MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Mieszkańcy: Przedsiębiorca urządził nam piekło

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 28 lutego 2014, 7:17
Aktualizacja: Sobota, 1 marca 2014, 8:07
Autor: Angela
Fot. Mieszkańcy
– Tak nie da się żyć, codziennie pod naszymi oknami zrzucane są tony piachu, kruszywa i kostki brukowej – skarżą się mieszkańcy ulic: Dworcowej, Lubańskiej, Jagiellońskiej i Harcerskiej w Cieplicach. Skarga w tej sprawie trafiła do prezydenta Jeleniej Góry, który zlecił sprawdzenie problemu. Właściciel terenu twierdzi, że działa zgodnie z prawem, a mieszkańcy zapowiadają, że są gotowi złożyć pozew zbiorowy do sądu przeciwko jego działaniom.

Chodzi o hektarowy teren, który od stycznia br. Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych użyczyło na plac przeładunkowy firmie budowlanej, z którą współpracuje.

- Nasz koszmar zaczyna się od rana – relacjonuje Maciej Rudnicki, którego dom bezpośrednio sąsiaduje z obecnym składem materiałów budowlanych. – Cztery ciężarówki „zapuszczają motor”, wyją i trują. Ale to jeszcze nic. Prawdziwe piekło jest chwilę później i trwa do późnych godzin wieczornych. Ciężarówki wożą na zmianę piach, kruszywo i kostkę betonową. Wszystko to zrzucają pod moje okna. Codziennie setki ton. Przedwczoraj było 12 ciężarówek piachu i kilka kruszywa, wczoraj podobnie. Przy każdym rozładunku ziemia się trzęsie i drżą mury naszych domów. Wszystko unosi się w powietrzu i do tego ten huk – opowiada ciepliczanin.

Pod skargą do prezydenta podpisało się 37 rodzin z czterech ulic. - Wszyscy odczuwamy ten koszmar, ale pan Maciej i jego mama najbardziej – mówi Iwona Adamczyk, której dom od placu oddzielony jest drogą. – Zazwyczaj nie ma mnie w domu, bo pracuję do późna, ale kiedy jeden dzień nie poszłam do pracy to myślałam, że zwariuję od tego hałasu. Tak jest dzień w dzień, od rana do wieczora – dodaje pani Iwona.

Mieszkańcy próbowali rozmawiać z przedsiębiorcą, by przeniósł miejsce rozładunku dalej od zabudowań. Ale rozmowy zakończyły się fiaskiem.

- Plac ma hektar więc można byłoby w ostateczności zrzucać to wszystko przy siatce, dalej od budynków mieszkalnych – mówi Maciej Rudnicki. – Dostałem nawet obietnicę, że zmienią to miejsce, ale minęły trzy tygodnie i dalej jest jak było. Od prokurenta JPRD usłyszałem, że jeśli mieszkamy przy przedsiębiorstwie budowlanym, to musimy się liczyć z niedogodnościami. Ale to nie my mieszkamy przy placu, to oni kupili kilka lat temu ten plac przy naszych domach, w których my mieszkamy od kilkudziesięciu lat. To oni są na terenie Uzdrowiska i powinni się dostosować przede wszystkim do prawa. Plan zagospodarowania przestrzennego wyraźnie mówi, że ten teren przeznaczony jest pod usługi. Podobny problem był w 1964 roku, kiedy poprzedni właściciel próbował tu składować śmieci i „palić asfalt”. Wtedy mieszkańcy poszli do sądu i sprawę wygrali. Teraz my jesteśmy gotowi na złożenie pozwu zbiorowego. Nie jesteśmy przeciwko przedsiębiorcy, ale nie pozwolimy na to, co on z nami bezkarnie robi. Jego działania powodują zanieczyszczanie, przekroczenie określonych norm hałasu i zapylenia. Ja i moja matka mamy astmę. Mamy dać się zabić tylko dlatego, że JPRD chce zarobić naszym kosztem kilka złotych użyczając plac jakieś firmie? Pójdziemy do sądu i zażądamy nie tylko zaprzestania tej działalności, ale i uporządkowania tego terenu oraz wysokich odszkodowań – zapowiada mieszkaniec Cieplic.

Tomasz Frygiel, prokurent Jeleniogórskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych twierdzi jednak, że firma działa zgodnie z prawem. - Powiedziałem panu Rudnickiemu, że przesuniemy miejsce zrzucania tych materiałów pomiędzy nasze dwa magazyny, ale to tyle co możemy zrobić – usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej. – Jeśli ktoś mieszka przy przedsiębiorstwie drogowym, to nie może się spodziewać, że będziemy hodować kwiaty, czy parzyć kawę. Użyczyliśmy teren do końca roku firmie, która z nami współpracuje, bo my też korzystamy z jej terenu przeładunkowego w innym mieście. Firma ta ma zrealizować inwestycję do końca roku i do tego czasu będzie z tego placu korzystać. Takie prawo daje nam plan zagospodarowania przestrzennego, który od 70. lat kwalifikował ten teren pod usługi – dodaje Tomasz Frygiel.

