MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mieszkańcy Cieplic: w uzdrowiskowej dzielnicy dusi nas pył!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 24 listopada 2012, 7:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 listopada 2012, 9:39
Autor: Angela
Fot. Archiwum
– W ostatnich dniach listopada br. normy pyłu zawieszonego w powietrzu w Cieplicach zostały cztero–, a nawet sześciokrotnie przekroczone – alarmują mieszkańcy Cieplic oraz inspektorzy ochrony środowiska. Władze miasta potwierdzają ten fakt i zapowiadają natychmiastowe działania. Na czym mają one polegać i czy jest szansa na czyste powietrze w Cieplicach?

Problem przekraczania norm pyłu zawieszonego w powietrzu w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry powraca co roku w okresie grzewczym.

- Każdego roku już od października Cieplice stają się jedną wielką chmurą ciężkiego, śmierdzącego powietrza – napisała do nas pani Katarzyna, mieszkanka Cieplic. – Okien nie można otworzyć. Co robi miasto by to zmienić? Przecież mieszkanie w uzdrowiskowej części miasta jest o wiele droższe, a jakie mamy z tego wygody? To pokazują wyniki badań inspekcji ochrony środowiska. Problem nie zrodził się dzisiaj, powraca od wielu lat – pisze nasza Czytelniczka.

W tym roku były dni, w których wartość pyłu PM10 przekraczała 300 µg/m3 przy normie 50 µg/m3.

- To prawda – odpowiada Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – faktem jest też, że podobne przekroczenie ma miejsce w 70% wszystkich większych miejscowości w Polsce, o czym też warto wiedzieć, bo zanieczyszczenie tzw. pyłem zawieszonym MP 10 jest problemem ogromnym w całym kraju. Nie mówię o tym dlatego, by usprawiedliwiać tę sytuację, ale warto wiedzieć, że skala kłopotów jest ogromna i one dotykają większość Polaków, szczególnie żyjących w obszarach zurbanizowanych, także w uzdrowiskach, o czym świadczą m.in. wyniki takich badań w Dusznikach Zdroju, gdzie kłopoty są daleko większe. I żeby nie skupiać się na opisywaniu trudnej sytuacji, wolę powiedzieć o tym, co w tej sprawie robimy - dodaje.

Po pierwsze miasto zdiagnozowało przyczyny i ustaliło trzy główne źródła tego zjawiska, plus jedną naturalną: serię bezwietrznych dni, inwersję, chłody i inne meteorologiczne okoliczności, związane z początkiem sezonu opałowego.

- Źródłem pyły są przede wszystkim lokalne paleniska, „import” pyłu spoza Jeleniej Góry i tzw. zanieczyszczenia liniowe, czyli spaliny aut – wylicza prezydent Marcin Zawiła. - W tej ostatniej sprawie wystąpiłem już do Urzędu Marszałkowskiego o przeniesienie poza rejon uzdrowiska, jak najdalej, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ilość aut z „L”, które krążą w Cieplicach jest ogromna, jeżdżą na niskich biegach, więc emisja spalin jest wzmożona. Zaleciłem MZK, by na trasy przez Cieplice o ile to możliwe poza godzinami szczytu, kierować autobusy „ekologiczne”. Firma zresztą wymienia sukcesywnie tabor, więc to źródło będzie sukcesywnie słabsze. Na import gazów i pyłów spoza Jeleniej Góry bezpośredniego wpływu nie mamy. W przypadku niskiej emisji, czyli gazów i spalin z palenisk Miasto ma już za sobą wiele działań. Po pierwsze – nie ma w granicach Cieplic dużych kotłowni opalanych paliwami stałymi – zostały zlikwidowane. Szkoły cieplickie zostały poddane termomodernizacji, więc kotłownie (już gazowe) będą emitować mniej spalin, bowiem zmniejszy się ilość gazu – mówi prezydent.

Co więc tak poważnie zanieczyszcza powietrze? Zdaniem władz miasta domowe paleniska.

