MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Między Podgórzynem i Zachełmiem zostanie wyciętych 137 drzew

Wiadomości: Region
Wtorek, 3 lipca 2012, 9:34
Aktualizacja: Środa, 4 lipca 2012, 7:12
Autor: Agrafka
W tym tygodniu ma zapaść decyzja czy 137 drzew rosnących przy drodze między Podgórzynem a Zachełmiem zostanie wycięte, a także, czy zostanie przesadzony bluszcz będący pod ochroną. Wycinka planowana jest z powodu remontu jezdni, a drzewa stwarzają niebezpieczeństwo na drodze, bo rosną na skrajni jezdni, na przepustach, czy też w rowach przydrożnych. – Bez pozwolenia na wycinkę remont drogi nie może się rozpocząć – mówi Krzysztof Sobała, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze.

Początkowo Zarząd Dróg i Mostów wnioskował o wycięcie 174 drzew, które mogły przeszkadzać w remoncie drogi lub zagrażać kierowcom. Podczas pierwszej wizytacji dendrologów z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu okazało się jednak, że wśród nich znalazła się topola czarna, która jest pomnikiem przyrody. Ponadto cztery drzewa porasta bluszcz, który jest pod ochroną.

- W trakcie wizji zwrócono głównie uwagę na stan zdrowotny drzew, termin przeprowadzenia wycinki (z uwagi na trwający okres lęgowy ptaków) oraz gatunki chronione. Wzbudziło to wątpliwości co do rzetelności przeprowadzonych oględzin. Zarządzono ponowną wizję terenu pod kątem kolizji drzew z planowaną modernizacją drogi - informuje Sylwia Szefer-Michalak, koordynator Oddziału Ochrony Przyrody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu

Wśród drzew zgłoszonych obecnie do wycinki są m.in. lipy, klony, jesiony. Są to w większości są samosiejki. Należy je wyciąć ponieważ droga na odcinku z Podgórzyna do Zachełmia jest bardzo wąska, a wiele z nich jest na skrajni jezdni i konary spadają na ulicę. Ponadto drzewa rosną w rowach melioracyjnych i na przepustach, a zaplanowane jest także utwardzenie pobocza, więc wycięcie samosiejek jest niezbędne. Poza tym korzenie niszczą jezdnię i pobocze. Planowane jest też miejscowe poszerzenia jezdni, gdyż jej dotychczasowa szerokość została ukształtowana ponad sto lat temu i nie jest dobrze przystosowana do natężonego ruchu samochodowego.

- Po drugiej wizji złożyliśmy nowy projekt wycinki drzew i teraz mamy nadzieję, że już uzyskamy zezwolenie – mówi Jolanta Hapanionek, inspektor do spraw Ochrony Środowiska i Rolnictwa z Urzędu Gminy Podgórzyn.

Po ostatniej wizji przedstawicieli z RDOŚ, z planu wycinki zostało usuniętych 36 drzew, głównie lip, które najmniej przeszkadzają w remoncie drogi. Natomiast 137 drzew zostało zakwalifikowanych do wycinki w planie Gminy Podgórzyn, która złożyła wniosek o ich wycięcie do RDOŚ we Wrocławiu.

Jak informuje Sylwia Szefer-Michalak, decyzja o pozwoleniu na wycinkę drzew w obrębie drogi 276 powinna zapaść jeszcze w tym tygodniu. - Ma być wyciętych 101 jesionów wyniosłych, 3 sosny zwyczajne, 7 lip drobnolistnych, 9 brzóz brodawkowatych, 4 dęby szypułkowe, 4 modrzewie europejskie, 2 świerki pospolite, 2 buki pospolite, 2 olsze czarne, topola osika oraz 2 jarzębie pospolite. Łącznie 137 drzew. Ponadto został sporządzony projekt decyzji zezwalającej na zniszczenie siedliska gatunku bluszczu pospolitego pod warunkiem jego przesadzenia.

