MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Miasto widmo czy aglomeracja?

Wiadomości: JELENIA GÓRA KRAJ
Poniedziałek, 15 lutego 2010, 13:56
Aktualizacja: Wtorek, 16 lutego 2010, 8:03
Autor: TEJO
Dawny "Zajazd Cieplicki" kiedyś miejsce tętniące życiem, dziś – jak na załączonym obrazku.
Fot. TEJO
Z jednej strony groźba wyludnienia, z drugiej – możliwość wchłonięcia przez potężną aglomerację. Jaka przyszłość w wizji naukowców i fachowców czeka Jelenią Górę i miasta o podobnej charakterystyce?

W ciekawych wywiadach zamieszczonych przez Metro wyczytamy takie właśnie prognozy. Ich podstawa to ruchy migracyjne ludności, tendencje demograficzne i inne czynniki, na podstawie których buduje się wizję przyszłości miast.

Z jednej strony masowe ucieczki do wielkich centrów mogą skutkować stopniowym wyludnieniem mniejszych ośrodków. Ludzie – szukając lepszych perspektyw i zanęceni ułudą dostatniejszego życia – próbują szczęścia we Wrocławiu, Warszawie, czy Poznaniu lub Krakowie. Z drugiej strony – panuje tendencja odwrotna: ucieczka ludności z molochów do mniejszych ośrodków. W wielkich miastach pracują – w mniejszych miejscowościach – mieszkają.

Jednak, jak podkreśla w wywiadzie dla Metra Wiesław Łagodziński z Głównego Urzędu Statystycznego, perspektywa całkowitego wyludnienia miast naszym ośrodkom nie grozi, a to dzięki położeniu geograficznemu. Według tej wizji opuszczone przez jeleniogórzan poszukujących szczęścia gdzie indziej, zawsze będą łakomym kąskiem dla tych Europejczyków (zarówno z Polski jak i z zagranicy), którzy swoje szczęście znajdą tu, w Karkonoszach.

Łagodziński idzie dalej. Nie wyklucza, że w przyszłości Jelenia Góra stanie się częścią ogromnej aglomeracji. – W perspektywie w Polsce powstanie co najmniej pięć wielkich miast. W centrum Warszawa-Radom-Łódź, na południu Kraków-Śląsk, być może Rzeszów, dalej: Wrocław-Jelenia Góra, potem Poznań-Gorzów, a na północy - gdy powstanie autostrada wzdłuż Wybrzeża - zabudowany zostanie cały pas od Szczecina do Trójmiasta – mówi wspomniany. – To będą luźno powiązane ze sobą niską zabudową struktury z centrami finansowo-handlowymi – czytamy.

Próbkę tego zjawiska pokazuje nam wciąż historia. Jelenia Góra – jeszcze 100 lat temu ograniczona jedynie do obszaru ścisłego centrum i pobliskich uliczek – rozrosła się (czy to poprzez decyzje administracyjno-polityczne, czy też naturalnym biegiem dziejów) do rozmiarów – w porównaniu do pierwotnego stanu posiadania – iście imponujących. Jak będzie w przyszłości? Pogdybać zawsze można.

