MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mieszkańcy Goduszyna chcą uporządkować ewangelicki cmentarz

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 czerwca 2012, 8:17
Aktualizacja: Piątek, 29 czerwca 2012, 7:50
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
– Chcemy ocalić XIX–wieczny cmentarz ewangelicki, wyciąć drzewa–samosiejki i chwasty, posiać trawę, wyeksponować stare płyty nagrobne, postawić obelisk, a podczas jego odsłonięcia zorganizować mszę ekumeniczną i zaprosić potomków osób tu pochowanych, bo przyjeżdżają tu, aby zapalić znicze i pomodlić się – mówi Robert Obaz, prezes Stowarzyszenia Goduszyn.

W 1822 r. gmina posiadała już własny cmentarz ewangelicki. Stały tu cztery kaplice, a jedna z nich miała podziemie do przechowywanie ciał przed pochówkiem. Po wojnie w kaplicy było jeszcze pełne wyposażenie do obrzędów pogrzebowych. Nekropolia była ogrodzona murem, znajdował się na niej również pomnik poległych żołnierzy niemieckich z I wojny światowej.

Na cmentarzu można jeszcze odnaleźć m.in. dwa grobowce podziemne, do których niestety wrzucane są odpady budowlane. Po wejściu pozostały jedynie dwie ogromne tuje. Można również zauważyć roślinność typową dla nekropolii, jak powojniki, czy róże, choć teren ten jest bardzo zarośnięty. – Chcielibyśmy odratować i wyeksponować część tych róż, gdyż starsi mieszkańcy często wspominają, że cmentarz był jednym z piękniejszych w okolicy, m.in.. Ze względu na różane krzewy – dodaje Robert Obaz.

Zachowała się również płyta nagrobna stolarza - Hermana Saiferta, który urodził się 1 grudnia 1866 r. i zmarł 17 maja 1921 r. Z przekazów ustnych wiadomo, że w jednym z grobowców prawdopodobnie pochowany był właściciel fabryki, której budynki zostały później zagospodarowane i rozbudowane na rzecz Celwiskozy.

Możliwe, że pochowana jest tu także Maria Zofia von Waldburg, żona hrabiego Jerzego von Henckel – Donnersmarck, ze śląskiego rodu magnatów ziemskich i przemysłowych, który był właścicielem XVIII-wiecznego pałacu w Gręboszowie.

- Sąsiadka opowiadała mi, że w podziękowaniu za to, iż hrabiemu urodził się syn Piotr, a do tej pory miał pięć córek, ufundował kościół, na którym umieszczona została tablica pamiątkowa, mówiąca o dziękczynieniu za narodziny syna. Jednocześnie jest tam wzmianka, że jego żona uciekając przed obcymi wojskami, zginęła i została pochowana w Goduszynie – powiedziała Halina Jęczmyk, wiceprezes Stowarzyszenia Goduszyn.

Halina Jęczmyk znalazła zdjęcia z początku XX w. dawnych mieszkańców Goduszyna oraz żołnierzy stacjonujących w okolicy, którzy także mogą być pochowani na tym cmentarzu.

O tym, że żyją jeszcze ludzie, którzy pielęgnują pamięć o pochowanych w Goduszynie ewangelikach świadczą znicze ustawione na pniu drzewa. - Przyjeżdżają tu osoby, które szukają grobów swojej rodziny i są zażenowane stanem cmentarza, gdyż wygląda on jak gęsty las. W 1982 r. stały tu jeszcze nagrobki, ale wjechano ciężkim sprzętem i zrównano je z ziemią – mówił Robert Obaz.

Nikt w tamtych czasach nie dbał o nekropolie ewangelickie. Nawet w ewidencji gruntów miejsce to funkcjonuje obecnie jako las, choć na starych mapach ewidentnie zaznaczony jest cmentarz z kaplicą.

