MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Miejskie inwestycje. Nie wszędzie z górki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 5 września 2011, 7:39
Aktualizacja: Wtorek, 6 września 2011, 7:42
Autor: RED
Termy Cieplickie Dolnośląskie Centrum Rekreacji w budowie. Widok z ulicy Wolności.
Fot. RED
Samorząd ma dla mieszkańców kilka dobrych informacji dotyczących prowadzonych w mieście inwestycji, ale zdarzają się też trudniejsze sprawy, tyczące budowy term cieplickich i galerii handlowej Focus Park.

- Bez problemów realizujemy harmonogram budowy obwodnicy, bez kłopotów posuwają się prace przy zamienia „Pałacyku” na Zabobrzu na obiekt przy ul. Piłsudskiego, co umożliwi nam wejście na budowę i zabezpieczenie tego budynku, a przede wszystkim – skuteczne wystąpienie z wnioskiem o jego termomodernizację – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

– Nie ma taż opóźnień przy odbudowie zespołu klasztornego w Cieplicach. Porozumieliśmy się z właścicielami terenu, będziemy mogli wyburzyć przypadkowe, obskurne przybudówki, a nawet niepotrzebny nikomu komin. Odsłonimy elewację klasztoru, będzie możliwość stworzenia tam efektownego bulwaru – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Toczą się trudne rozmowy z głównym wykonawcą Term Cieplickich. Jako że główne problemy rodziły się tam na styku „główny wykonawca – podwykonawcy”. Samorząd postawił twarde warunki. Polegały one m.in. na zagrożeniu wycofania się z kontraktu, jeśli główny wykonawca nie zgodzi się na regulację należności z podwykonawcami bezpośrednio przez miasto. – Ale ta sprawa jest już rozwiązana, mamy aneks do budowy, nie sądzę, by pojawiły się jakieś kolejne perturbacje – przewiduje M. Zawiła.

Najtrudniejsza jest sprawa budowy galerii Focus Mall między ul. Kilińskiego i 1 Maja. Wprawdzie głosy, że firma, która w czerwcu ubiegłego roku zorganizowała efektowny show z przesypywaniem piasku przez władze miasta, co rozumiała jak przystąpienie do budowy, już upadła, nie znajdują tymczasem potwierdzenia, niemniej badamy stan prawny jej egzystencji – podaje UM.
– Wystąpiliśmy z roszczeniem, by firma jednoznacznie określiła swoje zamiary co do tej budowy i odniosła się do harmonogramów, a także, by oficjalnie poinformowała o swoim aktualnym statusie. Oczekujemy na odpowiedź.

Z analizy oficjalnego harmonogramu prac nie wynika tymczasem przekroczenie żadnego terminu kontraktu. Ale też trudno wierzyć, że nie będzie – w najlepszym razie – opóźnień, skoro termin remontu przejścia Kamienne Schodki i zakończenia budowy parkingu na 50 aut jest wyznaczony na koniec października br. Kolejne dwa terminy są bardziej odległe – do jesieni przyszłego roku firma ma uporządkować sieć komunikacji w tym rejonie (zbudować most na Młynówce i przebudować przejazdy ulicami Kilińskiego i Osiedle Robotnicze, a do końca marca 2013 – zakończyć pracę i oddać ten obiekt.

Interesy Miasta – w przypadku, gdyby „czarne” scenariusze miały się okazać prawdziwe – są zabezpieczone m.in. zapisami tyczącymi kar umownych, obciążeniem hipoteki, itp. Zależy nam jednak nie na windykacji pieniędzy, a na powstanie tego obiektu, stąd ta sprawa jest monitorowana na bieżąco i usiłujemy wymusić działania zgodne z zapisami kontraktu – zapewnia prezydent Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Aktywni sąsiedzi

