MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Miasto spłaca dług – wspólnoty odnawiają kamienice

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 lutego 2014, 8:10
Aktualizacja: Sobota, 8 lutego 2014, 11:56
Autor: UM
Fot. UM
Najpierw była Złotnicza i Drzymały, potem piękne elewacje pojawiły się na kolejnych jeleniogórskich kamienicach, m.in. przy ulicach: Okrzei, Zamenhofa, na placu Wyszyńskiego, na Traugutta, Kasprowicza czy Armii Krajowej. Zasługa to wspólnot mieszkaniowych, które Miasto w takich inwestycjach wspiera.

- Rozstrzygającym momentem był początek ub. roku, kiedy rozpoczęto spłatę zadłużeń budżetu Miasta wobec wspólnot z tytułu składek remontowych. Z kwoty kilkunastu milionów złotych zaległość zmniejszyła się do mniej, niż 1/5. Trudno nawet powiedzieć, jakiej wysokości jest obecnie, bo spłaty długów są sukcesywne i dług maleje z tygodnia na tydzień - niezależnie od starań, by bieżące wpłaty za udziały komunalne we wspólnotach realizowane były na bieżąco. Ten spory jednorazowy zastrzyk środków w ub. roku sprawił, iż wspólnoty mogły – dodając swoje środki – zdobyć się na poważniejsze remonty, łącznie z termomodernizacją – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

- Widać pierwsze efekty działań także przy Alei Wojska Polskiego, powstałej .u progu XX wieku ulicy z piękną, w większości secesyjną zabudową – podkreśla rzecznik i dodaje: Trzeba uczciwie powiedzieć, że to są trudne do remontów budynki, bowiem elewacje mają liczne zdobienia, które trzeba odświeżyć lub wręcz odtworzyć. Miasto przygotowuje program rewitalizacji ulicy rozumiany przede wszystkim jako modernizacja ciągów pieszo-jezdnych, niemniej sprawa remontów prywatnej własności pozostaje w rękach właścicieli, podobnie jak w przypadku równoległej ulicy Okrzei