- Ktoś kiedyś musiał popełnić ogromny błąd w nanoszeniach zmian na mapy Goduszyna, wpisując to miejsce jako las, dlatego zostanie to zmienione – powiedział Andrzej Łękawa, kierownik Referatu Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

O historii w pigułce
Od 1371 wieś ta nosi nazwę Goduszyn. W 1847 r. składała się z 17 gospodarstw rolnych, 17 ogrodników, 57 domów, ewangelickiego domu szkolnego i urzędu gminy. Przez 100 lat gmina należała do ewangelicznej parafii w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Otwarta Papiernia o mowie nienawiści

Radosne Mikołajki

Komentarze (26) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 28-06-2012 8:34
~och !@, oby nie skończyło się na pustych słowach :) ~SMUTNE chawilć się..
~12sqandal 28-06-2012 8:39
< chcą>.... niech dzialają a nie tylko chcieć bo od chcicy do wykonania to daleka droga
~maciejka 28-06-2012 8:59
super inicjatywa godna nie tylko pochwały ale i naśladowania
~ 28-06-2012 9:28
ja też dużo rzeczy chcę no to niech się biorą za to a z drugiej strony to może przyciągnąć niemców którzy by chcieli nam pozabierać tereny
~soclib 28-06-2012 9:47
928> aleś ty durak ,jak by była taka mozliwość przyłączenia kotliny do Niemiec to nie jeden by się zgodzil.Powrót tych ziem do macierzy.
~jeżozwierz1 28-06-2012 9:56
Przedsięwzięcie godne szacunku i pochwały. Raz jeszcze daje o sobie znać znany skądinąd zwrot brzmiący mniej więcej tak: naród , który nie szanuje przeszłości, nie ma przyszłości. Oby zamiary doczekały się realizacji. Apel do inwestorów, budowniczych . mieszkańców i innych nie zainteresowanych przedmiotową realizacją - nie wchodźcie już na ten teren, jeżeli nie macie swoich pomysłów na rekonstrukcję tego terenu i nie możecie lub nie chcecie pomóc. I nie dyskutujcie na temat : zrównać nekropolię z ziemią bo ewnagelicka i niemiecka, czy nie zrównać? Bo w realizacji mieści się także szacunek dla człowieka, nie tylko dla kawałka ziemi. Takie przypadki pozwalają wygrzebać najlepsze cechy jakie w nas drzemią. Mamy je wszyscy, tylko czasem boimy się do nich przyznać.
~górnoślązak 28-06-2012 10:02
Chwali się ,że Robert wraz z przyjacółmi chce uporządkować ten cmentarz. Sami mamy za złe Ukraińcom, Białorusinom czy Litwinom ,że dewastowali po II Wojnie Światowej nasze nekropolie, a i dzisiaj tylko tu i ówdzie dbają o nie dzięku wsparciu Polaków. A przed wojną w Zabrzu była Donnersmarck Hutte- póżniej Huta Zabrze. Znaczy to o tym, że ten ród był znany i szanowany w przedwojennych Niemczech. Jeśli Stowarzyszenie Goduszyn zachęci mieszkańców i władze Jeleniej Góry do wsparcia, to może nie będziemy się wstydzić przed naszymi sąsiadami.
~ 28-06-2012 10:09
No to nie gadać a działać. Powodzenia.
~PL 28-06-2012 10:33
Mieszkając tu na tych ziemiach mamy moralny obowiązek dbać o kulturowość tych ziem. Ja się tu urodziłem i to jest moja mała ojczyzna i dbajmy o historię tych ziem także ludzi , którzy tu mieszkali przed laty.
~Grześ 28-06-2012 10:50
Nawiązując do tematu - dbajmy o wszystkie miejsca pamięci o poprzednikach tak jak byśmy chcieli aby pamiętano o nas. Tym bardziej że zmarli o siebie nie mogą się upomnieć. No i kto wreszcie zrobi porządek na starym cmentarzu w Szklarskiej Porębie. To bardzo ważna dla kultury naszej małej ojczyzny nekropola.
~ 28-06-2012 10:58
życzę powodzenia a zwłaszcza przy pozwoleniu na wycinkę drzew w naszym urz.miasta
~do 9:47 28-06-2012 11:01