Roboty na Dworcowej

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~dundersztyc 5-09-2011 8:03
Monitorujemy, a...lizujemy, występujemy i oczekujemy. I nie mamy pojęcia, jak to wszystko ogarnąć. Bicie piany jak zawsze.
~xyzII 5-09-2011 8:26
SZ.RED.proszę pisać po polsku a nie po pollskiemu.Za moich czasów nauczyciel by powiedział ;jak by to pies zjadł to by się wściekł; W TV słychać tylko :dzisiej,,włanczać i taką nowomowę II RP.
~Tomasza! 5-09-2011 8:27
Śmiech na sali co wyprawia to PO i Pan Zawiła - już dawno tak źle nie było: tyle obietnic, przecinanie wstęg i wkopywanie drzewek a z tego WIELKIE NIC!!! Pamiętam miasto gdy prezydentem był Pan Józef Kusiak - wszystko się rozwijało, ka...lizacja dotarła w najdalsze zakątki, drogi zostały wyremontowane, a najważniejsze w dziecinie kulturalnej ciągle coś się działo i miasto tętniło życiem - a teraz mam wrażenie powoli umiera...
goscniedzielny 5-09-2011 8:30
ad Focus Park, aby moc uzyskac kary umowne to trzeba je sciagac od firmy wyplacalnej, a ta bedaca w upadlosci taka zapewne nie jest. Co do hipoteki, radzilbym najpierw sprawdzic czy jest tam jeszcze miejsce by dokonac wpisu przez kolejnego wierzyciela. :D
~wyborca1 5-09-2011 8:42
SZczerze mówiąc nic nie rozumiem. Jest dobrze czy jest źle z tymi inwestycjami ? To co widzę to: park w Cieplicach rozgrzebany , roboty prowadzone bez ładu i składu - końca nie widać... Park wodny to samo .
~ 5-09-2011 8:43
Zawiła musi się przede wszystkim szarpać ze spuścizną po poprzedniku- stosem idiotycznych pomysłów i nieudolnych działań. Większość jego inwestycji to był przedwyborczy "rzut na taśmę". A po nas- choćby potop! Jak ktoś ma inne zdanie to niech przejdzie się "promenadą" i zagłębi w oszałamiająco-relaksujących dozananiach estetycznych...
ebee 5-09-2011 9:07
Do Tomasza. Obrębalski też był z PO i to ,co zaczął jest realizowane. Co tu ma dorzeczy partia polityczna. To jeleniogórzanie wybrali Zawiłę. Wybrali go ponownie mimo tego, że już raz pistował ten urząd i nic dla tego miasta nie zrobił, poza wybudowaniem Ksiąznicy Karkonoskiej. Ale Pam MZ uczynił się od razu Dyrektorem tej placówki, więc nie liczę tego jako dokonanie dla miasta. Tym razem jeleniogórzanie dali sie nabrać na wirtualny kit o Parku Technologicznym i Szybkiej Kolei Miejskiej. No, a realia. Kadencja rozpoczęta od...podwyżki uposażenia ..dla siebie. Potem huczna kampania medialna o Realizacji Term Cieplickich. Dziś okazuje się, że te termy to nadal "klapa na całej linii" . Ale uważam że za taki stan rzeczy jeleniogorzanie powinni mieć pretencje tylko do siebie. Pozdrawiam, EBEE
~to juz elo 5-09-2011 9:22
Gdzie jest SKM ?!
~Lord Sith 5-09-2011 9:49
A kiedy to zmienił się harmonogram dla Focusa?? Przecież jeszcze niedawno była mowa, nawet na "wpicowaniu kamienia", że galeria będzie skończona do jesieni 2012, a prace przy niej zaczną się w połowie tego roku. A teraz piszecie, że do jesieni tego roku mają skończyć schodki, do przyszłego komunikacje, a galeria 2013. Kiedy i kto pozmieniał harmonogram???? Jaki w ogóle jest status tego gruntu - Parkridge go dzierżawi czy kupił?? Bo to dość istotne w wypadku jego upadłości o jakiej się pisze od pewnego czasu.
~on.j.gora 5-09-2011 10:41
Galeria Focus buduje sie juz od 11 lat. Wykończyła p.Kusiaka, wykończyła p.Obrębalskiego, wykończy p. Zawiłę. Tak tak Panowie prezydenci, wy sie zmieniacie, a rozgrzebany plac zostaje. A moze by tak sprawic rozgrzebany plac zniknął, a wkoncu powstała galeria, wtedy może i wy dłużej zostaniecie na swoich stanowiskach?
~do PISiakow 5-09-2011 10:54
do Kosciola Panowie, a nie przed Komputerem siedzicie. Szukajcie krzyzy, werbujcie moherow, a nie probujecie zablysnac na jelonce. Pan Zawila duzo juz dla nas zrobil- a to dopiero poczatek, szanowni Rodacy. Poczekajmy... jest dobrze, bedzie jeszcze lepiej. pozdrawiam
~ 5-09-2011 11:27
