MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Miasto: "Wygrajmy ze smogiem"

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 września 2017, 11:28
Aktualizacja: Sobota, 16 września 2017, 6:57
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Miejscy urzędnicy zorganizowali dzisiaj (15.09) konferencję prasową na dachu Galerii Nowy Rynek. Tematem spotkania z dziennikarzami była walka ze smogiem, który z uwagi na zbliżający się okres grzewczy – ponownie będzie zmorą mieszkańców i turystów przebywających w Jeleniej Górze.

- Chcemy mieszkańcom Jeleniej Góry przypomnieć o smogu - tłumaczył na wstępie zastępca prezydenta Jerzy Łużniak, który poinformował o starcie kampanii "Wygrajmy ze smogiem". W maju br. Rada Miejska przyjęła uchwały dotyczące walki z niską emisją, które dotyczyły m.in. rozliczenia z osobami, które zmieniły system ogrzewanie, a nie uzyskały dofinansowania z "Kawki". - Mamy 134 osoby, które złożyły deklarację i w tym roku część tych osób dostanie pieniądze - powiedział J. Łużniak. Mowa o ok. 300 tysiącach złotych, które trafią do "kawkowiczów", a do rozliczenia pozostałych wniosków potrzeba jeszcze ok. 600 tysięcy złotych, które władze miasta liczą, że uda się zarezerwować w budżecie miasta na przyszły rok.

Zastępca Marcina Zawiły wspomniał również o programach realizowanych przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Jeden jest na wymianę kotłów w Cieplicach - tutaj mamy projekt z dofinansowaniem 50 proc. z WFOŚiGW. W zależności od tego czy dotyczy to budynków mieszkalnych (wtedy do 10 tysięcy zł), czy mieszkań (do 7 tysięcy zł), a jeżeli podłączenie do centralnego ogrzewania, zwrot jest do 3 tys. zł - wymieniał J. Łużniak. Na podobnej zasadzie ma obowiązywać projekt dla pozostałej części Jeleniej Góry.

W trakcie konferencji była też mowa o ankietach, które są przeprowadzane na zlecenie miasta, mających na celu inwentaryzację źródeł ogrzewania. - W Cieplicach 70 proc. pieców zostało zankietyzowanych, a w Jeleniej Górze ok. 30 proc. - powiedział zastępca prezydenta, przypominając także, że 22 września jest dniem bezpłatnego przejazdu autobusami komunikacji miejskiej MZK.