do jakiej macierzy? ty folksdojczu p###ny !!!!! to były pierwotnie Polskie ziemie a jak ci tak źle to wychrzaniaj do Niemiec droga wolna im mniej takich jak ty w naszym kraju tym lepiej a jeszcze lepiej sprzedajnemu rządowi tuska podróż na księżyc w 1 stronę zafundować by nasz kraj był samodzielny i współpraca z innymi krajami była współpracą a nie klękaniem i przepraszaniem za grzechy nie dość że ojców to na dodatek nie popełnione, a szacunek zmarłym nawet jeśli byli to wojenni wrogowie się należy więc koniec gadania i do roboty
~gora wal 28-06-2012 11:03
Ciekawe kto rozwalił i rozkopał ten cmentarz ? Ciekawe dlaczego nikt tym się zajął ? W latach 80-tych woziłem tam Niemców. Byli w szoku. Wątpię by teraz ktoś tam chodził poza tymi którzy \"utylizują\" odpady. A nikt mi nie powie że są to mieszkańcy spoza wiochy.
~ 28-06-2012 11:09
cd. wczoraj na polsacie pokazali ,facet ratując matkę którą przywaliło drzewo , wyciął to drzewo bo kobitka by zginęła to w nagrodę dostał 18 tys. kary za samowolne wycięcie drzewa
~xyzII 28-06-2012 12:46
Tak na wszelki wypadek ,poczytać:http://www.luteranie.org.pl/sprawa_drzew_Ostrow.html
~nix 28-06-2012 15:11
brawo dla "patryioty ~ do 9:47" polecam wodę z mydłem 3 razy dziennie przed posiłkiem może ci minie
~czytelnik JG 28-06-2012 15:46
Odnówcie lepiej żółty szlak przez Sroczkę do Wojcieszyc !!!
~ 28-06-2012 15:47
Oj ty falszywy patrioto z godz,9.47 ,twojwpis dowodzi ze jestes nie patryjota tylko i..... zastanow sie co piszesz,obys nadal sie nie osmieszal.
~Trzy grosze 28-06-2012 15:53
...inicjatywa godna pochwaly...oby sie udalo! pozdrowienia...
~soclib 28-06-2012 16:30
nix a tobie prawdziwą historię tych ziem a nie lekcje religii KK.
rymcycymka 28-06-2012 18:57
..do - [~Trzy Grosze ] ... WITAJ ! ... dawno Ciebie nie było ! Pamiętasz ? .. Brat mojego Dziadka ma grób,tam na obcej ziemi .. zza Oceanem,ale modlitwę Nasz Stwórca wysłucha .. nawet w obcej mowie ! .. z pozdrowieniami ta,która równiez Dziękuje za modlitę do tej Duszy,która ma wieczne odpoczywanie blizej Twojego obecnego ziemskiego zamieszkania ,, z przymusowego "małżenstwa" rymcycymka
~ 28-06-2012 21:56
Przed wojną Goduszyn był gminą. http://www.goduszyn.pl/downloads.php?download_id=6
~ToTo 28-06-2012 22:14
Ciekawe dlaczego nikt nie zainteresuje się sprofanowanym grobowcem hrabiny von Reden i jej męża, którego resztki znajdują sie w Bukowcu. Przecież tak wiele im zawdzięczamy m.in. Świątynię Wang do której codziennie setki turystów kupuje bilety wstępu. Kasę to jest komu brać a zadbać o grobowiec darczyńców nie ma komu. Fundacja Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej mogłaby się tym zainteresować.
rymcycymka 28-06-2012 23:32
..do - [~To To ] .. a jeszcze Izabella Czartoyska pisała w swoich pamiętnikach: - "Wielki, biały całun opadający na ziemię,okrywa jego grób" Wszystko zmieniłło zakonczenie II wojny światowej i wtedy wszystko przekopano,pootwierano w poszukiwaniu skarbów ..czyjch ? Obecnie przed Kosciółkiem Wang jest sadzawka,gdzie turysci wrzucają pieniądze na.. szczęście ! ..jakie szczęście ?? Jest również Duch Gór,który za wspólną fotkę z turystą woła zza swojej maski .. o pieniądze !
~!!!! 29-06-2012 1:00
ryszmcycymka ;napisz jak wiesz ,ile trzeba dać kasy aby być pochowany obok kościółka?
~Patolek 29-06-2012 15:19
Piipi, dlaczego zmieniłaś nicka? Zostałaś żoną rymcycymcego?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Sójka wystąpił w JCK

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Rok niespełnionych obietnic

Trzcińsko ma sołtysa

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
831
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%