MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Miasto z lotu ptaka: jak się zmieniła Jelenia Góra

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 listopada 2010, 9:15
Aktualizacja: 9:31
Autor: TEJO
Śródmieście z widoczną zabudową Podwala. Dziś w tym miejscu jest arteria komunikacyjna.
Fot. wrocław.hydral.com
Wybudowanie Pasażu Grodzkiego oznacza nie tylko powstanie pierwszej galerii handlowej w Jeleniej Górze. To kolejne, najbardziej znaczące, uzupełnienie zabudowy śródmieścia po wyburzeniach z lat 60. i 70. XX wieku. Jest jeszcze kilka luk, które czekają na nową zabudowę. Jednak wyglądu centrum miasta sprzed lat nie da się w pełni odtworzyć.

Różnice najwyraźniej widać na fotografiach lotniczych. Niemieckie zdjęcia przedstawiają śródmieście Jeleniej Góry z gęstą zabudową. Kamienice stały przy Podwalu, które dziś jest szeroką arterią komunikacyjną. Tam, gdzie dziś jeżdżą samochody, jeszcze do lat 60. XX wieku mieszkali ludzie. Ściśle zabudowana była ulica Kopernika i Forteczna. Budynki znajdowały się także w kwartale ulic: Druciana i Grodzka.

W ciągu minionych trzech lat zabudowano wyrwy w miejskiej zabudowie powstałe po wyburzeniach kamienic z ulicy Krótkiej i Solnej. Tam, gdzie jeszcze kilka lat temu stał blaszany pawilon z lat 70. XX wieku, stoją kamienice z mieszkaniami i sklepami na parterze. Najnowszą inwestycją jest Pasaż Grodzki, który powstał w kwartale ulic Jasna i Grodzka w miejscu zburzonych na przełomie lat 60/70. XX wieku kamienic z dziewiętnastego stulecia.

Jeleniogórskie śródmieście wskutek fatalnej polityki urbanistycznej z okresu PRL jest rozbite stylistycznie. Blokowiska wybudowane w miejscu zburzonych starych kamienic kontrastują z plombami pochodzącymi z początku lat 90. XX wieku. Bezpowrotnie zniknęła dawna zabudowa części ulicy Konopnickiej. Plac Ratuszowy, choć na pozór zachował historyczny wygląd, jest obudowany w większości replikami historycznych rokokowych kamienic. W obrębie starego miasta jedynie ulica Długa, i to w części, zachowała charakter sprzed lat.

Tej sytuacji już się nie zmieni. Pozostaje dbać o to, co jest i starać się zabudować pozostałe luki tak, aby jeleniogórskie śródmieście przestało straszyć pustką, która wciąż zieje z niektórych jego części. Jest to konieczne zwłaszcza tam, gdzie przed laty mieszkali ludzie i panował miejski gwar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powrót Bitwy o Basztę

