MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Międzynarodowa dyskusja o przemocy

Wiadomości: REGION
Niedziela, 9 listopada 2008, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: Mar
Fot. Mar
Przemoc w rodzinie i placówkach oświatowych. Nad tak postawionym, wzbudzającym emocje tematem przez dwa dni dyskutowali w hotelu Jan w Wojcieszycach uczestnicy 16. międzynarodowej, polsko–czesko–niemieckiej konferencji roboczej.

Pomysł wymiany doświadczeń dotyczących ochrony praw dziecka zrodził się między Czechami i Niemcami. Polska dołączyła do projektu po kilku latach. Organizatorem spotkań po polskiej stronie jest Ogólnopolski Komitet Ochrony Praw Dziecka.

- W Polsce spotykamy się po raz drugi – wyjaśnia organizator spotkania, Józef Pawłowski, przewodniczący Terenowego Komitetu OPD w Jeleniej Górze – co roku spotkanie odbywa się w innych kraju.

Z wystąpienia Józefa Pawłowskiego wynurzył się dość ponury obraz polskiej rodziny i szkoły. Mówił, że wielkim problemem jest przemoc w rodzinie. Co roku rejestruje się trzy tysiące dzieci pobitych z uszczerbkiem na zdrowiu. Nie lepiej jest w szkole, która jest miejscem wojen i przemocy rówieśniczej.

– Kiedyś dyrektorzy bagatelizowali problem narkomanii w szkołach i wzięli się za nią gdy było już za późno. Teraz podobny mechanizm widać w przypadku przemocy, zamiast walczyć, zamiata się problem pod dywan – wyjaśniał prelegent.

Mirosława Kątna mówiła o tym, że dziecko nie poskarży się na rodziców z którymi bywa w związku emocjonalnym i dlatego tak ważna jest obserwacja nauczycieli i opiekunów. Wielkim problemem jest wciąganie dzieci w konflikty między rodzicami. Nazywa się to przemocą okołorozwodową. Rodzice przyciągają dziecko do siebie, dyskredytując byłego partnera.

O problemach z przemocą wobec dzieci ze strony najbliższych na terenie Niemiec mówił dr Haine Zschache. Niemcy mają z tym wielki problem, szczególnie na wschodzie, gdzie bezrobotni rodzice często odbijają swoje niepowodzenia na najmłodszych.
O przemocy w rodzinie i rówieśniczej w Czechach opowiedziała Andrea Hackova.

Rozmawiano też o realizowanych już programach, które są owocem wcześniejszych konferencji. Program: Mocni Rodzice- Mocna Dzieci w Czechach i projekt wspierania rodzin Kompas w Saksonii. Dyskutowano również o nowym projekcie ochrony dziecka „Bez granic”, realizowany przez Związek Miejski Zittau, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Bogatyni i Komitet Ochrony Praw Dziecka w Dolni Podluzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Sabath 9-11-2008 21:00
wprowadzić ostrzejsze kary i ostre za chowanie sprawy pod dywan
~Sabath 9-11-2008 21:01
nauczyciele są zatraszani przez uczniów tu dobrze by było jakby nauczyciel umiał się obronić
~reif 10-11-2008 9:41
rozmawiajcie ,rozmawiajcie,spotykajcie sie w luksusowych hotelach,żłopcie kawę i tak z tego nic nie wyniknie,zresztą jak zawsze szkoda forsy i czasu....
~Sabath 10-11-2008 22:48
rozumiem że lubicie grzać swoje szanowne tyłki ale co za dużo to nie zdrowo pora ruszyć odgniecione tyłki
~Józef Pawłowski 12-11-2008 10:22
Bardzo dziękuję za ten materiał, ale wnoszę poniższe uwagii: * Organizatorem spotkań po polskiej stronie nie jest Ogólnopolski Komitet Ochrony Praw Dziecka, takiej organizacji w ogóle nie ma, a Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze (TKOPD) - struktura terenowa Komitetu Ochrony Praw Dziecka (KOPD), * Józef Pawłowski nie jest przewodniczącym Terenowego Komitetu OPD w Jeleniej Górze, a TKOPD w Jeleniej Górze, * Mirosława Kątna jest Przewodniczącą Zarządu Krajowego KOPD

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Rok Anioła?

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

O bezpieczeństwie

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
215
Tak
40%
Nie
49%
Nie wiem
10%