- Niestety – z jednej strony niektórzy mieszkańcy opalają domy nawet butelkami „pet”, potem skarżąc się na pyły i gazy, z drugiej – powróciła moda na kominki, bardzo znaczące źródło emisji PM 10 – mówi M. Zawiła. - Zamożniejsi mieszkańcy montują u siebie mini-kotłownie, opalane tzw. peletem, który też stanowi źródło takiej emisji. Podejmujemy dwa rodzaje działań – będziemy zachęcać mieszkańców do montażu nowoczesnych pieców, opalanych „groszkiem”, bo one są i wydaje, i posiadają system wspierający odpylanie, a z drugiej strony – Straż Miejska będzie podejmowała – zgodnie z obowiązującymi przepisami – interwencje w tych domach, gdzie do zasilania pieców używa się części starych opon, „petów”, i innych odpadów. To jest prawnie zakazany, sankcjonowane grzywnami i strażnicy będą to prawo egzekwować. W dalszej perspektywie dokonamy analizy ciepłowniczej miasta, by zidentyfikować istotniejsze źródła emisji i po kolei je eliminować. Będziemy zachęcać (być może także finansowo, o ile pozwoli na to prawo i możliwości budżetu) do montowania solarów na dachach. Niektóre cieplickie instytucje już to zrobiły (choćby szpital MSW) i mam nadzieję, że ta moda się upowszechni. To oczywiście nie jest sposób na ogrzanie domów, ale na podgrzewanie wody – owszem. A każdy kilogram pyłu, który nie będzie emitowany – jest dla nas ważny – dodaje M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Piechowice jednak z MZK

Świetne dla maturzystów

Nigdy więcej wojny!

