MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Mieszkańcy Karpnik wciąż walczą o szkołę

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 9 sierpnia 2011, 7:59
Aktualizacja: 7:59
Autor: Angela
Fot. Angela
Rada Gminy Mysłakowice podjęła kolejną uchwałę w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Karpnikach. Poprzednia z 5 maja po jej zaskarżeniu przez mieszkańców, została unieważniona przez wojewodę. Mieszkańcy Karpnik zapowiadają, że nie zaprzestaną walki o pozostawienie placówki.

Oficjalnie rada gminy wraz z wójtem Mysłakowic chcą zlikwidować szkołę w Karpnikach ze względów ekonomicznych. Zdaniem wójta do szkoły chodziło zaledwie kilka dzieci, a koszty jej utrzymania są ogromne. Stąd decyzja o zamknięciu placówki i przeniesieniu jej uczniów do większej szkoły w Łomnicy.

Na to nie zgadzają się jednak mieszkańcy Karpnik i okolicznych sołectw, którzy podjęli szereg działań, by ratować placówkę. Przykładem jest zagospodarowanie piętra szkoły na miejsca noclegowe dla harcerzy czy turystów, by pozyskanymi pieniędzmi pokryć część kosztów utrzymania szkoły.

Dla mieszkańców Karpnik ten budynek to coś więcej niż miejsce nauki kilkudziesięciu uczniów. To ich zaplecze na wypadek sytuacji kryzysowych jak powodzie, pożary czy silne wiatry. Tu dyrektor szkoły sprowadza żywność dla najuboższych i rozdaje ją ludziom. Mieszkańcy chcą tu też stworzyć oddział przedszkolny i punkt medyczny z lekarzem i dentystą.

Ponadto rodzice dzieci, które mają być przeniesione do Łomnicy, boją się o bezpieczeństwo swoich pociech. Uczniowie, nawet ci najmłodsi, będą dojeżdżać autobusami kursowymi, i nie będą mieli dostatecznej opieki.

Mieszkańcy walczą, by gmina Mysłakowice pozostawiła szkołę w Karpnikach przez jeszcze jeden rok. W tym czasie chcą założyć stowarzyszenie, które miałoby przejąć wszystkie obowiązki utrzymania placówki.

- Na terenie Karpnik i ościennych miejscowości tworzy się grupa osób, która chce założyć stowarzyszenie, które poprowadzi tę placówkę i przejmie w całości obowiązki szkoły. Pan Wójt przychylił się do tego pomysłu, ale na założenie stowarzyszenia dał nam trzy miesiące, co było niemożliwe prawnie – mówili mieszkańcy Karpnik.

Przemysław Pochmara z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Karpnikach, zapowiedział, że w tym tygodniu złoży kolejny wniosek do wojewody o uchylenie uchwały, złoży też dokumenty do kuratorium oświaty oraz rzecznika praw dziecka.

W minionym roku szkolnym do Szkoły w Karpnikach chodziło 34 dzieci, ale rodzice podkreślają, że gdyby nie plany likwidacji placówki, byłoby ich o połowę więcej.

O planach zamknięcia Szkoły Podstawowej w Karpnikach mówiło się już od 2004 roku. Pierwsze kroki w tym kierunku rada gminy podjęła w 2009 roku, kiedy została stworzona uchwała intencyjna o likwidacji placówki. Wówczas w obronie szkoły stanęli jednak rodzice i mieszkańcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Nietypowy finał Ligi Rocka