Sprawą osobiście zajął się prezydent Jeleniej Góry, który zlecił prawnikom zbadanie prawnego przeznaczenia tego terenu.

- Osobiście rozmawiałem z właścicielem, prosiłem by dogadał się z mieszkańcami bez naszej ingerencji – mówi prezydent Marcin Zawiła. - Obiecał mi, że przesunie miejsce zrzucania materiałów tak, by nikomu to nie przeszkadzało. Wysłałem również na miejsce straż miejską by sprawdziła sprawę, a niebawem zajmie się nią również wydział ochrony środowiska. Póki co, zajmują się nią nasi prawnicy, którzy sprawdzają, co można zrobić w tej kwestii. Rozumiem mieszkańców i przyznaję im rację, ale mam ręce związane prawem. Sprawdzamy co stanowią zapisy i dokumenty, i zastanawiamy się, jak zmotywować przedsiębiorcę, by znalazł z tej sytuacji jakieś wyjście satysfakcjonujące wszystkich – dodaje prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~Ul. Lubańska 28-02-2014 7:55
najpierw gromadzą materiał żeby zapewne później remontować nam drogi a wam jak zwykle nic nie pasuje..... wyprowadźcie się na kamczatke tam będziecie mieli spokój!!!!
~Wiem 28-02-2014 8:36
do Ul. Lubańska. Dużo wysiłku musiałeś włożyć żeby twój ptasi móżdżek coś takiego wymyślił?
~do Ul. Lubań 28-02-2014 8:39
Ej, wszystko ok. niech budują drogi, chwała im za to, ale czy naprawdę składu piachu, żwiru i kostki nie można zrobić poza trenem zamieszkałym, tylko musi być w samym sercu uzdrowiska, pod oknami domów w których żyją ludzie? Ci ludzie byli tam pierwsi, to ten zakład pogorszył im warunki życia, a nie oni zakładowi. Trochę kurcze życzliwości i wszyscy będą szczęśliwsi.
~ 28-02-2014 8:39
Chcecie spokoju to wyprowadzka w bieszczady. A Prezydent niech zajmie sie czyms pozytecznym moze niech pozbiera smieci w centrum .
~aaa 28-02-2014 8:41
Na Kamczatce są wulkany i gejzery... . Może jednak lepiej jeśli "przedsiębiorca" zachowa się jak człowiek.
~amity 28-02-2014 8:42
A co do jasnej .... w centrum uzdrowiska robi firma drogowa , to jest jakieś kuriozum tylko w Polsce możliwe . A wywalić ich na przedmieścia i niech sobie składują . Są w w tym kraju instytucje nakładające kary za takie działania
~Wiem 28-02-2014 8:43
do 08:39. Następny?
~fan krychy 28-02-2014 8:44
Wodotrysk Podobno dobry na kurz..
~cieplice1 28-02-2014 8:59
pan maciej...
~leon 28-02-2014 9:25
Na bazach firm budowlanych zazwyczaj gromadzi się materiały do budowy. Rejon odkąd pamiętam jest tam dobrych kilkadziesiąt lat. W końcu nareszcie JPRD zaczęło wykorzystywać cały swój teren nie tylko do parkowania pojazdów i maszyn ale też gromadzenia materiału i mogą. Mieszkańcy woleli by pewnie na tym placu biedronkę albo TESCO bo na Wolności pod Koronę albo na Widok za daleko.
~hahahah 28-02-2014 9:32
ale przecież PAN Maciej z nerwami i stresem jakoś sobie radził melisę parzył czy coś :) hahahahahahhahahahahaha
~Ciepło 28-02-2014 9:41
Pan Maciej jest znany z takich akcji?
~ość portalu 28-02-2014 9:43
Pieniacze!
~JPRD 28-02-2014 9:53
Miejsce składowania piasku zostanie przeniesione w inny punkt na placu. W pierwszej kolejności musi zostać wywiezione to, co zostało złożone obok posesji Pana Macieja. Prosimy jeszcze o kilka dni cierpliwości. Materiały składowane są w związku z inwestycją ka...lizacji miejscowości Wojcieszyce. Nie ma innej logistycznej możliwości rozwiązania sprawy dostaw.
~Mam 28-02-2014 10:06
Mają lokatorzy i tak szczęście, że JPRD coś poprawi. Gorzej jest na Zabobrzu gdzie dzwony kościelne budzą co rano o 6.30. Co prawda nie trzeba mieć teraz budzika, ale nie wszyscy muszą tak wcześnie wstawać. I nie ma na to rady. Nie ma tu JPRD.
cloe 28-02-2014 10:21