Komentarze (76) Dodaj komentarz

~Jak to 24-11-2012 8:14
Na Straż Miejską nie ma co liczyć. Jak zgłaszam że sąsiad pali śmieci to i owszem przyjadą ale efekt żaden za kilka dni sytuacja się powtarza . To po co oni są? Jak to po co a, kto założy blokadę na kola ,a kto wystawi mandat za przejechanie niby na czerwonym , choć ze zdjęcia to nie wynika. Jak kiedyś zgłosiłem.że sąsiedzi palą w piecu jakieś świństwa bo okolicę zasnuwał czarny śmierdzący gumą i plastikiem dym to usłyszałem,że oni do domu wejść nie mogą. To kto oszukuje Pan Prezydent czy Strażnicy Miejscy? Coś mi się zdaje ,że bez SM byłoby tak samo ,ale za to dużo taniej.
~Zaginąła 24-11-2012 8:37
jak z 800 pln żyć ekologicznie i z ładnym zapachem - ot pytanie
~M.Z. 24-11-2012 8:44
"To prawda" że w Cieplicach jest przekroczony poziom zapylenia... ale nie przeszkadza to w pobieraniu od kuracjuszy opłaty uzdrowiskowej...
~MILIARD 24-11-2012 8:46
ZABIJA NAS SPALANA ROPA NAFTOWA, NORMY TO TYLKO MYDLENIE OCZU ZAPRACOWANYM LUDZIOM ! DLA TEGO PALIĆ W PIECU ŚMIECI TRZEBA.. NIE SMOG ZE ŚMIECI ZABIJA NAS
~zewsii 24-11-2012 8:51
Tona mokrego koksu ~1200zł. Zima trwa u nas od października do kwietnia, a i w maju trzeba "przepalic". 3-5 ton to raczej normalne zużycie na sezon w wolnostojącym domku. Od dobrobytu w d... się poprzewracało i zamiast taką kwotę wydać na koks, wrzucaja Jeleniodziurzanie do palenisk butelki PET i stare opony! Zgroza! Dziura w ziemi, jaką jest Kotlina Jeleniogórska ma to do siebie, że zimne powietrze z gór "spływa" w dół i dopóki konwekcja sobie z tym nie poradzi - zalega, jak smród gotowanej kapusty w niewietrzonej kuchni. Zapylenie? Jeszcze w latach '70 ub.w. na 1 km.kwadratowy Karkonoszy opadało rocznie ok. 70 ton pyłów. I to w najwiekszym procencie z ... Zagłębia Ruhry! Bo taka jest naturalna cyrkulacja powietrza na płn. półkuli. Palimy w piecach przez większość roku.
~17sqandal 24-11-2012 8:57
bieda zmusza ludzxi do palenia w piecach byle czym , auta to następna przyczyna smrodu w Cieplicach , a tak to smród i brud to oZnaka niechlujstwa i żadne tam zakazy czy nakazy nie uleczą tego problemu , żyjemy jak cyganie ( sorry romowie ) ale taka jest prawda i likwidacja kominów w części uzdrowiskowej , całkowity zakaz porruszania się autami w centrum i troche wiatru mogą uzdrowić < uzdrowisko >
~abcu 24-11-2012 9:15
a czy w Jeleniej Górze ktoś to mierzy? Chyba nie, bo nie ma takiego przyrządu, który by ogarnął te brudy lecące z kominów w śródmieściu.
~Rekin 24-11-2012 9:39
Gro ciepliczan paliw domu trocinami,płytami wiórowymi, sklejką, odpadami z własnego gospodarstwa domowego:plastik itp.Ponadto pala mokre drewno, Węgiel drzewny i cala taniochę jaka znajdą na rynku. Koks i Węgiel kamienny to rarytas. Poza tym w piecach lądują przeróżne szmaty i odpady ze sklepów (Tesco) - kartony,pudełka,folie,siatki itp. Jak jest nędza to ludzie mają w D ekologię...A poza tym jedna ze szkół jazdy Lka ma swój plac manewrowy przy zbiegu ulic Tabaki i Staszica-obok Parku Norweskiego,Zdrojowego i Sanatorium agat i bez przerwy na tym placu ktoś ćwiczy-nawet w godzinach nocnych.Poza tym ul. Podgórzyńska, która wpada na Cervi,a dalej Staszica i Pułaskiego to główny trakt komunikacyjny w tej części Cieplic... no i jest to strefa Uzdrowiskowa,a ruch jak na Marszałkowskiej.
~Aaron Pałkin 24-11-2012 9:42
http://air.wroclaw.pios.gov.pl/ Na tej stronie można na bierząco sprawdzać aktualne zapylenie
~ 24-11-2012 10:07
Kochany Panie prezydencie. Jest w Cieplicach ulica Michejdy gdzie Niemcy nie zdążyli założyć instalacji gazowej. W czasach władzy ludowej i pluralizmu również nie było mocnego na gaz. Więc do czasu montażu nitki instalacji gazowej na w/w ulicy będę palił czym się da.
~łubudubutoja 24-11-2012 10:11
A nasz prezydent na wszystkim się ZNA jak Stalin i Mao.
~pellet ??? 24-11-2012 10:19
