MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Miedzianka” na deskach Norwida już w grudniu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 listopada 2013, 7:05
Aktualizacja: Sobota, 9 listopada 2013, 8:23
Autor: Mea
Fot. Mea
Długo oczekiwana premiera adaptacji scenicznej reportażu Filipa Springera ”Miedzianka. Historia znikania” odbędzie się 21 grudnia w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Wczoraj (7.11.) reżyser i aktorzy zdradzili kilka szczegółów tego spektaklu.

Adaptacją i dramaturgią „Miedzianki.” zajął się Tomasz Cymerman (PWST, Kraków), reżyserią Łukasz Fijał (PWST, Kraków), a scenografią Marek Brodowski. W Przedstawieniu zagrają: Agata Grobel (gościnnie), Elżbieta Kosecka, Małgorzata Osiej – Gadzina, Robert Dudzik, Kazimierz Krzaczkowski oraz Robert Mania. Warto podkreślić, że jest to spektakl dyplomowy Łukasza Fijała.

- Nasza adaptacja „Miedzianki.” zawiera sceny zarówno zaczerpnięte bezpośrednio z książki „Miedzianka. Historia znikania”, jak i dopisane przez Tomasza Cymermana. Pytamy o to, czy warto mówić o historii, a jeśli tak, to w jaki sposób. Miedzianka skupia bowiem w sobie historię nie tylko regionu, ale również całej Polski. Niezwykłe dzieje małego miasteczka z kopalnią uranu, na terenie którego działa NKWD zafascynowały mnie – mówił Łukasz Fijał.

- Scenariusz został zrealizowany na zamówienie teatru. Opowiadamy okres z życia mieszkańców Miedzianki od 1880 r. do 1975 r., czyli nie tak jak autor książki od XIII w. Skupiamy się jednak na dziejach przekazanych bezpośrednio przez mieszkańców jeszcze żyjących. Zawsze inspirowało mnie zjawisko znikania i po przeczytaniu książki byłem pod wielkim wrażeniem – podkreślał Tomasz Cymerman.

Aktorzy przygotowując się do swoich ról oglądali reportaże z nagranymi opowieściami byłych mieszkańców Miedzianki. W sobotę pojadą do Miedzianki, by poznać przestrzeń, w której osadzona jest adaptacja.

- Gram Adama, który jest dla mnie uniwersalną postacią. Mierzy się z ogromem problemów związanych nie tylko z Miedzianką, ale całym Dolnym Śląskiem. Próbuje odnaleźć swoją historię mieszkając w Jeleniej Górze. Chce poznać dzieje Miedzianki i niemal w sposób detektywistyczny odkrywa prawdę na jej temat i to, dlaczego musiała zniknąć opowiadał Robert Mania.

- Jestem przypominaczem, których jest kilku. Zajmujemy się przypominaniem historii Miedzianki i prowokujemy reportera Adama, by opisał dzieje mieszkańców. Wcielamy się więc w różne postacie prawdziwych mieszkańców tej miejscowości – mówiła Małgorzata Osiej – Gadzina

Fragment adaptacji:
Miedzianka
Po co przyjechałeś do Jeleniej?
Adam
Chciałem nakręcić dokument...
Miedzianka
Dla Duńskiej telewizji...
Adam
Niczego tam nie rozumieją. Traktują nas... Traktują nas, jakbyśmy byli... Gorsi... Nie wszyscy. Ale... Wiesz... Tam... Ciągle musisz udowadniać. Że jesteś... Sam nie wiem. Może rzeczywiście my niczego nie potrafimy? Potrafimy się kłócić. Piękny naród, ale społeczeństwo żadne. Czemu tak jest?
Miedzianka
Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

W Sejmie o Karkonoszach i turystyce osób niepełnosprawnych

Karpacz świętuje

Remonty szlaków po czeskiej stronie gór

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~bilety? 8-11-2013 11:56
Może coś o biletach?
~klk 8-11-2013 13:24
proszę o godz. spektaklu i cenę. jestem zainteresowana
~do klk 8-11-2013 13:37
http://teatrnorwida.pl/#!/repertuar/
~janwie 8-11-2013 15:34
Spektakl koniecznie trzeba zobaczyć. I ocenić, pokażą prawdę czy fałsz, bo w książce było różnie.Czekam z niecierpliwością .
~sonia39 8-11-2013 17:03
niektórzy ludzie wiedzą swoje,dla nich nawet dokumenty historyczne kłamią
~Teatroman 8-11-2013 17:54
Są jakieś rozbierane sceny? Tak dopytuję, czy warto zainwestować w bilet. Panienki na zdjęciach wyglądają całkiem apetycznie.
Piipi Jelonkowa 8-11-2013 21:13
..do - [~Teatroman ] .. beda ! .. rozbieranie na czasteczki .. ludzkiego charakteru !
~ 9-11-2013 1:07
A może ty Piipa wystąpiłabyś... w jakimś seansie erotycznym? Mam na myśli oczywiście rozbieranie charakteru.
~ 12-11-2013 11:28
ceny oraz informacje o spektakluw repertuarze na www.teatrnorwida.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Rozmowa o wierze i show biznesie

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Widowiskowe odsłonięcie Ławki Wolności w Jeleniej Górze

To parking MPGK?

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
816
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%