MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Michałki ze świętym Ambrożym miodem pitnym płynące

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 13 października 2008, 21:08
Aktualizacja: 23:14
Autor: Ania
Fot. Archiwum
Wyjątkowo słodki charakter miało sobotnie święto Barcinka: zostało połączone z fetą pszczelarzy. Zajadano się ciastami, a popijano przednim dwójniakiem.

Tegoroczną imprezę rozpoczęto w kościele mszą odpustową. Następnie odsłonięto i poświęcono figurkę św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, wykonaną przez Adama Spolnika. Można także było posłuchać opowieści Eugeniusza Dawidowicza o tradycjach i ciekawostkach pszczelarskich oraz posłuchać zespołu folklorystycznego “Rybniczanki”.

Najważniejszym punktem “Michałków” była jednak wspólna biesiada odbywająca się pod hasłem “Barcinkowcy dla siebie i dla swoich zaproszonych gości”. Zajadano się głównie ciastami, który każdy z biesiadników postawił na wspólnym stole. A słodkości popijano – między innymi – miodem pitnym przekazanym w darze przez pszczelarzy.

Święto Barcinka. czyli Michałki (od patrona świątyni – św. Michała) zainicjowano sześć lata temu. Wówczas członkowie stowarzyszenia “Nasz Barcinek” i ówczesnej rady sołeckiej wyremontowali schody do kościoła. Aby to uczcić postanowiono zorganizować festyn połączony z odpustem.

W ciągu tych sześciu lat mieszkańcy wsi wykonali samodzielnie między innymi skwerek w centrum wsi oraz przystań rowerową. Wyjątkowy charakter miały zeszłoroczne Michałki, na których spotkali się obecni mieszkańcy Barcinka z tymi, którzy w Berhelsdorfie mieszkali przed 1945 rokiem lub się tu urodzili. Wówczas odsłonięto na barcinkowskim cmentarzu tablice upamiętniającą zarówno pochowanych Polaków jak i Niemców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zamienili przejście w parking

Urząd czynny krócej

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Sabath 14-10-2008 22:14
słodko było ale co za dużo to nie zdrowo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Walczyli o Puchar Wójta

Śmierć na żwirowni

Odpust na Śnieżce

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
470
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%