- Jak tylko uzyskamy pozwolenie na wycięcie drzew prace związane z remontem drogi z Podgórzyna do Zachełmia będą mogły ruszyć. Jak na razie dziury w jezdni zostały załatane, by choć trochę lepiej można było po tej drodze jeździć – zapewnia Krzysztof Sobała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wakacje w Złotoryi

Finał na lawecie

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~raf 3-07-2012 10:09
O jakim natężeniu ruchu na tej trasie mówia?. Wycięcie drzew i remont drogi - w tym miejscu dyskusyjny, zmieni bezpowrotnie to unikalne miejsce w 'autostradę turystyczną", tylko, po co?.
~rychu 3-07-2012 10:23
wycięto tak wcześniej drzewa pomiędzy Jeżowem Sudeckim a Czernicą. Miało byc dla bezpieczeństwa. Tymczasem samosiejki obrosły całą drogę zasłaniając cały widok drogi. Mieszkańcy sami drzewa i krzaki wycinali bo droga tam fatalna i jeszcze żadnego widoku. Ale chętnych do pozyskania ogromu drzew było mnóstwo. Ktoś znów dobrze zarobił wciskając nam kit.
~ 3-07-2012 10:39
Wycinajcie , tylko nie zapomnijcie zapłacić kary, liczyć obwód pnia w centymetrach i po dupie gmine.
~Wild Darius 3-07-2012 11:27
Tak wytnijcie wszystkie drzewa, będziecie mieli czym palić w kominku. Akurat wy się przejmujecie bezpieczeństwem, już to widzę. Gdzie są zieloni? Wiatraki im przeszkadzają a jakoś do drzew się nie przywiązują, może trzeba ich tam przybić, za co biorą kasę?
opera-mini.nеt 3-07-2012 12:01
Trzeba drzewa owinąć folią aluminiową i potraktować je polem elektromagnetycznym, żeby nie wydzielały się metale ciężkie. Bo drzewo koło drogi wchłania w siebie ołów ze spalin samochodowych, ponieważ w spalinach jest ołów... :-)
~Wild Darius 3-07-2012 12:09
Chyba z Twojego wartburga ten ołów się wydobywa.
~ 3-07-2012 12:13
do 10:39, oni nie zapłacą kary ,karę zapłaci facet 18 tyś za to że ratując matkę na którą zwaliło się drzewo przez nią posadzone na własnej posesji , chory, poje..... kraj
~Ryś z Klanu 3-07-2012 12:47
Raf.O jakim natężeniu ruchu mowa?A no o takim,że jest to droga łącząca Szklarską Porębę i Karpacz!Postaraj się zatem domyśleć jakie natężenie występuje na tym odcinku drogi.Po co?Właśnie dla poprawy bezpieczeństwa miejscowych i turystów!Za słabe argumenty?Wymyśl lepsze!
~lessi 3-07-2012 13:20
wyciecie drzewa przez firme ok.6 tys.zl razy137 ladna sumka no nie.Tradycyjnie 20% do kieszeni urzednika- czy jest zmiana w stawkach.Te wszystkie melioracje,regulacje koryt rzek itd.to wielkie lupienie kasy panstwowej przez cwaniaczkow.Natura szydzi z takich specjalistow.Dwa trzy wieksze opady i powracamy to punktu wyjscia.Niech ku..a wezma sie za porastajacy pobocza barszcz Sosnowskiego-za chwile strach bedzie wejsc do lasu.
~a4utor 3-07-2012 13:36
zawsze drzewa były i nikomu nie przeszkadzały a teraz nagle trzeba wyciąć. duże, wieloletnie drzewa powinny zostać- robicie z naszej kotliny step. Juz wcześniej wycięto drzewa przy drodze pomiędzy Podgórzynem- stacja paliw a zbiornikiem w Sosnówce i jakoś nikt do tej pory drogi nie zrobił- jest ona jeszcze węższa niż ta przez zachełmie. gdzie by drzewa nie był i tak będą stwarzać jakieś niebezpieczeństwo- ludzie muszą zacząc być bardziej ostrożniejsi i patrzec na okrągłe znaki !!!