Na jakiej podstawie twierdzi Pan o wyższości groszku nad pelletem ? Przecież każdy kto orientował się w temacie wie, że groszek to nic innego jak odpad węglowy, niesort itp. który mieli się do określonej śr. przykład 5-28mm. Pellet tez jest w pewnym sensie produktem wtórnym, jednak jest bardziej ekologiczny od groszku. Postawmy na gaz, utwórzmy odpowiednie dotacje - zniżki od podatków itp. Może wejdą w "życie" dopłaty do pomp ciepła, a nie namawiajmy ludzi do inwestowania w "groszek" . Pozdrawiam
~pellet ??? 24-11-2012 10:22
Na jakiej podstawie twierdzi Pan o wyższości groszku nad pelletem ? Przecież każdy kto orientował się w temacie wie, że groszek to nic innego jak odpad węglowy, niesort itp. który mieli się do określonej śr. przykład 5-28mm. Pellet tez jest w pewnym sensie produktem wtórnym, jednak jest bardziej ekologiczny od groszku. Postawmy na gaz, utwórzmy odpowiednie dotacje - zniżki od podatków itp. Może wejdą w "życie" dopłaty do pomp ciepła, a nie namawiajmy ludzi do inwestowania w "groszek" . Pozdrawiam
~ 24-11-2012 10:53
etam
~do Jak to 24-11-2012 11:05
Zrób zdjęcie, nagraj film jak sąsiad podpala daj strażnikom i na pewno to zadziała. Gdy strażnicy przyjadą zwykle w koło paleniska nikogo nie ma. Więc kogo mają karać ?
~wa_ja 24-11-2012 13:04
... i pomyśleć, siedzimy na gorących źródłach, tu nawet kopalnia złota by splajtowała.
~jgjgjgjgjgjgjg 24-11-2012 13:13
Jak można mówić takie głupoty, że jednym z głównych źródeł zapylenia są "elki". Zgroza, co ten człowiek opowiada. Niech miasto weźmie się za modernizację ogrzewania w starych kamienicach i domach. Cały syf widać wsiadając rano do auta. Z pyłem na szybie jeszcze da się żyć, ale z tym który osiada w płucach już może być gorzej.
rymcycymcy 24-11-2012 13:29
13:04 | ~wa_ja | ...bardzo słuszna uwaga ! :) ...może sprowadzić dyrektora z Torunia ? :)
CН.W.D.P. 24-11-2012 13:54
EKOLOGIA WAŻNA RZECZ!! JA DBAM O EKOLOGICZNY STYL ŻYCIA... W MOIM DOMU ŚMIECI SĄ SKRUPULATNIE SORTOWANE I WSZYSTKO, CO JEST ŁATWOPALNE, LĄDUJE W OSOBNYM POJEMNIKU, A NASTĘPNIE W KOTŁOWNI, GDZIE TRAFIA DO PIECA... ZAPYLENIE, TO TAKŻE NIE MOJA SPRAWKA!! JA MAM ZAMONTOWANY SPECJALNY FILTR CZĄSTEK STAŁYCH... W SAMOCHODZIE MAM ZAMONTOWANY...
~Sprytek 24-11-2012 14:03
Właśnie z powodu zapylenia przeprowadziłem się z Cieplic do Sobieszowa. I bardzo chwalę sobie tę decyzję, polecam ją wszystkim. Wprawdzie poziom zapylenia u nas taki sam, ale normy nie są przekroczone.
~Ja 24-11-2012 14:17
Na Różyckiego i Wiejskiej koło ryneczku na Zabobrzu jest to samo! Okna nie idzie otworzyć już od 18stej!!!
~szczurek 24-11-2012 14:23
nie ma co się dziwic jak COMPLEX notabene ciepliczanien guzik zrobił by sprowadzic inwestorów do jeleniej to czym Ci ludzie maja palic jak pracy nie ma ?? nie dziwie się bo kazdy ma w dupie przepisy tylko patrzy jak przetrwać i tak bedzie jeszcze długo póki nie przyjdzie ktos kto zrobi porzadek z tym pieknym miastem a COMPLEXA I INNYCH NIEUDACZNIKÓW od koryta odciągną.
~Grażyna 24-11-2012 14:31
A co z palonymi liśćmi??? Śmierdzą i bardzo trują. Co drugie dziecko to alergik, a na Campingu i w parku na Wzg. Kościuszki jak co roku "ktoś" podpala kupy zgrabionych liści.
~do 8:37 24-11-2012 14:57
Trzeba było się uczyć.
~ 24-11-2012 15:11
Tyle GORĄCEJ wody pod miastem a ludzie palą w piecach syfem ŚREDNIOWIECZE tu panuje! Dlaczego nie czerpać ciepła do ogrzewania z wód geotermalnych?
~Bo nie ??!! 24-11-2012 15:35
Bo nie ma na to kasy.
~Bo nie ??!! 24-11-2012 15:40
Bo zmieni sie cos dopiero wtedy gdy ludzie w tym miescie sie zmieniá. Aha oddajcie Królowá Marysienké Sobieská która byla w Parku Zdrojowym. Zlodzieje
~hihaho 24-11-2012 15:46
W latach 90-tych bardzo modne było ogrzewanie gazowe,dopłaty,ulgi,a przede wszystkim tani gaz.Teraz ceny gazu poszybowały niebotycznie w górę i wielu rezygnuje z tego miodu na rzecz tańszego opału,nie koniecznie ekologicznego.Taka prawda.
