MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Miasto sprzedało działki budowlane… bez drogi

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 15 października 2014, 8:21
Aktualizacja: Czwartek, 16 października 2014, 7:16
Autor: Angela
Fot. Angela
– W poniedziałek (13.10.) właściciele zagrodzili swój teren przy ul. Nowowiejskiej, przez który biegła „dzika” droga i teraz nie mamy jak dojechać do naszych posesji – skarżą się mieszkańcy Osiedla Urocza II w Jeleniej Górze, w tym: Maria Żmuda, Adrian Sokołowski i Paweł Kopczak. – Miasto sprzedając nam działki w 2008 roku obiecało wybudować dojazd do osiedla. Skończyło się na obietnicach i na błocie po kolana na polnej ścieżce – dodają. Władze miasta zapewniają, że jeszcze dzisiaj (15.10.) rozpocznie się utwardzanie drogi tymczasowej.

Chodzi o osiedle przy południowej obwodnicy miasta czyli przy Al. Solidarności, nieopodal Pałacu Paulinum. Żeby dojechać do nowo budowanego osiedla mieszkańcy zjeżdżali z ulicy Nowowiejskiej na prywatną posesję. O tym, że robili to nielegalnie dowiedzieli się… w poniedziałek, kiedy właścicielka prywatnego terenu ogrodziła dom taśmami z informacją „teren prywatny”. – Mieszkam tu od ośmiu miesięcy, byłem pewien, że droga, którą dojeżdżam do domu jest miejska – opowiada Paweł Kopczak. – Wielkie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że był to teren prywatny – dodaje mieszkaniec.

Co ważne, Miasto sprzedając tereny uzbrojone w kanalizację sanitarną i wodę, zastrzegło w umowie, że działki muszą być zabudowane w okresie pięciu lat. Dlatego niemal codziennie do osiedla dojeżdżają ciężarówki z materiałami budowlanymi.

- My nie dziwimy się tym ludziom, którzy zagrodzili swój teren, bo oni postąpili zgodnie z prawem – mówi Maria Żmuda. – Mają małe dzieci, a obok ich domów codziennie przejeżdżał ciężki sprzęt. Na ich miejscu zrobilibyśmy to samo. To Miasto zaniedbało sprawę. Sprzedało nam działki z obietnicą budowy drogi, która nie powstała – dodaje jeleniogórzanka.

Jako jeden z pierwszych na osiedlu Urocza II zaczął się budować Adrian Sokołowski. – To był rok 2008 kiedy rozpocząłem budowę i słyszałem obietnicę o budowie drogi. Mijały lata, a drogi wciąż nie było. W końcu wykarczowałem kawałek pola i wyjeździłem dziką ścieżkę, bo ja byłem świadomy, że ta droga przy ul. Nowowiejskiej jest terenem prywatnym. Kiedy jednak tylko spadnie deszcz czy śnieg ścieżka zamienia się w błotne grzęzawisko. Nikt nie może tu ani wjechać, ani wyjechać. Przejechać nią można – i to nie zawsze – tylko dobrym autem terenowym. Mam trójkę małych dzieci, które codziennie muszę porozwozić do szkoły, a następnie odwożę żonę do pracy, bo ona osobowym samochodem tu nie wyjedzie – dodaje Adrian Sokołowski.

- Ja wczoraj (14.10.) uszkodziłam sobie samochód, kiedy próbowałam podjechać pod górę – pokazuje Maria Żmuda. – Teraz będę musiała go oddać auto do mechanika. Nie tak to miało wyglądać. Kiedy w 2010 roku kupowałam działkę, dostałam zapewnienie z geodezji, że droga w tym roku będzie zrobiona. Sąsiadowi, który się buduje też to obiecano – dodaje.

Wiceprezydent Jerzy Łużniak wyjaśnia, że Miasto nie może wybudować asfaltowej drogi do momentu, kiedy wykupione działki nie zostaną zabudowane. – Obecnie jest tam dziewięć domów, docelowo ma być ich około stu. Mieszkańcy robiąc przyłącza do swoich budynków pocięliby tę drogę na kawałki, a ciężki sprzęt dowożący materiały budowlane doszczętnie by ją rozjeździł, dlatego podjęliśmy decyzję o budowie drogi tymczasowej, utwardzonej na tyle, by ludzie mogli dojechać do swoich domów. Dlaczego tak późno? Nie wiem, jestem wiceprezydentem od pół roku i kiedy rozpocząłem pracę na tym stanowisku, wtedy zapadła ta decyzja – dodaje wiceszef Jeleniej Góry.

Wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze Jerzy Bigus dodaje, że przetarg został ogłoszony zaraz po decyzji władz miasta i przygotowaniu dokumentacji, ale wykonawcy nie do końca rozumieli zakres tego zadania, stąd procedura wyłonienia firmy trwała tak długo. – Obecnie mamy już wykonawcę i prace rozpoczną się już dzisiaj (15.10.) – mówi Jerzy Bigus. – Wczoraj (14.10.) nasz inspektor był z wykonawcą na miejscu i pokazał mu teren – dodał wiceszef zarządu dróg.

Tymczasową, utwardzoną drogę wykona Kółko Rolnicze Siedlęcin. Koszt tego zadania to ok. 905 tys. zł. Prace mają potrwać dwa – trzy dni. Budowa dróg z prawdziwego zdarzenia na Osiedlu Urocza II, czyli z asfaltem, chodnikami, kanalizacją deszczową i oświetleniem, to szacowany koszt ponad 11 mln zł. Planowany termin realizacji? – Nieznany – odpowiada Jerzy Łużniak. – Budowę drogi właściwej zaczniemy kiedy właściciele wykupionych działek wykonają już wszystkie podłączenia, inaczej zostanie ona zniszczona, a my wyrzucimy pieniądze w błoto – dodaje J. Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Patrole w Kamiennej Górze