~zachełmianin 3-07-2012 13:57
żałosne komentarze :( zapewne nikt z Was nie miał okazji jechać tą drogą i mijać się np. z autobusem, albo zobaczyć co z ulicy robi woda po deszczu, która nie może odpłynąć, gdyż w rowie ulicznym rosną drzewa, albo jechać w czasie dużego wiatru i oberwać suchym konarem po dachu samochodu. Nikt z nas nie jest za bezmyślnym wycinaniem drzew, ale warunkiem dobrze wykonanego remontu drogi jest przede wszystkim dobre odwodnienie i skierowanie wody deszczowej poza jezdnię i oczywiście najważniejsze - bezpieczeństwo kierowców.
~soclib 3-07-2012 14:02
ciąć ,ciąć ,sadzić ,sadzić,siać siać ,
~stopPOjebom 3-07-2012 14:15
ta rok temu na drodze do wojcieszyc tez wycinali przydrożne drzewa bo stwarzały niebezpieczeństwo i mieli robic droge , tylko zastanawia mnie dlaczego powycinali te drzewa co rosły za rowem przydroznym a remontu jak nie widac to nie widac.
~Wild Darius 3-07-2012 14:24
Zachełmianin! Kto dał Tobie prawo jazdy? A w ogóle to ważniejszy Twój dach samochodu, czy czyste powietrze i estetyka terenu? Ja jak jadę sobie taką trasą 120km/h to czuję, że jadę, a na pustej drodze musiałbym jechać grubo więcej, by czuć adrenalinkę.
~lesnikzeznik 3-07-2012 14:24
wszystkie polskie drzewa niestety zostały sprzedane przez POpaprańców i należą do kronopola , niemców , szwedów, norwegów itd, cała europa zaopatruje sie drewno w polsce a dla nas lesniczy powie ze nie ma bo wyczerpali limit! sprzedawcy qrwy
~jelinek 3-07-2012 14:53
Przed wojną był opracowany plan budowy drogi pod Reglami łączącej małe miejscowości podgórskie ze Szklarską Porębą i Karpaczem. Inwestycja z wielkim opóźnieniem ale w dobrym kierunku.
~ 3-07-2012 15:16
wyciąc wszystko posadzić w łące nowe
~Raf 3-07-2012 15:25
Driogi Rysiu z Klanu. Droga Podgórzyn-Zachełmie nie ma NIC!!! wspólnego z drogą Karpacz - Szklarska, szkoda dalszego komentarza, bo się wogóle nie orientujesz. Zachełmianin - znam kazdy kamien na tej drodze, miejscowe wataszki szaleją swoimi złomami. Remont, żeby Misiek swoim mercem jechal w dól jeszcze szybciej...Jesli znasz, to wiesz o czym mówię. Pozdrawiam, "expertów"
~eech 3-07-2012 16:03
kwestia bezpieczenstwa to nie tylko to czy drzewa zaslaniaja widocznosc- bo jak przedmowca stwierdzil moga powyrastac samosiejki i nadal widocznosci nie bedzie. jednak zauwazcie ze wyciecie drzew, ktore oblegaja rowy stwarzaja niebezpieczenstwo dla kierujacego, ktory wypadnie z drogi i w nie uderzy. Wypasc z drogi natomiast mozna niekoniecznie z wlasnej glupoty czy winy - ale dzieki innemu uczestnikowi ruchu. Wiem cos na ten temat bo ostatnio mielismy malego dzwona przez jakiegos gnojka, ktory jechal cala szerokoscia drogi i trzeba bylo uciekac i gdyby nie to, ze kilka miesiecy wczesniej wycieto drzewo mogloby sie skonczyc duzo dla nas gorzej. Chociaz pien (duzy), ktory pozostal po drzewie na miejsu przyczynil sie do niezlego dachowania i doszczetnego skasowania auta
~słuszna decyzja 3-07-2012 16:04
