MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Międzynarodowy Dzień Inwalidy w Zgorzelcu z odznaczeniami, wykładami i warsztatami

Wiadomości: Region
Wtorek, 9 kwietnia 2013, 7:48
Aktualizacja: 8:02
Autor: Mea
Fot. Zbigniew Śliwiński
Prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem Leszek Karbowski został odznaczony Honorową Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” podczas Międzynarodowego Dnia Inwalidy „Życie Bez Bólu”, który odbył się w Zgorzelcu. Podczas spotkania były wykłady i warsztaty na temat nowych sposobów rehabilitacji, opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi.

W trakcie uroczystego otwarcia obchodów Międzynarodowego Dnia Inwalidy „Medalem Twórców Polskiej Rehabilitacji” został wyróżniony prof. Zbigniew Śliwiński, wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz kierownik Stacjonarnego Ośrodka Rehabilitacji im. prof. Wiktora Degi w Zgorzelcu. Medal wręczył mu prezes honorowy Towarzystwa Walki z Kalectwem Henryk Waszkowski.

„Szkarłatnym Sercem”, czyli odznaką przyznawaną przez Jeleniogórski Oddział TWK wyróżniono Rafała Gronicza, burmistrza Zgorzelca, Danutę Śliwińską, działaczkę Transgranicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Marka Kiljańskiego, prezesa PTF oraz Grzegorza Śliwińskiego, pracownika naukowego Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

Za działania na rzecz osób niepełnosprawnych, współtworzenie Spółdzielni Socjalnej „Patron”, znoszenie barier technicznych i międzyludzkich, współpracę ze stowarzyszeniem działającym na rzecz osób niepełnosprawnym w Libercu oraz organizację warsztatów terapii zajęciowej i imprez dla niepełnosprawnym o wymiarze wojewódzkim, Leszek Karbowski został odznaczony Honorową Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Odznakę przyznał Sejmik Województwa Dolnośląskiego, a wręczył ją Tadeusz Lewandowski, radny Sejmiku, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Bardzo cieszę się z wyróżnienia, choć trzeba pamiętać, że na ten sukces pracowało bardzo wiele osób, którym jestem wdzięczny za ofiarowaną pomoc – powiedział Leszek Karbowski, który również wziął udział w obchodach w Zgorzelcu. Jeleniogórski oddział TWK był współorganizatorem spotkania.

Już po raz XIX uroczystości oraz sesje naukowe związane z Międzynarodowym Dniem Inwalidy „Życie Bez Bólu” odbyły się pod patronatem honorowym wojewody dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy. Było to kolejne spotkanie naukowe rehabilitantów, fizjoterapeutów, lekarzy, inżynierów biomedycznych, pracowników socjalnych oraz naukowców z różnych stron świata.

- Zainteresowanie wykładami i warsztatami było duże, a wzięło w nich udział ok. 1000 osób – mówił Leszek Karbowski.

Odbyło się 8 sesji, podczas, których wygłoszono 85 wykładów i referatów na temat osiągnięć z zakresu inżynierii biomedycznej, fizjoterapii, rehabilitacji oraz medycyny fizykalnej. W sympozjum swoje prace prezentowali naukowcy z Hiszpanii, Libanu, Indii, Włoch, Estonii, Litwy, Niemiec, a przede wszystkim naukowcy z Polski. Przedstawiciele nauki: 25 profesorów w tym 8 z zagranicy oraz 16 doktorów prezentowało swoje unikalne osiągnięcia w dziedzinie nauk medycznych, fizjoterapii, rehabilitacji i geriatrii.

- Wiodące tematy wykładów i prezentacji to „Nowoczesne technologie w inżynierii biomedycznej”, „Neurorehabilitacja we współczesnej medycynie”, „Balneologia, medycyna fizykalna i współczesna fizjoterapia” oraz „Kinesiologi Taping w medycynie i sporcie kwalifikowanym”, czyli rehabilitacja i uśmierzanie bólu specjalnymi plastrami, co cieszyło się dużym zainteresowaniem – podkreślił Leszek Karbowski.

We współpracy z Transgranicznym Uniwersytetem Trzeciego Wieku ze Zgorzelca działającym pod przewodnictwem Anny Śliwińskiej, przedstawiono szereg referatów i prezentacji o leczeniu schorzeń geriatrycznych z możliwością wykorzystania środków leczniczych. Wiodące tematy to „Wielopokoleniowe spotkania w uniwersytecie – Wnuczek - Dziadek” oraz „Miejsce i rola współczesnej geriatrii w medycynie”.

- Odbywały się również warsztaty terapeutyczne oraz finał konkursu plastycznego pt.; „Nie Jesteś Sam”. W trakcie obchodów miała miejsce też wystawa sprzętu rehabilitacyjno – ortopedycznego. Duże zainteresowanie wzbudził program zaprezentowany przez Josephine Dietz z Berlina „Interaktywność człowieka niepełnosprawnego”, w którym uczestniczyli przedstawiciele naszego oddziału, a był to program ukazujący wpływ muzyki na zachowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – powiedział prezes jeleniogórskiego oddziału TWK.

Przewodniczącymi komitetu naukowego byli prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń reprezentujący Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, oraz prof. Santos Sastre Fernandez reprezentujący Uniwersytet Medyczny w Barcelonie, prekursor leczenia skolioz Metodą FED. Przewodniczącym Komitetu organizacyjnego był prof. nazw. dr hab. n. med. Zbigniew Śliwiński – wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz kierownik Stacjonarnego Ośrodka Rehabilitacji im. prof. Wiktora Degi w Zgorzelcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Staranował trzy samochody

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Z bonem turystycznym do zamku Książ w Wałbrzychu!

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 9-04-2013 10:24
Gratuluję serdecznie ;)
~ 10-04-2013 7:36
Zabiera sie srodki pomocy inwalidom, a daje odznaczenia, ja z kas to znam? byl komunizm ! to ich metoda na zycie, widze historia kolem... za odznaczenia pojada na rechabilitacyjne tunusy! A le jaja, ludzie, QVO VADIS ? Inni sie pasa, nie plamiac rak praca, maja wladze...i kase maja w d... ludzi juz nie przydatnych, a tych drugich jako holote do tyrania na smieciowkach, zyja jak bogowie w eleganckich garniturkach i malo obchodzi ich zycie narodu. Wiemy co jest grane, po co wiec ten PIC z odznaczeniami?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusza remont alei Wojska Polskiego – jaka w tym czasie organizacja ruchu?

Znowu auto na chodniku

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
696
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%