIECIE DO KOGO. MACIEJOWA - NAJWIĘKSZA WIOCHA OKOLICY. AŻ WSTYD, ŻE JADĄC OD STRONY WROCŁAWIA PIERWSZE CO SIĘ WIDZI ZA TABLICĄ Z NAZWĄ JELENIEJ GÓRY, TO TE OBSRANE DOMOSTWA CUCHNĄCE GNOJEM I KURZYMI SZCZOCHAMI. JESTEM Z MIASTA, TO WIDAĆ, SŁYCHAĆ I CZUĆ - PASUJE JAK ULAŁ DO WAS.
~B. 19-07-2012 16:20
Rozsądny, ten wpis do miastowego to do Ciebie.Zaraz i tak moderator usunie Twój post, bo tak moze pisac tylko nienormalny człowiek.Zmień dawke, albo dilera.
~ 19-07-2012 18:18
Szkoda Was ludziska, niedawno zrobiona tam nowy dywanik na ulicy. Ale jak to u Nas w nieudolnej RP, Chciano utrzec d..szklem. zamiast zaczac od podsaw,tzn- regulacji radomierki dopiero droga. Dzisiaj wyszlo d...lne myslenie wladz. Dzisiejsza aura jest zagadkowa, trudno przewidziec zywiol.Doswiadczeni rokiem 1997 powinno sklonic do myslenia tych na stolkach.Z ich ust dzis slychac belkot bezradnosci i prube tuszowania swej nieudolnosci i braku myslenia. Wazne jest ze ICH obejscia sa bezpieczne i okolice urzedow w ktorych targaja wielkie sumy na swoje konta za niby" wydajne dzialanie i operatywnosc" czyt. BRZDZENIE W STOLKI. 6tys na otarcie lez-kpina z ludzkiej tragedii. Co niektorzy biora tyle miesiecznie za swoj stolek, bron Boze nie za prace, gdyz to pojecie jest tam obce. Patrz skutki.
~fizia 19-07-2012 20:39
Rozsądny powiedz lepiej po co jeździsz przez Maciejową do Wrocławia?Wyrabiaj sie przez Gerlitz lub przez Warszawę głupku jak Ci śmierdzi gnojem.A może poprostu to od Ciebie zalatuje?Słoma Ci z butów wystaje prostaku,dupsko nie myte i ta połowa mózgu co Ci została tez juz całkiem zawalona! Słów brakuje...jaki idiota!Masakra
~ja 19-07-2012 20:54
Drogi 12sqandal Bzdury jakie piszesz są niepojęte tym tokiem prób rozumowania jak kierowcy chcą jechać krajową 3ką "zakasać rękawy i to już od dziś" :D - GŁUPOTA ! rymcycymcy - nie wiesz o czym piszesz - nie wypowiadaj się ilość nowo wybudowanych domów jest znikoma do tych poniemieckich :) A no i jakby tak grad Ci powybijał okna w bloku na Zabobrzu lub zalała nawałnica w kamienicy na starym mieście nie miej roszczeń ! sytuacja jest jaka jest a roszczenia kiedy przypadki chodzą po ludziach to tak "jakbyś wpakował się komuś do łóżka i narzekali, że chrapie !" Droga Moni zanim napiszesz bzdury... " A tak w ogóle(...) Radomierka była pogłębiana i oczyszczana." Wychyl głowę poza okno otwarte na kompie i upewnij się czy tak było a jeśli tak to ile z tej rzeki było robione :)
~ja 19-07-2012 20:58
rozsądny ... a ty chłopcze byłeś kiedyś w klatce na starym mieście lub na zabobrzańskim bagnie ? :D Skocz kilka metrów za Jeleniogórski rynek lub przejdź się przez betonową wieś :) poczujesz o czym mówisz :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lokator celowo podpalił mieszkanie

Dla komfortu pasażerów

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1085
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%