Ogłoszenia

Czytaj również

Synoptycy: spodziewane burze i deszcz

Otwarcie siłowni zewnętrznej w Lubawce

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~ 15-02-2010 14:32
Coś się komuś przyśniło !
~DJKosa 15-02-2010 14:39
To jakieś jaja! W Jeleniej nie ma szans na normalne życie! Wszystko na temat!
~Sławek 15-02-2010 14:47
To już jest miasto widmo ......................
~Red Like 15-02-2010 15:07
pomysłowa fota, taka prosta a za zrazem wiele znacząca(mówiąca?)
~... 15-02-2010 15:37
Chyba ktoś powinien się wziąć za pisanie bajek. Jak wszystko dalej będzie tak robione w JG jak jest obecnie to będzie ale wielkie g.. Z resztą najlepiej zaorać tą wiochę większy pożytek będzie
~rozgoryczony_zabobrzanin 15-02-2010 15:41
Jelenia Dziura!!! Gdyby pozostalo Hirschberg to byloby calkowicie inaczej. Ale coz mozna tylko zalowac.
~mm 15-02-2010 16:01
Czy to aby nie Wiesław Łagodziński a nie Jagodziński? Rzecznik GUS.
~mim 15-02-2010 16:08
Może DJ Kosa przeniesie się do Lubawki, Świerzawy ,Lwówka ,czy Kamiennej Góry, a tam dopiero zaczyna sie życie - iście europejskie. A teraz do rzeczy: nie będą powstawać wielkie aglomeracje, bo np. w Austrii, Niemczech i paru innych krajach EU widać ,że ludzie maja dość wielkich molochów- mają dośc stania w korkach,dość szumu i spalin aut. Dzisiaj wiele interesów złatwia sie przez internet,telefon,fax. Wielkie firmy instalują się w Tyrolu w: Kuffstein,Schwaz,Wattens,Haall lub w większych maistach np.Innsbruck (ok.100 tys mieszkańców). W Niemczech wiele firm prosperuje nie w wielkich miastach takich jak: Berlin,Hamburg,Monachium , ale w Rosenheim. Regensburgu ,Ingolstadt,Chemnitz itd. Tylko ci ,co nie mają pomysłu na życie i głowy na karku, będą narzekać, narzekać i marudzić . Dla ciasno myślących nawet Wrocław to prowincja. Ja zaś w naszej Kotlinie czuję się najlepiej i nie emigruję .
~wrocławski student 15-02-2010 16:44
Może jg nie tętni kulturą, rozrywkami etc. ale jest wraz z ościennymi gminami miastem spokojnym, czystym i tanim w przeciwieństwie do takiego Wrocławia. Jeżeli wielu zachwala nasze okolice i regularnie odwiedza to o czymś to świadczy.
~xxx 15-02-2010 17:01
malkontenci !!!! Spytajcie pana Obrębalskiego jak rozwija się jelenia pod jego przywództwem a usłyszycie historię dopiero jak z bajki czyli pełnia szczęścia
~martin 15-02-2010 17:05
Zastanawiam się dlaczego na forum Jelonki wiekszość stanowią MALKONTENCI??? Entuzjaści są tak zajęci ze nie mają czasu. No cóż... luidzie mają albo czas albo pieniądze. Tylko bardzo bogaci mają jedno i drugie.
~tak 15-02-2010 17:30
autostrady,czynne linie kolejowe i nawet mały port lotniczy a za pięć lat nie poznamy Naszego miasta!
~do djkosa 15-02-2010 17:51
nieudacznik zawsze znajdzie sobie wytlumaczenie na swoje nieudolnosci.
~tommy 15-02-2010 18:39
Aglomeracja Wrocław-Jelenia Góra to nie jest głupia perspektywa. Jeden warunek: szybkie połączenie kolejowe, czyli dojazd do Wrocławia powinien zająć max. 30-40 min. W tej chwili nierealne, ale za kilkadziesiąt lat?
~DINO 15-02-2010 18:49