jak się skąpi na przetargach firm tak to jest że zaliczają "upadłość", kase wzięli a za jakis czas otwierają nową i biorą nowe zamówienia. Jeżeli będzie się dalej tak załatwiało sprawy jak dotychczas z tym 'Focus Mall'em" to nigdy go nie zobaczymy. wystarczy spojrzeć na polskie drogi, wytaniają na firmach, robią fuszerę a za rok już nowa droga do łatania (przykład, ul. wrocławska)
~Marcin73 5-09-2011 11:32
"Miłośnicy Cieplic" wspierają i będą wspierać wysiłki władz miasta zmierzajace do przywrócenia Cieplicom ich dawnej świetności, oraz poprawiające jakość infrastruktury służącej mieszkańcom i kuracjuszom. Z zaniepokojeniem obserwowaliśmy brak postępu prac na terenie budowy Term Cieplickich, z tym większym zadowoleniem przymujemy informację o zmianach w umowie umożliwiających przyśpieszenie robót. Pozdrawiamy, Marcin Kaflik "Miłośnicy Cieplic"
~socjalista 5-09-2011 11:59
Marcinie 73 ,twoje wypowiedzi zalatują "narcyzmem"od pustosłowia nic nie przybędzie,stracone 22 lata,a Ty młody człowieku uprawiasz agitkę z czasów PRL.,PO kim to masz?
~Jano 5-09-2011 12:12
Szp. Zawiła coś ciężko się panu dogadać z kimkolwiek i w jakiejkolwiek sprawie po poprzedniku ,może czas wreszcie p.Obrębalskiego i dawną ekipę rządzącą podać do prokuratora ,albo też do NIK aby skontrolowała zawarte umowy przez poprzedników ja wiem pan nie chce się narażać swojemu ugrupowaniu jakim jest PO dziadowo ,ale może czas najwyższy jest rozwiązać ten problem ,bo inaczej to miasto legnie w gruzach i wiecznej niemocy urzędników nieudaczników ,zbliżają się wybory i myślę że obywatele tego miasta zasługują na lepsze rządy niż to co im proponuje to PO dziadowo z p.Obrębalskim startującym do senatu żal że tacy ludzie biorą się do polityki.
~amatorek 5-09-2011 12:16
Marcinie, miłośniku cieplic, z małej litery. Zrób lepiej kolejny piknik dla cieplickich żuli i obszczajmurków w parku norwskim, który jest największą knajpą pod gołym niebem w mieście. Wspieraj wysiłki władz. Tylko uwżaj, bo możesz się pobrudzić. Żenada. Kolejna tuba nieudolnego prezydenta, nieudolnego zarządu miasta. Tu potrzebny jest przedsiębiorca, który potrafi zadbać o własne interesy, a nie bibliotekarz z wizjami.
~POLAK 5-09-2011 13:42
co do focusa to radzilbym sprawdzic co jest w umowach buehehe bo sie moze okazac ze miasto jest niezabezpieczone
~s. 5-09-2011 19:26
Kiliński się w grobie przewraca. Boli go albo nieudolność urzędników bo spłodzili taką umowę, albo ktoś najnormalniej dostał w łapę i do dzisiaj chroni inwestora.
~faks 5-09-2011 19:44
Zabrali sie wreszcie za dokonczenie drogi na Karpacz kolo Myslakowic, moze do zimy sie wyrobia ;) tym razem
Tomy M. 5-09-2011 23:38
Okazuje się że jest tak jak pisałem ostatnio. Budowa TERM CIEPLICKICH to KATASTROFA BUDOWLANA ... ten budynek po starej fabryce jest w fatalnym stanie ... PĘKAJĄ FUNDAMENTY i jedna ze ścian groziła zawaleniem. Piętrzą się trudności budowlane, podwykonawcy zalegają w hurtowniach za faktury. Ta budowa zamiast POMÓC małym lokalnym przedsiębiorcom tylko ich wykończy! PROJEKTANT powinien wylądować w więzieniu. Miasto za ten projekt nie powinno zapłacić nawet złotówki.
~Gość 6-09-2011 1:55
Konsumpcja, konsumpcja. A może by tak w końcu coś nie związane ze szmalem, a z turystyką, z życiem...?
~lidzia 8-09-2011 19:48
monitorujemy, badamy,a nie wiemy że firmy Parkridge już nie ma? Nawet stronę internetową zwinęli!
~jeju 21-09-2011 10:43
W Gliwicach ten sam problem od wielu lat czekają na swój Focus Park, kilka dni temu widziałem plac budowy, stoi pusty! http://www.bankier.pl/wiadomosc/Focus-Park-Gliwice-powstanie-silami-Mostostalu-2248950.html http://www.mmsilesia.pl/250143/2010/8/22/rusza-budowa-focus-mall-w-gliwicach?category=biznes http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=522672

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie na nowy sprzęt

Harcerze z nową siedzibą

Znaleziono niewybuch

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Powstanie plac zabaw

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
970
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%