Rowerowy jubileusz

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~ 9-08-2011 9:36
powinni zajac sie ksiedzem z karpnik a nie szkola!!!precz z tym czlowiekiem udajacego ksiedza!!!!!!!!!!!!!!!
~... 9-08-2011 9:50
...program równego startu...
~olo 9-08-2011 10:26
dolnoslazak niech tam burdel otworzy będzie wiecej pieniedzy , na pewno bedzie pasować do szkołyi dzieci pojawi się wiecej. Chcieli wszystko zamykać to maja i tego konsekwencje.ekonomii nie oszukasz a trzymanie tam kilkorga dzieci na siłę to tylko ze szkoda dla tych dzieci. Wszyscy co powaznie myslą o przyszłości dzieci już dawno swoje zabrali do Jeleniej Góry lub Łomnicy
~:((( 9-08-2011 10:32
Radni by wszystko zamknęli, tylko po to by im diety wzrosły!!! Uchwały wprowadzają po,, cichaczu" tak aby rodzice nie mieli możliwości odwołania się !!! W Mysłakowicach podnieśli opłaty za przedszkole o ponad 100 % i gdzie tu sprawiedliwość :)))
strazak10 9-08-2011 10:51
"olo" bardzo mi brakowało twoich głupich wypowiedzi:) Ostatnio coś się nie odzywałeś, czyżby upragniony urlopik w jakimś zakładzie zamkniętym??
~olo 9-08-2011 11:23
Witam strazak10 czy już znaleźliście swojego kolegę, który remizy czyści ze starego sprzętu na wioskach. A co słychać w Siędlęcinie ochotnicy z narażeniem życia kosza trawę kosą.
strazak10 9-08-2011 11:37
Witam raz jeszcze olo. Nie wiem czy złapano już tego kogoś kto czyści remizy ale zapewniam iż nie jest to żaden z moich znajomych ani kolegów:) Nie wiem również co słychać w Siedlęcinie, gdyż nie znam tam nikogo, a tym bardziej tam nie jeżdżę. Pozdrawiam
~re 9-08-2011 11:41
Zastanawiam się co ze sobą zrobi w tej sytuacji p.Sadowski.Gdzie będzie mieszkał?Nareszcie spawiedliwości stanie sie zadość.Dość już ten Pan wykorzystał budżet gminy.Szkoła niema szans przetrwania niech nikt sie nie oszukuje.Trzeba realnie na to popatrzeć.
~re 9-08-2011 13:13
do ~ może ciebie trzeba ustanowić księdzem .Dość tych bzdur.Zobacz jak dziś wygląda piękna wieś Karpniki.Tylko pijanstwo chamstwo,obłuda i zakłamanie.Trzeba wreszcie coś pożytecznego zrobić.Zaraz niebędzie szkoły ośrodka zdrowia.
~ 9-08-2011 13:24
Ja bym się martwił lepiej co zrobią te "święte" (pani która miała 6 mężów a teraz leży krzyżem oraz najgłośniej krzyczy oraz Pani która nie żyje ze swoim mężem a tak bardzo na innych gada) jak diabła w sutannie przegonią z Karpnik.
~ 9-08-2011 13:53
zamykać to i święty spokój...dla 15 dzieci taki gmach utrzymywać..więcej nauczycieli i kadry niż samych uczniów ...parodia..!
~bang 9-08-2011 14:03
Jakby dawali z własnej kieszeni na utrzymanie szkoły, to wtedy ciemny lud może by pojął...
~re 9-08-2011 14:13
do~Prawda drogi Panie że lepiej zawsze grzebie się w życiu prywatnym innych osób .Zrób porządek człowieku od siebie.Pamiętaj jednak za pomawianie innych ludzi jest kara.Każdy dostaje czas nawrócenia."diabeł w sutannie" jest nieprzemyślanym stekiem bzdur które wypowiadasz.Szczęśliwa owa pani która miała tyle mężów a teraz jest "świętą" jak twierdzisz .Ty też masz obowiązek dążyć do świętości.A co ty wygadujesz same blużnierstwa pod adresem bliżnich.Może zdążysz jeszcze być świętym.Może będzie ci dany taki czas.Wszystko zależy od Ciebie.Zrób wreszcie coś dla Karpnik pożytecznego.
~do ~re 9-08-2011 14:38
