MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Miejskie sprzątanie po bałaganiarzach

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 15 marca 2018, 11:38
Aktualizacja: Sobota, 17 marca 2018, 4:52
Autor: UM (komunikat)
Korzystając z poprawiającej się pogody służby miejskie już od kilku tygodni dokonują kontroli i oczyszczania miejsc, w których powstają dzikie wysypiska odpadów.

– To jest w pewnym stopniu nieracjonalne i niezrozumiałe – powiedziano w Wydziale Gospodarki Komunalnej. – Obowiązująca od kilku lat ustawa o zagospodarowaniu odpadów oznacza przecież, że każdy płaci za swoje śmieci i może je wyrzucać do ustawianych (często w specjalnych boksach) pojemników. Zjawisko „dzikich” wysypisk powinno więc zanikać, ale tymczasem mamy z tym wciąż problemy.

W okresie ostatnich 30 dni oczyszczono m.in. zieleniec u zbiegu ulic Cieplickiej/Domeyki, skarpę przy u. Tabaki, okolice sklepu przy ul. Staszica, teren zielony u zbiegu ulic Cieplicka/Zjednoczenia Narodowego, ul. Wodną za dawną siedzibą ZGKiM, Cmentarną przy ul. Wolności, teren zielony przy PCK oraz u zbiegu ulic Zjednoczenia Narodowego/Rataja oraz pobocza drogi z Goduszyna do Siedlęcina.

Natomiast w najbliższym czasie będą oczyszczane m.in. rejony ulic: Lubańska/Jagiellońska (parking), pobocza Karkonoskiej i Pakoszowskiej, Cd drogi Goduszyn-Siedlęcin, Staszica (okolice sklepu), pobocza ul. Św. Katarzyny oraz teren zielony przy ul. Orlej 12.

- To nie jest cały zakres naszych zadań – wyjaśniono w Wydziale Gospodarki Komunalnej. – Są bowiem miejsca, które zostają obłożone śmieciami nagle i w dużej ilości, tam więc musimy podejmować interwencje. Jest kilkanaście miejsc, „tradycyjnie” mających funkcje dzikich wysypisk, w niektórych montujemy fotopułapki i identyfikujemy niektórych sprawców. To nie jest jednak droga do czystości w mieście, bo póki mieszkańcy nie będą rozumieć, że można wyrzucić śmieci do kubła, to żadne sprzątanie nie rozwiąże problemu.

Z niektórych obserwacji wynika wprost, że zaśmiecanie różnych miejsc jest albo przejawem prymitywnej złośliwości, albo skrajnie bezrozumnego działania. Osoby sprzątające Ratusz, w którym śmietniki wystawione są na każdym piętrze, niezależnie od tego, że przed każdym wejściem do obiektu jest osobny śmietnik, znajdują ogryzki, papiery i gumy do życia utkane czy przylepione do poręczy, bądź za osłony kaloryferów. Wszystko to wskazuje, że sprawa „walki o porządek” będzie jeszcze trwała pewien czas, bo przyczyny bałaganienia są przynajmniej po części psychiczne.

Materialne są z pewnością koszty niwelowania skutków – to grubo ponad 100 tys. zł każdego roku, niekiedy kilkakrotnie więcej. Budżet na to przeznaczony trudno określić kwotą, bo akurat w tej sprawie, jeśli pojawia się potrzeba dodatkowego sprzątania, to asygnowane są kolejne kwoty.

Czytaj również

Było nastrojowo

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Wielka Paka dla Dzieciaka po raz 11!