~ 24-11-2012 15:57
Ciekawy jestem co na to Pan Marcin Kaflik... Co nam Pan tu "mundrego" napisze?
~Marcin 73 24-11-2012 16:12
A co tu jest do pisania - przychodzi jesień - zaczyna się kopcenie. Bez systemu kar i premii oraz sprawnej Straży Miejskiej sprawa nie do ruszenia. Straż Miejska zajęta robotą czysto policyjną nie robi nic żeby wyłapać trucicieli. Miasto borykające się z opóźnionymi inwestcjami nie robi nic żeby promować systemy ogrzewania przyjazne dla powietrza. Rada j.p. Uzdrowisko Cieplice nawet nie udaje, że jakość powietrza w Cieplicach jest dla niej ważna. Mondre czy mundre - tyle w tym temacie ode mnie. Pozdrawiam - Marcin Kaflik "Ciepliczanin"
~Marcin 73 24-11-2012 16:14
O - widzę że mój wielbiciel jest "wpięty" w ten sam maszt. Fajnie mieć takich sąsiadów - człowiek pozostaje czujny :-)
~RP Szymański 24-11-2012 16:22
W związku z powyższym na najbliższej sesji Rady Miejskiej podatek od nieruchomości dla mieszkańców stosujących ogrzewanie ekologiczne wzrośnie o 47%... Na Zawile polegaj jak na Zawiszy :)
~ciotazpo 24-11-2012 17:04
a śmieliśta się z o Rydzyka a on geotermie ma, co by nie godać byzmesmeny od palenia śmieci bidy jedne....
rymcycymka 24-11-2012 18:03
Cieplice .. mają ładne parki ! ..dobrze,ze tam mozna wdychac "przefiltrowane" powietrze !
~! 24-11-2012 18:29
Wystarczy czasami popatrzeć, co leci z komina Zorki, podobno tam są filtry ha ha ha chyba… wyłączone !
~ROLMEX 24-11-2012 18:42
LUDZIE!!! JAKIE Z WAS ...!!! CO WY MYŚLICIE ŻE TYLKO W CIEPLICACH JEST TAKIE ZADYMIENIE? ZADYMIENIE JEST WSZĘDZIE W CAŁEJ KOTLINIE! NIE TYLKO W CIEPLICACH, ALE I W SOBIESZOWIE, W CENTRUM JELENIEJ, W PODGÓRZYNIE, PIECHOWICACH... TYLKO W CIEPLICACH SĄ PRZEKROCZONE NORMY, BO TO JEST UZDROWISKO I TAM NORMY SĄ OSTRZEJSZE. A SMRODY WDYCHAJĄ WSZYSCY W TAKIM SAMYM STOPNIU!
~jupiler 24-11-2012 21:21
Te artykuły dla was piszą jakieś dzieci?Czy to na pewno jest legalne?
~Marcin1984 24-11-2012 21:27
Pewnie, oczywiście - od razu system kar. a może ktoś by pomyślał o dopłatach do ekologicznych systemów ogrzewania.Ja akurat mam ogrzewanie gazowe, więc mnie to nie dotyczy (ale instalacja pochłonęła sporo środków finansowych. Proszę się wykazać Panie Zawiła. Bo jak do tej pory nic Pan dobrego dla J.G nie robi. A to, że przegrał Pan proces na 4 mln. zł nie oznacza, że trzeba od razu podwyższać ceny wszystkiego - od podatków od gruntów poprzez czynsz w mieszkaniach do biletów mzk, a nawet obcinać wszelkie dodatki w firmie, której notabene jest Pan dyrektorem. Myślę, że to nie tylko moje zdanie
~miś 24-11-2012 21:32
Brak polityki ekologicznej w tym mieście, zresztą żadnej polityki. Powinno się premiować w podatkach rozwiązania ekologiczne, a nakładać maksymalne stawki na dymiących. Kary też powinny być stosowane, co mnie obchodzi że ktoś jest biedny, jak ja i moje dziecko przez niego musi wdychać smród z palonych plastików. Życie ma się jedno i nie zamierzam mieć raka dlatego że ktoś jest biedny i nie stać go na opał.
~ 24-11-2012 21:35
Toś się waść pan popisał p.Zawiła, jak ludzie mają być ekologiczni i grzać pomieszczenia gazem jak pan dowalił tak duże podatki od nieruchomości że nie starcza na opłate rachunku za gaz, to trzeba palić stare opony i butelki plastikowe w piecu.
~GAPA 24-11-2012 22:07
W Zakopanem jest 8 strażników miejskich tutaj 40.Za tzw. komuny było 196 darmozjadów w urzędach teraz jest 300,czy cos trzeba dodawac, mało tego jestes tam intruzem np.podatki.
~Tomany 24-11-2012 22:40
Cały nasz dołek w zimie to jeden wielki syf .Wdychamy a potem tylko rak , nowotwór itp . W dupie byśmy mieli węgiel który trzeba nosić , drewno które trzeba rąbać i śmieci które trzeba palić !!Jak BYŚCIE DALI NAM PRACĘ ,I OBNIŻYLI CENĘ GAZU !!! A TAK KAŻDY KOMBINUJE A WY MACIE KIESZENIE NAPCHANE I TEGO NIE ROZUMIECIE !!!
~iras 24-11-2012 22:45
