MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Miedzianka pełna tajemnic i grozy

Wiadomości: Region
Niedziela, 30 sierpnia 2015, 9:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 7:46
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (29.08) koneserzy sztuki teatralnej spotkali się w Miedziance, gdzie Teatr Norwida z Jeleniej Góry wystawił... Miedziankę. Opowieść o owianej tajemnicami miejscowości nieopodal Janowic Wielkich ściągnęła tłumy, które przy okazji miały okazję zwiedzić te tereny oraz wspomóc akcję zbiórki na renowację kościoła.

Od godzin popołudniowych na przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji. Najmłodsi mieli okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych, gdzie wyklejali dawną Miedziankę, konstruowali własny aparat. W kościele odbyła się msza św. w intencji dawnych i obecnych mieszkańców Miedzianki, był czas na spotkanie z Filipem Springerem, występ zespołu Szyszak oraz zwiedzanie miejscowości z gildią przewodników sudeckich.

Spacerując po wyznaczonych szlakach niewiele można zobaczyć. Niektórzy decydują się przekroczyć ogrodzenie, co jest bardzo niebezpieczne. Liczne dziury w ziemi pobudzają wyobraźnię, napotkana przypadkowo mieszkanka Miedzianki opowiada nam, co pamięta od 1970 r., kiedy to pojawiła się na tych terenach. Podkreśla, że w rozsławionej książce Filipa Springera jest dużo prawdy, jednak nie ze wszystkim się zgadza. - Mówią, że Ruscy wysadzili kościół. To nieprawda! Sama widziałam, to Polacy burzyli – mówi. Oprowadza nas po miejscach, które zna doskonale. Bardzo często robi „obchód” dostrzegając nowe zapadliska. Wie, którymi ścieżkami podążać, a gdy ktoś chce podejść za blisko dziury w ziemi, przestrzega. Pokazuje nam stary niemiecki cmentarz, a na jego terenie kolejną wyrwę w ziemi. Atmosfera grozy zaczyna się udzielać, idziemy krok w krok za mieszkanką Miedzianki, by nie postawić nogi w niewłaściwym miejscu. - Nie boją się państwo tu mieszkać? - pytamy. - A gdzie mamy się podziać? – odpowiada. Kobieta ochoczo prowadzi nas dalej – zaprowadzę was na grób byłego właściciela Miedzianki – mówi. Rzeczywiście, docieramy do miejsca, gdzie znajduje się płyta nagrobna osoby zmarłej w 1870 r. - Do tej pory Niemcy tu przyjeżdżają, zapalają znicze – twierdzi kobieta. Pokazuje nam też dawny skład broni, do którego nie radzi się zbliżać. Wyprawa z przypadkowo napotkaną osobą okazała się wstrząsającym przeżyciem, które pobudza do refleksji, a każdy postawiony krok dokonywał się w atmosferze grozy w świecie pełnym tajemnic.

Docierając do cywilizacji (miejsca odbywającej się imprezy) widzimy tłumy ludzi, którzy w festynowych nastrojach oczekują na wieczorny spektakl. - Dobrze, że Teatr potrafi uruchomić mechanizm, dzięki któremu wszyscy tu jesteśmy i będziemy mogli Miedziankę zagrać w Miedziance. Taki szalony pomysł okazał się być trafiony – powiedział dyrektor Teatru Norwida Piotr Jędrzejas.

W wydarzenie włączyli się okoliczni mieszkańcy oferując wypieki i inne potrawy, z których dochód (cena wynosiła „co łaska”) przeznaczony zostanie na renowację kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Miedziance.

Na zakończenie sobotnich wydarzeń przybyli goście mieli okazję zobaczyć przedstawienie „Miedzianka”, w którym jako statyści zagrali przewodnicy sudeccy. Paweł Nowak, który zna Miedziankę sprowadził tu Filipa Springera – autora książki „Miedzianka. Historia znikania”.

Dyrektor Teatru C.K. Norwida w Jeleniej Górze nie wyklucza, że jeszcze do Miedzianki wróci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Góry Kaczawskie w Muzeum Karkonoskim