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~As 15-03-2018 12:06
Zapraszam na os. ORLE za górką. Tam złomiarze i "żule" nieźle naświnili. Zwlaszcza ze obok jest plac zabaw i siłownia. A to już nie jest teren spółdzielni. Prosze!
~ 15-03-2018 12:37
Trzeba wbijać do łbów od małego w szkołach,przedszkolach że zaśmiecanie lasów,rzek,łąk etc. to to samo co sr..nie na dywan we własnym pokoju.Inaczej nic się nie zmieni w tym chorym kraju i patologia z jaką mamy dziś doczynienia będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie.
~ 15-03-2018 13:20
Są też chamy które podrzucają śmiecie do komunalnych pojemników bo go stać na samochód ekstra a na śmiecie nie to bydło które udaje panów na Zaułek notorycznie podrzucają śmiecie lecz ci co mieszkają mają klapki na oczach nic nie widzą widocznie takie same brudasy
~ 15-03-2018 13:37
do: ~ (13:20)
W porównaniu z chamami które podrzucają śmieci do lasu to i tak kulturalni ludzie.Więc ciesz się że szkodzą tylko w taki sposób
~No, tak 15-03-2018 13:22
A co to takiego guma do życia utkana... "Osoby sprzątające Ratusz, w którym śmietniki wystawione są na każdym piętrze, niezależnie od tego, że przed każdym wejściem do obiektu jest osobny śmietnik, znajdują ogryzki, papiery i gumy do życia utkane czy przylepione do poręczy..."
~A 15-03-2018 13:35
Zapraszam na ul. Sudecką po zamknięciu "Parkowej". Bardzo ładne świadectwo braku kultury i wychowania klientów tego lokalu. Ciekawy klub i ładna laurka dla reputacji tego lokalu.
~ 15-03-2018 14:12
Do 13:37 masz racje podrzucają lecz segregują lecz dlaczego Ja płacę przymusowo bo komunalka a taki jest nie rozliczany za śmiecie masz dom i są śmiecie więc co Oni zjadają
~jeżozwierz1 15-03-2018 14:12
Problemem jest też bezmyślne wydawanie kasy miejskiej, zamiast jej zarabianie. Nikt przecież nie powiedział, że za patologiczne zachowanie jednostek musi płacić społeczeństwo (czyt. podatnicy). Dlaczego nie ma kar np. za zaśmiecanie miejsc zmonitorowanych. Ciągłe narzekanie "nakręca" tylko winowajców - hurra!!! jesteśmy bezkarni, bo niewidoczni, niezidentyfikowani etc. I jeszcze jedno - zaczęło się wypalanie traw, nawet 15 m od zabudowań - tego też nie widać? Może służby komunalne wspólnie z OSP i SM opracują mądry sposób identyfikacji winnych. Zakładanie kamer powinno stać się normą i służyć wygodzie i bezpieczeństwu życia mieszkańców. Skoro jednak "złośliwą inwigilację" wielu ma w pogardzie i uważa to za przejaw reżimu ?! możemy tylko ponarzekać.
~No, tak 15-03-2018 14:58
do: ~jeżozwierz1 (14:12)
Kamery pułapki w newralgicznych miejscach, a potem zagonić jednego z drugim złapanym na gorącym uczynku do roboty plus solidny mandat. Na bank się odechce. Młodzież unika pracy, jak diabeł święconej wody ;)
~cieplic 98 15-03-2018 15:09
Przy Cieplickiej/Zjednoczenia pięknie posprzątane aż kontener był i co i za 2 dni jakiś debil wysypał śmieci w lasku z remontu i widać ,że sprzątał piwnicę, bo i inne skarby się znajdzie , pełno butelek aż szkoda pisać i dzwonić co chwilę do Zarządu. Takie mamy społeczeństwo
~kalikst 15-03-2018 15:12
Bo u nas tradycje są kultywowane z dziada pradziada. Jak dziad wywoził do lasy to po nim ojciec, syn i wnuk. A i następne pokolenia też tam śmieci wozić będą.
SZYSZKA 15-03-2018 16:09
Proponuję Panom Strażnikom Miejskim spacer wzdłuż Bobru od granicy miasta. Jak idę z psem np od Mostowej do Lwóweckiej, od Castoramy do mostu na Bobrze czy wzdłuż Kamiennej od ujścia do Bobru to wstyd mi przed psem.
~Ryniu 15-03-2018 21:30
Zapraszam na ; Rakownice :do sprzątania. Policja Straż miejska jeździ i nic nie robi. Tragedia
~ 15-03-2018 22:04
A co powiecie na wysypisko po starej fampie, na Kilinskiego?Chaszcze urosły do poziomu lasu.Wstyd,wstyd.
SZYSZKA 16-03-2018 12:37
Byłem w ubiegłym ruku o szóstej rano w Mikołajkach. Dwaj mężczyżni porządkowali rabatkę we wiosce żeglarskiej. Po krótkiej rozmowie wiedziałem że tam każdy bezrobotny ma do odpracowania za zasiłek 40 godzin miesięcznie przy porządkowaniu miasta. Gdyby u nas przydzielić każdemu zdolnemu do pracy bezrobotnemu jakiś rejon do utrzymania porządku – miasto byłoby czyściejsze. Również widzę tu możliwośc odpracowania zadłużeń mieszkań przydzielanych przez Miasto. Gdyby jeszcze wprowadzić przyzwoitą cenę skupu (np doplata z funduszu Ochrony Środowiska) butelek PET - problem śmieci zmniejszył by się o połowę. Przy obecnej cenie kilka groszy za butelkę śmieci jest coraz więcej.
~mityk 17-03-2018 8:38
widzialam jak facet zaparkowal autem na szymanowskiego.polozyl smieci obok auta i poszedl.a na drugi dzien smieci byly auta juz nie bylo.glupek w uciskajacych mu jajeczka rurkach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

O trzy miliony więcej

Jubileusz TPD

Zakończenie XLIX Rajdu na Raty 2019

Chcą powtórki wyborów!

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
642
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%