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Grześ 1-11-2010 10:32
Temat powraca. Za każdym razem gdy się tak dzieje i powracaja obrazy sprzed lat gdy Jelenia Góra nie byla wyburzona, myślę sobie o tych ludziach którzy decydowali o wyglądzie naszego miasta i podpisywali dokumenty o byburzeniach. Ich nazwiska powinny stać na wielkich banerach jako memento. Zeby następcy nie ulegali tak latwo modom i trendom. Mieliśmy skarb. Dzisiaj turyści przyjeżdżaliby oglądać piękne średniowieczne miasto a nie jego atrapę. Choć chwala za próby zatuszowania i zaplombowania śladów wyburzeń. Dobrze bardzi dobrae że choć zostaly fotografie dawnej Jeleniej Góry. Uważam, że gdyby w nasym mieście bylo takie miejsce - gdzieś w centrum - w którym można by je zawsze oglądać, to wymoglo by większą odpowiedzialność za decyzje urbanistyczne u obecnie nam panujących. By pamiętali że nie powinno się niszczyć dorobku poprzedników. Tak jak to stalo się u nas nie czynią nawet barbarzyńcy.
~olekna 1-11-2010 10:32
jaka Pierwsza Galeria??!! A Galeria Karkonoska to co??!! Same bzdury
~ehh 1-11-2010 11:01
Kiedyś to było miasto, nie to co teraz. Były pociągi, tramwaje i ci ludzie... prawie jak Paryż, Londyn, Gdańsk czy Warszawa, tylko trochę mniejsza powierzchnia... a teraz ? Eh :< Zróbcie SKM, tramwaje, metro i walczcie o te kolejowe połączenia międzynarodowe z dużymi miastami i walczcie o potencjalnych turystów z tych miast, to może jeszcze coś będzie z tego miasta. Autobusom mówimy stanowcze nie, chyba, że na prąd/metan, no i wprowadzamy strefę ekologiczną na obszarze centrum - wjazd tylko ograniczonej liczby certyfikowanych pojazdów, możliwość odstawienia auta na parking i przesiadka na rower + strefy ciszy i ograniczonego hałasu.
~do ehh 1-11-2010 11:54
Przeprowadz sie czlwoieku do leśniczówki bedziesz miec tam strefe ekologiczna. Miasto musi tetnic zyciem inaczej zostaniemy ze skansenem i wspomnieniami jak to kiedys bylo dobrze za dziadka Adolfa.
~ 1-11-2010 12:05
ale pięknie było z tymi drzewami w centrum... szkoda, że nie ma ich już...
~ehh 1-11-2010 12:15
Przecież mówię, że ma tętnić życiem - życiem, a nie samochodami. Usprawnić komunikację zbiorową trzeba ! Co do galerii to rzeczywiście Karkonoska była pierwsza, ale na kolana to ona nie powala.
~ja 1-11-2010 13:26
Oto dlaczego lewica nie powinna nigdy niczym rządzić. Niech trwa, walczy o prawa robotników, bezrobotnych czy ubogich ale nigdy więcej nie pcha się do decydowania. Jelenia Góra w zasadzie nadaje się na skansen komunizmu - te zrujnowane kamienice, baseny, linie tramwajowe, parki, cmentarze, uzdrowisko, pensjonaty i hotele są żywym dowodem nieudolności władzy ludowej. A Kusiak czy Prystrom jak się rwali do władzy tak dalej się rwą. Trochę inwestycji powstało - będzie co rozpieprzać - "dla dobra ogółu".
~TK26555 1-11-2010 17:31
I bardzo dobrze że burzą stare brzydkie budynki ! Ja jestem za nowoczesnością dlatego dl mnie jeszcze dużo budynków powinno zostać wyburzonych stare pałace i normalne budynki
~Olek 1-11-2010 17:32
Olekno galeria karkonoska powstała w poniemieckim budynku gdzie w latach 40-tych działała spółka handlowa,a w początkach lat 50-tych w ramach likwidacji handlu prywatnego,spółkę tę przekształcono na Powszechny Dom Towarowy. Natomiast galeria h a n d l o w a o której mowa w artykule jest pierwszą placówką w budynkach Pasażu Grodzkiego wybudowanych w roku bieżącym. Należy najpierw pomyśleć ,a potem komentować.
~Do TK26555 1-11-2010 17:42
Człowiek nowoczesny powinien posiadać przyzwoite wykształcenie. Wówczas nie pisałby herezji o wyburzeniu starych pałaców. Architekt.
Piipi Jelonkowa 1-11-2010 18:42
~OJEJ ! .. *czary..*mary ! ~Tejo już ..nie jest *JELONKIEM ! ..ale *GOŁĄBKIEM ! (..patrz.zdj.nr.1 )
~ 1-11-2010 19:41
Ktos, kto pisze o burzeniu starych 2
~ 1-11-2010 20:36
O prosze bardzo z ogrodów zrobili budy cuchnące (targowisko flora) łot zasrana polityka.
rymcycymcy 1-11-2010 20:52