Do JPRD : Inwestycja w Wojcieszycach? Tylko dlaczego my mamy w związku z tym cierpieć? Inny punkt placu?Komu znowu to "podrzucicie" pod nos? Może między tymi zabudowaniami gdzie teraz zrzucanie tłuczeń czy żwir?
~Wies 28-02-2014 10:37
Postawic mor wokol Cieplic,zamknac miasto,precz rece od Cieplic,tam mieszkaja???????????????????????????????????????
cloe 28-02-2014 11:32
do Wies.....spróbuj spalić liście , nie odśnieżyć lub posprzątać a już nie mówiąc o tym żeby nie posypać w zimie piaskiem chodnika to straż miejska od razu zostawi Ci mandacik , więc o czym tutaj piszesz ... zastanów się.
~piszwami 28-02-2014 11:43
kurcze to wychodzi na to ze JPRD jest gorsze od hitlera skoro az takie PIEKLO zrobilo
zbynyk 28-02-2014 11:55
do Mam. No to chłopie masz szczęście, że nie mieszkasz w Piesendorfie (Austria). Tam dzwony robią pobudkę codziennie o godz. 6.00
~kocis 28-02-2014 12:28
najlepiej nic nie róbmy i bedzie spokój, żadnych remontów zadnych hurtowni mat.budowlanych myjni sam. , warsztatów sam. itp. i dalej płaczmy że nasze państwo jest biedne i nie ma na renty zaorać wszystko i niech państwo utrzymuje sie z podatków od fryzjerów i drobnych sklepikarzy
~edesz1 28-02-2014 13:40
Swego czasu ludziom mieszkającym w tej okolicy Cieplic przeszkadzały samochody parkujące na ulicach sąsiadujących z placem targowym, teraz przeszkadza im firma budująca drogę. Albo mieszkają tam sami pieniacze, albo wysoko postawione szychy. Olać jednych i drugich i robić swoje !
~bo co?!!!? 28-02-2014 13:43
"Wysłałem również na miejsce straż miejską by sprawdziła sprawę, a niebawem zajmie się nią również wydział ochrony środowiska. Póki co, zajmują się nią nasi prawnicy, którzy sprawdzają, co można zrobić w tej kwestii" - i maszyna urzędnicza sprawdza co by tu zrobić przed wyborami. Przedsiębiorca jest jeden, a mieszkańców i potencjalnych głosów moc.
~ 28-02-2014 14:13
Jak się robi to się kurzy ......
~jakitaki 28-02-2014 14:22
cyt "Mamy dać się zabić tylko dlatego, że JPRD chce zarobić naszym kosztem kilka złotych"...no bo firmy tak mają, że przeważnie działają po to by przynosić zysk właścicielowi, to po pierwsze, a po drugie nie widziałem jeszcze w życiu, żeby komuś się zmarło od przejeżdżających pod domem kilkunastu wywrotek... najwyraźniej jednak, mieszkający w pobliżu Ciepliczanie są z innej gliny niż reszta mieszkańców naszego miasta... aaa....i przestańcie wreszcie palić śmieciami w piecach, bo prędzej to was wykończy!
~ 28-02-2014 14:47
Przed wojną było tam przedsiębiorstwo budowlane Conrada i nikt nie narzekał. Niektórzy gdyby mogli wprowadzili by na w/w ulicach ruch tylko dla mieszkańców
~JPRD 28-02-2014 15:17
Miejsce składowania piasku zostanie przeniesione w inny punkt na placu. W pierwszej kolejności musi zostać wywiezione to, co zostało złożone obok posesji Pana Macieja. Prosimy jeszcze o kilka dni cierpliwości. Materiały składowane są w związku z inwestycją ka...lizacji miejscowości Wojcieszyce. Nie ma innej logistycznej możliwości rozwiązania sprawy dostaw.
~ 28-02-2014 16:06
a ja mam okna przy bardzo ruchliwej ulicy, żądam zamknięcia ulicy dla samochodów bo mi sie kurzy i smierdzi spalinami, prosze prezydenta o poruszenie machiny urzędniczej?!!!!
~pip 28-02-2014 16:14
No ale wozić ziemię z wojcieszyc akurat tu to faktycznie kuriozum. Ladnie podnosi to koszty inwestycji ale co to za problem dla naszych sprytnych ekonomistów. nie takie rzeczy schrzanili i gra.
~Wzruszony 28-02-2014 16:39
Ta firma buduje drogi? Nie możliwe. Na drogi to ma patent kółko rolnicze z Siedlęcina. Takich "dzieł tworzyć" jak oni to nikt inny nie potrafi.
~Nnina 28-02-2014 18:25