Jelenia góra jak nie zmieni swej polityki na bardziej otwartą i idącą z postępem do przodu to zostanie tylko schronisko na spółdzielczej niby miasto turystyczne ale niestety mające BARDZO MAŁO do zaoferowania a jeszcze więcej się marnuje dlaczego pan prezydent nie słucha młodzieży która ma pomysły idące z zachodniej europy tylko kuli uszy i udaje ze nie ma tematu i tak jest prawie na każdej stronie miasta sA miejsca skrajnie niewykorzystane które można wskrzesic stosunkowo niedużym nakładem finansowym ze strony miasta a w późniejszym czasie czerpac z tego dosyc spore profity ale tego sie nie robi niestety a le zato będą kamery które zmienią miejsce działania okolicznych szuj i tak pozatym nie rozwiązą problemu a lepiej by było stworzyc miejsca pracy ale nie w marketach za 1200zł tylko w dobrych fabrykach które dadzą pensje od 2000 w wzwyż a miejsca mamy na fabryki sporo i to nawet takiego któremu by krajobrazu nie szpeciło poprostu jelenia się cofa i to bardzo gdy inni ida żwawo w miare do przodu w porównaniu do nas ale niestety z okien ratusza mało widac a to wielka szkoda
~Yeti 15-02-2010 19:02
Jelenia jest na równi pochyłej bo ludzie nie widzą tu przyszłości i szukają pracy w większych miastach a w przyszłości w nich zamieszkać by nie musieć tracić cennych godzin każdego dnia na dojazdy do pracy. Ci co nie będą mogli z wielu przyczyn zamieszkać lub znaleźć pracy poza Jelenią pogłębią coraz bardziej wyraźny podział na biedotę i bogaczy w kapitalistycznym dążeniu do szczęścia nielicznych kosztem większości.
Cień 15-02-2010 19:55
Tommy! W Chinach już pociągi przemierzają taki odcinek w 20 minut, a przecież tam komuna jest.
~` 15-02-2010 20:15
Miasto widmo a w tle bezrobotni i emeryci
~Zdzich 15-02-2010 20:49
To miasto już kilka lat temu zaczęło straszyć ludzi. Niestety teraz ludzi się nie przyciągnie z powrotem. Miasto jest kompletnie nie przemyślanie logistycznie, drogi przy tylu samochodach wołają o pomstę do nieba. Dzisiaj "6" z Małej Poczty na Sygietyńskiego jechałem równe 35 minut, a to może z 6 km było. Legnica jest zdecydowanie bardziej pomyślanym miastem, większość dróg jest bardzo szerokich, sporo jest dwupasmowych - to naprawdę upłynnia ruch, a Jelenia Góra została na jakimś wczesnym PRLu i drogach jednopasmowych.
~pita 15-02-2010 21:21
W tym mieście maja szanse tylko bogaci z pokolen,tudzież właściciele pensjonatów,hoteli czy dużych sklepów.Miasto wymiera ,a brak przemysłu i wysoka stopa bezrobocia sprawią że nawet nasi wspaniałomyślni włodarze nie będą w stanie powstrzymać rosnącej fali emigracji.Na dodatek wszystko co tutaj jest tworzone to typowa komercja ,nic dla ludzi infrastruktura i rozwój uzależnione są od grubości walizki jaką przyjmą panowie żądzący.Szkoda bo położenie jest całkiem atrakcyjne,ale gdzie nam do np. Andory ?Panowie sto lat za murzynami!!!
~gosc niedzielny 15-02-2010 21:31
@ mim... ty chyba z drzewa spadłeś i porównujesz zapyziałe 100 tys dziury do miast w EUROPIE, do których bez problemu można dojechać wygodną autostradą, bądź szybką koleją w 30 - 40 minut. Nie wiem czy wiesz, ale wielu mieszkańców Goerlitz pracuje w Dreźnie (odległość trochę ponad 100km), dojeżdżając codziennie do pracy, wyobraź sobie, że dojazd do pracy zajmuje im średnio 40 minut, bez łamania przepisów, bezpiecznie... czyli prawie tyle samo ile przejazd autobusem mzk z Zabobrza do Sobieszowa... Więc... o czym tutaj mowa?! o obwodnicy południowej która pozwoli szybko dojechać mieszkańcom znikąd - donikąd?! Brak wygodnych, bezpiecznych i szybkich połączeń drogowych ze Zgorzelcem, Legnicą i Wrocławiem będzie w dalszym ciągu marginalizowało pozycję Jeleniej Góry i jej mieszkańców. Pomysł na biznes to nie wszystko, a sterowanie paluszkiem z laptopa na zadupiu, może nie wystarczyć. Czasem trzeba gdzieś dojechać, spotkać się, czy przypilnować roboty... i wtedy mogą pojawić się schody... bo akurat właśnie wtedy, na jedynej drodze do Wrocławia, stoczył się do rowu TIR i drogę zamknięto na kilka godzin...