Bardzo słuszna decyzja. Drzew pomiędzy Podgórzynem a Zachełmiem jest sporo, nie muszą rosnąć przy samej drodze. Droga faktycznie jest wąska, kręta i dziurawa, bezpieczeństwo ludzi jest ważniejsze niż kilka drzew, na dodatek samosiejek. Estetyka krajobrazu to też argument do bani, dzięki wycięciu drzew poprawią się walory widokowe, przez co atrakcyjność turystyczna szosy tylko wzrośnie. Brawo!
~eeech cd... 3-07-2012 16:05
wiec moze usiadzcie i zastanowcie sie czy drzewa rosnace przy drogach to dobry pomysl. Gdyby nie ten nieszczesny pien wyskoczylibysmy jedynie na lake i pojechali dalej niestety tak sie nie stalo. Zastanowcie sie wiec zanim komentujecie. te same drzewa moga rosnac np 20 metrow dalej od szosy. dziekuje dobranoc
~mako 3-07-2012 16:19
ekipa wycina drzewa=fakt moglyby rosnac 20m dalej ale nie beda bo gospodarka rabunkowa na naszych terenach lesnych i nie tylko jest na porzadku dziennym.
~ 3-07-2012 16:49
Należałoby wyciąć tych ciołów ze stołków.
~Grzesiek_1 3-07-2012 16:51
A może wyciąć drzewa tylko z jednej strony drogi i z tej strony drogę poszerzyć?. Druga strona z drzewami. Tylko którą stronę wybrać?. Prawą, czy lewą?. I z której strony patrzeć?.
~Iza 3-07-2012 16:53
Nikt by nie protestował przeciw wycinkom, gdyby były zastępczo nasadzenia, które pewnie są wymogiem przy każdej zgodzie na wycinkę. Czy ktoś widział w okolicy JAKIEKOLWIEK nasadzenia po wycinkach???
~do Iza 3-07-2012 17:03
Mało to masz nasadzeń w lesie? Wybierz się raz i drugi do jakiegoś lasu, policz drzewa, oblicz różnicę i sama się przekonasz.
~WcPicker 3-07-2012 17:18
Wycinka jak najbardziej słuszna. Wyciąć, podadzic nowe w przystosowanym do tego terenie( kto chce to trafi w lesie na niejedną ochronkę z nowymi sadzonkami) Wyremontować drogę i uatrakcyjnić nasz region.
~Raf 3-07-2012 17:28
Pamiętajcie tylko, że akurat ta droga pełna jest zakrętów i ludzie myślący jeżdzą tam WOLNO!, wtedy nie grozi kasacja pojazdu i życia, to nie jest trasa przelotowa, tylko boczna, pełna uroku droga. Może istotnie poszerzyć ją z jednej strony?. Przecież wycinanie wszystkich drzew przy wszystkich drogach, bez względu na potrzebe, nie jest najrozsądniejsze?. Uatrakcyjnienie rejonu?, przez wycięcie starodrzewu przy tej drodze?, jakie "samosiejki"?. Szkoda, że piszą na ten temat Ci, którzy nie znają tej drogi...Cóz, Polak to filozof, lekarz i expert od wszystkiego... Pozdrawiam
~zachełmian 3-07-2012 17:42
Do obrońców drzew. Zainteresujcie się co nadleśnictwo/a wyczynia/ją z paroma tysiącami drzew na stoku w Zachełmiu/Michałowicach i okolicach. Bronicie raptem UŁAMKA PROCENTA w obrębie drogi po której już nie da się jeździć. Spotkanie z autobusem w niektórych miejscach powoduje zatrzymanie się i zjazd któregoś z pojazdów na pobocze. Droga MUSI zostać wyremontowana bo to co jest można porównać do średniowiecza. Kwestia tylko w tym, aby naprawdę
~zachełmian 3-07-2012 17:45
Do obrońców drzew. Zainteresujcie się co nadleśnictwo/a wyczynia/ją z paroma tysiącami drzew na stoku w Zachełmiu/Michałowicach i okolicach. Bronicie raptem UŁAMKA PROCENTA w obrębie drogi po której już nie da się jeździć. Spotkanie z autobusem w niektórych miejscach powoduje zatrzymanie się i zjazd któregoś z pojazdów na pobocze. Droga MUSI zostać wyremontowana - bo to co jest można PORÓWNAĆ DO ŚREDNIOWIECZA. Kwestia tylko w tym, ABY MĄDRZE ZDECYDOWAĆ KTÓRE Z DRZEW MUSZĄ ZOSTAĆ WYCIĘTE. Jeżdże tą drogą codziennie - i 137 do wycięcia się nie doliczyłem (przynajmniej dużych).
