MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Miejscy strażnicy pomagają niepełnosprawnym

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 listopada 2015, 12:02
Aktualizacja: 12:04
Autor: SM
Fot. Archiwum
Miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej nazywane potocznie „kopertą” to przywilej, do którego mają prawo określone osoby. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają i ten przywilej ignorują. Jeleniogórscy strażnicy miejscy podczas codziennych patroli kontrolują czy miejsca te zajmują osoby uprawnione.

Reagują też na zgłoszenia mieszkańców dotyczące nieuprawnionego zajmowania „kopert”. Funkcjonariusze sprawdzają również prawidłowość oznakowania tych miejsc. Jeśli oznakowanie budzi wątpliwości, informacja przekazywana jest do zarządcy drogi lub administratora terenu.
Kontrolowane są również karty parkingowe (ważność) jak i podstawa jej używania przez kierującego.

- Niestety nieprawidłowości lub braki w oznakowaniu się zdarzają. To utrudnia pracę strażnikom. Powstają wtedy sytuacje, w których zarówno uczestnicy ruchu drogowego, jak i podejmujący interwencje funkcjonariusze mają wątpliwości związane z nieprawidłowym lub mało czytelnym oznakowaniem. Strażnicy miejscy zmuszeni są wtedy do odstąpienia od interwencji i wyciągnięcia przewidzianych prawem konsekwencji wobec kierującego pojazdem – informuje rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze Artur Wilimek.

Prawidłowe oznakowanie miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, niebudzące żadnych wątpliwości to miejsce oznakowane znakiem pionowym D-18a "parking - miejsce zastrzeżone", z tabliczką T-29 (umieszczoną pod tym znakiem) oraz znakiem poziomym P-20 „koperta" i P-24 (miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej).

Warunki oznakowania miejsca postoju przeznaczonego tylko dla pojazdu samochodowego osoby niepełnosprawnej określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r., w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach.

Oprócz kontroli strażnicy wskazują również miejsca, w których mogłyby być wyznaczone tzw. „koperty”. Funkcjonariusze straży miejskiej biorą także udział w akcjach na rzecz „uwolnienia kopert” ("Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu").

Osoby uprawnione do parkowania na kopercie dla osoby z niepełnosprawnością:
- osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą,
- kierujący pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową,
- kierujący pojazdem należącym do placówki, zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją, przewożący osobę mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostającą pod opieką takiej placówki.

Do parkowania na tzw. „kopertach” uprawnia specjalna karta parkingowa. Od 1 lipca 2015 r. obowiązują tylko nowe karty parkingowe, uprawniające do parkowania na tzw. kopertach, przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością. Poprzednie karty straciły ważność i nie uprawniają do parkowania w tych miejscach.
Nowe zasady dotyczące kart parkingowych wprowadzone zostały nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw z 23 października 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 1446). Karty parkingowe, wydane na podstawie wcześniejszych przepisów, tracą ważność 1 lipca 2015 r.

Kartę parkingową może uzyskać:
1) osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mająca znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
2) osoba niepełnosprawna, która nie ukończyła 16 roku życia mająca znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się; 3) placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Więcej informacji dotyczących uzyskania karty parkingowej można znaleźć na stronach internetowych prowadzonych przez Integrację: www.kartaparkingowa.pl oraz na portalu www.niepelnosprawni.pl.

W przypadku zaparkowania pojazdu na tzw. kopercie, bez pozostawienia w nim w widocznym miejscu nowej (nowy wzór) karty parkingowej, kierujący musi liczyć się niżej wymienionymi z konsekwencjami.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za pozostawienie pojazdu na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej grozi mandat karny w wysokości 500 zł. Kierowca otrzyma również 5 punktów karnych.

Jeżeli kierowca zaparkuje pojazd na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością, a dodatkowo posługuje się w sposób nieuprawniony ważną kartą parkingową, zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 800 zł (za posługiwanie się kartą parkingową przez osoby nieuprawnione grozi mandat w wysokości 300 zł).

Funkcjonariusze uprawnionych służb, w tym straży miejskiej, wydają również dyspozycję usunięcia pojazdu z tzw. koperty na koszt właściciela.

Uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę mogą, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rajd zdewastował las?