Uwierz, że zrobiłem bardzo dużo dla Karpnik, dlatego nie mogę patrzeć jak szatan demoluje kościół, plebanie itp., na które również łożyłem pieniądze. A co do bluźnierstw to właśnie te Panie najbardziej bluźnią, a później udają święte. Całe szczęście że już niedługo będziemy mieli nowego proboszcza. Co do pomawiania, to nikogo nie pomawiam, tylko stwierdziłem fakty. Pozdrawiam
~do ~bang 9-08-2011 14:42
Nie zapominaj ciemnoto że Mieszkańcy też płacą podatki, a instytucje Państwowe utrzymywane są właśnie za pieniądze podatników, tak więc mieszkańcy mają prawo domagać się coś od Gminy. Gmina Mysłakowice to nie tylko Łomnica i Mysłakowice ale także Dąbrowica, Wojanów, Bobrów, Gruszków, Strużnica, Kostrzyca, Bukowiec, Krogulec i Karpniki.
~do ~bang 9-08-2011 14:52
Nie zapominaj ciemnoto że Mieszkańcy też płacą podatki, a instytucje Państwowe utrzymywane są właśnie za pieniądze podatników, tak więc mieszkańcy mają prawo domagać się coś od Gminy. Gmina Mysłakowice to nie tylko Łomnica i Mysłakowice ale także Dąbrowica, Wojanów, Bobrów, Gruszków, Strużnica, Kostrzyca, Bukowiec, Krogulec i Karpniki.
~ 9-08-2011 15:41
do re widze ze jestes obraczynia tego czlowieka w sutannie,jemu juz dziekujemy za te wszystkie obelgi.wad z karpnik!!!!a co do szkoly to mam nadzieje ze sie jeszcze utrzyma i wychowa jeszcze nie jedno pokolenie.
~JKKF 9-08-2011 17:33
Poziom nauki do d... pierwsza klasa połączona z oddziałem przedszkolnym i do tego dokoptowane pięciolatki - utopia, jak chcecie mieć dzieci które swoim poziomem dorównają Forestowi Gampowi to proszę bardzo. Poza tym w wypadku likwidacji szkoły Gmina ma obowiązek podstawić gimbusa. Panie Wójcie - więcej stanowczości a nie wyrzucać kasę w błoto i utrzymywać tzw nauczycieli którzy mają tu ciepłe posadki to o ich tyłki chodzi bo o co innego? Dla mnie ta szkoła to żenada.Lepiej zainwestować kasę w Gminę lub nawet te nieszczęsne Karpniki
~re 9-08-2011 19:02
do~lubisz pleść androny i zdaje ci się żę jesteś obrońcą uciśnionych przez proboszcza.Wieć drogi Panie że takim jak ty każdy ksiądz będzie zły.Ty nawet nie wiesz że słowo demon to nie zabawka.Skutki z nim i igranie może być okrutne.Sięgnij trochę do literatury i dowieć się trochę o demonach i czym jest szatan.Z nim nie wchodż w kumoterstwo.Jak byś trochę miał wiedzy na ten temat to lekał byś się wymawiać to słowo.Bronie mojej wiary a do niej należy także kapłan.Jak byś zrobił dużo dla wsi to byłoby to widać a tak zobacz co się dzieje.Grupa oszołomów trzęsie wsią.Róbmy porządek od siebie a nie od innych.Kiedyś będziemy odpowiadać za swoje czyny a nie za innych.Masz racje szatan demoluje ludzkie rozumy
~ 9-08-2011 20:17
re daj juz spokój z tym nawracaniem,wlasnie ze podobali mi sie poprzednicy a najbardziej ten który jezdzil dlugi czas rowerkiem a te brednie swoje wsadz w buty!!!
~jooo... 9-08-2011 22:49
Panie przewodniczacy, propozycję utworzenia stowarzyszenia otrzymaliscie od wójta ponad rok temu, na zebraniu z rodzicami przy pierwszej próbie zamkniecia szkoły. Szkoda, ze pana pamięć jest tak krótka. Szkołę należy zamknąć- dla dobra tych dzieci! Co to za szkoła, która dziecko będące w dwuosobowej klasie nie umiała go nauczyć czytać i pisać a do tego jego wymowa była całkowicie niezrozumiała, po kilku latach nauki w tej "świetnej" placówce? Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Maluchy oczywiście, że będą dowożone gimbusem pod opieką. Dlaczego rodzice i nauczyciele Karpniccy nie robili nic, gdy szkoła istniała, by podnieś jej poziom, tylko w momencie utraty ciepłych i wygodnych posadek robią dopiero szum.