Ja też palę wszystkim co się da byleby było taniej i ciepło w dupę!
~ 24-11-2012 23:25
Bogatego nie obchodzi, że ktoś jest biedny a biednego ma wszystko obchodzić i ma marznąć? Może tak przy okazji zastanowić się dlaczego palacze papierosów nie martwią się niepalącymi i dmuchają im w twarz dymem w publicznych miejscach. Ten dym też jest rakotwórczy i zanieczyszcza powietrze.
~do 23:25 25-11-2012 0:07
palenie w miejscu publicznym jest zakazane, są na to przepisy, co innego ich przestrzeganie i egzekwowanie. palenie w piecach nie jest zakazane, a biedota umysłowa pali czym popadnie nie zdając sobie nawet sprawy jak truje siebie i innych. niestety na to nie ma rady. jak gaz bylby tańszy o polowe to i tak będą palić śmieciami bo one nic nie kosztują (poza utratą zdrowia). jak podatki od nieruchomości (nota bene śmieszne kwoty w skali roku) byłyby zerowe to i tak nic nie zmieni w kwestii palenia. na biedotę umysłowa nie ma lekarstwa (dotyczy to zarówno ubogich jak i bogatych materialnie). władza nic nie zrobi bo to nie polityczne, masowe karanie przyszłych wyborców nie opłaca się władzy której celem, najważniejszym celem, jest utrzymanie władzy.
~Gość 25-11-2012 0:19
Cieplice jakie to uzdrowisko ,przecież to już nie te czasy kiedy w Polsce były uzdrowiska ,a Cieplice to już syf nad syfy ,ludzie z biedy palą byle czym w piecach a miast nic nie robi by tym ludziom pomóc ,co ten Zawiła pierdzieli głupoty przez ten czerwony sweterek ,ludzie tu trzeba kolosalnych nakładów na prace dla ludzi i nie markety ,czy też jakieś gówniane zakłady co to płacą 1350 netto na ręke tylko porządnej pracy ,bo inaczej to miasto to będzie jeden wielki skansen do oglądania dla tych starych niemców , a Zawiła niech się weźmie do roboty a nie pieprzy głodne kawały bo już nawet słuchać się nie chce tego ...,taki sam był Obrębalski i ta Czernow szanowni prezydenci nieroby .
~ed 25-11-2012 0:32
jasne wszystko łatwo zrzucić na biedę i brak pracy. ciekawe czy ci ludzie z braku pieniędzy także jedzą odpadki, chodzą w podartych ciuchach, myją się w misce wody przez cały dzień itd. bądźmy realistami. śm ieci do lasu lub do śmietników osiedlowych pewnie też podrzucają ze swoich wypasionych bryk ci biedni których ze względu na wysokie podatki i brak pracy nie stać na własne kubły...? karać i to solidnie, inaczej się t podusimy albo za 20 lat będziemy leczyć nowotwory
~ed 25-11-2012 0:36
dodam jeszcze, że nalezy się zastanowić dlaczego ci truciciele są biedni. może jak ktoś jest taki wąski umysłowo żeby palić butelki i śmieci i nie zdawać sobie sprawy z konsekwencji to jest skazany na biedę, bo w życiu sobie także nie poradzi
~Gość 25-11-2012 1:25
do -ed- ty wiesz co mówisz ,to właśnie tacy jak ty tępaku śmieci do lasu wyrzucają ,bo mają domki jednorodzinne i żal im kasy na kosze na śmieci ,to ty dziadu robisz z siebie pośmiewisko bo swoje odpady wyrzucasz ,do śmietników na osiedlach zeby za ich wywóz nie płacić ,większość tych śmieci w lasach to pochodzi od tych co to się pobudowali ina pojemniki zabrakło kasy.
~pajcez 25-11-2012 4:04
Panie Prezydencie!A może wytłumaczy Pan dlaczego swojego czasu jeden z rządów naszego kraju sprzedał kopalnie wraz koksowniami jakiemuś holdingowi/mowa o Zdzieszowicach/,dlaczego ceny gazu,węgla,koksu są tak wyśrubowane,dlaczego nasze pensje są na dnie/kto ma ten ma/.Wytłumacz Pan ....itd.Ja osobiście palę koksem,ale wiem,że długo już nie dam rady i zacznę palić czym się da aby w domu było ciepło.Widzę,że zaczyna się stosować zasadę jak za komuny--oni swoje,a my swoje.Ludzie długo tego nie wytrzymają.A może zasada,że w dupie z nimi,liczy się stanowisko,bo z tego emerytura,itp
~do miś 25-11-2012 7:51
jak Ty masz w dupie biednych pajacu i tak Ci zależy by nie dostac raka to do Szwajcarii sie przeprowadz
~do 01:25 25-11-2012 8:00