Nie bądźcie złośliwi. Nic przyjemnego mieszkać w takim sąsiedztwie. Wy, co proponują przeprowadzki zmienilibyście zdanie gdybyście sami byli w takiej sytuacji. Zero zrozumienia. Masakra.
~tolek 28-02-2014 18:46
Przecież to piasek do zasypywania rur nie ziemia gdzieś muszą go złożyć. Swoją drogą to dobrze, że zima słaba i mały ruch na składzie opału. Przez ten hałas ładowania węgla na ciężarówki sąsiednie składy trzeba by było pozamykać...
~Jel... 28-02-2014 18:49
te ~Ul. Lubańska zaproś ich niech Tobie wysypują a potem zaproponujemy Tobie .... Kamczatkę
~ab+ 28-02-2014 19:01
te> UL.Lubańsaka kto-co tam u ciebie tak smierdząco kopci ,autem rano jak się jedzie to dech zapiera .
~obserwatorka11 28-02-2014 19:06
Cieplickie wsioki zawsze znajdą sobie problem ....
~cieplice1 28-02-2014 19:45
pan maciej jest problemem Cieplic.
~Jan 28-02-2014 20:04
Prymitywy i zazdrośnicy. Pan Maciej ma rację, kiedyś to była spokojna dzielnica Cieplic, dzisiaj hołota najchętniej zabrała by i zniszczyła wszystko. Ktoś na to pozwala i nie piszcie ludzie bzdur, bo nie macie pojęcia o co chodzi. Nie po to kupuje się dom w spokojnym miejscu żeby za chwilę był tam skład budowlany, jeśli ktoś jednak kupił sobie mieszkanie przy ruchliwej ulicy to jego wybór. Życzę wytrwałości Panie Maćku.
~lucek666 28-02-2014 20:34
Luzuj majty !! Firma się kiedyś wyprowadzi, zapadnie chwilowa cisza poczem młodzi prężni, łysi, z kaktusami pod pachami opanują "bezpański" placyk. Wtedy będziecie się modlić aby wróciła firma czasy gdy plac był w nocy strzeżony :))))) Pytanie, gdzie byli ci mieszkańcy gdy uchwalano MPZP ??? Nikomu nie wadziło przeznaczenie placu?? Było uruchomić proces myślowy i przewidywanie skutków. Chyba że głowa bolała i jedna myśl tłukła się w pustej przestrzeni - DLACZEGO TE KOTY TAK TUPIĄ ????
~Fx 28-02-2014 20:48
Nic nie robią źle. Zaczęli coś robić źle. Jak w kraju ma być dobrze.
~Fx 28-02-2014 20:54
Nic nie robią źle. Zaczęli coś robić źle. Jak w kraju ma być dobrze.
~ 28-02-2014 21:03
Prezydencie masz związane ręce co do działań,a czy nie są one [te ręce] związane co do brania z naszych podatków wypłaty za nic lub niewiele robienie. No Prezydencie?
~ 28-02-2014 21:42
Moze twz. mr. Maciej kupi ten plac i bedzie mial spokuj.
rymcycymcy 28-02-2014 22:14
Jak zrobił tam piekło ...to przynajmniej zaoszczędzą na ogrzewaniu ! :)
~ryś 1-03-2014 3:21
w tych Cieplicach to wszystkim wszystko przeszkadza.
~fan macieja 1-03-2014 6:18
panie macieju może by tak przykuć się do bramy tego placu?taki mały strajk.
~do Pan Jana 3-03-2014 11:02
Nie wiem czy pan Jan rozumie całą sytuację ta firma istniała tam od kiedy upadła komuna a przed tym był rejon dróg publicznych także nie wieżę aby pan Maciej był starszy niż działalność na tym placu a więc mówienie że ktoś kupił dom a później mu tam zakład otworzyli jest błędem. Poza tym jaka to była kiedyś spokojna dzielnica Panie Janie a nie pamięta Pan jak kiedś za torami na placu hurtowni stali była wytwórnia mas bitymicznych i to jeszcze robionych na smole, zaraz obok zorka, szpital itd ja sie pytam jaka cicha dzielnica, zgodzę sie ale z okolicami parku i centrum a nie kolo Lubańskiej .
~nula matula 3-03-2014 13:54
Hahaha dobre to mieszkańcy Cieplic powinni płacić opłatę klimatyczną !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!no bo jak to tak?za darmo?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozmowy o Kowarach

Czytelniczka: drogo i brudno

Przebudowa chodnika

Powstanie przedszkole

Ile dostaną sołectwa?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
579
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%