~jooo... 9-08-2011 22:57
I jeszcze jedno. Podobno zkoła w Karpnikach, to centrum kulturalne tej wsi, jesli tak to spróbujcie się do niej dodzwonić w dzień powszedni po godzinie 13.00 - CISZA; i to nie tylko w wakacje ale również w trakcie roku szkolnego. A co w tym roku dziło się w tej szkole w weekendy? - NIC. Piekne centrum kultury - gratuluje.
~ 10-08-2011 7:13
Powinni zamknac Kuratorium jedna z wielu nierentownych ,bardzo drogich w utrzymaniu instytucji.
~re 10-08-2011 7:27
do ~ widze że czas sie Panu zatrzymał oj nie dobrze .Wiem że jest Pan miłośnikiem rowerów.Ten który jeżdził rowerkiem to było kope lat temu.Po nim było już wielu i każdy był zły.Zycze wiele radości mniej złosci.Dobrego dnia
~olo 10-08-2011 8:33
Ciemnota to tylko tam dzieci wysyła i daje się robić gościom, którzy o własne posadki i tanie mieszkanie walcza, wszyscy inni juz dawno z tej marnej szkoły dzieci zabrali ps Ten Pan ze zdjęcia niech się bardziej utuczy i jeszcze większy sygnet kupi. Wieś tańczy wieś śpiewa jak nic a proboszczem to ks. Natanek się zajmie. O podatkach lepiej nie pisz bo tyle ich nazbieracie co brudu pod paznokciami
~Karpniczanin 10-08-2011 10:44
Drodzy Państwo każdy ma prawo do własnej opinii na temat szkoły w Karpnikach, jednak proszę nie pisać czegoś co może urazić mieszkańców "ciemnota" ta szkoła w tym roku zajęła drugie miejsce w gminie pod względem poziomu nauki, więc proszę mierzyć się z opinią. A człowiek na zdjęciu zrobił dla tej szkoły więcej niż wy drodzy Państwo. -*** i ten artykuł nie dotyczy Kś. Proboszcza i proszę tu nie opisywać spraw po za tematem Dziękuje !!!!
~olo 10-08-2011 12:09
2 miejsce na dwie szkoły no no całkiem dobry wynik :-)
~do olo 10-08-2011 12:15
2 miejsce na 4szkoły. Karpnicka szkoła była przed Łomnicą i Mysłakowicami. Pozdrawiam
~do ~re 10-08-2011 12:43
Właśnie nie wchodzę w "kumoterstwo" z demonem. Robię wszystko żeby się go pozbyć z parafii, aby już nie niszczył Kościoła i Plebani. Jak chce prowadzić gospodarstwo, to niech sobie je kupi i utrzymuje z własnych pieniędzy a nie kościoła. Pozdrawiam
~re 10-08-2011 13:09
do ~ czy ty chłopie jesteś maniakiem czy do ciebie nic nie dociera.To jest sprawa szkoły a nie księdza .Już tak przesiąkłeś tą walka i nienawiścią że nic do ciebie nie dociera.Juz dawno nie masz z kościołem nic wspólnego więc daj na luz żeby kiedyś ciebie ludzie nie popędzili.Choć opinia o tobie jest nienajlepsz
~do ~re 10-08-2011 13:50
A skąd ty możesz wiedzieć jaką ludzie mają o mnie opinie?? Nie ma takiej opcji aby mnie ktoś pogonił, ale księżulka jak najbardziej. Masz rację że to jest sprawa szkoły, więc kończę pisać komentarze na temat "demona" i zaczyna robić wszystko aby się go pozbyć. Pozdrawiam
~re 10-08-2011 14:09
do ~ aż mi cię żal.Obsesja to okropna choroba
~Sadowski 11-08-2011 8:46
Do "dialog net " nie życzę ci byś musiał po jakiejś klęsce żywiołowej korzystać ze schronienia w szkole. Mój dom po trzeciej powodzi jest na tyle odremontowany, że mam gdzie mieszkać ."dialog net "czy jesteś tym nawróconym?, tym świętym? dlaczego nie masz odwagi się podpisać. Do"t-mobile" wielu tych co właśnie ukończyło tą szkołę jest po wyższych studiach , piszesz szkołę zamknąć dla dobra dzieci, CZY TWOICH????? SAdowski
~Sadowski 11-08-2011 9:01