Ktoś taki jak ty nie jest w stanie mnie obrazić. Rzucasz karalne pomówienia adresowane do mnie, a ponieważ jestem wyczulony na sprawy ochrony środowiska i nie raz interweniowałem widząc jak ktoś wyrzuca śmieci do lasu, zastanowię się co zrobić z tymi pomówieniami. Pamiętaj że w necie nikt nie jest anonimowy a ja znam już połowę twojego ip. Policja pozna drugą połowę.
~noe 25-11-2012 9:40
Nie tylko w Cieplicach. W minusowe temperatury na Zabobrzu ul Kiepury od strony nowego osiedla w Jeżowie czuć czad .Kto ma nieszczelne okna to ten smród ma w mieszkaniu.
~danar 25-11-2012 10:11
Szanowny Panie Prezydencie! Proponuję w ramach "ochrony środowiska" w Cieplicach wybudować jeszcze parę parkingów w tzw. strefie uzdrowiskowej - wszak każdy przepis i ustawę można w Polsce obejść. No i oczywiście wydaje się niezbędne powołanie jeszcze jednej "społecznej" Rady, która zajęłaby się tym "palącym " problemem w trakcie swoich pogaduszek przy kawie i herbacie.
~ 25-11-2012 10:17
Mieszkam w Cieplicach już przeszło 50 lat. Jestem tak samo jak wszyscy niezadowolona z trucia nas spalinami, ale z drugiej strony widzę ile powstało nowych domków jednorodzinnych w różnych dzielnicach Jeleniej Góry. Na pewno ktoś wie o jakiej ilości jest mowa. Myślę że są to już tysiące. A każdy taki domek to kolejny komin z którego wychodzą spaliny. Chcemy jako społeczeństwo żyć w luksusie tylko że ten luksus nas zabija.
~zewsii 25-11-2012 11:28
Zawsze wiedziałem, że Kiepurowo rządzi się innymi prawami. Nawet fizyki i chemii. Tam nawet czad ma zapach!
~karla 25-11-2012 11:42
W tak brzydkiej miejscowości uzdrowiskowej byłam pierwszy raz. Mam nauczkę, więcej tu nie przyjadę !!!
~Rafał z Ciep 25-11-2012 12:31
Moi drodzy.Biedno czy bogato ten lub tamten prprezydent ważna świadomość bez czystego powietrza nikt tu nie przyjedzie i nikt nie zostanie Wszystko w naszych rękach .Trzeba oszczędne qospodazyc poza sezonem żeby na ekologię w sezonie starczyło.I chwalić się tym przed dziećmi sąsiadami i wnukami.
~Rafał z Ciep 25-11-2012 12:33
Moi drodzy.Biedno czy bogato ten lub tamten prprezydent ważna świadomość bez czystego powietrza nikt tu nie przyjedzie i nikt nie zostanie Wszystko w naszych rękach .Trzeba oszczędne qospodazyc poza sezonem żeby na ekologię w sezonie starczyło.I chwalić się tym przed dziećmi sąsiadami i wnukami.
~Zabobrzanin 25-11-2012 13:10
Przy wszystkich domkach na Działkowicza stoi po jednym pojemniku.Czy wiecie,gdzie są odpady z tych domow?W najbliższych pojemnikach na kiepurowie.Na zwracaną uwagę,że my placimy za ich śmieci zazwyczj reagują agresją.To są ci nasi biedacy.
~zewsii 25-11-2012 13:43
Wniosek może być tylko jeden: Jelenia Dziura POTRZEBUJE korytarza wietrzącego. W zasadzie to cała Kotlina. W skali makro- trzeba by wybić dziury w otaczających Kotlinę wzgórzach, pagórkach i górach. Najlepiej w przynajmniej dwóch osiach. W skali mikro- : zburzyć Kiepurowo, bo już poprzedni, niekoniecznie prawomyślni gospodarze Hirschbergu wiedzieli, że tam budować z tego m.in. powodu - nie należy!
~oko 25-11-2012 18:58
to takie proste,wystarczy ,że każdy człowiek będzie uczciwy wobec swojej Matki Ziemi i nie będzie jej truł.
~Haloo 25-11-2012 19:12
W Zakopanem jest 8 strażników tutaj jest 40 ,wiadomo gdzie idzie kasa.
~gośććć 25-11-2012 19:43
a te kominki takie ekologiczne........
~Zdzichu 25-11-2012 20:17
Zainwestować w wody termalne jak w Zakopanym. O.Rydzyk wie jak to się robi. A doraźnie to tylko drogi koks może obniżyć emisję dymów.
~manix 25-11-2012 20:41
A Complexowi ufundujmy nowy , ciepły sweterek ,może zielony (wszak to kolor nadziei). Nadziei ,że w końcu pozbędziemy się tego "polityka".
~basia-84 25-11-2012 21:24
fajnie by było gdyby Pan Prezydent M.Zawiła poświęcił parę groszy ze swojej wypłaty na dofinansowanie kupna kilku takich solarów....
~do 13:04 25-11-2012 21:33
Swięta racja!!
~ToTo 26-11-2012 2:03
