MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Miejsca pracy dla młodych prymusów

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 czerwca 2013, 6:57
Aktualizacja: Środa, 26 czerwca 2013, 7:20
Autor: Angela
Fot. Angela
Pięćdziesiąt miejsc pracy dla młodych prymusów powstanie w ramach nowego programu „Jelenia Góra – Moja Pierwsza Praca”, który wczoraj (24.06) zainaugurował prezydent miasta Marcin Zawiła wraz z Ryszardem Grotem, prezesem Simetu i przewodniczącym Rady Gospodarczej.

- Do tej pory słyszałem dwie strony: młodych ludzi, którzy powtarzali, że w Jeleniej Górze nie ma pracy, a z drugiej strony pracodawców, którzy mówili „dajcie nam młodych, zdolnych, a my damy im rozwojową pracę”. Z tych opinii wziął się właśnie pomysł stworzenia programu „Jelenia Góra – moja pierwsza praca” – wyjaśniał Marcin Zawiła.

Program będzie realizowany przy współudziale Powiatowego Urzędu Pracy, który sfinansuje staże dla młodych zdolnych. Obecnie dziewięciu pracodawców, którzy włączyli się do programu zgłosiło zapotrzebowanie na 50 osób, PUP deklaruje sfinansowanie 20. staży.

- Jeśli znajdą się młodzi ludzie chętni do pracy, to i w urzędzie pracy zapewne pojawią się dodatkowe pieniądze – zapewniał prezydent Marcin Zawiła.

Kto może liczyć na staż? Każdy absolwent szkoły ponadgimnazjalnej, który dobrze zda egzamin zawodowy.

- Informacja o miejscach pracy będzie trafiała do szkół, które będą z kolei proponowały pracę swoim absolwentom – wyjaśniał wczoraj Marcin Zawiła. – Kolejne kroki będą już realizowane między pracodawcą, pracownikiem, a urzędem pracy. Z pewnością będzie to motywacja dla tych młodych ludzi do nauki i pozostanie w rodzinnym mieście – dodał prezydent.

Korzyści płynące dla pracodawców podkreślał natomiast Ryszard Grot. - Przede wszystkim jest to obniżenie kosztów – mówił – w czasie tzw. sprawdzenia pracownika. – Gros młodych ludzi ma oczekiwania oderwane od rzeczywistości, dlatego rotacja jest duża, a ten okres trzymiesięcznego stażu, będzie czasem zarówno dla pracodawcy na sprawdzenie pracownika, ale też dla pracownika, który w tym czasie pozna specyfikę pracy i będzie mógł się do niej przygotować. Warunki finansowe na początku nie będą najwyższe, ale za dobrych pracowników, którzy się sprawdzą, pracodawcy naprawdę są skłonni dobrze zapłacić – podkreślał Ryszard Grot.

Do programu włączyli się: Code two (8 miejsc), Simet (3 miejsca), Draexlmaier (6 miejsc), Opso (6 miejsc), ZD Dobiegniew (4 miejsca), FHUM „MD” (2 miejsca), Quest (3 miejsca), Tauron Dystrybucja (2 miejsca), Muzeum Karkonoskie (1 miejsce). Dodatkowo około 15 miejsc zgłosili przedstawiciele branży hotelarskiej.

Miejsca pracy dotyczą m.in. takich zawodów: technik mechanik, technik mechatronik, technik budownictwa, mechanik, monter maszyn i urządzeń, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, monter elektronik, elektryk, filolog ze specjalnością filologia angielska i germańska z uprawnieniami do nauki języka, stolarz, murarz, technik technologii drewna, technik obsługi turystycznej i in.

- Zachęcamy kolejnych pracodawców do zgłaszania się do programu – mówił Ryszard Grot. – Liczymy na to, że ten program będzie się rozwijał i tych miejsc pracy będzie coraz więcej – dodał prezydent Marcin Zawiła.

