MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Michał Anioł (i nie tylko) w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 kwietnia 2016, 10:00
Aktualizacja: Piątek, 22 kwietnia 2016, 8:03
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wystawa pt. „Rysunek XVI–XVIII w. Włochy, Niemcy, Niderlandy ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie” miała wczoraj (20.04) swoje uroczyste otwarcie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. W zbiorach ukraińskich znajdują się dzieła Michała Anioła,

Zanim oficjalnie otworzono wystawę, z dziennikarzami spotkały się osoby, dzięki którym do stolicy Karkonoszy przybyły dzieła stanowiące dziedzictwo kulturowe: członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Tadeusz Samborski, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, dyrektor generalny Muzeum Narodowego we Lwowie Igor Kożan, zastępca dyrektora Oksana Bila, konserwator kolekcji rysunków, kurator ze strony Muzeum Narodowego we Lwowie Wadym Wołkow. Ponadto w konferencji wzięły udział: Alicja Młodecka, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, która tę samą wystawę gościła w Zamku Książ w dniach 3 marca – 17 kwietnia br., a także posłanka Zofia Czernow. O oprawę muzyczną podczas wydarzenia zadbały uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze.

Na wystawę składa się 170 prac wykonanych przez włoskich, niemieckich i niderlandzkich artystów pomiędzy XVI a XVIII wiekiem. Prace prezentowane na wystawie są częścią większego zbioru dzieł sztuki, jaki zgromadził Andrzej Szeptycki, grekokatolicki arcybiskup lwowski i założyciel prywatnej fundacji, która z czasem przeobrażona została w Muzeum Narodowe we Lwowie. Cała kolekcja liczy 600 dzieł, na wystawie oglądamy dzieła, które wybrali pracownicy muzeum we Lwowie.

Ta imponująca i wartościowa kolekcja jest z pewnością najlepszą kolekcją rysunku zachodnioeuropejskiego w zbiorach ukraińskich placówek muzealnych. Są tu rysunki wykonane w różnych technikach, w tym węglem, tuszem, ołówkiem, sangwiną czy kredą – powiedziała Gabriela Zawiła. - Wśród prac są zarówno wprawki, które powstawały w ramach nauki, jak i szkice, które artyści wykonali przed przystąpieniem do tworzenia prac malarskich. Chlubą kolekcji jest dzieło przypisywane Michałowi Aniołowi (1475 - 1564) „Apostoł” - dodała dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

- Myślę, że każdy, kto chciałby zobaczyć coś ciekawego powinien przyjść. Nawet, gdyby miało mu się nie podobać, żeby wiedział na czym polega prawdziwe malarstwo. Aby zobaczyć Michała Anioła czy van Dycka trzeba pojeździć po świecie, a to jest znacznie droższe. Szacunek dla wszystkich muzealników: lwowskich, wałbrzyskich, jeleniogórskich, bo dogadanie się tych instytucji to bardzo dobry pomysł – stwierdził prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, na którym największe wrażenie wywarły rysunki zdjęcia z krzyża.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace takich mistrzów, jak: Giovanni Battista Tiepolo, Giovanni Battista Piazzetta, Giovanni Battista Pitoni, Salvatore Rosa, Francesco Solimena, Reno Guido, a także malarzy z kręgu Giacomo Tintoretto i wielu innych. Do unikatowych eksponatów należy rysunek „Zdjęcie z krzyża” znanego flamandzkiego malarza, mistrza rysunku i grawiury, ucznia Rubensa - Antona van Dycka (1599-1641). Na wystawie są również prace przedstawicieli niemieckiej szkoły malarskiej: Chrystiana Wilhelma Dietricha oraz Hansa Rottenhammera.

Podczas konferencji Gabriela Zawiła dziękowała instytucjom i ich przedstawicielom, dzięki którym wystawa mogła dojść do skutku, a także sponsorom, w tym Miastu Jeleniej Górze. - Wystawa jest możliwa dzięki sponsorom, którzy wsparli nas finansowo i są to wspaniali jeleniogórzanie na czele z prezydentem Jeleniej Góry – mówiła małżonka Marcina Zawiły. Dzieła można oglądać do 6 czerwca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Genius loci – Salon Biznesu i Kultury

Łaknęli Kwiatu Jabłoni

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~........ 21-04-2016 11:41
dogadały się trzy instytucje....zgoda buduje.....takie dwie ,trzy wystawy w roku to po prostu obowiązek muzeum ,a nie wielki sukces....
~Pfff 21-04-2016 21:48
Kacyków Wystawy
~bojkot 22-04-2016 11:24
Oto do czego prowadzi nieznajomość historii. Ta wystawa powinna zostac zbojkotowana przez Polaków, bo arcybiskup Andrzej Szeptycki popierał Niemców we Lwowie i rzezie UPA a po 45 chchiał współpracować ze Stalinem ! Dlatego prymas Wyszyński jakjeszcze żył nie zgodził się na wyniesienie Szeptryckiego na ołtarze/ teraz gdy Go zabrakło znów Ukraincy naciskają. Obecnie trwa kolejny jego proces beatyfikacyjny Wyniesieniu biskupa Szeptyckiego na ołtarze ostro sprzeciwiają się polskie środowiska kresowe, skupione wokół księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
~ 22-04-2016 21:04
Więcej ich za tym stołem nie mogło usiąść...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

W Filharmonii dla Niepodległej

Ostatnie bilety na spektakl w Zamku Książ

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rok niespełnionych obietnic

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
793
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%