Anka Leśniak. patRIOTki

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~rowss 30-08-2015 10:00
Bardzo przyjemny i bardzo sztywny podjazd na rower do Miedzianki :)
~xx 30-08-2015 11:22
a zjazd jeszcze lepszy,tylko trzeba uważać na auta bo czubków za kierownicą tam nie brakuje;)
~ 30-08-2015 11:27
zbierają na kościół , SKANDAL mafia watykańska najbogatsza na świecie, to niech swoje przybytki sami remontują , uśmiercili p...la Wesołowskiego bo jakby prawda wyszła na jaw to WOJNA gotowa, a tak śledztwo umorzone tz pozamiatane pod dywan , tffuu, rzygać się chce
~walus 4 30-08-2015 12:57
Nawiedzony z godziny 11;27 nie Twoje pieniądze ,wara od ludzi dających na remont kościoła.Pomyśl kto doprowadził Miedziankę do tego stanu jak obecnie wygląda.Jak się dowiesz całej prawdy, wtedy możesz podyskutować na ten na ten temat.Co ma Watykan wspólnego z Miedzianką?Łączysz wiele tematów i z tego wynika że przegrzałeś cymbała.
~wiesiu 30-08-2015 13:43
Nigdy nie było tam żadnej Miedzianki. To teoria spiskowa.
~luis 30-08-2015 15:22
jak zwykle CZARNI żebrali .....nadarzyła się okazja wyszarpać trochę grosiwa o ciemnych owieczek ....tfu
~Anonymouse 30-08-2015 15:42
A to na pewno jest kościół rzymskokatolicki? Zanim coś napiszecie, to popatrzcie na wnętrze tego kościoła. Ono jest jest bez ozdób, tylko krzyż na środku. Dalej jesteście pewni, że to KRK? Chwalebne jest zbieranie pieniędzy na renowację tego kościoła, bez względu na to, do jakiego odłamu chrześcijaństwa należy. Przede wszystkim ten budynek to zabytek i dobro narodowe, i należy je chronić przed zniszczeniem i popadnięciem w ruinę.
~@luis 30-08-2015 15:44
Wpajają ci nienawiść do kościoła żeby tobą manipulować. Zobacz czego teraz się domagają... żeby złoty pociąg przeznaczyć dla Żydów w Polsce. Część lemingozy, która dała się Czerskiej ogłupić temu pomysłowi przyklaśnie.
~Do rowss 30-08-2015 16:43
Janowice - Mniszków lepszy
~ 30-08-2015 17:07
do wiesia , Miedzianka w latach 60-70 została zaludniona tz pzesiedlili wałęsających się c...nów , dali im tz komuchy wioskę i widać co cygańskie brudasy , nieroby zrobili
~wiesiu 30-08-2015 20:43
o tych c...nach nie słyszałem tylko, że tam groby na cmentarzu w nocy świecą zieloną poświatą od napromieniowanych nieboszczyków.
~RenataM 30-08-2015 22:00
Do Anonymouse z 15:42 - Koścół na pewno jest i był rzym-kat. A żeby wspomóc budowę tego kościoła (poprzedni spłonął ) ewangelicy z Miedzianki wydali śpiewniki i modlitewniki , ze sprzedaży których dochód przekazali parafii katolockiej. To były lata 20. XIX w. Koścół ewangelicki został wyburzony po wojnie. Od 3 lat nad miejscem gdzie był zawieszona została złota kula, taka jak kula pamięci" jakie są w wieżach kościoła. Czytając komentarze- może najpierw przeczytać trochę informacji, zapoznać się z historią . Warto.
~zjeleniej 30-08-2015 22:20
Sztuka genialna podobnie jak koncert "Szyszaka" - zakochałam się w tym zespole !!!:)
~ffffff 30-08-2015 23:06
Wypadałoby także postawić tablice pamiatkową Polakom pzresiedlonymz Kresów, którzy pracowali przy wydobyciu uranu i pomarli. Druga taka tablica powinna byc wmurowana w Kowarach w sztolniach. To sa miejsca pamięci.
~ryśko 31-08-2015 11:22
a jakie przednie piwo w tamtejszym browarze
~Piwo 31-08-2015 14:33
Piwo mają beznadziejne w tym browarze
~Kasa na marne 31-08-2015 14:40
Kolesiostwo z urzędu gminy wydaje ok.milion złoty na zasypane basenu a na pomoc Miedziane złamanego grosza nie dadzą. Tylko podfabrycznej ciągle coś robią. Lamp na Miedziance nie bo brak kasy a pod fabryka 3 stoją kolo kolesi.
~:) 31-08-2015 18:33
Fantastyczny koncert zespołu ,, Szyszak". Sztuka w plenerze bardzo udana. Brawo dla organizatorów!!!!
~ 31-08-2015 19:40
Sztuka jak sztuka zamysł ok wykonanie organizacyjnie beznadziejne, ludzie nie mający pojęcia o tym miejscu mający najwiecej do powiedzenia ... Artykuł to samo wyssane z palca brednie tak jak i książka ... Kula miała zniknąć a w zamian miał zostac naprawiony zegar w miedziance i co ?! I g.... Jak zwykle każdy chce sie lansować...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kino plenerowe w Gryfowie Śląskim

Na Orlim i Głowackiego bawili się doskonale

Śmierć na żwirowni

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
776
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%