MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Międzynarodowe spotkanie prokuratorów

Wiadomości: Region
Sobota, 22 kwietnia 2017, 15:57
Aktualizacja: Niedziela, 23 kwietnia 2017, 7:02
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W dniach 20–21.04 odbyła się w Wojanowie Międzynarodowa Konferencja Prokuratur w ramach projektu „Zagrożenia współczesnej Europy z perspektywy współpracy prokuratur na polsko–saksońskim pograniczu”.

Konferencję poprzedziły spotkania robocze z udziałem prokuratorów z Polski, Czech i Niemiec, gdzie zdiagnozowano 3 obszary zagrożeń: kryminalne wynikające z nielegalnej migracji, gospodarcze związane z oszustwami podatkowymi VAT, a trzecim tzw. cyberprzestępczość.

Uczestniczyło w niej 60 osób i konferencja była współfinansowana ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Niemcy byli reprezentowani przez Prokuraturę Generalną w Dreźnie, Prokuraturę z Goerlitz oraz funkcjonariuszy niemieckiej policji. W skład delegacji czeskiej wchodzili prokuratorzy z Brna, Usti nad Labem oraz z Prokuratury Libereckiej i policjanci z Liberca. Najliczniejsza była polska delegacja z gościem honorowym na czele – Bogdanem Święczkowskim, pierwszym zastępcą Prokuratora Generalnego. Byli też dyrektorzy departamentów Prokuratury Krajowej, a także przedstawiciele Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu z Piotrem Kowalczykiem i pozostałych prokuratur z regionu wrocławskiego.

Jak przyznał Marek Gołębiowski, prokurator okręgowy w Jeleniej Górze, na terenie Niemiec problem z imigrantami jest bardzo duży, znacznie mniejszy w Czechach, a najmniejszy w Polsce. - Nie wiadomo jak dużo jest tam nielegalnych imigrantów, często podszywających się pod Syryjczyków i Niemcy przestają sobie z tym radzić. Stąd też był apel Prokuratora Federalnego Niemiec o wsparcie Prokuratorów Landowych o wsparcie – mówił M. Gołębiowski. W Czechach najwięcej imigrantów, podobnie jak w Polsce, pochodzi z Ukrainy. - W najbliższym czasie Ukraińcy będą mogli wjechać do Unii bez wizy. Myślę, że wtedy skala problemu będzie malała – ocenił prokurator okręgowy w Jeleniej Górze.

Jak podkreślają organizatorzy, tego typu konferencje są potrzebne. - Wcześniejsze konferencje dotyczyły przestępczości narkotykowej, samochodowej. Teraz wychodzimy naprzeciw kolejnym zagrożeniom – podkreślił Marek Gołębiowski, który pozytywnie ocenia zmiany w prokuraturze. - Nowy model prokuratury jest zbliżony do tego, jaki funkcjonuje u naszych sąsiadów – stwierdził.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

DIOZ: To zarzuty wyssane z palca

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~31 22-04-2017 20:41
oficjalne spotkanko jednej z większych mafii...
~sąsiad prokuratorów 22-04-2017 21:42
Robią zjazdy międzynarodowe a do dnia dzisiejszego ja jako uczciwy POLAK płacę KEMBUDOWI za jego grunty a 7- sędziów(wtym 3prokuratorów)nic nie płaci a gdy Kempiński idzie z nimi do sądu aby to przenieść po za Jelenią to odrzucają, koło zamknięte.
~~~niewiedzący~~ 22-04-2017 22:24
Nic nie jedli nic nie pili tak o suchym pysku

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Budują ekopostojownię

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Powalczą o puchar burmistrza

Wpadka fałszerzy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
668
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%