Dodatkowo, urzędnicy poinformowali o umowie z firmą z Rudy Śląskiej, która będzie badać próbki z palenisk domowych. - Nasi pracownicy zostali już przeszkoleni i w przypadku podejmowania interwencji i podejrzenia spalenia odpadów, strażnicy będą uprawnieni do poboru próbki i będzie ona wysyłana do laboratorium - powiedziała Magda Krzysik z Urzędu Miasta. Straż Miejska w tym przypadku może nakładać mandat do wysokości 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, wtedy kara może wynieść do 5 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~sajmon 15-09-2017 12:48
Hmmm... A na jakiej podstawie prawnej straż miejska będzie mogła wtargnąć komuś do mieszkania (domu) i przeprowadzić przeszukanie ?? O ile się orientuje to nie ma takich uprawnień :) Chyba że na podstawie pomówień co będzie wiązać się z konsekwencjami prawnymi (odszkodowawczymi) :) Dla mnie dalej bzdura jak z tym kotem w piwnicy :) Sami przedstawiciele SM. stwierdzili że to by było włamanie :) A z tego co się orientuje minister Ziobro czy kim on tam jest zaostrzył prawo w tej dziedzinie :)
~ 15-09-2017 12:50
Pan Łużniak chce przypomnieć o smogu? Mi nikt nie musi przypominać. Wystarczy otworzyć okno. Ja natomiast chcę przypomnieć Panu Łużniakowi, że pokaźny procent zapylenia kotliny powodują kominki opalane drewnem. Jak rozumiem Pan Łużniak zaprzestał już palenia w swoim?
~sajmon 15-09-2017 12:51
hmmm... Nasi radni coś dziwnie interpretują ustawy :) Bo jak była ustawa o likwidacji gimnazjum to próbowali zlikwidować podstawówki :) Nieładnie panowie :) Walka polityczna ale nie kosztem mieszkańców :)
~sajmon 15-09-2017 13:01
AAAA... przypomniałem sobie :) Mi osobiście najbardziej powietrze w domu zatruwa w zimę ciągle sterczący godzinami samochód straży miejskiej na włączonym silniku a spaliny pchają się do okien :) Uprzedzę :) Tak lubię zimno :)
~ 15-09-2017 13:02
Nic nie wygramy.Dla przykładu w okolicy lotniska mieszka typ,który codziennie jak odpala kopciucha to smuga dymu ciągnie się aż do dworca PKP i nikomu to nie przeszkadza w tym dziwnym kraju.
~sajmon 15-09-2017 13:36
Jeśli miasto chce wygrać ze smogiem to niech w większym stopniu dofinansuje ludziom najuboższym porządny opał :) A nie p..rdzącym w stołek fundacją co tylko o tym pierniczą bo tam ubogich nie ma :) Tacy Eco-terroryści najwięcej na tym zarabiają :)
~gdzieprawda 15-09-2017 14:03
Widze ze znowu zaczela sie propaganda prywatnych koncernow energetycznych. Kiedy cieplownie byly panstwowe a piecow weglowych trzy razy tyle wszyscy oddychali swobodnie. Teraz po sprywatyzowaniu sektora energetycznego wielkia nagonka na oszczednych ktorzy nie chca placic za drogi gaz lub prad.
~dinki 15-09-2017 14:12
A z jakiej racji konferencja była organizowana w galerii a nie np. Ratuszu? Ktoś chciał coś podpromować, dostał w łapę, czy może urzędnicy chcieli w godzinach pracy wyskoczyć na zakupy??
~Kooo 15-09-2017 15:40
Urzędnicy miejscy.....Luzniak z panienką😅
~ 15-09-2017 16:36
haha smog to najcześciej jest wtedy i bardzo go czuć jak zostaje ogłoszony w mediach radio i tv i gazetach hehe wskaźniki smogu nie pokazują, 65%jeleniej góry nie pali już w piecach/mam dokładne inwentaryzacje i mogę je odsprzedać/ a ci bredzą o smogu
~ 15-09-2017 17:21
a co z likwidacją sygnalizacji świetlnej ?? mam nadzieję że koło sklepu Rondo to dopiero początek ? i może by tak kilka kładek dla pieszych ? zwłaszcza na ulicy Jana Pawła II
~czytelnik JG 15-09-2017 17:38
Jestem mieszkańcem jednej z ościennych gmin miasta Jeleniej Góry w tym roku chciałem zmodernizować swoje ogrzewanie poszedłem więc do gminy skorzystać z programu który oferował zwrot części nakładów w wysokości 50% . Co się okazuje kwota maksymalnego zwrotu opiewa na 3000 PLN może mi ktoś wskaże jak zmienić piec na ekologiczny z odpowiednią normą i kupić go wraz z montażem wymaganym osprzętem i instalacja za kwotę 6 tysięcy złotych . Jeśli są tacy mądrzy to ja dam te 3000 czyli 50% a resztę zapłaci gmina bo mi instalator wyliczył 12000 . Te programy to są realne do kawalerki z jednym piecem kaflowym nie do mieszkania czy domku ...