~nn 15-02-2010 22:17
Na pewno powstanie wielka aglomeracja złożona z polaków , ale niestety Dublin -Londyn :(
~Jelenia vs Liberec 15-02-2010 22:20
ile zrobiono w Libercu w ciągu 1 roku -cztery razy tyle co u nas obiecano przez 10 lat , tam ciągle coś robią to obwodnica to nowe ronda to rozbudowa hal sportowych miasto podobnej wielkości co nasze ,ale dla władzy w Polsce najlepsze są zadupia bo tam się najlepiej lody kręci
~macios21 15-02-2010 23:06
To jest miasto czubków,pijaków.Co tu zreszta robić???to jest wiocha,która nazywa sie tylko miastem,same markety i zero perspektyw na dalsze życie!!!!!
~Jano 15-02-2010 23:20
szkoda gadać miasto Emerytów i ręcistów no i bezrobotnych buahahah
~Tomy M 16-02-2010 0:17
Bo jelenia do wielka dziura
~?? 16-02-2010 1:47
Sa tacy co beda emigrowali do wielkich miast ,a sa tacy co z wielkich miast uciekaja do takich jak Jelenia czy nawet na wies.Nie znalazl sie jeszcze taki co by wszystkim dogodzil
~grr 16-02-2010 1:49
a to foto, to chyba gdzies w poblizu jeleniej wulkan wybuchl? a powazniej, jelenia jest fajnym miejscem do zycia, wlasnie ze wzgledu na rozmiar, ktory jest w sam raz (niemeczacy, w ok. 45min mozna sie piechota przemiescic z centrum w dowolne miejsce miasta)... obawiam sie jednak, ze los jeleniej w przyszlosci to los miasta emerytow. obwodnice beda prowadzily turystow bezposrednio w gory a w samym miescie atrakcji brak. aglomeracja jelenia gora - wroclaw? :-) niektorzy to maja fajne pomysly, przyznac trzeba :-)
~bang 16-02-2010 6:34
dopóki prawo sie nie zmieni będziemy ciągle stać w miejscu...a jak skoncza sie dofinansowania unijne no to zaczniemy sie lekko cofać w tył jak cały eurokołchoz
~do tommy 16-02-2010 7:40
hehe jak będziesz miał Wrocław już w Maciejowej to dojedziesz do niego w 30 minut z Jeleniej :-D
~beeb 16-02-2010 8:13
Może i przyjeżdżają z wielkich miast ale to jest np.20 osób rocznie a ucieka 500.
~zwrotnicowy 16-02-2010 8:36
Pytanie do Włodarzy Miasta: Czy wiecie JEŁOPY w ile godzin w 1938 r. pokonywał trasę BERLIN - Karpacz POCIĄG pod zarządem REICHSBAHN? Sprawdźcie, a dowiecie się dlaczego Jelenia Góra jest miastem skazanym na porażkę!
~i co dalej? 16-02-2010 10:05
A BAJKOMÓWCA jest zachwycony swoimi rządami !
~telik 16-02-2010 19:58
Jelenia to miasto widmo wystarczy zobaczyć na rozkład jazdy autobusów po 22.00 nic już nie kursuje. Brak jest rozrywek dla młodzieży. Brak jest basenu krytego, ale mamy za to Bankową i same banki. Większość młodych ucieka z tego miasta. Nawet na zwykłe zakupy jeżdżę do Wrocławia bo tu nic nie ma.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Zawyją syreny

Przebudowa drogi Bolesławiec – Stare Jaroszowice

Ktoś znów zastawił cały chodnik

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
652
Tak
19%
Nie
75%
Nie wiem
5%