Pierwsze miejsca pracy w ramach programu mają być po wakacjach, we wrześniu br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uwaga na barszcz Sosnowskiego  

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~` 25-06-2013 8:30
Uważam iż staż jest dobry na początek szczególnie że za darmo i jak jest dobrze umowa napisana to jeszcze stażysta zapłaci karę za rezygnację z tego przywileju. A można tak zrobić żeby stażysta za staż płacił przecież to jest praktyka i nauka a nie ma nic za darmo?
~ 25-06-2013 8:49
A co z ludźmi młodymi z wyższym wykształceniem? dla nich też pracy nie ma... Jakaś dyskryminacja ...
~18 sqandal 25-06-2013 9:11
nie każdy może być prymusem ale ok . A co z tak zwanymi < średniakami > na odstrzał Ich. Praca powinna być dla każdego zresztą konstytucja nam to zapewnia . A tu co ? ...... tylko prymusi mają brzuszki reszta nie musi jeśc , glupie to wyróznienie dla < prymusów > i Ja jako prymus nie przyjołbym by tej propozycji , toć to hańba dla pomyslodawców i tyle w temacie !
~ość portalu 25-06-2013 9:14
Nie tak dawno temu wychwalaliście pod niebiosa na swoich łamach inicjatywę uruchomienia zakładki na stronie UM z ofertami pracy dla jeleniogórzan. I faktycznie strona jest widoczna, ale oferty tam przedstawione są od miesięcy nieaktualne. No może poza jedną.
~adamjer 25-06-2013 9:23
Co Wy opisujecie ! Praca dla młodych ludzi powinna być priorytetem dla władz, staże na 3 miesiące to tylko darmowy pracownik dla firm -żenada . Pracodawcy płaczą od wielu lat, jak tak im że to niech sami pracują na etacie . Dziś mamy dziki kapitalizm , praca za 1100 zł to złapanie Pana Boga za nogi ?
~z jeleniej 25-06-2013 9:51
staże niszczą rynek pracy, darmowy dla pracodawcy pracownik-stażysta będzie przyjmowany na te 3 miesiące, póki PUP będzie płacił a potem takiego pracownika-stażystę na bruk będzie się wywalało bo nowy stażysta będzie znowu opłacany przez PUP i tak w kółko. a ludzie ze stażem pracy 3 mies niewiele mogą znaleźć, Complex spróbuj przeżyć i utrzymać rodzinę za 1100 pln./mies. a bezrobocie spada bo ludzie uciekają z jeleniej.... niedługo i dla Twoich Towarzyszy Complex zabraknie pieniędzy z podatków.... bo nie będzie firm, które by wypracowały dla Ciebie Complexie pieniążki nawet do tego Twojego przybytku kultury
~zal.pl 25-06-2013 11:24
Szkoda to komentować!
~aaaha 25-06-2013 11:34
już się poznała wiara z jelonki na tych pracodawcach,chcialiby darmowych parobków mieć,jakoś nikt nie szaleje za moejscem pracy już w drexie czy Schneiderze ,żle mi się kojarzą te akurat miejsca pracy ,no ale pracodawcy swoje dostaną a ludzie-w sumie dzieciaki ????tak pierszy krok żeby ich zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek prób w kraju szukania pracy,no rewelacyjny pomysł ,
~prze-ebane 25-06-2013 12:15
50 miejsc pracy na tysiące uczniów. gratulacje :) jest się czym szczycić. bezrobocie też podobno spadło bo coraz więcej ludzi ucieka z jeleniej. jedyna praca to przez pośredników na kase albo na wykładanie towaru za 4,60zł na ręke. szkoda słów, niech pan Complex sam idzie popracować trochę do normalnej pracy to zobaczy jak to jest...
~ 25-06-2013 12:40
DOLNOŚLĄZAK. Potępianie w czambuł agitki propagandowej PO /przed wyborami samorządowymi/ jest chybione. Powołany - z inicjatywy mańkutów - Komitet Obrony Pracowników przy współdziałaniu z młodymi socjaldemokratami /gdyż temat dotyczy młodzieży/ powinni monitorować sprawę. A po jej zakończeniu wyeksponować efekty przedsięwzięcia. Good luck!
~ 25-06-2013 13:03
Cd. z 12:40. W przedsięwzięcie zaangażowane są pieniądze budżetu centralnego /z naszych podatków/, którymi - póki co - zarządza PO-partia. Życzyć należy ażeby wydatkowane środki przyniosły konkretne efekty. Czy tak będzie? Czas pokaże. DOLNOŚLĄZAK.