~max 15-09-2017 18:13
Ktoś się tu obudził z ręką w nocniku. Zamiast okradać ludzi tyle lat trzeba było dać ludziom zarobić na ogrzewanie. O braku ogrzewania miejskiego nie wspomnę.
~ 15-09-2017 18:29
co komu przeszkadza, że troche podymi. Jak jest taki wrażliwy to niech wypier... z jeleniej. Chyba, że ktoś chce płacić znacznie więcej za opał.
~sajmon 15-09-2017 19:10
Ja nie reprezentuję sobą ani moimi wypowiedziami żadnej partyjki :) dla mnie jest ważne by ludziom zwykłym (najuboższym) żyło się lepiej bo ci bogaci lub ci co na to ich stać sobie sami dadzą radę :) A o ubogich nikt nie dba :( Nikt nie chce chodzić głodny nikt nie chce marznąć :( Przykro słyszeć mi osobiście że PO i nasi z miasta chcą np. przyjmować (uchodźców) emigrantów lub z azji repatriantów :( A żaden tych zadufanych w sobie i w swoich kominkach nie pomyśli ilu jest bezdomnych w naszym mieście :( I nie mają szansy na drugi start na lepsze jutro :( Po prostu zostali skreśleni z funkcji obywatela tego miasta :( Może i popadli w skutek zaniechań w alkoholizm :( Ale moim zdaniem większość winy ponosi miasto :( 3500 bezdomnych dzieci w Polsce wstyd mi za PO choć na nich nie głosowałem :(
~pola20 15-09-2017 19:28
Mieszkam w Jeleniej od urodzenia...wszyscy mieli piece na wegiel...Zabobrze dopiero powstawalo...i nie bylo smogu....to samochody sa zakala miast i wsi....przestancie ludziom wciskac kit....!!!!!!!
~pola20 15-09-2017 19:46
A jak Straz Miejska i notable zasuwaja po Starowce...to nie ma smogu....maja ekologiczne auta????ludziom juz nie wciskajcie kitu.....bo,kto co bardziej swiatly.... juz Wam nie wierzy.....to jest moje miasto.....budowalismy Rakownice a Wy ja zniszczyliscie i itd.itp.- przemysl i ludzi ...wstyd...a Marcin jako nauczyciel tuyle nam obiecywal...LO NORWID....WSTYD!!!!!!!!
~B+ 15-09-2017 21:15
p..rdu, p..rdu i powiedzcie, że przeciętny "jeleniogórski kowalski" zarabiający mniej jak 3 tyś. zł brutto miesięcznie ma ponieść kilkanaście tysięcy zł. kosztów wymiany instalacji grzewczej, a później za paliwo do nowej "ekologicznej" instalacji będzie płacił kilkadziesiąt procent więcej jak dotychczas.Brawo w końcu podobno chłód hartuje?!
~Tomany 15-09-2017 21:53
W d..ie mam KAWKĘ kto mi da później na rachunki za gaz czy prąd ??
~Fr3d 15-09-2017 22:03
A gmina Pidgorzyn w d...ie ma smog w kolo w okresie grzewczym siwy dym a dofinansowania jak nie bylo tak nie ma
~iras 16-09-2017 9:11
Do więzienia zamykać takich co palą byle czym na zimę. jak się ociepli wypus...ć. Na koszt państwa a kozoj...bców przyjmowac i gościć z fanfarami. Opał coraz droższy a na Bohaterów Września nie mogą podłączyć jednego mieszkania bo reszta już dawno zrobiła inne niż sieciowe ogrzewanie.
~do pola20 16-09-2017 10:53
Jakie samochody,pojedź na pierwszą lepszą wiochę,samochodu ani jednego a smog że konia udusi.Na wiochach nie czają się z paleniem smieci nie tylko w piecach a nawet w ognisku pod domem.
~Wygrajmy! 16-09-2017 16:24
Zgoda.Wygrajmy! Ale najpierw wytnijmy jeszcze te niektóre ,jeszcze zdrowe drzewa. Zapalmy sobie nimi w piecu,CO,kominku. I bedzie ekologicznie. I zgodnie z szyszkową myślą. No właśnie, a może tak zwalczymy smog paląc szyszkami wszędzie? W dou,ogrodzie,grillu ?
~kiki 16-09-2017 22:41
osiedle czarne, ul. Okręzna palą jakies trujące rzeczy
~pico 19-09-2017 13:36
Prosze zaczac dbac o najubozszych a dopiero potem ich karac.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamienili przejście w parking

Czytelniczka: drogo i brudno

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
511
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%