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~ 15-10-2014 8:35
Miasta zginie bez Kółka Rolniczego z Siedlęcina - jedyny godny wykonawca wszelkich robót
~Ryś z Klanu 15-10-2014 8:44
"Wiceprezydent Jerzy Łużniak wyjaśnia, że Miasto nie może wybudować asfaltowej drogi do momentu, kiedy wykupione działki nie zostaną zabudowane. – Obecnie jest tam dziewięć domów, docelowo ma być ich około stu." Będąc dwa razy(czyli pierwszy i ostatni raz)w Egipcie, zauważyłem,że tam najpierw uzbraja się działki budowlane,asfaltuje drogi a dopiero wtedy się je sprzedaje pod zabudowę.Ale to tylko zacofany Egipt.
~1! 15-10-2014 8:48
Panie Łużniak prawda jest taka, że inni ludzie obiecali wybudować drogę, a jak jest, to widać gołym okiem...
~~~ 15-10-2014 8:54
Droga tymczasowa w trzy dni za 905 tyś zł.??? Zgadzam się z tym,że mieszkańcy muszą mieć dojazd do swoich posesji !!!-ale to wydawanie ogromnych pieniędzy z budżetu na prowizorkę to chyba gruba przesada !!! U nas w większości przypadków coś się buduje,za moment się to burzy,wylewa asfalt,potem się go zrywa......beznadzieja !!!!!!!!!!
HankaOdRumcajsa 15-10-2014 9:26
miasto sprzedaje bez logicznego myślenia. w oficynie przy ul. Matejki też sprzedali nieruchomość ze sporym podwórkiem, facet to ogrodził i ja to rozumiem, w końcu to jego. Ale jak straż będzie miała wjechać do palących się kamienic od strony podwórka to współczuję, bo technicznie nie jest to możliwe.
~Ryś z Klanu 15-10-2014 9:40
Jeżeli urzędnik nie będzie odpowiedzialny za swoje decyzje,nic się nie zmieni.Zawsze będzie"no i co mi Pan/Pani zrobi?!"
~ 15-10-2014 10:16
Ale ktoś tu lody kreci dłuższą cieżarówka 30ton tłucznia 1000zł z Ogorzelca praca koparki 80zł godzina praca walca 100zł plus przywóz może koszty projektu to po znajomości pozostałe 800 tysiency do podziału. Może ktoś wreszcie zacznie rozliczać i kontrolować inwestycje.
~szok 15-10-2014 10:37
prawie 1 milion złotych na prowizorkę, a ok. 11 milionów złotych na drogę docelową?? Jak długi to jest odcinek - rozumiem, że co najmniej 5 km (za 2 miliony za km buduje się dobrą drogę asfaltową) lub 2,5 km czteropasmówki ;-) Koszty z sufitu...
~Zatyczka 15-10-2014 10:47
Bardzo dobrze , w calym cywilizowanymswiecie wlasnosc prywatna jest szanowana . Wyje....bac na ryj odpowiedzialnego za to urzednika . Ale przeciez to sie nie stanie bo w Jeleniej Gorze urzedniczki sa nieruszalne . Syf i zaduupie .Patrz urxzad skarbowy . Tam prawo dziala tylko w jedna strone .
~pipa 15-10-2014 10:47
Miasto powinno sprzedawać działki uzbrojone czyli media w ulicy i wyprowadzone do granicy działek (szafki ZK3, gazowe, zawór wody i przyka...lik). Obecnie to jest draństwo ! Nazywają się uzbrojone a sieci są nawet gdzieś ze 100 od działki. O cenie drogi są oba posty wyżej. ZGROZZZA !
~Polski real 15-10-2014 10:56
Zachłanność urzędników nie ma granic. W Niemczech czy w Czechach gdy rozbudowuje się duże osiedle, takie jak te tutaj wspomniane to miasto najpierw ka...lizuje i w pełni uzbraja pod wszystkie zbędne przyłącza. Potem buduje się i utwardza wszystkie planowane drogi. Zaś klient przychodzi na gotowe buduje dom i się przyłącza do gotowych przyłączy. A nie jak u nas w Polsce gdzie klient musi się o wszystko biurokrację prosić która ma to wszystko gdzieś. A tak w ogóle to oni jakieś jaja robią i wszystko co budują to budują tymczasowo. Rondo Barei w Jeleniej też powstało tymczasowo bo już nie istnieje, ale na huczne otwarcie kasa się znalazła. I niby komu to było potrzebne? Najważniejsze że się tam dobrze bawią i lekką ręką na lewo i prawo kasę wydają.
~a ile 15-10-2014 10:59
zyczylby sobie za przejazd dotychczsowa droga wlasciciel w ramach sluzebnosci gruntowej .....to kwestia gospodarskiego myslenia w ramach prawa
~altus 15-10-2014 11:06
...nie bardzo rozumię, wykonawca wygrał przetarg a dopiero dziś będzie oglądał teren na którym ma wykonać powierzone prace?????!!!! ...jeżeli brał udział w przetargu to chyba zapoznał się z dokumentacją i zakresem prac by ustalić kwotę do przetargu ...w kwestii wyceny się nie wypowiem bo nie znam zakresu prac ale jeżeli one mają potrwać dwa trzy dni!!! to faktycznie kwota zastanawia!!!! ...a po za tym co to za czasy że na zlecenie i przygotowanie dokumentacji na dwu trzy dniową prostą pracę potrzeba półtora roku, można domniemać w związku z tym że prace przygotowawcze były kosztowniejsze od wykonania samego utwardzenia!!!!
~Wiem 15-10-2014 11:11
"podjęliśmy decyzję o budowie drogi tymczasowej, utwardzonej na tyle, by ludzie mogli dojechać do swoich domów" No to już będziecie mieli taką drogę na wiele lat,albo na zawsze bo prowizorki są najtrwalsze