Nieuczciwy deweloper usłyszał wyrok

Rafał Fronia o "Rozmowie z górą"

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~: # 16-11-2015 14:06
Proszę niech strażnicy skontrolują miejsce parkingowe przy Biedronce w Jeleniej ,znak stoi w innym miejscu a koperty w innym !
~kijek 16-11-2015 18:43
Racja!!! Mało gdzie oznakowanie jest poprawne.
~abc 16-11-2015 20:49
Wreszcie.Ciekawe czy w zakres sprawdzania wchodzą też parkingi przy np Marketach i Dyskontach czy tylko w obszarze ulic.Spotyka się też osoby prawdopodobnie nie posiadające aktualnych oznakowań uprawniających do parkowania na kopercie które uważają,Że 'stary' znaczek - naklejka na szybie z symbolem niepełnosprawności załatwi sprawę.
~ 17-11-2015 10:01
Oby robily to PIESZE patrole SM. W koncu po 1.01.16 musza odstawic zabawki do pomiaru predkosci, co prawda zostanie im rekach blokadowy orez, ale w koncu moze dostrzega na osiedlach auta zaparkowane na trawnikach. To zmora zieleni osiedlowej i nalog amatorow kierownicy, ktorzy maja olewcze podejscie do estetyki otoczenia.
~/////// 17-11-2015 10:14
A ja już tęsknię za tymi zabawkami do pomiaru prędkości. Po weekendowych podróżach mam już dosyć bezmózgów za kółkiem. Jeszcze nie nadszedł 1 stycznia a już widać na drogach znaczny wzrost ilości osób jeżdżących ze zbyt dużą prędkością.
~ 17-11-2015 13:45
Dopuszcza się również oznakowanie tylko poziome, jeśli jest prawidłowe! Wiec nie musi być znak pionowy, jeśli jest koperta i znaczek niepełnosprawnego! A dobrym przykładem złego oznakowania jest parking Castoramy.
~michałł 17-11-2015 18:14
PANI KIEROWNICZKO Z SKLEPU NETTO W CIEPLICACH gdzi się podzial znak lub koperta miejsce dla osoby niepełnosprawnej dość ze parking jest dziurawy ,to zapomniano o miejscu dla niepełnosprawnych bierzcie przyklad z lidla
~sajmon 17-11-2015 22:10
A gdzie temat strażników miejskich którzy ostatnio zatrzymali dwóch nietrzeźwych na placu :) Typ dostał w tubę i go skuli a jak leżał na glebie i protestował że go pobili to cytat "zatkaj mordę bo ci drugi raz przyjebię" To jakaś standardowa procedura co do obywatela czy jak bo nie rozumiem?
~sajmon 17-11-2015 22:24
A co do wypisanych mandatów dla tych gości to przypominam że obywatel ma prawo odmowy przyjęcia mandatu i nie możecie go do tego zmuszać. Chyba że baliście się panowie sądu grodzkiego bo by wyszło że przekroczyliście wszelkie normy co ?
~do sajmon 18-11-2015 10:26
Jak znam życie to za darmo nie dostał. Miastu potrzeba stanowczych i skutecznych mundurowych.
~sajmon 18-11-2015 22:13
no to jak cię będą katowali przedstawiciele władz to podziękuj im :) nie znasz życia na ulicy :) bo byś tak nie pisał :) nie ma przyzwolenia na łamanie prawa nawet dla władzy :)
~sajmon 18-11-2015 22:46
dla mnie to nad pobudliwość i skok adrenaliny u strażników był bo byłem takim świadkiem z boku od samego początku jak jeszcze chłopaki byli sami :) co najwyżej zasłużyli na izbę albo na dołek a nie na wymierzanie sprawiedliwości na ulicy od tego są sondy :) bałbym się dać broń takim stanowczym i skutecznym mundurowym :) bo jak przegapisz policjanta z lizakiem w krzakach to cię ktoś zastrzeli bo nie zatrzymałeś się do kontroli :) a potem ktoś napisze zasłużył bo uciekał :) nie można dawać palca bo stracisz głowę :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

200 pieczątek w 24 godziny

Juwenalia zakończone

Integracyjny piknik

Słoneczny festyn w Jeżowie Sudeckim

Co z farmą fotowoltaiczną?

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
424
Tak
52%
Nie
44%
Nie mam zdania
4%