MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Międzynarodowe warsztaty teatralne w Żeromie

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 grudnia 2017, 9:24
Aktualizacja: 21:08
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 jest jedną z trzech, które uczestniczą w międzynarodowych warsztatach teatralnych. Uczniowie z Jeleniej Góry, Liberca oraz Zittau do maja przyszłego roku będą szlifować swoje umiejętności aktorskie, a następnie w każdym z tych miast zaprezentują spektakl będący podsumowaniem projektu pod nazwą J–O–Ś.

To druga edycja projektu, którego nazwa pochodzi od trzech szczytów (Jestěd -Oybin-Śnieżka) uczestniczących w nim regionów. Wspólne działania podjęły w tym zakresie: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (Polska), Teatr im. Gerharta Hauptmanna w Zittau/Görlitz (Niemcy) oraz Teatr im. Františka Xavera Šaldy w Libercu (Czechy). - Angażujemy do tego projektu młodych ludzi, którzy działają w ramach młodzieżowych scen dramatycznych tych teatrów - powiedziała Joanna Skórecka, nauczycielka języka polskiego, a jednocześnie instruktorka zajęć teatralnych w ZSO Nr 1, która wraz z Jackiem Poruszyńskim opiekuje się grupą odbywającą warsztaty w naszym mieście.

Młodzież przygotowuje spektakl w trzech językach, który zobaczymy w maju 2018 roku w Libercu, Zittau i Jeleniej Górze. Aktualnie uczestnicy przygotowują kolejne sceny pod okiem aktora prowadzącego - Grzegorza Stosza z Zittau, a także choreografką z Wrocławia - Angeliką Pytel.

Sztuka pod roboczym tytułem "Crossroads" (skrzyżowania) będzie opowiadać m.in. o barierach komunikacyjnych trzech kultur z terenu Euroregionu Nysa. W projekcie bierze udział około 50 osób, w tym 15 z jeleniogórskiego "Żeroma". - Nie prowadziliśmy żadnych castingów, kto miał ochotę wziąć udział - ten bierze - dodała J. Skórecka, która podkreśla, że oprócz działalności artystycznej bardzo ważna jest dla nich integracja i możliwość poznania rówieśników z Czech i Niemiec. Młodzi aktorzy mają od 15 do 17 lat i chętnie działają w różnych inicjatywach szkolnych, jak i pozaszkolnych. - Nasza młodzież jest fantastyczna. Wykorzystujemy ich naturalne predyspozycje - ruchowe, muzyczne, umiejętność improwizacji. Są inteligentni i chcą się rozwijać, więc efekt będzie bardzo dobry - stwierdziła nauczycielka z ZSO Nr 1.

Na początku przyszłego roku podobne warsztaty odbędą się w Libercu, a następnie w Zittau - to właśnie w Niemczech odbędzie się premiera spektaklu, a okoliczność nie będzie przypadkowa, bowiem przewidziana jest w ramach Festiwalu Trzech Kultur, gdzie oprócz teatrów młodzieżowych zaprezentują się także profesjonaliści.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przedwiośnie na rzecz LGBT

W obronie połączenia kolejowego

W Sejmie o Karkonoszach i turystyce osób niepełnosprawnych

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~M. Kamiński 3-12-2017 13:47
JOŚ to bardzo mądry projekt, nie tylko jeśli chodzi o pracę Teatru Norwida z młodzieżą (która wreszcie jest), ale przełamywanie barier językowych w odbiorze spektakli i pokazywanie, że w ogóle mamy blisko do innych teatrów, mieszczących się zresztą w uroczych miastach w zasięgu 2 godzin jazdy. Więc skoro jedziemy w góry, na narty czy do pływalni do tzw. bliskiej zagranicy, to równie dobrze możemy ruszyć na spektakl teatralny czy operowy do pobliskich Niemiec czy Czech. Oby jak najwięcej takiej właśnie współpracy euroregionalnej! Super, pozdrawiam. Miłosz Kamiński

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trawnik to nie parking

Partnersko i kulturalnie

Remonty szlaków po czeskiej stronie gór

Widowiskowe odsłonięcie Ławki Wolności w Jeleniej Górze

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
871
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%