MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Międzynarodowo w „Norwidzie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 października 2012, 7:20
Aktualizacja: Czwartek, 18 października 2012, 7:58
Autor: Mea
Fot. Mea
Uroczyste rozpoczęcie międzynarodowego projektu wymiany uczniów Comenius odbyło się wczoraj (16.10) w sali błękitnej Pałacu Schaffgotschów w Cieplicach. – Około dwudziestu uczniów z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Rumunii i Francji gościmy przez tydzień w naszej szkole. Chodzi o propagowanie gównie języka francuskiego i angielskiego, a przy okazji naukę pozostałych języków – mówiła Iwona Kumek, dyrektor II LO im. C. K. Norwida.

Uczniowie spotkali się z prezydentem Jeleniej Góry, a w najbliższych dniach będą zwiedzać Kotlinę Jeleniogórską m.in. Szklarską Porębę i Karpacz. Zagraniczni goście chcą też zobaczyć Karkonosze i wejść na Śnieżkę. – Wczoraj w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie musieli przygotować prezentacje różnych krajów m.in. tych, z których przyjechała młodzież biorąca udział w projekcie. Było smacznie, gdyż próbowaliśmy specjałów skandynawskich, norweskich czy francuskich - od tarty po szarlotkę czy czeskie knedliki. Nie zabrakło typowej dla tych narodowości muzyki, nawet pojawił się zespół ABBA – dodała.

W czwartek (18.10.) uczniowie z projektu będą prowadzili w II LO im. C.K. Norwida lekcje w swoich narodowych językach. W piątek pojadą na wycieczkę do Pragi. - Uczę się języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz języka francuskiego. U siebie tym razem goszczę Włoszkę Kamilę. Wcześniej to ja byłam na wymianie w Rumunii, gdzie zaprzyjaźniłam się z Włoszkami, które poleciły mnie właśnie Kamili. Wymiany są bardzo dobre, bo można otworzyć się na ludzi, poznać inne kultury np. specyficzne zachowania, a przede wszystkim języki - mówiła Katarzyna Nykiel z klasy II matematyczno-informatycznej.

Ida Stolarczyk gości Portugalkę Suzane. - Ja rozmawiam z nią po angielsku, ona ze mną po francusku, ale jakoś się
dogadujemy. Zauważyłam różnice np. w rodzaju jej jedzenia. Rano je ciastka lub owoce, potem coś drobnego np. pizzę i dopiero na kolację ciepły posiłek, tak jak u nas na obiad. Projekt oceniam bardzo dobrze, gdyż szlifujemy dzięki niemu języki. Nauka z obcokrajowcem jest łatwiejsza, niż w szkole na lekcjach. Wkrótce pojadę na wymianę do Portugalii – mówiła Ida Stolarczyk z klasy II e matematyczno-informatycznej.

Takich wizyt w „Norwidzie” będzie dwanaście, a w maju lub czerwcu dziesięciu uczniów z II LO pojedzie do Francji i Włoch na rewizytę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komputery dla szkół

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Nie tylko dla seniorów

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Kasia0 17-10-2012 9:12
A te dzieci to też z Ogólniaka? Wyglądają na trochę młodsze.
~hm 17-10-2012 21:28
Szkoda że znowu nikt nie wspomniał, że projekt jest realizowany przez nauczyciela francuskiego,nie dyrekcje jak to wynika z tekstu. Lekka siara że gdy przyjeżdżają obcokrajowcy w łazience woda leci cienkim strumyczkiem, a jakichkolwiek papierowych ręczników ani widu ani słychu. Norwidziaki do tego sposobu oszczędzania już się przyzwyczaiły pewnie, ale chociaż na te kilka dni dyrekcja mogłaby zadbać o dobre imię szkoły.
~hm 17-10-2012 21:40
Nie wspomnę że prócz nie wymienienia nazwiska "organizatora" całej imprezy to nawet nie raczono umieścić na jakimkolwiek zdjęciu.
~Ki 17-10-2012 21:47
No właśnie. Po raz kolejny zasługi przypisywane są dyrekcji, niestety nikt nie wspomniał o tym, że projekt realizowany jest przez nauczyciela języka francuskiego. Wszystko jest na jego głowie, bo ten projekt to nie tylko miłe podróże po Europie, ale wiele obowiązków. Gratutuję rzetelności :)))
~chriss 17-10-2012 22:37
Jak zwykle brak możliwości zamieszczenia komentarzy pod artykułem dot Starostwa pod rządami czerwonego dziadka!
~loola 17-10-2012 23:01
Wielkie brawa dla pana Roberta Zalewskiego za realizacje projektu , młodzież z Norwida w przeciwieństwie do autorów wszelkich możliwych artykułów na temat projektu Comenius doskonale wie komu zawdzięcza możliwośc wjazdów na wymiany zagraniczne , dodatkową nauke francuskiego i świetną zabawe :) Polecam pozostałym nauczycielom z Liceum nr. II równie wielkiego zapału do pracy na rzecz młodzieży , może zyskają chodz odrobine sympatii jaką darzymy Monsieur Zalewskiego :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Identyfikacja wizualna

Harcerze z nową siedzibą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Porządki na cmentarzu

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%