Dla wielu Jelonkowiczów nic się nie zmieniło ...bo oni widzą miasto jedynie z lotu pawia ! :)
~ 1-11-2010 21:09
@ja Czemu stawiasz w jednym szeregu Kusiaka z Prystromem? To tak jakbyś powiedział, że Niemcy siedzieli razem z Żydami w Auschwitz i mordowali się wzajemnie, aż przyszli Rosjanie i wyzwolili ich od siebie. - Jeden komuch natomiast drugi antykomuch, a dla ciebie p...pie wszystko jedno! - Jesteś przykładem właśnie takiego postbolszewickiego matołka, łatwego do manipulacji i wypuszczania na porządnych ludzi. Nie mniej zgadzam się z tobą, że lewica nie powinna podejmować decyzji o rozwoju miast, a zwłaszcza takich jak J.G. Bo tragiczny stan zawdzięczamy jej. To właśnie prominentny działacz lewicy Józef Pawłowski fotografował się w drwiącym geście na likwidowanym przez niego targowisku przy Kilińskiego i szczycił się, że zamieni to tętniące życiem miejsce w "czarną dziurę" na dziesięciolecie. Zdewastowane urbanistycznie centrum Sobieszowa też tym panom zawdzięczamy.
~ja 1-11-2010 22:04
jako p...p kieruję się obserwacją zachowań zamiast etykietek. A że chęć zrobienia dobrze wszystkim, objawiająca się hamowaniem wszelkich inicjatyw "pachnie" mi na milę komuną to i wsadzam głównego hamulcowego Prystroma do jednego wora z naczelnym socjalistą Kusiakiem. Takie już prawo p...pa żeby obserwować i wyciągać wnioski. Wiece wyborcze i obietnice wielkiej pomyślności zostawiam osobom inteligentnym i wykształconym - takim jak Ty.
~ 1-11-2010 22:20
@ja ....I przekonałeś mnie, że moja ocena co ciebie jest trafna. Bo jeśli obserwujesz i nie widzisz, no to jak nazwać? To, że R. Prystrom upomina się o zachowanie należnych praw i procedur, nazywasz hamowaniem "postępu", jest .... No właśnie, jak nazwiesz? Bo ja nazywam to dbałością o interes miasta i jego mieszkańców. - Okres bezhołowia bolszewickiego szczęściem mamy za sobą.
~59 1-11-2010 22:52
Może o tym nie wiecie ale największą cegielnią po II wojnie światowej w Europie był Wrocław. Z cegieł Wrocławia odbudowano Warszawę. Był tylko jeden problem - brak dachówek. No i ściągano je ze starówki w Jeleniej w Kłodzku. A dom bez dachu za długo nie postoi. I tak mieliśmy szczęście, że odbudowano nasz plac ratuszowy. Kłodzko nie miało takiego szczęścia.
~ja 1-11-2010 23:04
a toś się wykazał intelektem i umiejętnością pozyskiwania wyborców dla swojego guru. Jeśli potakiwanie Prystromowi ma być szczytem mądrości to rzeczywiście jestem i zostanę p...pem. A Ty broń sobie procedur i praw. Byle nie za moje.
~Esteta 2-11-2010 15:19
taaa... Tą dbałość o zapełnienie straszącej pustki w centrum i tam, gdzie gwar miejski widać na następujących przykładach: 1. Zdewastowanej, choć zabytkowej kamienicy na 1-go Maja (naprzeciw Solidarności) 2. Placu przy Killińskiego - przecież nie straszy ;) 3. Koszmarka architektonicznego powstającego na Kochanowskiego. 4. Kolorowych elewacji na parterach Al. Wojska Polskiego Pozdrawiam architekta i plastyka miejsckiego... promieniem lasera.
~ 2-11-2010 21:43
@ja....Miło, że się nie spierasz co do faktów.Ale.... Piszesz lekceważąco: "... broń sobie procedur i praw. Byle nie za moje. " A za czyje? Władza w demokratycznym państwie za czyje ma funkcjonować? Za jurgielt pobierany od obcych...? Urzędnicy podejmujący decyzje w naszym imieniu muszą być utrzymani za nasze podatki. Nie ma zmiłuj. Płacę to i wymagam. Dobrze płacę, a tak jest, bo jest kilku i kilkunastu na jedno miejsce, to można wymagać solidnej pracy... Z tym jest źle. - Prystrom dla mnie ani brat, ani swat. Wiszę tylko, że przecina nici koteryjnych powiązań. Przecież Obrębalski też o tych powiązaniach mówi, szkoda, że dopiero teraz. Jeżeli porzucimy "prawo i procedury" to na czym się oprzemy?
~............ 7-11-2010 8:23
Postawienie śmierdzących bud na FLORZE w miejsce ogrodów to rzeczywiście zmiana na lepsze...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Klasyki zjechały do Kowar

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
399
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%