Do"dialog.net"nie życzę Ci byś musiał korzystać ze schronienia w szkole po KLĘSCE ŻYWIOŁOWEJ .Mój dom po trzeciej powodzi jest na tyle odremontowany że mam gdzie mieszkać Sadowski
~re 11-08-2011 10:57
do Sadowski to przenieś sie do swojego domu skoro jest ukończony.Za kogo ty sie uważasz ubliżasz kazdemu kto jest zwiazany z kosciołem.Uważasz się za guru Karpnik.Wstyd.
~222 12-08-2011 19:20
CZY TO MA ZNACZENIE ILE MEZOW MIALA TA PANI?WARJACTWO!!JAKBY KAZDY PATRZYL W SWOJE GARKI TO MOZE BY BYLO LEPIEJ.A CO DO TEMATU SZKOLA-CZY DLA TAKIEJ GARSTKI DZIECI OPLACA SIE TRZYMAC SZKOLE OPLACAC UTRZYMANIE BUDYNKU PERSONELU NAUCZYCIELI,CZY NIE LEPIEJ PRZENIESC DZIECI DO INNEJ SZKOLY KUPIC BUSA NA DOJAZDY I DAC BEZDOMNYM LUDZIOM MIESZKANIA I JESZCZE MIEC PIENIADZE Z CZYNSZU ALE NIE BO MY POLACY TO BARDZO GLUPIO WALECZNY NAROD PLOTY I ZLODZIEJSTWO.POZDRAWIAM
~bogata 16-08-2011 19:07
ty BIEDNA UCISNIONA TAK BLISKO CI DO 6 !!!
~re 18-08-2011 21:18
do bogata tak patrze na te wpisy i się zastanawiam o co ci chodzi Zal serce ściska jak się patrzy na drugiego człowieka który ustawia życie innym a porządku ze swoim nie potrfi zrobić.Powtarzam z uporem maniaka już któryś raz każdy odpowie za swoje życie a nie za życie innych.Może to wkońcu do głowy dotrze.Przestancie się tak pieklić w tych Karpnikach. Czy silnej grupie pod wezwaniem robić zadymę już rozum do reszty odebrało.Walczycie ,walczycie sami niewiecie co wy byście chcieli..Czas na opamiętanie .Zycie naprawde jest zbyt krótkie.To co robi silna grupa jest złe .Czas zająć się konkretami.DO ROBOTY SIE WZJASC
~kto komu !? 14-09-2011 7:12
Znam tą sytuację bardzo dokładnie proszę się wsłuchać w wypowiedzi tych osób .Gdzie jest prawda ? Pani X Twierdzi że to brama była zamknięta i Ksiądz wzywał policję kiedy chciała pochować swoje dorosłe już dziecko w Karpnikach ! To jakim cudem jednak je pochowała skoro słyszeliśmy że brama była zamknięta czyżby skakali wszyscy przez ok. 2 metrowy płot , mało tego pogrzebu udzielił ksiądz z Kościoła Polsko – Katolickiego który został wykluczony przez PAPIEŻA (sekta) W tym proteście uczestniczy także mieszkaniec Jeleniej Góry , były deweloper , który wyłudził pieniądze od ponad setki niedoszłych właścicieli mieszkań i pozostawił ich na lodzie bez pieniędzy i bez mieszkań .Jaki jest związek między zachowaniem wyłudzacza dewelopera a protestem w Karpnikach ? P.X której Ksiądz chciał ochrzci
~kto kogo !? 14-09-2011 7:31
Znam tą sytuację bardzo dokładnie proszę się wsłuchać w wypowiedzi tych osób .Gdzie jest prawda ? Pani X Twierdzi że to brama była zamknięta i Ksiądz wzywał policję kiedy chciała pochować swoje dorosłe już dziecko w Karpnikach ! To jakim cudem jednak je pochowała skoro słyszeliśmy że brama była zamknięta czyżby skakali wszyscy przez ok. 2 metrowy płot , mało tego na pogrzeb bez porozumienia ksiądz Proboszczem ściągnęli ksiądza z Kościoła Polsko – Katolickiego który został wykluczony przez PAPIEŻA (sekta) W tym proteście uczestniczy także mieszkaniec Jeleniej Góry , były deweloper , który wyłudził pieniądze od ponad setki niedoszłych właścicieli mieszkań i pozostawił ich na lodzie bez pieniędzy i bez mieszkań .Jaki jest związek między zachowaniem wyłudzacza dewelopera a protestem w Karpni

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzień Sportu

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Doczekają się ronda

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%