~do Raf 3-07-2012 17:46
Więc jeździj sobie wolno a trafisz na jakiegoś pędzącego z góry pajaca to i tak wylądujesz na drzewie. O samosiejkach akurat mówili dendrolodzy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ale co tam ty oczywiście wiesz lepiej. Ostatnie zdanie z twojego postu napisałeś więc o sobie.
~jeż 3-07-2012 18:41
Podaż drzewa do kominków wzrośnie, także przez planowaną wycinkę pięknej aleji przy ul. Łazienkowskiej w Sobieszowie.Co na to stowarzy -szenia i radni z tego terenu? Czy ktoś konsultował te decyzje z miesz -kańcami?
~Rys z Klanu 3-07-2012 19:26
Raf nie tylko Ty znasz ta drogę.Ja też jestem przeciwny wycinaniu drzew ale wszystkie drzewa przy drodze powinny zniknąć.Może kiedyś zmienisz zdanie jak jadąc z rodzina wpadniesz w poślizg i trafisz na takie drzewo.Masa razy prędkość do kwadratu to daje siłę uderzenia.Za każde wycięte przy drodze drzewo można posadzić 5 innych ale 10 metrów dalej.Broń tych hektarów wycinanych drzew przerabianych na palety czy płotki.
~Ciąć równo! 3-07-2012 19:38
Co Wy z tym drewnem do kominków? Oczadzieliście ze szczętem?! Barany jedne zielone.Czasy zaprzęgów konnych minęły bezpowrotnie,czy Wam to się podoba,czy nie. Niedzielni kierowcy wycieczkowi.Wyprowadzi jeden z drugim auto w pogodny dzień i przejedzie się na wycieczkę ,bo łazić po górach mu się nie chce. Ta droga do Zachełmia to koszmar. Kiedyś było mniej aut i były inne. Jeżdżę tą drogą z zaopatrzeniem już ponad trzydzieści lat i nie tylko w pogodny dzień przed obiadem. Pojeździjcie se barany zimą ,jesienią we mgle, po ciemku w deszczu,to zmienicie zdanie. Pobocze praktycznie nie istnieje ,bo zostało wyjeżdżone i teraz jest głęboki uskok zwłaszcza na zakrętach. Ciąć w cholerę te chwasty i nie ubolewać. Straż ,pogotowie,MZK i inne służby też nie jeżdżą wycieczkowo.
~więcej tesco 3-07-2012 19:45
wycinanie drzew przy drogach to juz sprawdzona w całej Polsze metoda nabijania kabzy osobom odpowiednio ustawionym - wystarczy zbadac koneksje właściciela firmy wycinającej z aktualnymi władzami na danym terenie i wszystko okaże się jasne. Oficjalnie oczywiście wszystko dla bezpieczeństwa, zdrowia itp nowomodnych hasełek rodem z eurokołchozu
~Ciąć równo! 3-07-2012 19:47
Kiedyś za tą drogą były łąki i pola uprawne .Teraz wszystko zarosło dżunglą.Tak więc macie glonojady zielone jedne swoje drzewa ,których narosło więcej ,niż chcą wyciąć. Droga ma służyć do bezpiecznego transportu . Miejsce drzew jest w lesie ,parku ,zagajniku , nawet w mieszkaniu se posadźcie, byle nie rosły na drodze.CIĄĆ RÓWNO Z TRAWĄ !!!!!. I się nie szczypać wcale.
~ 3-07-2012 20:43
POPIERAM POPRZEDNIKA! CIĄĆ RÓWNO Z TRAWĄ, AŻ DŻDŻOWNICE BĘDĄ SRAŁY ZE STRACHU!
~ 3-07-2012 21:29
przecież decyzja juz zapadla wiec los tych drzew jest przesądzony a i kasa za drzewa podzielona
~Wild Darius 3-07-2012 22:18
Jakoś w Niemczech przy bardziej strategicznych drogach rosną drzewa i nikomu nie przeszkadzają, ale za to są znaki ostrzegawcze i zadbane drogi, nie wspomnę o kulturze jazdy.