~gość II 25-06-2013 13:52
"Gros młodych ludzi ma oczekiwania oderwane od rzeczywistości" - czyli co oczekują pieniędzy za pracę? Nie chcą za darmo robić, no rzeczywiście zachciewa się.
~gość II 25-06-2013 13:57
Tytuł wprowadza w błąd, to nie miejsca pracy ale darmowe staże na trzy miesiące, jak się skończy dofinansowanie to młodych zdolnych wywali się na bruk. Dobre miejsca pracy na etacie i z dobrą pensją to tylko na legitymację PO i SLD.
~zenek blus 25-06-2013 15:36
W pierwszej fazie wydają zgody na budowę obozów pracy (marketów i hipermarketów) likwidując dziesiątki małych sklepów i setki miejsc pracy a potem wykonują działania pozorowane w postaci załatwienia 50 staży na 3 miesiące na czym korzystają pracodawcy wampiry mając niewolników za darmo. Wspaniała logika. będzie się miał czym pochwalić zapieckowy gaduła.Typowy figurant , pozorant za 13000 zł miesięcznie. Mieszkańcy obudźcie się.
~stazysta 25-06-2013 16:10
wystarczy sprawdzić jak zatrudnia się w urzędach państwowych typu ZUS, US, sam PUP - stażysta tania siła robocza, wymiana ciągła jak już nie dostanie się kasy z budżetu na jednego, to choć najlepszy bay, bay czas na kolejnego niewolnika
~ 25-06-2013 16:42
populizm, populizm i jeszcze raz populizm, jak przytoczyli przedmówcy od kiedy staż wiąże się z wakatem, mam pytanie czy to ma byc sposób na odpływ młodych z tego miasta? jeżeli tak to życzę powodzenia, myślę, że tego typu informacje prawie na pewno przysporzą PO potencjalnych wyborców oczywiście wyłącznie wśród prymusów i tego wam rzyczę...
~Iwona 25-06-2013 17:13
Tylko POstkomuniści mogą coś takiego wymyśleć. Staże dla prymusów w zawodach robotniczych!!!
~uhahany 25-06-2013 17:47
Prymusi zostaną w mieście na darmowych stażach, a reszta wyjedzie za granicę zarabiać pieniądze. Słuszną linię ma nasza władza!
~holokał 25-06-2013 18:41
czyli pojawi się w jg przemysł chemii budowlanej, automotive, spożywczy, chemiczny, jakieś centrum szkoleniowo-badawcze, firmy produkujące urządzenia produkcyjne dla różnych branż ...etc? ????????????????????????????????????????? bo na takie studia idą prymusi :D
~Pan M. 25-06-2013 19:58
Świetnych fachowców nie brakuje, ale ktoś kto jest ogarnięty to się ceni. Ja po studiach (mgr inż.) długo szukałem, zagryzłem zęby i w końcu znalazłem prace płatną adekwatnie do moich umiejętności. Czy zarabianie 4-5 tys. zł netto dla fachowca to przesadnie dużo? Oczywiście nie od razu, bo ja też robiłem 2 lata za darmo. Z drugiej strony te staże to uciekanie od uczciwego płacenia. Nie wierzę w ani jedną dobrą intencję ani jednego pracodawcy. Z drugierj strony to Państwo wymusza taki obrót spraw, przez podatki i zusy.
~ZoYo 25-06-2013 23:36
Hmmm , przecież dla młodego człowieka to nie opłacalne zupełnie , 1000 razy lepiej za granice wyjechać ... nie dość że jest praca to jeszcze jest w czym wybierać , a tu nic ....
~SARBLE 25-06-2013 23:41
Ale szał !!!!!
~ 26-06-2013 1:27
znowu s...e w banie a tak serio to przelewanie z pustego w próżne bo tylko stałe miejsca pracy rozwiążą problem czyli wieloletnie umowy o pracę w stabilnych firmach
~łubudubutoja 26-06-2013 7:18
Młody ,energiczny z pomysłami ,zaraz go wywalą a wcześniej mu szef powie co ty będziesz mitu pie,ł.Szkoda czasu lepiej skorzystać z oferty;http://www.dw.de/polak-z-niemieckim-paszportem-lepsze-szanse-na-prac%C4%99/a-16896001.
~uczen 26-06-2013 20:10
Słabo poszedł niemiecki?? Zależy gdzie... Jak pisać to wypadałoby dokładnie. W G1 i angielski i niemiecki poszły świetnie! Brawa!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plac zabaw już wkrótce

Bałaganiarz zapłaci

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
801
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%