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Kazimierz 5-02-2014 8:33
To jest właśnie to, za co nie lubię obecnych władz miasta - KŁAMSTWO Gdy Pan Robert Prystrom zarzucał miastu dług wobec wspólnot w wysokości 10 mln, te twierdziły, że jest on nie wyższy niż 3 mln. Jak się okazuje było to kilkanaście milionów. To po pierwsze. Po drugie, cyt.:"Zasługa to wspólnot mieszkaniowych, które Miasto w takich inwestycjach wspiera". Takiej przewrotności dawno nie słyszałem; jakże to, dłużnik wspiera wspólnoty, oddając im dług ?
~Aqa 5-02-2014 8:43
Drzymały jest wyremontowane połowicznie czyli tylko str ulicy pokazana na zdjeciu. Druga str ulicy ma tylko wyremontowane klatki gdzie jest wspólnota a większość sie sypie, łącznie z odrywającymi się gzymsowymi parapetami :/
~mieszam tu 5-02-2014 9:09
Do Aqa-wcześniej sprawdz ,póżniej coś napisz.Wspólnoty na ul.Drzymały podjęły wielki trud remontowania ciągu kamienic we wsparciu finansowym UE.Mimo niefachowego wykonawstwa (partacza) f-my Domcel jakoś udało się dzieło dokończyć.Na poprawki gwarancyjne niezbyt można liczyć,więc wiele jest do zrobienia z własnych środków wspólnot.Pozostały wysokie kredyty ,które wpólnoty będą jeszcze dłuugo spłacać.Ale trzeba powiedzieć WARTO BYŁO.Stare zdewastowane zapuszczone przez lata kamienice wyglądają lepiej.To dowód na to jak prywatne mienie pięknieje po latach zarządzania przez rozmaite ZGM,ZGL itp.
~alosh 5-02-2014 9:28
Miasto od lat dysponuje kwotą ok 200-400 tys zł na rok będącą dotacja tylko do zabytków( śmieszkan kwota) A ile mamy zabytków wpisanych i majacych status zabytkuw JG?( niewiele) Łatwo się odbijać P. na portfelu Wspolnot Mieszkaniowych i brac ich sukcesy za Swoje! Ale cieszy fakt , że miasto pieknieje i tylko i wyłącznie dzięki zakasanym rękawom Wspólnot w tym CHORYM Państwie!
~JGC 5-02-2014 9:30
Przez dziesiątki lat MPGM, pózniej ZGM, ZGL Korzystało z usług pseudo wykonawców zewnętrznych, śmieszne firmy które pod szyldem wielkiej fachowości odwalało totalną fuszerkę, która następnie była odbierana przez pseudo fachowców z ZGM-ów zwanych inspektorami nadzoru. O dawaniu w łapę wie dobrze ten, kto tam pracował, lub nadal pracuje, oczywiście oficjalnie nikt nikogo nie złapał za rękę, więc dowodów nie ma. Ale w kraju w którym białe jest czarne, a czarne jest białe robi się przewałki na większą skale, i ci co pociągają za sznurki, mają czyste ręce. A jak wiadomo, ryba psuje się od głowy, skoro można przewalać grube miliony przy budowie dróg, to co za problem jeśli jakaś pseudo firma budowlana będzie kroiła ZGM, ZGL czy jak ich tam zwać, farbowańce jedne.
~JGC 5-02-2014 9:35
I żeby nie było że to bicie piany, Pracowałem Za czasów MPGM, pózniej był ZGM, dalej ZGL aż wreszcie miła pani dyrektor stwierdziła że ma inne plany, i "podziękowała" za wieloletnią pracę, zresztą nie ja jeden dostałem kopa, bo "pani" miała swoją wizję.
~ 5-02-2014 12:08
Nie zapominajcie kochane wspólnoty że lada moment tj. w 2016 WEJDZIE PODATEK KATASTRALNY który zgodnie z prawem unijnym zstąpi podatek od nieruchomości. Unia nie wyrazi już zgody na kolejną zwłokę. Skala tego podatku w Unii wynosi od 0,5% do 1,5% WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI ROCZNIE. Policzcie teraz ile są obecnie warte wasze nieruchomości i policzcie sobie roczny podatek jaki zapłacicie. Zastanówcie się czy warto obecnie wykupywać mieszkania za 1% wartości i kto na tym zarobi jak ten podatek wejdzie. Jakoś nie widzę aby rząd czy jakąś partię ten problem interesował, ale cóż niedługo wybory i zaś naiwni wyborcy obudzą się z ręką w nocniku.
~Mieszkaniec 5-02-2014 19:48
Właściciele spłacają zaciągnięte kredyty. Ale dziękujemy za to co zostało wykonane. Powinien być porządniejszy Wykonawca. Wciąż czekamy na wycięcie lub przycięcie drzew przy ul. Drzymały 2-14, zapewnienie Miasta JG. Pozdrawiam także -mieszkam tu z 09.09 - sąsiada
~do 12-08 5-02-2014 19:54
Do 12-08: Nie martw się o Wspólnoty, skoro sam masz dom i to pewnie z uczciwej pracy po 8 godz dziennie co?
~Jel... 5-02-2014 20:54
taaak a na Drzymały wyremontowano lipnie dach z którego się leje i mowa o remoncie?ten remont to trzeba by dobrze wykonawców prześwietlić
~mieszkaniecAK17 6-02-2014 21:18
Proszę o usunięcie zdjęcia przy ul. Armii Krajowej. Kamienica jest wyremontowana w całości za pieniądze mieszkańców, prywatnych właścicieli mieszkań. Nieładnie przypisywać sobie naszą ciężką pracę na czyjeś konto- "miasta?", które nie ma tu nic do rzeczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Nietypowy finał Ligi Rocka

Parada już po raz 20.  

Zygzakiem po ulicy

Potrącenie rowerzysty na Rataja

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
630
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%