~ciąć rrówno 4-07-2012 7:50
takich jak ty matołów/ z małej liitery/- to nie drzewa, tylko ludzie w nie uderzają.Forma listu dostosowana do adresata
~jeżozwierz1 4-07-2012 9:06
Agrafko miła - 2 jarząby pospolite, nie 2 jarzębie pospolite. Wycinanie drzew zawsze spotyka się z krytyką, jeśli nie "zielonych" , to "anty-korupcyjnych". Pośrodku winien znaleźć się zdrowy rozsądek. Jeśli drzewa przeszkadzają w remoncie to trzeba je wyciąć. Jeśli uszczupla się w ten sposób środowisko, to trzeba je uzupełnić nowymi nasadzeniami, tyle, że w innym ,niekolizyjnym miejscu. Może np. w akcji sadzenia lasu z dziećmi na jesień bieżącego roku. Fajne, rozwijające wrażliwość młodego człowieka, przedsięwzięcie. A tak na marginesie - czy nie przychodzi nam czasami do głowy myśl o "cichym wycięciu" drzew (nierzadko gatunków szlachetnych) z powodu konieczności przeprowadzenia remontu na własnej działce, lub snobistycznego pomysłu na zmianę otoczenia, hmm?
~Do 07;50 4-07-2012 9:13
Do takiego cymbała jak ty(z jeszcze mniejszej litery). Chciałbym ,żebyś mieszkał w Zachełmiu i ciężko chory czekał na karetkę pogotowia ratunkowego ,która bardzo powoli jadzie do ciebie nocą we mgle.Powolutku,żeby drzewa nie uszkodzić.Bo przecie to auta wpadają na drzewa a nie odwrotnie. Za bardzo masz zielono we łbie.I przestań już żreć ten szczaw ,bo ci odbija. CIĄĆ RÓWNO!
~Januszz 4-07-2012 13:20
Tak się składa, że obrońcy drzew i w ogóle tzw. "miłośnicy przyrody" to są głównie zapyziałe mieszczuchy, którzy sami mają kontakt z przyrodą raz, dwa razy na rok. Przez to żyją mitami, że przyroda jest święta, najważniejsza, że należy ją stawiać poza wszystko itp. Realne problemy ludzi, którzy mają z nią kontakt na co dzień, do nich nie docierają. Tak jak pisali przedmówcy: przejedźcie się ludzie do Zachełmia raz, drugi, w nocy, we mgle, jak za którymś będziecie musieli uciekać na pobocze przed jakimś pędzącym z góry rajdowcem albo wpadniecie w poślizg na oblodzonym zakręcie to może w końcu zaczniecie myśleć rozumiem, a nie emocjami. O ile Pan Bóg pozwoli wam jeszcze pomyśleć.
~Rys z Klanu 4-07-2012 17:45
Wild Darius wiele się w Niemczech zmieniło od Twojej ostatniej zakładowej wycieczki do Karl-Marx Stadt. Za prawdę powiadam Ci wszystkie drzewa rosną za rowem.Drzewa można posadzić wszędzie ale nie należy robić tego przy drodze.Na drodze ma być przede wszystkim bezpiecznie.
~Zachamiacha 11-08-2012 23:12
Jeżdżę do pracy tą drogą od 10-ciu lat i dzięki tej drodze wyrobiłem sobie refleks w omijaniu dziur, ludzi i samochodów turystów :) Przykro patrzeć jak wycinają te drzewa ale wiem, że mieszkańcy Zachełmia zrobią coś co zawstydzi resztę świata. Zrobimy zrzutkę i posadzimy nowe drzewka obok nowej drogi. Pozdrawiam wszystkich z RDOŚ i zapraszam zimą do Zachełmia np. o 5-tej rano (przed autobusem!), albo jesienią w opancerzonym samochodziku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Mobilizacja przed II turą

Trwa budowa punktu widokowego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2200
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%