~pan 15-10-2014 11:14
ludzie koszt 905 tys za dwa trzy dni pracy i ilu metrów może 150 qurwa to z czego jest ta droga z marmuru ludzie jak można wydać tyle pieniędzy na prowizorkę z piasku bezkarnosc tych gnoji poprostu mnie wyprowadza z rownowagi powiem tak to nasza wina nic z tym nie robimy jak płatnicy podatku bo to nasze pieniądze -- ciemnogród--
~anonimgall 15-10-2014 12:33
900 tys. zł wykonanie drogi tymczasowej ?!?!?! A skąd taka kwota? To skandal i ktoś powinien się temu przyjrzeć bo to koszt z kosmosu!!!! Jakże łatwo wydaje się nie swoje pieniądze. Ale to my wszyscy - podatnicy- zarabiamy na takie "mądre" decyzje urzędników
~dj 15-10-2014 12:43
Dojazd od nowowiejskiej może i jest przyblokowany ale zdaje się zostaje im jeszcze droga od nowej obwodnicy?A tak przy okazji ludzie kto kupuje działkę w takim przypałowym i nieciekawym miejscu w dodatku na północnym stoku?????
rymcycymcy 15-10-2014 12:55
Działka powinna być z drogą ! :) ...z altanką albo z lufką ...zależnie od charakteru działki ! :)
~optymista 15-10-2014 14:42
2 dni roboty tj. wykonanie ścieżki z kruszywa za 900000tys. zł.???? Brawo Panie Łużniak ! To są pieniądze wyrzucone w błoto!
~Gość 15-10-2014 15:22
Takich obietnic ze strony wladz miasta bylo wiele i co p.Obrebalski to za pana czasow obiecano droge tym ludziom ,a teraz startuje pan ponownie w wyborach i co bedzie pan dalej obirecywal i nic nie robil tak jak i pana nastepca tez nic przez cztery lata nie zrobil ,zenada ze jeszcze ludzie wam wierza PO oszukancy!!!!!!!!!!!!!!!!
~rumcajs54 15-10-2014 15:41
Panie Bigus, nie zrozumieli, bo z logiką, polszczyzną, a z pewnością i z rzetelnością materiałów przetargowych było chyba coś nie halo...
~@Rumcajs 15-10-2014 16:15
Jak Kółko Rolnicze Siedlęcin mogło nie zrozumieć bełkotu przetargowego, przygotowanego przez swojego prezesa, a jednocześnie radnego Jeleniej Góry - Andrzeja Grochalę??? To p. Grochala nie umiał wytłumaczyć, o co chodzi? Przecież te lody kręci od lat... http://www.aferyprawa.eu/Oropoiwzk/Wydzial-Rolnictwa-Urzedu-Miejskiego-w-Jeleniej-Gorze-doniesienie-pokontrolne-czyli-jak-radny-z-prezydentem-lody-kreca-932
~ 15-10-2014 16:26
Dwa i pół dnia pracy za MILION ZŁOTYCH !!! WTF ? Ciekawe czy dojazd sprzętu jest wliczony w ten czas czy dostarczą go po godzinach ?
~Adrian 15-10-2014 17:14
link do wywiadu przeprowadzongo z mieszkańcami osiedlaprzez Pana Piotra Sałaputę z Muzycznego Radia https://www.youtube.com/watch?v=0W3OrQ1mrYY&feature=youtu.be
~Boss 15-10-2014 17:27
Super kraj 11 milionów na dojazd do kilku domów których właściciele wybudowali się w polu takie cuda tylko w Polsce ,potem pojedziesz na to osiedle zaparkujesz auto na ulicy i będą ci kartki za szybą zostawiać że to teren prywatny bo to jego droga bo jest na przeciwko jego domu widziały gały co brały pewno taki był układ tym powinien zająć się prokurator
~Szymek 15-10-2014 18:09
No Panie prezydencie jakoś nie widzę pana na zdjęciach? nie chciał pan przyjść pokazać się?
~18 sqandal 15-10-2014 18:17
... kupili te działki bez drogi dojazdowej to do kogo te pretensje? .... do samych siebie nie kupuje się działek jezeli nie ma dojazdu , teraz brodzić w błocie i tyle
~ 15-10-2014 20:40
Paweł Kowcza a nie "Kopczak"
~kl 15-10-2014 22:13
To może zamiast drogi tymczasowej za 905 000,00 zł ustanowić stosowną służebność za np. 600 000,00 zł
~rychu22 15-10-2014 23:07
... jak Oni robią drogi. Asfalt leje się na prywatnych posesjach. Katastrofa. Że też jeszcze nikt sie nie zorientował. Co robią inżynierowie, gdzie kalkulacja??? szok
~kmam 16-10-2014 7:06
Droga, od drogi zjazdy i odchodzące przyłącza - efekt nikt nie niszczy drogi. Wykupując działkę płaciłoby się za przyłącze, W ciągu 6 lat wybudowano 9 domów, to można policzyć sobie kiedy zostanie wybudowanych 100. Ich wnuki dopiero doczekają drogi.
~ 16-10-2014 18:58
Niechcący wyszła kara za oszpecanie krajobrazu "architekturą" owego osiedla...
~ 18-10-2014 22:45
Na pewno przejazdy przez teren budynku 75 są uciążliwe dla lokatorów . Jednak zaskakuje decyzja Urzędu Miasta , że sprzedano parcelę bez wyłączenia drogi dojazdowej do budynku nr 77. W Urzędzie znano sytuację, a więc nie był to przypadek .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Trwa budowa punktu widokowego

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

Finał na lawecie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2201
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%