Przenieść WORD z Cieplic bo jeżdą L? A zdrugiej strony wcisnąć w park Termy żeby ruch samochodów był jeszcze większy. Paranoja
~ 26-11-2012 8:57
Ktos tu pisze, ze "domki jednorodzinne zatruwaja srodowisko". Piszesz przez zazdrosc, bo mieszkasz w bloku? Nie domki zatruwaja, tylko opal uzywany przez tych mieszkancow. Pala czym popadnie.
~wis 26-11-2012 11:55
co z tego, że kilka ładnych lat temu założyłem ogrzewanie gazowe. Gdybym go dzisiaj uzywał to kalkulacja kosztów ogrzewania gazowego do kominka, opalanego drewnem (wysezonowanym) kształtuje się jak 1 : 3 czyli koszt ogrzewania miesięcznego gazem równa się koszt trzymiesięcznego zużycia drewna. Skoro sezon grzewczy jest od października do zwykle połowy kwietnia czyli 6 miesięcy to prosty rachunek - mam na czysto 4 miesiące gratis ogrzewanie
~WORD 26-11-2012 12:44
Wszystkie pojazdy egzaminacyjne na kat. B, która stanowi ponad 90% wszystkich egzaminów należące do WORD jeżdżą z zasilaniem gazowym ( ekologicznym ), także większość OSK przeszła już na paliwo gazowe ze względu na niższe koszty. Ogrzewanie ośrodka jest z sieci miejskiej, więc nie zanieczyszcza dodatkowo Cieplic. Rodzi się pytanie na jakiej podstawie władze miasta stwierdziły, że to WORD jest przyczyną zanieczyszczeń, skoro posiada on tylko promil ilości samochodów, w stosunku do tych które jeżdżą po Cieplicach, czy ktoś zrobił szczegółowe badania ? Najłatwiej jest proponować rozwiązania bez ich wcześniejszej szczegółowej analizy. Skutki są z reguły do przewidzenia
~michael. 26-11-2012 16:47
paniemarcinie: 1) sam pan zaprosil zmotoryzowanych nowym prakingiem na ok 30 pojazdow a eLek jedzi moze 40, zaprosil pan tez do budowanego od lat aquaparku.. 2) umozliwic strazy miejskiej kontrole piecow i mozliwosc pobierania probek sadzy do analizy, tak zrobine wlasnie w Łodzi! 3) przyznac upust na podtaku od nieruchomosci lub oplaty za wieczyste dla tych ktorzy przejda na eco lub ogrzewanie systemowe 4) karać dotkliwie tych co pala smieciami 5) wymusic odernizacje kotlowni w cieplicach na koniec cos z logiki: elki maja zablokowac cetrum jeleniej gory czy cieplic? przeniesienie wordu ma byc na koszt miasta? bo chyba sie nawet panu nie sni aby przeniesli sie na wlasny koszt na widzimisie co...ex? prosze upublicznic badania spalin i ich zrodel na stronie miejskiej delem weryfikacji
~do michael. 27-11-2012 0:40
ale z ciebie marzyciel. analiza sadzy? haha, już sobie wyobrażam jak straznik miejski wkłada łapę do komina i pobiera próbkę. łatwiej przecież blokady zakładać lub robić.... no właśnie co oni właściwie robią poza blokadami? karać? complex nie narazi się wyborcom, PO to partia władzy, tzn władza jest dla nich najwazniejsza, celem jest władza a cel uświęca środki. żeby nie było - w pełni popieram twoje pomysły, szkoda że przy obecnej władzy nierealne.
~michael. 27-11-2012 5:37
moplex zrealizowal Swoje Marzenia:biblioteka, puste muzeum z pełną obsadą /oczywiscie mowie o 8 pilnujacych 2 zwiedzjacych oraz zonie jako dyrektorce/, fontanna nikomu nie potrzebna, park aby jak sie wyjdzie z domu bylo gdzie pochodzic /complex jest z cieplic/. to taki boleslawiec ma juz termy miasto poprawia wizerunek i rozwija sie a jg? gdzie ta rowerowa nawigacja obiecywana od 3 lat? z nieobiecywanych a zrobionych to mamy tylko kolejne galerie, nikomu niepotrzebne zreszta...jg to jedyne miasto w Polsce ktore ma 1 !!! rondo/prosze mi znalezc miasto z 80 000mieszkancow z 1 rondem! za to jest pusty parking w cieplicach./..zenada ale mieszkancy /mam nadzieje/ ocenia pana wyczyny w nast wyborach. Kusiak wracaj!!!!
~ 29-11-2012 15:44
I tak najwięcej toksyn i duszącego powietrza jest w U.M.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Gala Senioraliów

Przeszkadzali gapie

Wystarowały Senioralia

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
579
Tak
13%
Nie
66%
Nie wiem
21%